"Iz lap-topa Radovana Karadzica?"

bakonja

Buduća legenda
Poruka
43.538
"...

Postoji li sporazum Richard Holbrooke – Radovan Karadžić?

Holbrooke: Karadžić treba biti nevidljiv!

Iako Državno tajništvo SAD-a ovih dana diplomatskim notama, javnim priopćenjima i izjavama svojih visokih dužnosnika, naglašava kako nikada nije postojao nikakav američki dogovor sa Karadžićem, dostupni izvori ukazuju kako je vrlo vjerojatno tvrdnja Florence Hartmann o američkom imunitetu od progona za Radovana karadžića – istinita.

Milošević i Stanišić u Haagu su potvrdili postojanje tajnog dogovora Holbrooke – Karadžić

Tijekom mojeg boravka u Haagu, u zatvorskoj jedinici UN-a više mi je ljudi reklo kako su u razgovoru sa Slobodanom Miloševićem i Jovicom Stanišićem od njih saznali detalje o postojanju tajnog dogovora bivšeg američkog specijalnog izaslanika Richarda Holbrookea i haaškog bjegunca i ratnog zločinca Radovana Karadžića. Prema tvrdnjama ljudi koji su u haaškom zatvoru imali priliku često razovarati sa Miloševićem i Stanišićem, obojica ovih haaških optuženika uvijek su u privanim razgovorima ponavljali kako Karadžića nikada neće uhapsiti jer je takav njegov dogovor sa Amerikancima. U Haagu je sporazum Holbrooke – Kaadžić već godinama javna tajna koju se prepričava i ponavlja u haaškim tribunalskim kuloarima.

Hartmann potvrdila haaške kuloare

Sada je te kuloarske priče potvrdila i Florence Hartmann, iako njezine javno izrečene tvrdnje o postojanju toga sporazuma nisu zapravo nikakva novost. I ranije su mnogi pojedinci tvrdili kako takav tajni dogovor sa srpskim ratnim zločincem uistinu postoji.


U razgovoru sa američkom novinarkom Charlayne Hunter – Gault, 22. srpnja 1996. godine Holbrooke je spomenuo postojanje izvjesnog sporazuma sa Radovanom Karadžićem i Momčilom Krajišnikom o povlačenju sa svih dužnosti u Republici Srpskoj, u zamjenu za imunitet od kaznenog progona za ratne zločine pred Haaškim sudom. Taj je intervju Holbrooke dao neposredno nakon povratka iz misije u Bosni i Hercegovini tijekom kojeg je, navodno, dogovorio detalje tajnog sporazuma sa Karadžićem. Podatci koje iznose mnogi koj itvrde da tajni sporazum sa Karadžićem postoji, poklapaju se sa datumima o kojima govori i sam Richard Holbrooke.

Stenogram razgovora novinarke Charlayne Hunter – Gault sa Richardom Holbrookeom dana 22. srpnja 1996. godine

CHARLAYNE HUNTER-GAULT: Nakon što je sklopio Daytonski sporazum u studenom Richard Holbrooke se vratio u njujorški svijet financija. Ali prošlog tjedna, Clintonov ured je regrutirao Holbrokea za još jedan zadatak – da ukloni vođu bosanskih Srba Radovana Karadžića. Radovan Karadžić i general Mladić su optuženi za ratne zločine od strane Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu, i upućeni su nalozi za njihovo uhićenje. Daytonski sporazum podrazumijeva da se optuženi ratni zločinci ne mogu kandidirati na rujanskim izborima. Ali sve do prošlog tjedna Karadžić se ponašao kao jedan od kandidata. I sve dok je on na političkoj sceni mnogi službenici smatraju da su izbori u pitanju. Prošlog tjedna Richard Holbrooke je započeo novu rundu pregovora u cilju da otkloni Karadžića – da prisili Karadžića na napuštanje političke scene. U ovoj rundi je bilo i više od 10 sati pregovaranja sa srbijanskim predsjednikom Miloševićem i prijetnje ekonomskim sankcijama, ako Karadžić ne napusti svoju poziciju kao vođa bosanskih Srba. Do petka Holbrooke je objavio da Karadžić odustaje od svoje pozicije kao predsjednik Republike Srpske i vođa Srpske demokratske stranke. Karadžić je također pristao da se ne pojavljuje u javnosti ni u medijima.

Ugovor ne spominje uhićenje

RICHARD HOLBROOKE: Želim naglasiti da je on znao šta je potpisivao – znao je da potpisuje kraj svoje političke karijere.

...

CHARLAYNE HUNTER-GAULT: U ugovoru od prošlog tjedna ne spominje se general Mladić, niti da će Mladić i Karadžić biti privedeni za ratne zločine. Razgovarala sam sa Richardom Holbrookom danas.

... CHARLAYNE HUNTER-GAULT: Richard Holbrooke, hvala vam na gostovanju u našoj emisiji. U Beogradu ste rekli da ste uspješno napravili plan za uklanjanje Radovana Karadžića iz politike. Što ste točno time htjeli reći?


RICHARD HOLBROOKE: Prošlog tjedna uspjeli smo prisiliti Karadžića na potpisivanje papira kojim obećava da će napustiti politički život odmah i zauvijek, i da će odustati od svoja dva posla. Da će odustati od pozicije predsjednika srpskog dijela Bosne i Hercegovine i da će odustati od predsjednika SDS, koju je osnovao i koju je kontrolirao. Ako Karadžić ne ispuni svaki detalj ovog ugovora mi imamo pravo biti strožiji prema čitavom srpskom pokretu u Bosni i Hercegovini.

Nevidljivi Karadžić

CHARLAYNE HUNTER-GAULT: Vi znate, bilo je vrijeme nakon što je potpisan sporazum i kada se svako vratio, on i Mladić su bili na brdima i nadgledali su NATO-ve trupe. Znači, želim pitati treba li on postati nevidljiv ili jednostavno prestati sa političkim aktivnostima?


RICHARD HOLBROOKE: Treba biti nevidljiv. Drago mi je da ste pitali to pitanje. Pravilan termin je nevidljiv.

Mladić je već nevidljiv

CHARLAYNE HUNTER-GAULT: Vrijedi li to isto i za Mladića?


RICHARD HOLBROOKE: Mladić je već nevidljiv. Taj incident na brdima prošlog ožujka je bila iznimka. On se pojavio u nekoliko navrata i ja sam vrlo zabrinut za generala Mladića. Ali na ovom putovanju koncentrirao sam se na Karadžića zato što Karadžić upravlja političkim pokretom i oni su komplicirali političke detalje Daytonskog sporazuma, uključujući izbore. Mladić, iako je prktički ubojica, sprovodi vojne dijelove ugovora i njega sam privremeno stavio u posebnu kategoriju, NE sa Karadžićem. Dozvolite mi da kažem nešto, Charlayne. Za one koji kažu da su nas ovi pregovori doveli na pola puta, u pravu su. Došli smo na pola puta. Ali, u isto vrijeme, jasno nam je da je pregovaranje na Balkanu dug i krivudav put prema miru. I svaki put kad se pomaknemo korak naprijed – i nema dvojbe da je prošlog tjedna učinjen korak naprijed – mi to objavimo, pobrinemo se da je sprovedeno u akciju ono o čemu se pregovaralo i idemo naprijed.

Dogovor sastavili Milošević i Holbrooke – Stanišić ga nosio na potpis ...
 
Nastavak "zbog karaktera":

"...
CHARLAYNE HUNTER-GAULT: I sada imate ovaj dokumenat koji je Karadžić potpisao. Ali vi niste pregovarali sa njime lice u lice, je li tako?


RICHARD HOLBROOKE: Tako je.

CHARLAYNE HUNTER-GAULT: Da li je? Kako ste onda pregovarali?


RICHARD HOLBROOKE: Otišli smo… imali smo četiri sata pregovora sa Miloševićem u srijedu. Bio sam veoma…

CHARLAYNE HUNTER-GAULT: Sa predsjednikom Miloševićem, predsjednikom Srbije?


RICHARD HOLBROOKE: To je točno. U Beogradu. Ja sam bio vrlo nesretan ovim pregovorima. Rekao sam ja idem u Zagreb i nazad u Sarajevo. Vratiću se sutra poslije podne, morati ćemo doći do zaključka ili će biti vrlo gadne posljedice. Vratili smo se u četvrtak poslije podne u 4 sata i pregovori su bili u vili. Doveo je dva glavna čelnika bosanskih Srba poslije Karadžića sa Pala i tada sam znao da imamo dugu noć pred nama. Pregovarali smo deset sati i zaključili smo jedan dokument. On je tada poslao svog šefa sigurnosti, gospodina Stanišića, na Pale, i Stanišić je bio svjedok kad su Karadžić i gospođa Plavšić potpisali dokument koji smo mi faksirali na Pale. Dokument nije promijenjen na Palama, a mi i ne bi dozvolili promjene. Stanišić je donio natrag orginal i ja sam ga čekao u Beogradu. Otprilike u dva sata ujutro, on mi je dao original i razgovarali smo dugo o uvjetima pod kojima je Karadžić završio svoju javnu i političku karijeru. ... Ali detalji povjerljivih diplomatskih pregovora moraju ostati povjerljivi, ja ne želim istaknuti ili nagovjestiti John Kornblum-ovu pregovaračku taktiku. Ja samo želim biti jasan, jer to prije ovog intervjua nije bilo objavljeno, da će amb. Kornblum odlučno nastaviti tamo gdje sam ja stao. Kao što je razvidno iz Holbrookeovog intervjua iz srpnja 1996. godine, nedvojbeno je da je tajni i porvjerljivi dogovor (sporazum) sa Karadžićem potpisan. Osim toga, ovaj Holbrookeov intervju dokazuje i Miloševićeve i Stanišićeve izjave u Haagu o postojanju tajnog dogovora Holbrooke – Karadžć. Jer i američki izaslanik priznaje kako je sporazum napisao sa Miloševićem, a kako je dokument karadžiću na potpis odnio Jovica Stanišić.

Sadržaj sporazuma

Jovica Stanišić, koji je u Haagu prepričavao detalje sporazuma Holbrooke – Karadžić, sjećao se sveih uvjeta sporazuma, kao i međusobno ugovorenih obveza koje su potpisali Holbrooke i Kaadžić.

Prema haaškim izvorima Radovan Karadžić se sporazumom „da će podnijeti ostavku na državne i stranačke dužnosti. Odluka o tomu stupila je na snagu odmah do isteka roka od 90 dana, koliko je tražio Karadžić za ugovaranje nužnih detalja sa ostatkom čelništva SDS-a. Ostavka je morala biti neopoziva. Karadžić se također obvezao izvršiti uticaj na čimbenike u stranci kako bi bila olakšana ostavka i promjena u hijerarhiji unutar srpskog vodstva i struktura u BiH.


Sporazumom se Karadžić, navodno, obvezao „da do trenutka ostavke neće donositi stranačke niti državne odluke, niti utjecati na druge da ih donesu ukoliko se one bave: ratnim operacijama na teritoriji BiH; dislociranjem civilnog stanovništva; međunarodnim ugovorima – vojni, privredni, sigurnosni, regionalne integracije; imenovanje državnih, stranačkih, regionalnih, lokalnih administracija i dužnosnika; dislociranjem financijskih sredstava“.


Prema Stanišćevim i Miloševićevim haaškim pričama Karadžić je s Amerikancima usmeno dogovorio i svoje novo prebivalište, o čemu postoji trag i u pisanom obliku sorazuma. Međutim, njegovo je novo mjesto sanovanja ostalo strogo čuvanom tajnom. O tim je detaljima Washington bio potpuno upoznat, tvrdili su milošević i Stanišć u Haagu.


U Haagu su od Miloševića i Stanišića doznali i za detalje iz sporazuma koji se tiču Karadžićevog skrivanja, sigurnog mjesta boravka i rezidencije koju su mu osigurale SAD, novčanog iznosa koji mu je stavljen na raspolaganje, te jedinice za osobnu sigurnosnu zaštitu koja mu je stavljena na raspolaganje.

Prema Miloševiću i Stanišiću, Vlada SAD-a stavila je na raspolaganje Karadžiću iznos od 600 tisuća američkih dolara. I o rješavanju Karadžićevog stambenog pitanja prema spoazumu trebala je brinuti Vlada SAD-a. Tako mu je trebao biti stavljen na raspolaganje rezidencijalni objekt na lokaciji koja je dogovorena prethodnim usmenim dogovorom. Karadžćevo tajno prebivalište po tom je sporazumu bilo jedna od najčuvanijih državnih tajna Vlade SAD-a, koja je prema sporazumu za to prebivalište znala. Sporazumom je Karadžiću stavljeno na raspolaganje osiguranje od najmanje šest ljudi, a Vlada SAD-a je prema sporazumu bila obvezna izvijestiti Karadžića o svakom mogćem ugrožavanju njegove osobne sigurnosti.

Stanišićeva priča

Jovica Stanišić, koji je prema Holbrookeovom priznanju sudjelovao u pregovorima sa Miloševićem i Karadžićem i sam je govorio o detaljima tih pregovora i njihovom ishodu. Došao je Richard Holbrooke i šef CIA-e John M. Deutch, sa istim porukama. Ja sam bio domaćin Detchu, a Milošević je primio Holbrookea. Bilo je vrlo dramatično. Cijeli dan smo bili zajedno sa ministrom vanjskih poslova i Holbrookeovim timom, oni su pisali papir kojim bi se Karadžić trebao odreći svega i izaći iz političkog žviota. Međutim, oni su došli i ostali su u zemlji, rekli su: „Ako nema papira, vi ćete dobiti sankcije“, pisivao je detalje atmosfere s pregovora 1996. godine Jovica Stanišić. Kada je „papir završen“, tvrdio je Stanišić, „onda je meni Milošević naložio da idem na Pale. Bila je noć, bilo je vrlo opasno putovati, ja sam išao helikopterom i sa UNPROFOR-om je bilo dogovoreno da me sačekaju i oni su me odveli do Karadžića. Ja sam mu dao taj papir. To je bilo vrlo mučno. On je potpisao papir nakon dugog razmišljanja, da se odriče stranke, da se odriče kandidature za predsjednika. Ja sam papir donio i predao ga Holbruku direktno na ruke“. Tako je o svojoj ulozi u pregovorima Holbrooke Karadžić svjedočio Jovica Stanišić nekadašnji Miloševićev šef „državne bezbednosti“.

Karadžić nevidljiv u Crnoj Gori

Dokument kojega smo u posjedu, čini se, dokazuje Stanišićeve tvrdnje, ali i teze Florance Hartmann i drugih koji tvrde kako tajni sporazum SAD-a sa jednim od najtraženijih ratnih zločinaca na svijetu stvarno postoji.

Prema nekim tvrdnjama, ali i prema onome što je govorio Jovica Stanišić, SAD su Karadžiću osigurale rezidenciju negdje na području Crne Gore, gdje ima i stalnu zaštitu i osiguranje. Ili je imao donedavno. O tomu će ipak više znati američke obavještajne službe, vlada u Washingtonu i sam Richard Holbrooke koji je najvećim ratnim na Balkanu – Karadžiću i Mladiću – osigurao da postanu NEVIDLJIVI. To je, u krajnjem slučaju, i sam priznao.

TAJNI UGOVOR HOLBROOKE – KARADŽIĆ MOŽETE PROČITATI OVDJE

Domagoj Margetić ...'

Sajt :

http://www.necenzurirano.com/index.php?option=com_content&task=view&id=453&Itemid=1

A "navodni dokument" ovde :

http://www.domagojmargetic.cro.net/tajniugovorkaradzic.pdf






zločincima na Balkanu – Karadžiću i Mladiću – osigurao da postanu NEVIDLJIVI. To je, u krajnjem slučaju, i sam priznao.

TAJNI UGOVOR HOLBROOKE – KARADŽIĆ MOŽETE PROČITATI OVDJE

Domagoj Margetić"

Kada bi ovo bilo "provereno min-njet", sta mislite sta bi Radovan Karadzic rekao na ovo ?
A Vi ?
 
Nisam mogao sve da iscitam, ali ono sto sam procitao, bilo je dovoljno da ukapiram da je Radovan Karadzic u stvari izdao srpski narod u Bosni i sire.
On je svoje dupe stavio ispred naroda i nacije... Umesto da pomogne svom narodu i svojim polozajem ih brani, on je potpisao tamo neki dokument sa Holbrukom, povukao se iz politike i sebi obezbedio miran zivot, a Srbe u Republici Srpskoj ostavio na milost i nemilost svetu i okruzenju...
Uopste ne kapiram sto onda ovoliki broj ovih "patriota" nosi majice sa njegovim likom i toliko ga velica kao nekog heroja, kada je on bas suprotno od toga...
 
nije tacno, mislim replika

karadzic je bio vazeci demokratski predsednik rs, u momentu potpisivanja mira. procesi i sudjenja su politicki maltretman divljeg zapada prema svemu srpskom.

kad se budu opametili ima lepo da dodju i razgovaraju sa pravim predstavnicima srba na teritorijama bivse sfrj, bez ikakvih uslovljavanja. sve dotle oni generisu krizu i upravljaju krizom

radovan je gospodin covek u poredjenju sa americkim lazljivim prevrtljivcima
 
Politicari su Srbe doveli ovde gde su sada.... Kada je svojom politikom napravio ono sto je napravio, umesto da ostane sa svojim narodom i da stane iza onoga sto je radio, on je napustio politiku, povukao se iz javnog zivota, da ne bi slucajno lezao u zatvoru zbog svojih politickih poteza... A narod? Ko *ebe narod.... Narod se jos uvek lozi na njega, iako ga je izdao...
 
Taman posla da budu Srbi krivi... Kakva blasfemija... Nisam imao nameru tako nesto da kazem... Pfffff

27E.... Da je bio bolji politicar, do rata ne bi ni doslo...
Da je bio bolji komandant, danas vi Srbi ne bi imali i Republiku Srpsku, nego celu Bosnu i pola Hrvatske i sve bi to bila jedna jedina Srbija... Vasi politicari su napravali sra*je i posle ostavili narod da ispasta, a oni koliko toliko sacuvali svoje guzice...
 
imajuci takvu zastavu za avatar bio bih bas oprezan u pogldeu pitanja kako pocinje rat/ratovi

isto tako i u pogledu buducnosti te zemlje. dok je za nas sigurno da cemo ostati na ovim prostorima, sa dobrim izgledima da nam bude bolje kada zapadu dofdje odozgo gore, za razliku od neizvesne buducnosti zemlje koja cak i rezolucije un ne postuje. nestankom nafte ja bih na tvom mesti poceo da razmisljam o kanadi
 
Taman posla da budu Srbi krivi... Kakva blasfemija... Nisam imao nameru tako nesto da kazem... Pfffff

27E.... Da je bio bolji politicar, do rata ne bi ni doslo...
Da je bio bolji komandant, danas vi Srbi ne bi imali i Republiku Srpsku, nego celu Bosnu i pola Hrvatske i sve bi to bila jedna jedina Srbija... Vasi politicari su napravali sra*je i posle ostavili narod da ispasta, a oni koliko toliko sacuvali svoje guzice...

ne foliraj se

Stvaranje Republike Srpske je istorijski uspeh ciji znacaj je jos uvek tesko u potpunosti ceniti. Republika Srpska je stvorena u uslovima opsteg i totalnog rata protiv Srba, kako hrvata i muslimana, tako i gotovo cele zapadne zajednice. Republika Srpska je bila izlovana, bombardovana, njeni neprijatelji naoruzavani, Srbija pod neljudskim sankcijama...

Stvaranje i ocuvanje Republike Srpske je ravno cudu, sam Bog nam je pomogao da je sacuvamo.
 
  • Podržavam
Reactions: 27E
O tome se i radi... Nisam rekao da ne treba da ostanete ovde, nego da ako je vec doslo do rata, onda da bar taj rat i zrtve u njemu imaju smisla. Mogli smo mnogo svetlije da prodjemo devedesetih, ali bas zbog politicara, koji su pljunuli sve zrtve zarad svog dupeta, prosli smo ovako kako smo prosli i sada u svetu imamo rejting kakav vec imamo...
 

Back
Top