Svemirska misija za dokazivanje Ajnštajnove teorije

Molio bih sve koji procitaju ovu temu da navedu , a ako moze i link dobro i to...sledece:

Eksperimente koji su korisceni ili se koriste kao dokaz da postoji dilatacija vremena.
Znaci kontrakcija prostora mi nije toliko znacajna , niti relativisticko uvecanje mase, vec oni eksperimenti koji vama ili bilo kome ukazuju na dilataciju, bilo kakvo menjanje protoka vremena i samog VREMENA, (posto protok i vreme nisu ista stvar...ali ne obracajte paznju na zadnjih 6 reci ovog mog pitanja...)
 
Molio bih sve koji procitaju ovu temu da navedu , a ako moze i link dobro i to...sledece:

Eksperimente koji su korisceni ili se koriste kao dokaz da postoji dilatacija vremena.
Znaci kontrakcija prostora mi nije toliko znacajna , niti relativisticko uvecanje mase, vec oni eksperimenti koji vama ili bilo kome ukazuju na dilataciju, bilo kakvo menjanje protoka vremena i samog VREMENA, (posto protok i vreme nisu ista stvar...ali ne obracajte paznju na zadnjih 6 reci ovog mog pitanja...)

Sateliti GPS sistema se nalaze u orbiti na oko 26600 km iznad Zemlje i kreću se brzinom od oko 14000 km/h u odnosu na površinu Zemlje. Razlika koja nastaje u pokazivanju časovnika na Zemlji i na GPS satelitu iznosi oko 7,2 mikrosekundi na dan. Ova razlika, iako je na prvi pogled mala, kumulativna je i uzrokuje merljiva odstupanja u rezultatima mernih vrednosti GPS sistema.
Opšta teroija relativnosti predviđa da će se časovnik u slabijem gravitacionom polju kretati brže u odnosu na isti takav časovnik u jačem gravitacionom polju.
Ova razlika prouzrokuje razliku u pokazivanju od oko 45,9 mikrosekundi na dan. Takođe merljiva i kumulativna razlika.
Ukupna razlika u pokazivanju časovnika biće dakle oko 38,7 mikrosekundi na dan. Ova razlika uzrokuje grešku u pokazivanju položaja na površini Zemlje reda veličine 10 km.
Međutim, atomski časovnici na satelitima uzimaju u obzir i jedan i drugi relativistički efekat, i dilataciju vremena STR i gravitacionu dilataciju vremena, te je tačnost GPS sistema znatno veća, zapravo veća je za 4 do 5 redova veličine (u zavisnosti od toga da li se radi o civilnom ili vojnom sistemu).
Preciznost (iako se ovaj termin u metrologiji više ne koristi) atomskih časovnika na bazi cezijumovog oscilatora kojima se meri pomenuta vremenska dialtacija iznosi 1 nanosekundu na dan, dakle za tri reda veličine je veća od efekta koji meri, te se efekat koji se meri ne može objasniti mernom greškom.

Pokušaj da shvatiš da svako korišćenje GPS sistema predstavlja eksperimentalnu potvrdu teorije relativnosti, a onda uzmi u obzir koliko GPS uređaja ima na svetu i koliko često se koriste, samo u toku jednog dana.
 
Meni to nije jasno , zato sto to zavisi od hemijsko-fizickih reakcija raznih supstanci, bilo kvarca i njegovog piezoefekta pri velikim brzinama , bilo nekog drugog materjala...

Onda je pomenuta tacnost cezijumskog casovnika ustvari samo tacnost ako se uzima nepromenjljivost cezijumskog "sata"....

Da li je protok fizicko-hemijskog vremena isto sto i protok vremena?
To bi znacilo da je za sve supstance protok fizicko-hemijskog vremena isto zavistan od brzine ili sile(ne znam da li samo g ili i E ili M,N,JN)....

Po mnogim stvarima koje ljudi navode, ja to vidim izuzetno demagoski suplje...
 
Onda je pomenuta tacnost cezijumskog casovnika ustvari samo tacnost ako se uzima nepromenjljivost cezijumskog "sata"...
Da se cezijumski časovnik uzima kao nepromenljiv, njegova merna nesigurnost ne bi bila 1 nanosekunda nego nula.


Po mnogim stvarima koje ljudi navode, ja to vidim izuzetno demagoski suplje...
Ne, nego ne shvataš šta je napisano. ;)
 
Jel ti to hoces da kazes da je merna nesigurnost ono sto potpuno ukljucuje u sebe promene hemijsko fizicke zavisnosti pojava pri velikim brzinama...?
Merna nesigurnost nekog mernog uređaja mora da u sebe uključuje sve što može da utiče na rezultat merenja, a vezano je za merni uređaj.


A za ostalo se slazem, ne razumem.....zato sam i trazio ako moze da neko navede sve eksperimente koji se uzimaju kao dokazi pojave dilatacije vremena...
SVE eksperimente?! :eek:
Već su ti navedeni neki, pa ne shvatam zbog čega tražiš SVE eksperimente.
 
Zar ih ima toliko mnogo?

Ma, jok. Ima još samo jedan "experimentalni dokaz" dilatacije vremena, a to je onaj sa mionima. Naučnici su se popeli na jednu planinu visoku 2000m, postavili detektor i izbrojali broj pristiglih miona. Mioni inače nastaju raspadom piona na visini od 10 km.

Kada su se naučnici spustili na nadmorsku visinu od 3m, pretpostavili su da neće detektovati mione jer mion živi 2,2 mikrosekunde. Međutim, gle vraga, detektovali su vrlo malu razliku u broju miona (560 na 2000m, 400 na 3m), pa su zaključili da mionu vreme teče sporije.

E, ja sad imam neka pitanja za mog drugara Caliburna:

1. Da li mioni nastaju isključivo u gornjim slojevima atmosfere?
2. Kad već nije detektovan isti broj miona na 2000m i na 3m, da li to znači da mioni imaju različite brzine, pa su neki sporiji, a neki brži?
3. Ako uzmeš u obzir Hajzenbergov princip neodređenosti, kako znaš koja je brzina miona detektovanog na 3m?
4. Kako znaš gde je nastao mion koga si detektovao na 3m nadmorske visine?
 
Ako uzimas zivot miona ili neke kratkozivece cestice, tu opet nemas dokaz dilatacije vremena, vec imas dokaz dilatacije brzine reakcije...raspad cestice se odvija zbog nekog ili vise razloga...bilo da su umesani i statisticki i energetski razlozi...
Statisticki su nacin fluktoacije energije unutar cestice, spin, reagovanje i prisustvo elektromagnetnih ili nekih drugih polja....hajzenberg, raspodela po brzinama...
Energetski su ono sto se obicno gleda....jer je kao striktno definisano...kao npr prelazi elektrona izmedju nivoa u atomu....

Npr kod kvarca ili cezijuma, oscilacije ili piezo efekat zavisi od strukture kristala, elektricnih osobina materjala i ako to sibnes u veliku brzinu eto ti uticaja na oscilaciju oscilovanja....ali to nije dokaz dilatacije vremena....
Bas kao ni zivot miona sto nije dokaz....

Meni bi to mozda bio dokaz za dilataciju vremena onda kad bi svaka supstancija isto vrsila dilataciju svojih fizicko hemijskih osobina (pa i poluraspada ili vreme zivota, ali i piezoelektricnih samooscilacija)...
Ako nije isto, to je onda pre kontrakcija prostora, nego dilatacija vremena.

Problem blizanaca je tako homocentrican ili antropocentrican, a problem dilatacije vremena je mnogo siri i uticajniji nego zivot jedne cestice...
Mozda treba da postavim pitanje drugacije...
Ako je tacna dilatacija vremena, onda se mogu baciti na projektovanje nekih sistema koji tada moraju da vaze, i ako rade, onda je sve super...

Ima tu jedna cudna stavka, Odrzanje energije u antropocentricnom sistemu nece vaziti...
 

Back
Top