mogucnosti

Vintroset

Ističe se
Poruka
2.471
u svetu je izbio rat, zao protivnik je dosao do vase kuce dok vi niste bili tu, krvnicki vam je ubio roditelje, zenu i decu bez ikakvog rzloga iz cistog zla i mogucnosti da iskali bes nad neduznim ljudima, vi se vracate kuci zastajete ga tu i zarobljavate, imate u jenoj ruci mac, u drugoj carobni stapic. stapic ima moc da zle osobe pretvori u dobre (tacno im u osecanu, mozgu dusi ili gde vec kanlise da postanu dobri - dobri kao sto su bili kao dete ili ako u njima ima trunka dobra stapic je pojaca i on postanu potpuno dobra i pravedna osoba)
sta bi ste ucinili:
1. ubijete ga macem
2. pretvorite carobnim stapicem u dobru osobu (mislim da je to neispravno - verovatno bi potstaklo zle na nasilje, ako vec imam tu moc onda celo covecanstvo treba prtvoriti u dobre)
3. predate vlastima
a) da je neprijatelj umestoi coveka bio neki stvor napravljen od strane sile zla, sta bi ste onda ucinili (isto i njega mozete pretvoriti u dobrog stvora)
b) da je neprijatelj bio tigar, vuk ili sl. ..., sta bi ste ucinili

dodatno pirtanje: ovaj odgovor sto damo sada, da li bi smo tako i postupili u datoj sitaciji ili ima odstupanja i koliko?
da li nam se misljenje za odgovor menja, da li bi i u datoj situaciji postupili uvek isto ili bi posle nekog vremena drugacije postupili

NAPOMENA: obelezen tekst naknadno menjan, tako da neki odgovori od prvih dvadesetak postova mozda nisu adekvatni

ps. ako je tema za drugi pdf, npr. psihologija,..., vi je prebacite
 
Poslednja izmena:
kad bolje pogledam ako bi ga pretvorio u dobrog onda bi mnogi zli rekli ako je tako daj da ubijamo, haramo, ... nema kazne :lol:
ako vec imam tu moc ceo svet pretvorim u dobre i svi srecni i zadovoljni :lol:
 
Poslednja izmena:
a ako si recimo imao roditelje koji te zlostavljali kad si bio mali zenu koja se ebe sa celim selom te nije sasvim sigurno dal su deca tvoja koja samo istu pare i nista ne rade?:think:
kad vec razgovaramo o mogucnostima jelte
 
a ako si recimo imao roditelje koji te zlostavljali kad si bio mali zenu koja se ebe sa celim selom te nije sasvim sigurno dal su deca tvoja koja samo istu pare i nista ne rade?
kad vec razgovaramo o mogucnostima jelte
izbacimo sve to, odnosno porodica topla, nezna, ljubav cveta, ...:)
a da je i tako kao sto ti kazes da li to menja ...
 
Poslednja izmena:
pa ti si uveo vrlo ogranicene okolnosti koje nikako ne mogu da dovedu do takvog razvoja dogadjaja..imas jedan dogadjaj izvucen iz svakog moguceg konteksta i dao si potencijalne odgovore na situaciju..
mozda je ubica imao debeo razlog da tako postipi..mozda mu moj deda pobio svu porodicu pre 30 godina i samo on preziveo pa se sad osvetio npr?
 
recimo da ne znas ili da mozda nije bilo nikakvog kontakta izmenju vasih porodica ranije - covek koga prvi put vidis u zivotu praotvnik kao i svaki drugi protivnik u ratu, plus uradio ti je sve ovo, ne nas nista bitnije o njemu samo ovo sto sam ja dao
a ako to ne znas, da li bi ga pustio da ode tek tako i nista od date 3 mogucnosti ne bi preduzeo

a i ako znas da je bilo tako sta bi uradili da li bi nesto od te 3 mogucnosti pteruzeli, on je se onda ubio potomke ubice i svu njegovu porodicu, tvoju porodicu
 
ali kako cu ja da nacinim pravi izbor ukoliko su mi nepoznate okolnosti i tzv "big picture"..svaka odluka je tu..pogresna ucinio nesto ili ne ucinio..jedina prava stvar koja je u toj konkretno hipotetickoj situaciji kao neophodna..informisanje o okolnostima i uzrocno posledicnim vezama..pa da bi tek nakon dovoljnog informisanja mogao da donesem odluku sta mi je ciniti..tj kad se covek dovoljno upozna sa stanjem stvari odluka se sama donese..i postaje coveku ajsno sta ce i kako ce bez da sebe forisra da donese odluku..
 
valjda bi ga bar zarobio i predao vlastima, ucinio je zlocin - ubio je nekoliko ljudi, plus to je tvoja porodica
mislim da ako pokusas da ga ubijes da bi on rekao zasto je uradio to sto je uradio

mozda mu moj deda pobio svu porodicu pre 30 godina
mozda je njegov cukundeda pobio porodicu tvog dede pre 60 godina, a tvoj cukun pradeda pobio porodicu njegovog cukun dede pre 90 godina, a opet njegov cukun cukun deda pobio porodicu tvog cukun pradede pre 120 godina :mrgreen:
da li je opravdanje da se vecno osvecuju ubijajuci jedan drugom cele porodice, ili treba da stane i neko to da resi

koliko bi se ljudi u tom trenutku setilo da je "imao razlog" da ti ubije porodicu i recimo ako je rat kao sto sam rekao, znaci 99 % ubijanja je samo zbog rata samog, nema nikakvih osveta, a on je ubio civile, tvoju porodicu
 
Poslednja izmena:
u slucaju ako ga ne bi ubio, ili pretvorio carobnim stapicem u dobrog coveka :
jel se slazes da ga bar ne treba pustiti da ode tek tako, zadrzati ga da se razjasne stvari ... pa da se onda odlcui.... , eto spustio sam u dno dna, to je po svima valjda ispravno ?
 
u slucaju ako ga ne bi ubio, ili pretvorio carobnim stapicem u dobrog coveka :
jel se slazes da ga bar ne treba pustiti da ode tek tako, zadrzati ga da se razjasne stvari ... pa da se onda odlcui.... , eto spustio sam u dno dna, to je po svima valjda ispravno ?

jeste..jedino ispravna odluka koja iz iznesenog proizilazi..zadrzati ga dok se stvari ne razjasne.i razumeju...pa tek onda doneti sud..
 
hoces reci to bi po tebi bio odgovor na uvodni post, jel ?
a sta mislis da li nam se misljenje menja tokom vremena?, i da li bi u situaciji postupili isto kao sto sad kazemo ili drugacije? i da li nam se u stvarnim situacijama menja mislenje tokom vremena ?
 
hoces reci to bi po tebi bio odgovor na uvodni post, jel ?
a sta mislis da li nam se misljenje menja tokom vremena?, i da li bi u situaciji postupili isto kao sto sad kazemo ili drugacije? i da li nam se u stvarnim situacijama menja mislenje tokom vremena ?
pa pazi..kad se rodis nemas nikakvo misljenje osim gladan sam mama daj sisu
 
@ Navar
nesto sam menjao (odredjenije napisao u uvodnom postu), jer sam tako i mislio a nisam napisao, tako da su sad neki tvoji postovi mozda nepotrebni, kao i moji al sta da se radi
jel mislenje i dalje isto ili je nesto drugacije sad
 
Tema je poshla potpuno pogreshnim tokom , ovde nije pitanje o shvatanju vece slike vec o instiktivnoj reakciji subjekta u ovom misaonom eksperimentu .

Slažem se.


Ajde da zamislim situaciju da stigoh kući, a svi moji mili i dragi leže obezglavljeni.
Nekako nisam sigurna da bih u narečenoj prilici dala sebi (i krivcu) vremena da se presaberem; razmislim o eventualnim razlozima koji su taj opak čin motivisali; nađem u srcu razumevanja za traumatično detinjstvo ubice i onaj presudni momenat kad mu je otac ošao po cigare i nikad se više nije vratio ni njemu ni majci navučenoj na sirup za kašalj.

Verujem da bi me okolnosti zla zanimale taman koliko i boja kopiletovih gaća.

Ja nisam Harry Potter, i ubila bih skota na mestu.

Da, čak i ako je Voldemort.
 
Tema je poshla potpuno pogreshnim tokom , ovde nije pitanje o shvatanju vece slike vec o instiktivnoj reakciji subjekta u ovom misaonom eksperimentu .

instinktivna reakcija je reakcija trenutka i nju ne mozemo predviditi.
ovaj post je postavljen bas tako - naopako.
od nas se trazi da promislimo o tom trenutku, o nasoj instinktivnoj reakciji, a samim promisljanjem o reakciji, ona vise nebi bila instinktivna.
bas zato je tema i otisla u suprotnom pravcu.
 
Instinktivno,bez promišljanja - upotrijebila bih mač
Promišljanjem i rasuđivanjem u datom vremenu - isto bih uradila sa tim da bi dio mene svjesno već tad bio suočen sa kaznom koja slijedi.
 
.. vrijeme je ključ svega .. uspjeti odgoditi je sve .. dan dva .. pet .. mjesec godina .. jako je dobro uspjeti ne ubiti .. a što više izdržiš manja je vjerovatnost da ćeš ubiti ..
.. vidio sam jednom kako su se palile kuće .. pitanje je bilo zašto .. a odgovor .. zbog onih .. a te su bile zapaljene prije .. .. ja nisam imao stav .. nije me se ticalo ..

.. sa druge strane .. mislim da ima ljudi .. kojima bi mogao reći .. tvoja bi smrt bila sreća za ljude ..
(.. a vjerujem da barem neki to i zna ..)
 
Poslednja izmena:

Back
Top