Reciklaza

Da li odvajate svoj otpad? I da li u blizini mesta gde zivite ima kontejnera namenjenih za odvajanje pet ambalaze, papira i metala?

Ne, sve smeće ide u najlon kese pa u obične kontejnere, koje posle nekog vremena isprazne neki ljudi u narandžastom kamionu koji jednostavno prevrnu ceo kontejner unutra
 
A jel mozes da mi objasnis sta ti u pitanju nije bilo jasno i zbog cega je odgovor ovako ironicno bezobrazan?

:dontunderstand:
E sad si me načisto zbunila :think:
Mislio sam da pitaš da li odvajam svoj otpad i da li u blizini mesta gde živim ima kontejnera namenjenih za odvajanje pet ambalaze, papira i metala

A moj odgovor je bio "Ne, sve smeće ide u najlon kese pa u obične kontejnere, koje posle nekog vremena isprazne neki ljudi u narandžastom kamionu koji jednostavno prevrnu ceo kontejner unutra" što je odgovor na pitanje koje sam mislio da si postavila.

Stvarno, majke mi, ne odvajam otpad nego sve smeće stvarno ide u zajedničke najlon kese i zatim stvarno ide u zajedničke obične kontejnere, koji stvarno stoje pored same ulice pored autobuske stanice (jer nema drugih kontejnera koji bi bili samo za jednu određenu vrstu smeća), i stvarno se povremeno pojavljuju ljudi u narandžastom kamionu gradske čistoće, i stvarno jednostavno prevrnu ceo kontejner unutra, tako da svo to pomešano smeće koje su napravili razni ljudi iz naše i susedne zgrade stvarno završi zajedno, pomešano, u srednjem delu tog kamiona, i onda ga valjda nose na deponiju, i mislim da ga niko posle ne razvrstava.
 
:dontunderstand:
E sad si me načisto zbunila :think:
Mislio sam da pitaš da li odvajam svoj otpad i da li u blizini mesta gde živim ima kontejnera namenjenih za odvajanje pet ambalaze, papira i metala

A moj odgovor je bio "Ne, sve smeće ide u najlon kese pa u obične kontejnere, koje posle nekog vremena isprazne neki ljudi u narandžastom kamionu koji jednostavno prevrnu ceo kontejner unutra" što je odgovor na pitanje koje sam mislio da si postavila.

Stvarno, majke mi, ne odvajam otpad nego sve smeće stvarno ide u zajedničke najlon kese i zatim stvarno ide u zajedničke obične kontejnere, koji stvarno stoje pored same ulice pored autobuske stanice (jer nema drugih kontejnera koji bi bili samo za jednu određenu vrstu smeća), i stvarno se povremeno pojavljuju ljudi u narandžastom kamionu gradske čistoće, i stvarno jednostavno prevrnu ceo kontejner unutra, tako da svo to pomešano smeće koje su napravili razni ljudi iz naše i susedne zgrade stvarno završi zajedno, pomešano, u srednjem delu tog kamiona, i onda ga valjda nose na deponiju, i mislim da ga niko posle ne razvrstava.

Razumela sam ja tebe odlicno,ali mi je odgovor zvucao ironicno...Mislim da nam je svima poznato kako zavrsava djubre ako ga ne odvajas...Pitanje je bilo da li ga odvajate i da li u blizini postoje kontenjeri za pet,papir i metal.A stvarno mi je poznato a verujem i svima drugima kako komunalci izgledaju i kako izgleda istresanje djubrete iz kontenjera u kamion
 
Kod mene u blizini jos uvek nema kontejnera za odvajanje otpada :neutral: tako da ne odvajam. Ako ih postave uskoro (nadam se) pocecu da odvajam :zper:
Mislim da je trebalo da postave kontejnere u vecem broju, deluje mi da ih je malo.
 
Pojam reciklaža ne služi u dobro prirodi nego potstjeće ljude da što više i bez glave troše.
Taj pojam pomogne i ljudima koji imaju smisao za okolinu da nemaju loš osećaj dok kupuju
proizvod za čiju embalažu je očito utrošeno više resursa nego za sam proizvod itd...itd.
 
Pojam reciklaža ne služi u dobro prirodi nego potstjeće ljude da što više i bez glave troše.
Taj pojam pomogne i ljudima koji imaju smisao za okolinu da nemaju loš osećaj dok kupuju
proizvod za čiju embalažu je očito utrošeno više resursa nego za sam proizvod itd...itd.

Šta Ti predlažeš, da izbacimo ambalažu?
 
i onda ga valjda nose na deponiju, i mislim da ga niko posle ne razvrstava.

Razvrstavaju ga razne bakterije i paraziti. A teški metali, razne soli, kiseline, enzimi i druga hemija, koja ne može da se razvrsta dalje, propadaju u podzemne vode, koju Ti posle piješ i kojom umivaš lice. Deo, naravno, u vidu smrdljivih gasova, ispari u atmosferu, koju Ti posle udišeš svojim plućima.

I tako se povećava koeficijent inteligencije kod ljudi. :roll:
 
Šta Ti predlažeš, da izbacimo ambalažu?

Pa embalaža je potrebna, ali takva koja je adekvatna proizvodu kojem služi.
Za transport jedne ovce u susjedno selo ne trabamo angažirati kamion od 10 tona.
Međutim embalaža samo je dio problema na kojeg sam hteo obratiti pažnju.
U brizi za okolinu trebali bi težiti time,da što više vremena koristimo i održavamo
stvari koje trebamo,umesto da neistrošene bacamo i kupujemo nove, medjutim
evo slučaj:
Kupio sam štampać i novi sa garanciom platio 62 Eura. Kartuša sa prašinom za
štampanje traje za cca 2000 kopija. Takva kartuša u resursima i vrednosti znači manje
od 10% vrednosti štampaća, međutim takva nova puna kartušakošta 83 Eura. Sam
štampać mogao bi služiti godinama i preživeti desetine utrošenih kartuša međutim
ekonomska prinuda sa isprikom "recuklaža" je, da praktično novištampać bacimo
u smeće.
itd.... itd..
 
Kupio sam štampać i novi sa garanciom platio 62 Eura. Kartuša sa prašinom za
štampanje traje za cca 2000 kopija. Takva kartuša u resursima i vrednosti znači manje
od 10% vrednosti štampaća, međutim takva nova puna kartušakošta 83 Eura. Sam
štampać mogao bi služiti godinama i preživeti desetine utrošenih kartuša međutim
ekonomska prinuda sa isprikom "recuklaža" je, da praktično novištampać bacimo
u smeće.
itd.... itd..

A pa to je što Kinezi moraju nešto da rade, da ne bi podivljali i digli ustanak. ;)
 
U okviru saradnje udruženja "Zaštitimo Zvezdarsku šumu" sa organizacijama za zaštitu životne sredine na Kosovu i Metohiji, predstavljamo veoma uspešan projekat NVO "Zdravlje" i NVO "EKOSS" iz Kosovske Mitrovice, koji je postigao odlične rezultate, uprkos nečovečnim uslovima u kojima žive Srbi u južnoj srpskoj pokrajini.

plakati.jpg
 
Poslednja izmena:
Sta da radimo sa industrijskim otpadom,
onim koji Pancevci i Beogradjani udisu
Valjevci piju
Borani gaze?

Imate li i za njih neke NVO preradjivace otpada?

Srbiju ne treba cistiti po parkovima.
U glavu se zmija udara.
 
U okviru saradnje udruženja "Zaštitimo Zvezdarsku šumu" sa organizacijama za zaštitu životne sredine na Kosovu i Metohiji, predstavljamo veoma uspešan projekat NVO "Zdravlje" i NVO "EKOSS" iz Kosovske Mitrovice, koji je postigao odlične rezultate, uprkos nečovečnim uslovima u kojima žive Srbi u južnoj srpskoj pokrajini.

plakati.jpg

Ja sam zainteresovana samo me zanima kuda ide taj otpad?
 
Nazalost ne zivim,ima li nekih izgleda da se u BG pojavi tako nesto?

Misliš da se pojavi komposter? :think:
Pa... ima šanse, ali u Beogradu živi uglavnom urbanizovano stanovništvo i veliki broj došljaka. Ni jedni ni drugi nisu preterano zainteresovani za zaštitu životne sredine, pa prema tome ni za ovakvu vrstu reciklaže. Možda u naseljima oko Beograda kao što su Resnik, Ovča, Grocka, Umka, itd. se može naći neko ko još uvek ima domaćinsko ponašanje.
Bez jakog sponzora ili pomoći države nijedna NVO se neće upustiti u tako nešto, jer bi imala samo gubitke.
 
BEOGRAD - U okviru sedmomesečnog projekta reciklaže elektronskog otpada u sedam gradova Srbije prikupljeno je 14,5 tona elektronskog otpada, saopštili su organizatori iz udruženja "Think Big Team".

Projekat "Reciklaton 2010" sproveden je tokom prethodnih sedam meseci u Nišu, Leskovcu, Srbobranu, Vrbasu, Novom Sadu, Loznici i Beogradu uz pomoć više od 200 volontera koji su u saradnji sa udruženjem "Think Big Team" prikupljali elektronski materijal i edukovali građane o neophodnosti odlaganja elektronskog otpada na ekološki način.

Generalni koordinator "Reciklaton 2010" projekta Katarina Kohen objasnila je da su aktivisti udruženja "Think Big Team" postavljali namenske kontejnere za elektronski otpad i organizovali ekološke patrole koje su na pozive zainteresovanih građana prikupljale takav otpad.
- Elektronski otpad će biti eliminisan na ekološki način i time ćemo sprečiti ostavljanje tog otpada na ilegalnim deponijama, što je veoma opasno s obzirom na njegovu toksičnost - rekla je Kohen, koja je ujedno i predsednik udruženja "Think Big Team".

Akcija je završena postavljanjem zelenog kontejnera na zelenom platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu a, prema rečima jednog od koordinatora čitavog projekta Ane Jovanović, u glavnom gradu je prikupljeno više od dve tone elektronskog otpada.
- Na platou su uglavnom bili prisutni mladi građani, dok su stariji sugrađani koji su želeli da učestvuju u projektu svoj otpad predavali eko-patrolama - rekla je Jovanović.

Projekat "Reciklator 2010" je realizovan uz pomoć Ambasade SAD u Srbiji i kancelarije za kulturna pitanja pri američkoj ambasadi. Udruženje "Think Big Team" je nastalo kao rezultat programa razmene studenata američkog Stejt departmenta koji omogućavaju mladima iz Srbije da otputuju u SAD i budu mladi ambasadori Srbije.

http://www.kurir-info.rs/vesti/drus...na-elektronskog-otpada-za-reciklazu-56456.php
Evo linka
Bravo za nase lidere!!! :)))
 
Ne. Ne odvajam otpad jer se nigde u kraju ne nalazi taj tip kontejnera. Najbliži je 3 autobuske stanice odavde.
Ono ja što mogu da uradim (a što smatram da nikome ne bi otpala jajca da uradi isto) je da kesu sa đubretom pre nego je ubacim u kontejner jednostavno uvežem u čvor. Pa ako ništa drugo, sigurna sam da će mnogo manje tog - mog đubreta posle nošeno vetrom, završiti po drveću i ulici. Takođe smatram da bi na taj način, od tog istog đubreta barem 50% manje završavalo oko kontejnera, po ulici, drveću tako što ih cigani i prevrtači po kontejnerima prospu u i oko kontejnera, jer bi barem 50% njih mrzelo da tu istu kesu prethodno razvežu ili pocepaju kako bi videli njen sadržaj. Kontejnere pored zgrade mogu da vidim sa prozora moje sobe i ono što sam zaključila je da oni brljaju i vade đubre koje je rasuto iz otvorenih kesa po kontejneru. Kamioni gradske čistoće ove naše kontejnere prazne oko pola 12-12 uveče.Tešim sebe da će mnogo manje- mog đubreta završiti oko kontejnera tako što kesu iznosim oko pola 11 - 11 uveče. Samim tim to đubre neće prenoćiti u kesi u kuhinji, što je takođe dobra stvar ...
Smatram da bi barem 50% manje đubreta posredstvom cigana i ostalih završilo van kontejnera, kad se u obzir uzme činjenica činjenica da oni uglavnom "haraju" danju.
Šta Ti predlažeš, da izbacimo ambalažu?
Pre 20-30 godina (za voće i povrće npr.) je u upotrebi bila ambalaža od recikliranog papira. Tako da ti nisi za svakih pola kila luka, kilo jabuka, kilo krompira morao da uzmeš po jednu najlonsku kesu, koja se u NAJBOLJEM - MIŠKOVIĆEVOM slučaju razgrađuje za WOOOOW!!!! "samo 10 godina"... Najlonske kese su se KUPOVALE.
Pre 20-30 godina sva pića (pa čak i ulje) su pakovana u povratnu - STAKLENU AMBALAŽU (za koju si čak ako nemaš flašu plaćao i kauciju) a ne u plastičnu kakav je sada slučaj.
 

Back
Top