METAN

Ferretti Martinica

Zainteresovan član
Poruka
236
Ne bi bilo lose da u sred ovog haosa sa cenama goriva znati nesto i o metanu kao vrsti goriva.

Koliko kosta ugradnja uredjaja za metan,
gde su pumpe gde se moze natociti,
koja mu je cena..
itd..
na koja kola moze da ide..


Koliko ja znam to je trenutno najjeftinija vrsta goriva.
 
Na placu gde sam radio smo dosad skinuli iz kola bar 10 metan uredjaja i jos placali majstoru 50 eura da ga vadi i naravno ostavljali mu jer kome to treba.To je bilo pre par godina a sad se udaramo po celu. Mislim da sam cuo da taj uredjaj kosta preko 1000 eura.
Sto se tice potrosnje znam da se sa 200 din. moglo prelaziti 100 km ali tad su digli gas za 60% pa je i to poskupelo ai i dalje ostalo najisplativije.
Navodno u Hrvatskoj se moze kupiti uredjaj koji kosta oko 400 eura i onda ga prikljucis na kucnu instalaciju i punis sam.
Koja gotiva,imas pumpu u sopstvenom dvoristu.:D
 
Pre dve godine ugradnja je kostala 1200-1400e sada je mozda oko 1000e.
Boce su jako teske i male tako da se jos ne isplati ugradjivati kod nas jer za sada postoje 4,5 metan punpe, koje se nalaze u pancevu, bg i koliko sam ovde cuo u ns.
Neko je vec napisao, sa 200din se prelazilo 100km mozda koji kilometar manje, sada ne znam koja je cena.
Dobro je ako auto stigne sa fabrickim ugradjenim metan gasom jer se onda te boce ne nalaze u gepeku a velika verovatnoca je i da se auto ojacava-mislim na ogibljenje.
Znam dosta vozila koje se koriste kao taxi i koriste metan, auto skoda oktavia 07god kada sedne jedan covek nazad auto vec izgleda kao da mu je gepek pun stvari.
Ima i fiat multipla gde je fabr.ugradjen metan on vec izgleda normalno.
 
Metan se tankuje na do 200 bara. Te boce su mnogo deblje, samim tim i teze, a i vece, ako hoces istu zapreminu kao i za TNG.
Al' zato auto ideee, ne moras ni da ga palis, samo pustis slavinu ka motoru i pici pod pritiskom sam :lol:
Zezam se ;)

LM, ne proverena inforamcija, ali metan je bar 70 ili vise dinara sada i treba se preracunati, dal' je voznja i dalje jeftinija od TNG-a.
 
Tacno,metan je 7x dinara u Bgu a u Cacku je 8x dinara... uredjaj sa ugradnjom je 1600evra pa na gore , u zavisnosti koliko boca stavis...sad je razlika minimalna u odnosu na TNG...
 
komsija ima metan u taksi vozila , i nije bas nesto zadovoljan iz razloga sto u krusevcu postoji samo jedna pumpa sa metanom ciji vlasnik takodje drzi taksi stanicu, a samim tim monopolise cenom :)
prodaje kompletan uredjaj za 250evra jer namerava da stavi TNG. sto se tice potrosnje, komsija kaze da sa 7litara predje 90km gradske, litar je oko 70dinara pa rachunajte :)
 
da, upravu si.
ali za cenu nisi, posto je ugradnja pre godinu dana bila nesto ispod 600evra, ali necu da komentarisem, verovatno si ugradjivao pa bolje znas :bye:

Sumnjam da je ugradnja bila 600e prosle godine, kao sto je gore neko napisao , zavisi od boce, koliko ih stavljas ali i da stavis minimalnu litrazu ne verujem da moze da kosta 600e.
600e je ugradnja sekve.plina znam da je metan bio dosta skuplji.
Pre 3 god ugradnja je kostala 1300-1400e , sada je mozda nekih 1000e
 
uređaj je u osnovi isti
tj i uređaj za metan je sekvent
razlikuje se ventil za smanjivanje pritiska i boce koje su sigurno skuplje
tako da tih 1000 eur mi zvuči realno
 
dobro, ispade sad da ja serem :-/
covek je pre nesto vise od pola godine ugradio, platio je oko ~600evra, sad taj isti uredjaj PRODAJE za 250evra. dacu broj telefona kome treba, pa nek se informise.
 
dobro, ispade sad da ja serem :-/
covek je pre nesto vise od pola godine ugradio, platio je oko ~600evra, sad taj isti uredjaj PRODAJE za 250evra. dacu broj telefona kome treba, pa nek se informise.

Da nije to jedan od onih uredjaja sto sam ja bio poklonio?:)
Ko jos kod nas ima metan uredjaje? Mislim da jos nigde nisam cuo da ih neko ima.
Sva kola koja ih imaju su dosla iz italije i tamo se dosta vozi na metan iliti prirodni gas.
Drugar koji donosi enterijere mi je svojevremeno rekao da je taj uredjaj dosta skuplji od plinskog a ovde kod nas je to jos nepoznanica.Obicno stignu sa dve manje boce u gepeku ali meni je jednom dosao Lanos sa jednom bocom pored koje u gepek nista nije moglo da stane.Ogromna i teska. Zato smo ih vadili jer je to odbijalo kupce.
 
Da nije to jedan od onih uredjaja sto sam ja bio poklonio?:)
Ko jos kod nas ima metan uredjaje? Mislim da jos nigde nisam cuo da ih neko ima.
Sva kola koja ih imaju su dosla iz italije i tamo se dosta vozi na metan iliti prirodni gas.
Drugar koji donosi enterijere mi je svojevremeno rekao da je taj uredjaj dosta skuplji od plinskog a ovde kod nas je to jos nepoznanica.Obicno stignu sa dve manje boce u gepeku ali meni je jednom dosao Lanos sa jednom bocom pored koje u gepek nista nije moglo da stane.Ogromna i teska. Zato smo ih vadili jer je to odbijalo kupce.
Kod:
http://www.gonzaracing.com/forum/viewtopic.php?t=9218&sid=20d29d575d4e8d46276934a04e7dd803
 
Kod:
http://www.gonzaracing.com/forum/viewtopic.php?t=9218&sid=20d29d575d4e8d46276934a04e7dd803

Ima samo jedan mali problem sto je ovo uredjaj za karburator.
I plinski uredjaj za floridu nov ne prelazi 250 eura.Znaci da metan za nove modele automobila sigurno kosta preko 1000 s obzirom da je za karburator dva i po puta jeftiniji.Polovan plinski za karburatore imas da biras po 100 eura a ovde je cena polovnog metana 250 sto je opet dokaz.A i taj sto mu je neko ugradio je verovatno bio polovan jer ko bi dao 600 eura za metan kad je mogao da ubaci plin za 200-250.Pogotovo taksista za koje se zna da vole sve sto je jeftino.:)
 
metan se sipa po kilogramima i kostao je jedno vreme 20 din za kg i sa tim se prelazilo odprilike za 200 din 100 km

imao je moj brat u cacku to, gde ima i punionica al je onda skinuo sobzirom da su lopovi sa vlasti digli cenu metana sa 20 din po kg na 70 din po kg tako da je sad voziti na metan isto kao i na tng da vozis manje vise
 
Dve godine vozim automobil na metan i prezadovoljan sam.Potrosnja se krece od 3,8 do 5,5 kg na sto km,zavisno od nacina voznje.Ubrzanje je slabije i maksimalna brzina ali obzirom na novi zakon o saobracaju,to mi pomaze da ne placam kazne i stedim gorivo.(pasat 3 max 155,sa benzinom 180).Prosecna cena metana je 70 din za kg(Čačak,Kruševac),imam dve male boce u koje staje 14-16 kg(zavisno od pritiska na pumpi).Na otvorenom putu sa ovom kolicinom predjem 380 km za 1050 dinara sto je najpovoljnija cena od svih pogonskih goriva.Cena novog uredjaja je 90 e,cenu boca ne znam a servisa za ugradnju i odrzavanje u mom mestu ima(Čačak dva servisa).Polovni uredjaji se krecu oko 400 e,najvise kupuju taksisti a mali broj vozaca se odlucuje na ugradnju jer je plin rasprostranjeniji i jeftiniji za ugradnju.Ako kupujete automobil u inostranstvu obavezno kupite na metan jer ce voznja biti izuzetno jeftina.
 
Za sada postoje pumpe u Beogradu,Pancevu,Krusevcu i Čačku(Nisam siguran za Novi Sad).U planu su Nis,Kragujevac...Moze se ugraditi u svaki automobil u koji moze i TNG jer gas je gas.Pre metana imao sam plin,boca je bila 80 litara i zauzimala je mnogo vise prostora u prtljazniku.Sada imam dve male boce,jedna na drugoj,ne znam koje su tezine(na njima pise 30 kg)ali automobil nije nimalo "legao" pozadi,ima isto ojacanje opruge kao i na plinu sto znaci da je i tezina slicna (sa plinskom bocom sam prelazio do 600 km).Jedno vreme je bila vrlo mala razlika izmedju voznje na plin i metan a sad plin cesce poskupljuje pa je opet isplativo.Kada sam ugradio odnos je bio metan-plin 45-40,pa poskupljenje gasa na 60 a plin 38 tako da sam razmisljao da se vratim na plin ako cena jos malo poraste.Sada je 70-55(ponegde i 60-52) pa je isplativa voznja na metan.
 
Za sada postoje pumpe u Beogradu,Pancevu,Krusevcu i Čačku(Nisam siguran za Novi Sad).U planu su Nis,Kragujevac...Moze se ugraditi u svaki automobil u koji moze i TNG jer gas je gas.Pre metana imao sam plin,boca je bila 80 litara i zauzimala je mnogo vise prostora u prtljazniku.Sada imam dve male boce,jedna na drugoj,ne znam koje su tezine(na njima pise 30 kg)ali automobil nije nimalo "legao" pozadi,ima isto ojacanje opruge kao i na plinu sto znaci da je i tezina slicna (sa plinskom bocom sam prelazio do 600 km).Jedno vreme je bila vrlo mala razlika izmedju voznje na plin i metan a sad plin cesce poskupljuje pa je opet isplativo.Kada sam ugradio odnos je bio metan-plin 45-40,pa poskupljenje gasa na 60 a plin 38 tako da sam razmisljao da se vratim na plin ako cena jos malo poraste.Sada je 70-55(ponegde i 60-52) pa je isplativa voznja na metan.

koliko si platio uredjaj? 1500evra?
 

Back
Top