kako loviti svrake i vrane

totoko

Početnik
Poruka
15
Drugari lovci i svi vi koji biste mi mogli pomoci...
planiramo neke odstrele svraka i vrana skorijih dana, pa me interesuje kako da to najefikasnije uradimo. ODnosno na koji nacin da postignemo sto bolje rezultate jer nam nanose veliku stetu zbog njihovog ogromnog broja.
Dajte bilo kakav savjet, misljenje sve je dobrodoslo jer cekajuci ispod stabla kad ce koja proletjeti....slaba vajda...

Hvala
 
Ne znam odakle si, ali u Srbiji smeš pucati na svraku ali ne i na vranu (mislim da je na sivu zabranjen lov, neka neko potvrdi)
Pošto je svraka "štetočina" i nalazi se u tom režimu odstrela, probajte da nabavite zov i da priključite na vabilicu... Ali tek posle onog saveta sa postavljanjem sačekuše...
Inače, ako budeš tražio vabilicu, tražiš European Magpie ili Common Magpie (lat. Pica pica)...
Vrana ti je Carrion Crow (lat. Corvus corone).
 
iz Crne Gore sam okolina Podgorice.
Toliko imamo svraka i vrana da je to strasno. pored toga sto prave ogromnu stetu usjevima i biljkama kad porastu cak su se izvjestile pa i sisteme za navodnjavanje unistavaju posebno one kap po kap. da ne pricamo za gnijezda i jaja prepelice,grlice,velike i male patke,liske, kokoske i svega sto nadju.
Jednostavno ako patka poleti sa gnijezda 5 minuta citavo gnijezdo bude automatski urnisano, ovo je samo jedan od detalja....
Trazio sam po internetu cak postoje druzine koje se bave samo odstrijelom svraka i vrana.
Izuzetno dobre rezultate daje vabilica mada ih kod nas nema ali cu da probam sa nekim zvukovima koje sam nasao na netu.
 
zejebato bato...te ptice su toliko namazane da je to jezivo...ja sam ciljao praznom puskom,i ona mi se bukvalno podsmevala...kako sam je napunio,nisam je vise video...isto i sa vazdusnim pistoljem...nema sanse...opasan problem!
 
Da dodam nešto,ja nisam profesionalni lovac ali sam sa rešio i jednog i drugog,vrane mozeš oterati tako da onog koji upucaš,staviš na štap da se vidi,ostali neće doći ni blizu, a pored mozeš napraviti i sačekušu pa će svrake doći na lešinu, ja ih barem tako tamanim i to sa vazdušnom puškom.
 
zejebato bato...te ptice su toliko namazane da je to jezivo...ja sam ciljao praznom puskom,i ona mi se bukvalno podsmevala...kako sam je napunio,nisam je vise video...isto i sa vazdusnim pistoljem...nema sanse...opasan problem!

Sve napisano podpisujem bez daljnjeg. I moja su iskustva sa svrakama ista. Izuzetno "inteligentna" ptica. Meni je dok sam bio mladji predstavljalo pravo zadovoljstvo da se sa njima nadmudrujem.
Danas, kada sam nakupio i lovackog i ljudskog staza pitam se da li mozda covek nije jedina stetocina nao ovoj planeti. Ostale zivotine mogu biti predatori, grabljivice, ali je definitivno covek jedina stetocina na planeti.
 
uffffffffff
nasao sam nesto po netu mada ne znam oce li to upaliti. ima po americi milion nekih ljudi koji se bave lovom iskljucivo vrana i svraka ali te neke zvukove na CDu ili kaseti naravno prodaju. Ne bi mi ni cijena bila problem sa zadovoljstvom bih izdvojio za te stvari ali mislim da to ne bi stiglo do Podgorice.
Skinuo sam par nekih tonova i video klipova iz lova sa video klipova skidao samo ton sa kojim oni dozivaju ptice i sklepao to sve na jednom mom CDu ali nikako da ugrabim dan da to sve isprobam.
 
hahahaaaa, dobar si dakle a i uporan..

Jedva cekam da probas to sto si sklepao pa da nam napises sta je bilo.

p.s. svrake su stvarno izuzetno pametne ptice, kao i vrane, videces ......
Uzroke povecanja brojnosti treba naci i otkloniti, tako se resava problem, mozda ti uspe da odstrelis jednu-dve slucajno, ...posle nema i kad god se pojavi na terenu (na puskomet) neko ili nesto slicno, nestaju. Ajde sto nestanu one nego nestanu i sve druge vrste, slusajuci njihova obavestavanja.
 
Svrake se pre svitanja okupljaju u jata i najbolje bi bilo da nadjete to mesto gde se okupljaju i da ih opkolite pre nego sto se na prvi pucanj razbeze.u naseljena mesta.
Nabavite maskirne mreze i postavite ceke.

Vrane (gachci) su VEOMA KORISNE PTICE jer se 10 meseci u godini hrane iskljucivo insektima koji su vrlo stetni u poljoprivredi.

Postoje slucajevi u Vojvodini gde su oterane vrane i u sledecim godinama polja pod secernom repom i kukuruzom su bila opustosena od raznih pipa. Nikakvi insekticidi nisu pomogli.

Ne znam da li je dozvoljen lov na ove vrane, ali ako jeste, cini se velika ekoloska greska.
 
Ljudi ja ne vidim u čemu je problem sa lovom svraka. Ja sam ih pobio ni broja im ne znam. Uzmeš malo sitniju sačmu npr.3 mm izmakneš se na jedno 30-40 metara od drveta gde se one nalaze i pucaš u grupu. Nekad padne više komada odjednom. Ima i verzija sa vazdušnom puškom. Sedneš na klupu ispred kuće uzmeš vazdušnu pušku i čekaš kad se svraka pojavi gađaj u glavu ili prsa, ako pogodiš u krilo diabola ne može da probije. Tako sam ih samo za jedan dan pobio 11 komada. Nije to neka naročita mudrost uloviti svraku sa puškom, međutim ja sad razmišljam kako da ih se rešim bez oružja. Policija mi oduzela oružje kad sam se rastao od žene zato što je ona iz pakosti podnela krivičnu prijavu protiv mene da sam joj pretio ubistvom. Ja sam pokušao da dokažem da ona laže ali avaj, od 2005 se sudim sa kujom i ne mogu da budem lovac.:dash:
Dakle da čujem predlog za lov svraka bez puške?
 
Ljudi ja ne vidim u čemu je problem sa lovom svraka. Ja sam ih pobio ni broja im ne znam. Uzmeš malo sitniju sačmu npr.3 mm izmakneš se na jedno 30-40 metara od drveta gde se one nalaze i pucaš u grupu. Nekad padne više komada odjednom. Ima i verzija sa vazdušnom puškom. Sedneš na klupu ispred kuće uzmeš vazdušnu pušku i čekaš kad se svraka pojavi gađaj u glavu ili prsa, ako pogodiš u krilo diabola ne može da probije. Tako sam ih samo za jedan dan pobio 11 komada. Nije to neka naročita mudrost uloviti svraku sa puškom, međutim ja sad razmišljam kako da ih se rešim bez oružja. Policija mi oduzela oružje kad sam se rastao od žene zato što je ona iz pakosti podnela krivičnu prijavu protiv mene da sam joj pretio ubistvom. Ja sam pokušao da dokažem da ona laže ali avaj, od 2005 se sudim sa kujom i ne mogu da budem lovac.:dash:
Dakle da čujem predlog za lov svraka bez puške?
Ti i netreba da budes lovac kada se hvalis kako si za jedan dan ubio 11 svraka.
Po neznam cijoj suludoj ideji je svraka proglasena stetocinom.
U lovistu i u prirodi je jedino covek stetocina. Priroda je vrlo lepo uredila zivot i koegzistenciju svih zivotinja. One koje su nepotrebne ne postoje.
Jedino nije racunala sa ljudskom gluposcu i pohlepom pa covek kako koja godina sve vise zivotinjskih vrsta iz ovog ili onog razloga istrebi.
 
Ti i netreba da budes lovac kada se hvalis kako si za jedan dan ubio 11 svraka.
Po neznam cijoj suludoj ideji je svraka proglasena stetocinom.
U lovistu i u prirodi je jedino covek stetocina. Priroda je vrlo lepo uredila zivot i koegzistenciju svih zivotinja. One koje su nepotrebne ne postoje.
Jedino nije racunala sa ljudskom gluposcu i pohlepom pa covek kako koja godina sve vise zivotinjskih vrsta iz ovog ili onog razloga istrebi.


Hoćeš da kažeš da si jedino ti pametan i da stotine stručnjaka Lovačkog saveza koji su stavili svraku na listu štetočina ništa ne znaju?

Edit : gibica
Obrisan uvredljiv komentar
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jedini sulud ovde si ti. :rtfm:
Hoćeš da kažeš da si jedino ti pametan i da stotine stručnjaka Lovačkog saveza koji su stavili svraku na listu štetočina ništa ne znaju? Kažu da je prvi znak ludila kad pomisliš da si jedino ti pametan a primetiš da su svi oko tebe ludi. Tada treba da se zabrineš za svoje mentalno zdravlje. Što se pre počneš lečiti bolja ti je prognoza. :whistling:
Da li je svraka stetocina ili ne je stvar terminologije. Stetocine u prirodi, osim coveka ne postoje. Nije to samo moje misljenje, nego ljudi koji sigurno bolje poznaju odnose u prirodi i od mene i od tebe.
Mozda nebi bilo lose da porazmislis sta bi se desilo kada bi svraku istrebili.
Jel ona osim "stete" koju nanosi usevima je sa druge strane korisna jer se uglavnom hrani insektima.
To si morao nauciti pre polaganja lovackog ispitra ako nisi isfolirao polaganje.
Isto tako, pre polaganja lovackog ispita,m si morao nauciti da lov nije samo ubijanje zivotinja.
Ubijanje zivotinje - odstrel je samo zavrsni cin koji doalzi na kraju mnogih drugih radnji koje lovac, ako je lovac mora da uradi.

Edit : gibica
Obrisan odgovor na uvredu
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da li je svraka stetocina ili ne je stvar terminologije. Stetocine u prirodi, osim coveka ne postoje. Nije to samo moje misljenje, nego ljudi koji sigurno bolje poznaju odnose u prirodi i od mene i od tebe.
Mozda nebi bilo lose da porazmislis sta bi se desilo kada bi svraku istrebili.
Jel ona osim "stete" koju nanosi usevima je sa druge strane korisna jer se uglavnom hrani insektima.
To si morao nauciti pre polaganja lovackog ispitra ako nisi isfolirao polaganje.
Isto tako, pre polaganja lovackog ispita,m si morao nauciti da lov nije samo ubijanje zivotinja.
Ubijanje zivotinje - odstrel je samo zavrsni cin koji doalzi na kraju mnogih drugih radnji koje lovac, ako je lovac mora da uradi.

Svraka je stavljena na listu štetočina TAČKA.:rtfm:

Edit : gibica
Obrisan uvredljiv komentar
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nije vise....vidis , ti nasi lovni strucnjaci omasise u mnogo cemu.

svraka je sada vrsta zasticena lovostajem, vise nema nijedne vrste koja nece biti zasticena lovostajem, do izmene Naredbe o lovostaju iz 2006/ sto necemo cekati jos dugo...
dobar pogled.
 

Back
Top