Paranoja je zarazna

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Mozda je ovo samo postapalica a mozda i zakonitost.
Neki moji poznanici tvrde da se mozes zastititi od paranoje samo ako se distanciras od osoba koje su po tebi u necemu paranoicne.(diskreditovanjem u sebi ili ignorisanjem kao racionalnih i svesnih)

Interesuje me i strucno i laicko misljenje....


Zasto laicko misljenje?
Pa zato sto strucno misljenje ima snazne oblike mediokritetskog oblikovanja poluznanjem, narocito poslednjih deset godina u Srbiji...
A mozda je to opsti trend u svetu, to kontekstualno povezivanje znacenja i koristi...
 
To slicno se kalemi na slicno je tumacenje paranoicara u onim tackama gde misle da su cisti...a cini mi se i psihologa u vecini...

To moze da bude jedno gledanje ovoga "paranoja je zarazna"...

Ali ja nisam mislio samo na sklonosti ka paranoicnom....nego da kod svakog vazi ovo paranoja je zarazna......

Mozda treba neko vreme da prodje za zarazu, ali cini mi se da se moze reci paranoja je zarazna...
Ja imam neka svoja socioloska i kulturoloska gledanja na ovo pitanje, ali to se cini svima kao kad prognozu tumacim sa visine od 10.000m...(dobro, danas je to nesto sasvim normalno , ali pre sto godina bi te gledali belo jer oblaci su na nizim visinama a kretanje i stanje visih slojeva atmosfere nije bas toliko ocigledno povezano sa kisicom iz oblaka na 1000m.)
 
Paranoja... Pa, pored projekcija, tu su jos i nedostatak cinjenica i nesposobnost coveka da se distancira od situacije u odredjenim momentima i stvari sagleda racionalno.

Svakako, paranoja je proizvod pomanjkanja racionalnog misljenja.

(Rece paranoik :))
 
Paranoik ne rasipa svoje misli na trista gluposti; usmerio je sve svoje misli ka jednoj tacki i u glavi pravi linkove, pokusavajuci da dostigne tu tacku. Njegov mozak ne radi nista drugo osim linkovanja.
Upravo je linkovanje ono sto povecava inteligenciju.
Kada inteligentan covek iznese sumnju i potkrepi je (polu)istinama, obicnom coveku ce on izgledati kao neko ko zna o cemu i zasto prica. Eto uslova za zarazu.
... i prestanite da me pratite. ;)
 
Kako ste do sada postavili paranoju , mogu da izvucem dve poente...

Paranoja se ne razlikuje od bilo kog drugog drugog drustvenog stava ili razmisljanja, samo je jos efektnija jer je osoba koja je kreira angazovanija, a ako se primi , onda je i slusalac onaj koji postaje angazovaniji kao ucesnik u paranoji.
Ispada kao katalizator kad predje kriticnu tacku....

A drugi zakljucak je da vecina povezuje paranoju za strah, tj paranoja nije , ako to sto misle nije vezani strah za nesto.Ukljuceno i ugrozavanje...
Da li je paranoja vezana za strah?Mislim po trenutnoj definiciji u psihologiji ili po vasem shvatanju.

Da li pored projekcija, i racionalizacije (nedostajuce cinjenice se moguce racionalizuju preko nekih uvezanih misli i stavova) spadaju u gradivne elemente paranoje?

Da li mislite da paranoja pomaze (kad nije vezana za strah) u otkrivanju i proucavanju neceg novog, oblasti , teorije ili otkrica?
Ja licno mislim da ne, jer iz mog iskustva misli se najlakse spajaju kad je spektar leta misli sirok, znanje kristalno jasno, sumnje jasno razgranicene i ne postoji petlja u kojoj se menja znacaj, tezinski uticaj pojedinih istina , komponenti , relacija u odnosima i formulama , bitnim za teoriju ili otkrice...

Malo sam otisao van paranoje kao klinicke, moze i o tome da li paranoju smatrati samo klinickom stvari i samo tako je i posmatrati kao sliku?
 
Paranoja je u nekim situacijma dobra u vrlo malim dozama, treba biti pametan i znati kada treba stati, i umesto paranoje krenuti u analizu situacije u kojoj se nalazimo sa više razuma. E sad, da nije lako nije, ali treba vežbati. Blagog pojma nemam da li sam lepo objasnila moje laičko mišljenje, ali sam se potrudila.
 
Ja nisam razumeo zasto misli da su siroko polje misli i sumnje jasno razgranicene , dve suprotnosti.
Najracionalnije i najkristalnije misljenje se odlikuje upravo jasno razgranicenim sumnjama, tj pretpostavkama, a sirina misli upravo sprecava preveliki uticaj licnog afiniteta , sklonosti , na razmisljanje.....

Stvarno , koja je razlika izmedju opsesije i paranoje?
Ako je paranoja samo projekcija, onda ne mora da bude opsesija, bas kao sto ne mora da bude fobija ili frustracija (ili mora, mada ja mislim da je npr sasvim validna paranoja da se namece svetski poredak, a da to ne mora da bude frustracija)...
 
Paranoja jeste zarazna.E sad i to zavisi od raznoraznih stvari pocev od karaktera te druge osobe,crta licnosti a posebno sugestibilnosti i potcinjavanju autoritetima (ako je paranoik autoritet za datu zrtvu)

Paranoja se prenosi slikovito kao kijavica...Sto je ovoj drugoj osobi slabiji imunitet brze i lakse ce poceti i ona da kija.....

Ovo se odlicno vidi u filmu Bug - bube sa Esli Dzad

 
(1) Mogu li da potvrdim zakljucak da je paranoja zarazna , sa jacom ili slabijom zaraznoscu?
(2) Da li glupost,neznanje, neposvecenost razmisljanju, povrsnost,povecavaju zaraznost paranoje?
(2b) Da li ugrozenost,strah,nezadovoljstvo,nesigurnost,zloba,pakost,hijararhija,raspodela prema zaslugama,povecavaju zaraznost paranoje kod pojedinca?
 
Po meni sve ti je genetska predispozicija plus faktori okoline. Znači ako postoji genetska predispozicija za razvoj paranoje, prijemčivost za paranoično ponašanje ona će se i razviti dok kod druge osobe koja ima više optimistične poglede na svijet i život, tj. nema genetske predispozicije ili bolje rečeno u manjoj mjeri, neće doći do razvoja paranoičnog načina razmišljanja.
E sad ako si mislo na ratove i medijsku kampanju, ovaj rat ima mnogo dublje korjene koji se vuku iz bliže i dalje istorije naroda na ovim prostorima. Drugi svjetski rat i pokolji su tako reći nedavno bili i nije bilo teško probuditi sjećanja i strah na te teške zločine. Nepovjerljivost je u tom slučaju bila opravdana i imala utemeljenje u stvarnim događajima.
Paranoja je nešto što nema utemeljenje u realnosti i genetska predispozicija je odlučujući faktor u njenom ispoljavanju.Mnogi inteligentni ljudi su paranoični; postoji podatak da su muškarci više paranoični, a žene više neurotične.Kako negdje piše:
Paranoik najčešće logično rasuđuje, odnosno izvodi ispravne zaključke, ali iz pogrešnih premisa.
Za ubjeđenost u ovu pogrešnu premisu neophodno je da postoji genetska podloga, sklonost; obično su takve osobe i pesimističnog pogleda na život ...
 
Potpuno se ne slazem sa tobom, ali tvoj stav je prilicno cest medju psiholozima sto mi je cudno, ali nije ako se cata drzi slova ko pijan plota...

Sociologija neda da paranoja bude genetska iskljucivo...ali mi se cini da psiholozi vole svoje pacijente pa sve tumace kroz uhodane sheme....tj ako im se ucini poznatim odmah primenjuju neku shemu...
 
Potpuno se ne slazem sa tobom, ali tvoj stav je prilicno cest medju psiholozima sto mi je cudno, ali nije ako se cata drzi slova ko pijan plota...

Sociologija neda da paranoja bude genetska iskljucivo...ali mi se cini da psiholozi vole svoje pacijente pa sve tumace kroz uhodane sheme....tj ako im se ucini poznatim odmah primenjuju neku shemu...



Koji je tvoj problem sa sociologijom i psihologijom tj njihovom relacijom????
To mi smrdi na neki debeli komplex?
 
Moguce....sve je moguce....
Mada bih ja pre rekao ne slaganje sa sablonizacijom....na ovom nivou "znanja".....pije vodu za povrsne ljude i sitne manipulacije ali nikako u obimu u kojem bih ja priznao prakticnu overu njihovih sablona...
 
Moguce....sve je moguce....
Mada bih ja pre rekao ne slaganje sa sablonizacijom....na ovom nivou "znanja".....pije vodu za povrsne ljude i sitne manipulacije ali nikako u obimu u kojem bih ja priznao prakticnu overu njihovih sablona...

Ja pitam posto znam jednu curu zavrsava psiho a malo je priglupa i onda ima komplexe jer misli da je psiho najtezi fax na svetu i ondas je cula da neki apsolventi pedagogije uzmu master iz psihologije pa posle budu psiholozi kao i ona plus sto znaju pedagogiju........I sad ona ima komplex tipa "ja crkla od ucenja a oni na kraju samo uzmu matsre i isto smo.........I onda u svakoj zivoj temi tu nesto naglasava psihologiju a pljuje i sputava pedagogiju,ne priznaje njena znanja i sl..........
 
Potpuno se ne slazem sa tobom, ali tvoj stav je prilicno cest medju psiholozima sto mi je cudno, ali nije ako se cata drzi slova ko pijan plota...

Sociologija neda da paranoja bude genetska iskljucivo...ali mi se cini da psiholozi vole svoje pacijente pa sve tumace kroz uhodane sheme....tj ako im se ucini poznatim odmah primenjuju neku shemu...

Slago se ti, ne slago neurotransmiteri i organska podloga paranoje su činjenica
Doduše možda bi psihoanalizom mogao ublažiti taj problem ;)

Čini mi se da ti paranoju djeliš na neku ''normalnu'' i patološku ...ili čak da patološku i ne uzimaš u obzir.Paranoja je prevashodno patološki termin ..koja je granica normalne sumnjičavosti moglo bi se raspravljati
Možda ona koja ti ne ometa funkcionisanje ..... :think:
 
Pazi , pitanje je da li je paranoja zarazna....?
Ili ako se prevede na srpski, da li ako A ima paranoju B ima povecane sanse za dobijanje paranoje?
Da li je bitno odakle osobi A paranoja?
Samo ako je odgovor na pitanje da paranoja nije zarazna, u protivnom je pitanje odakle paranoja osobi A potpuno nebitno.....bar za temu...

Medjutim licno , ja sam zadovoljan sto si to pomenula...ali da ne mesamo argument i usputnu informaciju...
 
Pazi , pitanje je da li je paranoja zarazna....?
Ili ako se prevede na srpski, da li ako A ima paranoju B ima povecane sanse za dobijanje paranoje?
Da li je bitno odakle osobi A paranoja?
Samo ako je odgovor na pitanje da paranoja nije zarazna, u protivnom je pitanje odakle paranoja osobi A potpuno nebitno.....bar za temu...

Medjutim licno , ja sam zadovoljan sto si to pomenula...ali da ne mesamo argument i usputnu informaciju...

Znači tema je u suštini o prenosu paranoje (patološke) ili njenom uticaju na ''normalne'' osobe ... usađivanju sumnjičavosti, manipulisanju ..psihologija masa i sl.
Ubjediti ljude da je neprijatelj čudovište, nedostojno života,jer ako bi pomislio da nije mogao bi oklijevati da ga ubiješ ... nakon usađivanja nepovjerenja,sumnjičavosti obično se lako izazove strah pa i panika, a zatim od ljudi radiš šta hoćeš .. i eto ti rata...
Ali sama riječ paranoja označava vrstu psihoze.
Meni se čini da ti želiš spojiti nepovjerenje, sumnjičavost sa strahom i panikom u označavanju ovog termina...
 
Hajde da olaksamo stvar...
Ti definisi paranoju....

Ja cu samo gledati da je ne poturate pod genetiku.....

Pa nema tu mnogo šta da se mudruje ..definiciju i laik može svagdje naći ...
A ja sam i u praksi vidjela kako izgleda ta, nazovimo, patološka paranoja..
Međutim neki ljudi su sumnjičaviji od ostalih, skloni su paranoičnom razmišljanju ponekad kada i nema osnova ..međutim uzrok toga mogu biti razni faktori ..od lošeg iskustva u djetinjstvu ili kasnije, ranog odvajanja od majke, pa i neke profesije potenciraju takvu vrstu razmišljanja, ali ni genetsku predispoziciju ne možemo zanemariti ...

Параноја је психоза за коју су карактеристичне болесне идеје величине и прогањања, док је интелигенција особе очувана. Зато се ова болест понекад назива „разумно лудило”. По Крепелну, параноја је суманутост која се карактерише „спорим и подмуклим развојем трајног и суманутог система са очуваношћу јасноће и реда у мислима, вољи, делању”. Параноик најчешће логично расуђује, односно изводи исправне закључке, али из погрешних премиса.
 
Ako se osoba A i osoba B razlikuju samo u tome sto osoba A ima psihozu paranoje, a osoba B nema psihozu u vezi paranoje, jel to i dalje paranoja?

Ovo je prikriveni apsurd bar tako izgleda...
Jer da ne bi bio apsurd , osoba B ne sme da misli da je ugrozena, tj da je okolnost paranoje ugrozava...
Takve paranoidne ideje postoje, a mozda je egomanija i egocentrizam jedna od tih...

Sa druge strane da citiram zadnju recenicu...
Paranoik najcesce logicno rasudjuje .......<1>
odnosno izvodi ispravne zakljucke <2>
ali iz pogresnih premisa <3>


Premise nisu isto sto i pretpostavke, premise su ciljevi....
Ovako receno iz <3> sledi da je nemoguce <1> i <2>,sto se slaze sa mojim shvatanjem paranoje.
Tako da se razmisljanje osobe pretvara u demagogiju , racionalizaciju i stvaranje opravdanja i celog (da li je opravdano reci shizoidnog) svog sveta...

Ako uzmemo <1> logicno rasudjuje, <2> ne smemo da pominjemo jer koja je onda razlika izmedju paranoicara i neparanoicara...
Ali da se ne bi hvatala oko ovoga kao da ti je lose prisiveno, kako razmislja neko ko ne zna ili je glup?
Takodje na isti ovaj opisani nacin...
Donosi logicne zakljucke, samo ne zna ili ne uzima u obzir mnoge ili pojedine delove celine, faktore...

I sad imamo dva coveka jedan pominje pomanjkanje racionalnog razmisljanja, a drugi potpuno jasno i uredno misljenje i logicki ispravno...
Da bi ih pomirili ostaje rec premisa, tj razmisljanje sa namerom....
Jasno da ovo nije razmisljanje vec demagogija...
Ali razmisljanje sa premisom daje jos jednu stvar, a to je menjanje tezinskog shvatanja cinilaca i jos jednu stvar, a to je automatizacija procesa razmisljanja sa premisom,tj potpuno prelazenje u nesvesno i vrlo brzo i automatizovano na pocetku mozda svesnih premisa...

Kako je ovde prikazano , logika, tj A+B=C je isto kao kod bilo koje osobe...
To je onda argumentacija sasvim prolazna i za normalnu osobu...

To znaci da ce paranoja biti vidljiva ako je nama statisticki neverovatan motiv sveta , i obrnuto nece biti vidljiva ako nam je motiv desavanja prihvatljiv pa makar i neverovatan...
Eto bliskog susreta slicnih razmisljanja , odnosno licnog sudjenja ako nisu slicna razmisljanja...
To se ne razlikuje puno od razmisljanja pametan-glup....

Paranoju ne mozete proceniti po premisama, jer nekad necete videti premisu, ostaje vam nepoznata...
Tada vam ostaje nepoznata i paranoja...

Tako da paranoju nikako ne mozemo nazvati logicno razmisljanje, kad to nije uopste razmisljanje, jer se zakljucak stavlja na pocetku razmisljanja...i fituje...
Moze se nazvati razmisljanjem u smislu normalnog razmisljanja, sto nema veze sa razmisljanjem, ali narod ga tako zove.
Narod tako objasnjava neku stvar, neki dogadjaj...
Cuvena crna macka koja je presla put,je baksuz iliti nas rezultat trazenja i nalazenja krivca...

------------------------------------------------------------------------------------------
Namerno nisam hteo da razdvajam psihoticnu paranoju od nepsihoticne....ali moram inace ces se ti izgubiti...

Jer paranoicar ustvari razmislja unazad.Ali u cemu je razlika?
Pa osim pozitiva, kod indukcije, mi koristimo i negativ ,kao i komparaciju i iskljucivost, tj da li se to sigurno iskljucuje tj iako je polazna premisa tacna, da li je i sveobuhvatna, ali to 99% ljudi ne cini....
Medjutim oni prestaju da razmisljaju i uzimaju ili poznate rezultate napamet ili cekaju druge da razmislje umesto njih....

Nazovimo to obojenjem.Ako ljudi nemaju psihozu ili znaju da izadju na kraj sa njom onda takve ljude i ne zovemo paranoicima iako jesu, ali su bez psihoze.(mozda ih zovemo opsednuti)

Za skoro svakog se moze reci da cini paranoicna razmisljanja...jer donosi na isti nacin zakljucke kao i paranoik, a plus i ima zbog gluposti ili povrsnosti suzen iliti nedovoljno precizan skup cinilaca pred ocima u procesu razmisljanja...

I tu dolazimo do definicije pomanjkanja, ali ne racinalnog razmisljanja, vec racionalnog postavljanja i sagledavanja, definisanja okruzenja...sto moze biti posledica i autizma ili neke druge karakteristike i neznanja postavljanja u zivotu ili razmisljanja u zivotu...

Kod psihoze imamo i strah, pa se odmah otvara premisa, kao razresenje frustracije, te se razmisljanje pretvara u demagogiju...
Demagogija je zarazna, jer u protivnom nije demagogija vec lupetanje...
---------------------------------------------------------
Bez obzira da li je sumanutost posledica nama neprihvatljivog zakljucka ili gluposti ili rezultat racionalizacije i peglanja skupa logickih demagogija te osobe, ocigledno da je u pitanju samo sukob...
Ili nas sa rezultatom razmisljanja ili osobe sa rezultatom razmisljanja...
U oba slucaja to zovemo paranoja.

Ono sto ja vidim a zajednicko je sa gluposcu je pogresno utvrdjivanje prioriteta i tezine pojedinih cinilaca u procesu razmisljanja , a i odluke...

Paranoik ponavlja i utvrdjuje logicke putanje , pa se osoba kojoj su to takodje logicni rezultati dolazi u poziciju da se i sama zapita , zasto paranoik ne bi bio u pravu...
I eto ti zaraze paranoicne...

.....
 

Back
Top