sujeta

bezibre!

Poznat
Banovan
Poruka
8.923
jeli moguće da ljudi ne umeju da prevaziđu suejtu i animalne instinkte i da su anjsrećniji kad imaju da se uhvate za neku glupost da ti nature i šatro da te spuste ili ismeju i zaje bu bez sagledavanaj suštine i globalaY?

nego, jeste sujetni?
 
jeli moguće da ljudi ne umeju da prevaziđu suejtu i animalne instinkte i da su anjsrećniji kad imaju da se uhvate za neku glupost da ti nature i šatro da te spuste ili ismeju i zaje bu bez sagledavanaj suštine i globalaY?

nego, jeste sujetni?

Čim se sekirate zbog pokušaja nekih tamo da vam naturaju na nos i "šatro spuste i zahebu" znači da jeste i sami sujetni.
Mene? Kako sme mene da dira?

Sujeta je nesigurnost. Svi je imamo zato što ne postoji čovek koji je sasvim siguran u sebe i zadovoljan postignutim. Način na koji reagujemo kao i veličina sujete zavise od našeg stava prema sebi i inteligencije koju imamo. Što smo zadovoljniji sobom, to smo manje sujetni. Što smo pametniji to uspevamo da sakrijemo bolje ili se izborimo sa sobom i uništavamo neke nesigurnosti. Kad ljudi budu bili nepogrešivi i zadovoljni sobom, ne budu imali neostvarene želje i kada ne budu želeli ono što nemaju, onda će se i sujeta izgubiti. Dakle, nikada.
 
Čim se sekirate zbog pokušaja nekih tamo da vam naturaju na nos i "šatro spuste i zahebu" znači da jeste i sami sujetni.
Mene? Kako sme mene da dira?

Sujeta je nesigurnost. Svi je imamo zato što ne postoji čovek koji je sasvim siguran u sebe i zadovoljan postignutim. Način na koji reagujemo kao i veličina sujete zavise od našeg stava prema sebi i inteligencije koju imamo. Što smo zadovoljniji sobom, to smo manje sujetni. Što smo pametniji to uspevamo da sakrijemo bolje ili se izborimo sa sobom i uništavamo neke nesigurnosti. Kad ljudi budu bili nepogrešivi i zadovoljni sobom, ne budu imali neostvarene želje i kada ne budu želeli ono što nemaju, onda će se i sujeta izgubiti. Dakle, nikada.

realno i tacno 100%

mada meni je prosto teorijski fascinantna ta potreba nije da se mentalno nešto angažujem
 
Malo je onih koji nisu sujetni,na ovaj ili onaj način,manje ili više i to je prirodno.Lično se trudim da je svedem na meni podnošljivu mjeru i mislim da uspijevam.U zrelim godinama kad smo ostvarene i zrele ličnosti,kad imamo određen nivo samopouzdanja i sigurnosti u ono što jesmo (i nismo),sujeta je zanemarljiva mala tačka.
Nažalost,poznajem veliki broj ljudi koji imaju izraženu sujetu bez obzira na starosnu dob.I sa njima je veoma teško,oni uvijek polaze od Ja,pa Ja..i završavaju sa istim.Oni se nikada neće osloboditi svojih kompleksa i silne želje za (samo)potvrđivanjem,dokazivanjem i potrebom da im neko neprekidno ponavlja kako su dobri,pametni,mudri i td.
 
kazu da je sujeta obrnuto srazmerna pameti:think:

Pameti, mudrosti ali najvise ljubavi. Ustvari, ima tu ljubavi ali samo prema samom sebi. Ali ja mislim da ta ljubav nije vredna njenog imena.

A pitanje za onog koji je postavio pitanje. Da li si ti siguran da nemas sujetu?

@Nedodiri. TU malo nastaje problem i same generacije tj narastaja. Danas mnogo vise povoda ima za sujetu, mnogo vise stvari koje je uvelicavaju i omogocavaju joj opstanak. Ja sam tek poslednjih par godina uvideo koliki je to otrov za moju dusu, ali i dalje osecam fragmente sujete.

Ali verujte mi, bez spustanja na kolena i bez ponizene molitve pred Bogom, ne mozete se osloboditi sujete. Jer je ona uvek tu, da nam truje um. Svaki licno dostignuce nam je pojacava. Cak i kad ucinimo dobro za nekog drugog stvara sujetu.

Sujeta je veoma opasna stvar. Ko ne zna sa njom, Bog neka mu je na pomoci.
 
Poslednja izmena:
to je opet tačno logično da lično postignuće, mudrost - kakva god pronađena i sređena u sebi i ljubav u najširem smislu te reči kompletiraju čoveka te stoga takav čovek ni nema potrebe da svoju sujetu materijalizuje

sad i sujeta ima više nivoa i iskaznih oblika

činjenica je da je svako sujetan u smislu sagledavanaj svojih kvaliteta i nekvaliteta koji prirodno naialze na odgovor ljudi s kojima je u kontaktu i taj odgovor uz lični doživljaj naravno čine da se osećamo dobro, lepo, visoko, prihavaćeno, dignutog ega ili obrnuto. al tu da se zadržim na unutrašnjem nivou
spolajšnji nivo je ono što rekoh na početku, dakle građenej sebe i svog sveta na osnovu priznanja od strane drugih i spuštanja drugih radi dizanja sebe ili čega već
.............. e sad me mrzi dalje

ps. u božansko pitanje neću da ulazim

pps. zapravo smatram da je sujeta i uopšte sva ta ljudska polunegativna osećanaj kao i pozitivna prirodno neodstranjiva ne mogu se lečiti i smirivati, već samo kamuflirati i naučiti baratati njima u skaldu sa svojom unutrašnjom logikom, potrebom i zadovoljenjem pa i nekom nužnom društvenom normativom
 
Sorry, al' :dontunderstand:: Sta je "sujeta" i/ili "biti sujetan"?

Ovde se govori o nesigurnosti, egocentrizmu, samopotvrdjivanju, nadmomoci nad drugima... Sve to skupa ili nesto sasvim deseto? :confused:

Ako je sve to skupa - neko ima ovo ili ono (jer sve moze da udje u termin), te je stoga po prirodi stvari sujetan (sam cin disanja te cini sujetnim). A ako je nesto deseto - sta je to tacno? :?:
 
Nema coveka bez sujete i psiholozi kazu da je ona najskrivenija ljudska osobina..koja i kada mislimo da je ne posedujemo se pojavi u odredjenim trenucima nasih zivota..i ispolji u raznoraznim oblicima.. Sujeta je osobina koja se ne ceni kod ljudi iako ona moze biti i stimulativna u smislu da se postigne neki cilj..nesto materijalno..polozaj..ili uspeh u poslu..
 
jeli moguće da ljudi ne umeju da prevaziđu suejtu i animalne instinkte i da su anjsrećniji kad imaju da se uhvate za neku glupost da ti nature i šatro da te spuste ili ismeju i zaje bu bez sagledavanaj suštine i globalaY?

nego, jeste sujetni?

Mislim da nisam, zaista. No, na drugima je da to kažu, onima iz moje okoline. Svi imamo ovakvo ili onakvo mišljenje, ali da li je to takvo, to bi oni možda mogli najmerodavnije da ocene. Sa 27. mislim da sam to davno prevazišla, i da nisam neko ko je sujetan. Nikome to ništa dobrog nije donelo. :)
 
...ja bih to nazvala netolerancijom... kad god nekoga osudimo ili unizimo to radimo iz straha da ne budemo sami osudjeni ili unizeni...netolerantni ljudi misle da znaju sta je ispravno a sta pogresno, sta je dobro a sta lose cak iako raspolazu nedovoljnim informacijama na kojima zasnivaju svoje ubedjenje...netolerancija u svom najbrutalnijem obliku zeli da eliminise sve sto joj se nadje na putu i da unisti sve sto se imalo razlikuje
 
...meni ne smeta ako neko ima visoko misljenje o sebi ali mi smeta ako ide okolo i ponavlja - ja sam najjaci, ja sam najbolji, ja sam najpametniji, superiorniji, ispravniji tretirajuci druge sa omalovazavanjem...to su emotivno osakaceni ljudi koji duboko u sebi misle da su glupi i nevazni i da niko nece saznati istinu o njima ako se koncentrisu na tudje nedostatke
 
jeli moguće da ljudi ne umeju da prevaziđu suejtu i animalne instinkte i da su anjsrećniji kad imaju da se uhvate za neku glupost da ti nature i šatro da te spuste ili ismeju i zaje bu bez sagledavanaj suštine i globalaY?

nego, jeste sujetni?

1) moguće je,pogotovo ako su iskompleksirani i isfrustrirani pojedinci koje niko neće u društvu i kad se neko u nekom društvu posvađa ispadnu niodkuda kao čupavci iz kutije da popljuju tog drugog kako bi se barem imalo svideli ovoj ''fensi'' grupi...

2) ne jer sam bio žrtva iste
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top