Ucenje jezika u italiji

  • Začetnik teme manastasija
  • Datum pokretanja
M

manastasija

Gost
treci sam razred gimnazije i planirala sam,kad zavrsim,da upisem fakultet u italiji.Ali bih,prethodno htjela da pohadjam kurs italijanskog u Italiji.Zanima me koji su kursevi napogodniji i kako se krecu cijene.
 
Najbolji su letnji kursevi u Bolonji ili Firenci, na tkz. univerzitetima za strance. Cene ne znam, ali spremi se za visoku cifru. Sve informacije mozes naci na netu (Università per stranieri) ili u Italijanskom kulturnom centru u Beogradu, Njegoseva 47 (tel: 011 3442 229).
Eto, nadam se da sam ti bar malo pomogla! :wink:
Cao!
 
Najskuplji ali i najbolji su ti u Firenci i Perudji ali recimo u Calabriji,u Reggio di Calabria,upis kosta 50 evra,mesec dana skole (5 puta nedeljno po 4 sata) je 100 evra i smestaj za studente preko CTS-a (oni organizuju) je u stanu po 165 evra za mesec dana.Pre podne su predavanja a popodne na more ili Siciliju....zove se Universita' per stranieri Dante Alighieri,Reggio Calabria.
Biljana
 
Letos sam pohadjala kurs u skoli u Rimu ,skola se zove Arco di Druso i nalazi se u samom centru grada (preko puta vatikanskih muzeja).Kurs za 1 mesec kosta 360eura ,a smestaj ne zanam kolko kosta jer se dogovaras sa njima u odnosu na ono sto trazis.Meni je bilo super, svi su veoma ljubazni! :wink:
 
naj naj bolji univerzitet ti je u perugi.ja sam tamo zavrsila 3 kursa.zavrsila sam 3 razred i ostala da studiram u perugi...pokupila sam sve brosure iz italijanskog kulturnog centra i ovaj univerzitet ti je najjeftiniji samo 230 eura za jedan mesec...ima 21 sat nadeljno.samim tim sto je najpoznatiji i najjeftiniji najboloji je veruj mi...imala sam druga koji je zavrsio u perugi 2 razreda posle je otisao za rim tamo je zavrsio 1 razred i posle otisao je za bolonju ali ipak mi je rekao da je najvise bio zadovoljan perugiom....zato se nemoj razmisljati nego dolazi dok jos imas vremena...
perugiu inace zovu gradom stranaca...
pozdrav
 
Anonymous:
naj naj bolji univerzitet ti je u perugi.ja sam tamo zavrsila 3 kursa.zavrsila sam 3 razred i ostala da studiram u perugi...pokupila sam sve brosure iz italijanskog kulturnog centra i ovaj univerzitet ti je najjeftiniji samo 230 eura za jedan mesec...ima 21 sat nadeljno.samim tim sto je najpoznatiji i najjeftiniji najboloji je veruj mi...imala sam druga koji je zavrsio u perugi 2 razreda posle je otisao za rim tamo je zavrsio 1 razred i posle otisao je za bolonju ali ipak mi je rekao da je najvise bio zadovoljan perugiom....zato se nemoj razmisljati nego dolazi dok jos imas vremena...
perugiu inace zovu gradom stranaca...
pozdrav
da li mozda nesto znate o americkim koledzima u Italiji
 
BiljanaVe:
Najskuplji ali i najbolji su ti u Firenci i Perudji ali recimo u Calabriji,u Reggio di Calabria,upis kosta 50 evra,mesec dana skole (5 puta nedeljno po 4 sata) je 100 evra i smestaj za studente preko CTS-a (oni organizuju) je u stanu po 165 evra za mesec dana.Pre podne su predavanja a popodne na more ili Siciliju....zove se Universita' per stranieri Dante Alighieri,Reggio Calabria.
Biljana

Ako je neko bio u Calabriji, molim za malo vise informacija...
 
Ako je neko bio u Calabriji, molim za malo vise informacija...[/quote]

Univerzitet za strance Dante Aligijeri

Reggio Calabria - nekada glavni centar Velike Grčke danas predstavlja pravi univerzitetski grad, gde se okupljaju studenti iz celog sveta koji žele da nauče italijanski jezik.
Da ostavimo po strani sve one korisne izraze koji se nauče u prodavnici, vozu, pošti, na šetalištu dok se savladavaju ponekad vrlo napadni udvarači i gomila drugih svakodnevnih situacija. Ono glavno što se tiče jezika i kulture čuje se u školi za strance, čuvenom Dante Aligijeri univerzitetu.
Možda je jug i siromašan, ali kad uđete u zgradu Univerziteta, shvatite da ste U SVETU! Velike, dobro opremljene učionice, koje gledaju na more, bašta sa palmama i džinovskim fikusima usred zgrade... Prvog dana se radi test znanja jezika. Nema ocena, samo treba da odrede na kom je nivou vaše znanje. Postoji pet nivoa: početni, za one koji nikad nisu bili u kontaktu sa italijanskim jezikom, osnovni 1 i osnovni 2, za one čije znanje doseže do konjunktiva, srednji, koji se hvata ukoštac sa konjunktivom, i napredni, za one koji gramatiku drže u malom prstu. Test se radi svega pola sata, a onda pravo na plažu, jer od narednog dana nema šale – počinje škola! Drugog dana vas smeste u zasluženo odeljenje, daju vam raspored časova i širok osmeh. Ne, nema onog klasičnog nastavničkog zastrašivanja! Najpre upoznate ostale đake, njihove zemlje i kulturu, a onda počinje učenje! Postoje tri predmeta – gramatika, pisanje i konverzacija i jedan po izboru – film, pevanje ili kalabreze kuhinja. Profesor filma je bio u našoj zemlji, uvideo koliko smo simpatičan narod, upoznao Kusturicu i sada nam jede iz ruke. Časovi traju od devet do pola jedan. Između dva dvočasa je veliki odmor od pola sata, dovoljno da se spustite do kafića u prizemlju škole i s nogu pojedete italijanski kroasan i popijete flaširanu vodu, koja će vam inače biti najslađe piće s obzirom na mediteransku vrućinu i činjenicu da kad se vratite u stan i odvrnete česmu, pocuri slana voda (eh, tako je to u svetu). Već prvih dana svi upoznaju Enca, koji je glavni organizator izleta u školi. Njegova priča je: "Ako ti ne kreneš na izlet, neće niko... samo ga zbog tebe organizujem." Nekome će to zvučati simpatično, nekome neće, ali izlete u svakom slučaju ne treba propustiti. To je najbolji i najjeftiniji način da se obiđu sva bitnija mesta na Siciliji i jugu Italije: vulkan Etna, drevna Katanija, Taormina, Eolska ostrva: mondenski Lipari i vulkansko ostrvo Stromboli, San Tropea, najlepša plaža juga... i još poneki mali raj. Oni koji bi želeli da u sopstvenom aranžmanu obiđu Siciliju ili odu do Rima ili Napulja, a za to im nije dovoljan vikend, imaju pravo da četiri dana izostanu iz škole. U suprotnom, od škole ne treba bežati. Ona se potpuno razlikuje od ovdašnjih. Nema onog pritiska – škola je mesto na kome se druži, profesori su opušteni i veoma drže pažnju. Nema dosađivanja – to vam ni u ludilu ne bi dozvolili! A na kraju shvatite da ste sve naučili... niste naprezali svoje sive ćelije, a znanje je ipak tu! Postoji i potvrda vašeg znanja. To je diploma Univerziteta, sa kojom, onaj ko prođe i najviši kurs može da predaje italijanski jezik u bilo kojoj zemlji, sem Italije. Neko će se snaći bolje, neko malo gore, a onaj ko se najviše istakne u svom odeljenju, dobija i stipendiju da se tu dogodine besplatno školuje. Sve u svemu, na kraju svi budu zadovoljni. Ne preturujem! Stvarno! Evo i dokaza – internacionalni utisci đaka sa Univerziteta:
Hatidže, Izmir, 19 godina: Čini mi se da je to bilo najlepših mesec dana u mom životu. Naučila sam jezik, upoznala ljude, videla razna mesta, najela se pice i pasta... šta više od toga!
Ričard, Švajcarska, 25 godina: Možda Ređo i nije najlepši i najčistiji grad, ali meštani su sjajni, ljubazni, simpatični... Najbolje od svega je Univerzitet. Tamo sam upoznao mnogo ljudi i naučio dosta o njihovom načinu života.
Jasna, Beograd, 17 godina: Ređo? Ne treba propustiti ni za šta na svetu. Tamo se svi trude da nam život što je moguće više olakšaju i učine zanimljivim. Svi se trude da olakšaju konverzaciju: pričaju polako, na čistom italijanskom (ne na dijalektu), objašnjavaju dok svi ne shvate o čemu je reč.
Ana, Vrnjačka Banja, 23 godine: U školi je zanimljivo, pofesori su pristupačni, većina ih je neklasična... Želim ponovo tamo da odem – to sve govori!
Vinsent, Njujork, 27 godina: Da bi se naučio strani jezik, potrebno je otići u sredinu u kojoj ljudi govore na tom jeziku. Univerzitet je odličan zato što je sve na italijanskom i primoran si da progovoriš. Takođe je bilo sjajno steći toliko društva. Sada imam prijatelje na svim krajevima sveta.
Jasna, Skoplje, 18 godina: Bilo mi je nezaboravno. Ne mogu da se pomirim s činjenicom da sam se vratila. Nemam volju ni za šta.
Katerina, Varšava, 20 godina: Prvih deset dana je prošlo u natezanju oko italijanskih rečenica i čupanju kose, a onda se desilo čudo – jednostavno sam progovorila italijanski, nakon još dvadeset dana morala sam ponovo da se navikavam na poljski!
Tanja, Beograd, 24 godine: Grad je leti prepun mladih ljudi koji dolaze iz celog sveta na učenje italijanskog jezika, tako da vam pruža mogućnost da se susretnete i upoznate sa različitim kulturama, običajima i da naučite po koju reč i nekog drugog jezika.
Makarena, Sevilja, 16 godina: Sve mi nedostaje: društvo, jezik, more, sladoledi, pice, žurke na plaži, Srbi! Glupo je pričati, to treba doživeti! Ja znam gde ću dogodine za raspust: REEEĐOOO!!!!!!

sajt Univerziteta – www.unistrada.it – tamo treba da se popuni prijavna lista, informiše se o cenama i smeštaju, koji organizuje škola u saradnji sa klubom Mediteran. Takođe se mogu potražiti pomoć i preporuka u Italijanskom kulturnom centru (Njegoševa 47, telefon: 011/3442229). Sve to treba da se obavi bar 3 meseca unapred zbog velike navale na školu i dugih i mučnih čekanja za vizu.
Evo i jedna informacija, koje na sajtu nema, a vrlo je korisna! Šta u Ređu ne sme da se propusti:
Hatidže, Izmir, 19 godina: Pica s jabukama u restoranu Bokale.
Ričard, Švajcarska, 25 godina: Sladoled sa hlebom kod Ćezarea.
Jasna, Beograd, 17 godina: Taormina, ulica Korzo Umberto.
Ana, Vrnjačka Banja, 23 godine: San Lorenzo plaža.
Vinsent, Njujork, 27 godina: Granite sa šlagom.
Jasna, Skoplje, 18 godina: Vatromet na plaži Šila.
Katerina, Poljsk, 20 godina a: Šoping u Mesini.
Tanja, Beograd, 24 godine: Sladoled tartufo u Tropei, napomena: jedna porcija sladoleda je dovoljna za tri osobe.
Makarena, Sevilja, 16 godina: Falo` – žurke na plažama uz vatru i noćno kupanje.
A sad ko voli, nek izvoli! Meni preostaje samo da vam poželim srećan put!
 
hvala puno za informacije iz prve ruke o univerzitetu Dante Aligijeri
jel bi mogla da napises otprilike kakve su cene u Reggio di Calabria, koliko jos novca treba izdvojiti za hranu, izlaske, izlete i slicno, osim kursa? koliko to sve odokativno izadje?
pozdrav
 
ja sam srednjoskolka i prvi put cujem za ovo i izgleda mi fantasticno samo kada bi mi neko objasnio da li je to neki letnji jednomesecni kurs i kako da stignem tamo molim vas onako malo detaljnije
bas sam zainteresovana
 
zanima me nesto vise o univerzitetu u peruđi.
da li se mora ranije prijaviti i da li se polazu neke ''prijemni'' ispiti tamo ili se samo posalje aplikacija za prijavu? I ako bi neko mogao da mi kaze kako je isao do tamo- avionom do Rima pa busom do Peruđe ili? plz, javljajte sto pre! :))
 
veoma sam zainteresovana za univerzitet dante alijigijeri.volela bih da znam deteljinije o cenama, nacinu prijavljivanja itd.....ukoliko neko ko je bio na ovom univerzitetu moze da ostavi e-mail kako bih se detaljnije informisala bila bih veoma zahvalna!!!
 
Planiram da ovog leta idem u Redjo na letnji kurs italijanskog u sopstvenom rezimu.
Kurs za mesec dana kosta 150 evra + 70 e za upis...Smestaj se krece od 300-400 e..Ako ima vise osoba,to onda ispada jeftinije...Sto se tice prevoza,mogu da se nadju jeftine avionske karte do Rima,a od Rima moze se doci autobusom,vozom,trajektom do Redja ....Koga zanimaju jos neke informacije i ko bi zeleo da ovog leta takodje ide u Redjo,neka me kontaktira na mail: emilymiller93@gmail.com
Poznajem jednu devojku koja radi tamo,pa mi je ona sve ispricala...
Trazim zainteresovane za ovaj kurs,jer bi se isplatilo da nas ide sto vise...
Pozdrav od Emilije
 

Back
Top