Ceska i ceski jezik

Ivy2-6

Početnik
Poruka
4
Zdravo svima,
ako je moguce da ovde dobijem potrebne informacije u vezi odlaska na ucenje jezika i nastavka studija u Ceskoj?
Ako je neko vec tamo,zanima me na kom i koliko kosta Univerzitetu je prvo kurs jezika pa nastavak skolovanja? Kolliko para treba mesecno za spostvene potrebe i za palcanje kursa i posle studija?
Ja sam poslala mejlove na Masaryk i Palacky ali niko mi za sad ne odgovara?!
Koji su jos ok Univerziteti?
Hvala unapred,
Ivy
 
Evo da se javim ....ja sam trenutno zavrsavam srednju skolu u Brnu ,planiram sledece godine da upisem fax.....e sad sto se tice troskova stvari stoje ovako ...ja imam neku stipendiju koja mi pokriva troskove ovde pa placam samo 50e smestaj i hranu,ali imam dosta drugova koji finansiraju sve sami,i njihovi troskovi mesecni su oko 250e...e da sto je najvaznije pivo je ista cena kao kod nas ....ako te jos nesto zanima pitaj ....
 
a u vezi piva da dodam...pivo se moze naci i za 10-ak ceskih kruna,sto je oko 40 dinara u prevodu...=DD

I to kakvo pivo! Budweiser za taj novac mozes da kupis, za 7 kruna imas i piva koja su u svakom slucaju barem bolja od naseg jagodinskog :super:

Da se vratim na temu ;)

Paaaa... treba ti bar 300e mesecno za zivot. Neki normalan zivot... Domovi su dosta skupi i krevet moze da kosta i 3800 kruna mesecno (skoro 150e!) ali ima i onih od 90ak e (stvarno ne znam kako je na ostalim univerzitetima, ja sam na Masarikovom u Brnu, ne znam ni kako je u Pragu ni Olomoucu :() Cene hrane nize nego u Srbiji, menza je dosta skupa (obrok od 100 dinara (minimum) do 150 - a od toga se ne najedes, tako da se definitivno isplati nauciti da kuvas).

Cena kursa Ceskog je na Masarikovom u Brnu 750e za 8 casova nedeljno odnosno 1250e za 15 casova (za semestar). Traje ravno 3 meseca, ja ga prosao u 2 semestra, naucis dovoljno da studiras posle na Ceskom bez problema.


Nezgodno je sada traziti stipendije za sledecu akademsku godinu, jer se aplikacije u glavnom podnose na zimu ili do proleca (dakle, recimo do marta...). Paaa, da se malo reklamiram, a i mrzi me da pisem... na www.ceskarepublika.rs/stipendije imas neke informacije, koje ja imam, sajt btw sredjujem sam i za sad sporo ide, ali u svakom slucaju cu dopunjavati kako budem imao neke nove informacije...

Obrati paznju na drzavne stipendije i rokove za apliciranje.

Ako imas jos neka pitanja, navali, rado cu da napiem sta znam ;)

p.s. Drzavni univerziteti su besplatni. Imas i to lepo objasnjeno na gore spomenutom sajtu... Karlov u Pragu je svakako dobar, ali prag je veeeeeeliki :D
 
I to kakvo pivo! Budweiser za taj novac mozes da kupis, za 7 kruna imas i piva koja su u svakom slucaju barem bolja od naseg jagodinskog :super:

Da se vratim na temu ;)

Paaaa... treba ti bar 300e mesecno za zivot. Neki normalan zivot... Domovi su dosta skupi i krevet moze da kosta i 3800 kruna mesecno (skoro 150e!) ali ima i onih od 90ak e (stvarno ne znam kako je na ostalim univerzitetima, ja sam na Masarikovom u Brnu, ne znam ni kako je u Pragu ni Olomoucu :() Cene hrane nize nego u Srbiji, menza je dosta skupa (obrok od 100 dinara (minimum) do 150 - a od toga se ne najedes, tako da se definitivno isplati nauciti da kuvas).

Cena kursa Ceskog je na Masarikovom u Brnu 750e za 8 casova nedeljno odnosno 1250e za 15 casova (za semestar). Traje ravno 3 meseca, ja ga prosao u 2 semestra, naucis dovoljno da studiras posle na Ceskom bez problema.


Nezgodno je sada traziti stipendije za sledecu akademsku godinu, jer se aplikacije u glavnom podnose na zimu ili do proleca (dakle, recimo do marta...). Paaa, da se malo reklamiram, a i mrzi me da pisem... na www.ceskarepublika.rs/stipendije imas neke informacije, koje ja imam, sajt btw sredjujem sam i za sad sporo ide, ali u svakom slucaju cu dopunjavati kako budem imao neke nove informacije...

Obrati paznju na drzavne stipendije i rokove za apliciranje.

Ako imas jos neka pitanja, navali, rado cu da napiem sta znam ;)

p.s. Drzavni univerziteti su besplatni. Imas i to lepo objasnjeno na gore spomenutom sajtu... Karlov u Pragu je svakako dobar, ali prag je veeeeeeliki :D


Hvala puno na ovim informacijama;)
 
interesuje me koliko je potrebno da se naauci ceski, onako da mogu da se prate predavanje i da se uci...... i da li se ti kursevi placaju na univerzitetu u Pragu i koliko ako neko znam, a koliko sam razumeo ako upisem na nekom drzavnom , celo studiranje je besplatno i placa se samo smestaj i hrana + dzeparac???
 

Back
Top