ЕУ дискриминише српску децу.

vracaracc

Buduća legenda
Poruka
38.315
Poniženi đaci srpske nacionalnosti
13. maj 2010. | 12:57 | Izvor: Politika
Beograd -- Službenica galerije "Ufici“ u Firenci je rekla nastavnicima da tri učenika rođena u Srbiji treba da plate punu cenu karte‚ jer je besplatno samo za građane EU.

Trojici od sedamnaest učenika završnog razreda jedne vićentinske osmogodišnje škole, nakon što su njihovi nastavnici predali spisak sa đačkim imenima službenici biletarnice, nije dozvoljeno da, kao i ostali, uđu u galeriju sa besplatnom kartom.

Nakon kontrole spiska, službenica na blagajni je informisala nastavnike da „samo učenici italijanske nacionalnosti mogu da uđu, a da tri učenika rođena u Srbiji treba da plate punu cenu karte, budući da nisu iz Evropske unije.

"To je predviđeno propisom ministarstva, mi samo primenjujemo zakon”, obrazložila je blagajnica.

Po dobijanju objašnjenja, dve nastavnice odlučuju da iz svog džepa plate karte (puna cena je 6,5 evra) za đake srpskog porekla, i posle obilaska muzeja, ogorčene navedenim postupkom, odlaze da protestuju kod uprave i prijavljuju slučaj diskriminacije.

Ali, ovaj neugodni događaj nije se završio samo prijavom profesora. Prvo, lokalna štampa (firentinski dnevnik "Nacione"), a potom i nacionalna (kao što je ugledni list "Korijere dela sera"), ukazali su na ovu nemilu epizodu.

Razljućena profesorka književnosti Alesandra Pranovi, koja je stala u odbranu svojih učenika i prijavila "rasnu diskriminaciju u odnosu na decu koja nisu poreklom iz Evropske unije” naglasila je:

"Ja se ne žalim zato što sam platila karte, to je principijelno pitanje. Tri adolescenta su tretirani kao da nisu dostojni da se smatraju učenicima. Oni su poniženi, osetili su se drugačijim. Ovo je ludilo. Firenca nas je razočarala.”

Dan kasnije, načelnica svih firentinskih muzeja Kristina Aćidini je izrazila kajanje zbog ovog postupka i naložila temeljno ispitivanje slučaja, a direktor galerije "Ufici” Antonio Natali je istakao da "nacionalne granice danas postoje samo na geografskimi birokratskim kartama”.

Oglasio se i gradonačelnik Firence Mateo Renci. On se ne samo izvinio, već je i pozvao čitav razred u muzej palate Vekio.

"Ufici nije gradski muzej, dakle mi nismo direktno odgovorni. Galerija "Ufici” je, međutim državni muzej i oni su primenili propis (koji je 2006. utvrdilo Ministarstvo za kulturu) kojom se besplatan ulaz dozvoljava samo učenicima iz EU. Ali, učenici koji posećuju Firencu treba da budu okruženi lepotom i gostoprimstvom, a ne otupelom birokratijom. Uostalom, u svim gradskim firentinskim muzejima ovo besmisleno pravilo ne postoji”, zaključio je gradonačelnik.

Profesorka Pranovi, još duboko potresena ovim neočekivanim "administrativnim" postupkom, dodala je:

"Tri učenika srpske nacionalnosti žive u Italiji već duže vreme. Odlični su, integrisani. Jedan od njih će upisati najekskluzivniju gimnaziju u Vićenci baš zato što voli istoriju umetnosti. A sa ovim zakonima, da bi se školovao, biće prinuđen da plaća skupe muzejske karte. To je apsurdno.”

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=05&dd=13&nav_category=206&nav_id=430897
 
"Грађанин уније" је свако лице које има држављанство једне од дражава чланица Европске уније. Грађанство Европске уније има суплементаран карактер, то јест оно допуњује, а не замењује национално држављанство. Права и обавезе грађанина Уније не обухватају сва права и обавезе које су својствена држављанима држава чланица, па се зато не сме поистовећивати грађанство Уније и држављанство држава чланица Уније.

ЕУ грађанство садржи и обухвата одређена права и привилегије унутар уније. У већини делова уније грађани ЕУ имају иста права као и својој матичној земљи чланици.
http://sr.wikipedia.org/sr/Грађанство_Европске_уније
...
 
Претпостављам да је онај ко је смишљао овај пропис, мислио на екскурзије и сл., али је и он као и овај ко пропис примењује заборавио на једну овакву могућност, да италијанске школе могу пуноправно похађати и припадници других националности. Све у свему - болесно!

Шта мислите да се у Србији овакaв случај десио италијанској деци која похађају неку српску основну школу!? Мислим да би се Италијани први јавили да нас критикују како не поштујемо "европске вредности"!
 
Претпостављам да је онај ко је смишљао овај пропис, мислио на екскурзије и сл., али је и он као и овај ко пропис примењује заборавио на једну овакву могућност, да италијанске школе могу пуноправно похађати и припадници других националности. Све у свему - болесно!

Шта мислите да се у Србији овакaв случај десио италијанској деци која похађају неку српску основну школу!? Мислим да би се Италијани први јавили да нас критикују како не поштујемо "европске вредности"!

Pa koliko vidim Italijani su se javili i da kritikuju ovaj nemili slučaj.
 
Pa koliko vidim Italijani su se javili i da kritikuju ovaj nemili slučaj.

Не спорим, али они су и направили читав случај, и не знам да ли ће њихов пут ка пуноправном чланству у ЕУ овим бити успорен?
Само сам поставио питање, шта би било да се овако нешто десило у Србији!
 
Не спорим, али они су и направили читав случај, и не знам да ли ће њихов пут ка пуноправном чланству у ЕУ овим бити успорен?
Само сам поставио питање, шта би било да се овако нешто десило у Србији!

BKV bi ustala iz groba.................i pridruzila se Sonjici, Natasi, Miljenku, LDP-u, zenama u crnom donjem.....
 
Не спорим, али они су и направили читав случај, и не знам да ли ће њихов пут ка пуноправном чланству у ЕУ овим бити успорен?
Само сам поставио питање, шта би било да се овако нешто десило у Србији!
Pa ne znam dal u Srbiji postoje zakoni ili drugi akti koji regulisu to pitanje ?
 
Не спорим, али они су и направили читав случај, и не знам да ли ће њихов пут ка пуноправном чланству у ЕУ овим бити успорен?
Само сам поставио питање, шта би било да се овако нешто десило у Србији!
Ne znam kakva bi reakcija Italije bila, ali znam da bih ja reagovao kao što su reagovali ovi italijanski funkcioneri.
Pa ne znam dal u Srbiji postoje zakoni ili drugi akti koji regulisu to pitanje ?

Ne znam za regulaciju, ali nije u redu da se administrativna kola lome na dečijim leđima.

Mislim da je ovaj slučaj u Italiji jednostavno neka nadrkana birokratska baba. Uprkos regulativi deca se ne bi smela tretirati na takav način.
 
Dosta je sto im familije izdrzavaju italijanski poreski obaveznici.

To su socijale i klosari do bola... :confused:

Аааааааааа, не,
То су поштени људи који раде и плаћају порез и који сами себе издржавају, нису то монтенегрини, нерадници и џабалебароши који живе на туђој грбачи.........овде се ради о часним људима, Србима а не о некој квазинационалној секти коју су комунисти измислили 1945.
 

Back
Top