Domaća epska fantastika
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 42

Tema: Domaća epska fantastika

Moderator vučji čopor (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Podrazumevano Domaća epska fantastika

Sa ogromnim zakašnjenjem se na domaćem tržištu javljaju u literaturi ,filmu i televiziji,stripu i drugim umetnostima dela žanrovski vezana za domaću epiku.Suprotstavljena ogromnoj,decenijskoj produkciji umetničkih dela iz umetnosti "velikog"sveta ,gotovo da se i ne primećuju.Šta je tu problem?Da li interesovanje domaće publike koje ,očigledno,postoji za ovaj žanr ima volje za domaću umetničku produkciju ili je toliko naviknuta na tuđu epiku,da za svoju nema sluha?

Ističe se Only Marko now (avatar)
    Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Podrazumevano Re: Domaća epska fantastika

Domaca epika je i dalje prisutna, ali je pod velikim uticajem strane epike pa je tesko reci koja je SRPSKA. Imas li neke naslove da predlozis, zainteresovan sam pomalo?
    Cuvajte se stvari koje mozete da kontrolisete.Bog ce vas cuvati od onih koje ne mozete.

Zainteresovan član LankasterR33 (avatar)
    Učlanjen
    13.02.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    26

rekao bih da domaca fantastika nece imati neku buducnost,bas zato sto smo takoreci zavisni od stranih knjizevnika i njihovih prica...cak i da se pojavi neko talentovan u oblasti EF-a,taj nema sanse pred talasom americkih i dr. pisaca...druga stvar u Srbiji i nema uslova za tako nesto..
    Poslednji put ažurirao/la LankasterR33 : 11.05.2010. u 18:33

Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Mislim da je,na primer, Aleksandar Tešić sa KOSINGASOM i BEZDANJOM definitivno žanrovski opredeljen i ima dobro uporište u tradicionalnom stvaralaštvu koje je prilično skrajnuto i potiskivano gotovo još od vremena Vuka Karadžića.Mislim da tu i leži ovo Što Lamkaster vrlo precizno kaže-nema uslova.Pitanje je zašto?

Buduća legenda G.H.O.S.T. (avatar)
    Učlanjen
    26.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    105

Citat Original postavio vučji čopor Pogledaj poruku
    Mislim da je,na primer, Aleksandar Tešić sa KOSINGASOM i BEZDANJOM definitivno žanrovski opredeljen i ima dobro uporište u tradicionalnom stvaralaštvu koje je prilično skrajnuto i potiskivano gotovo još od vremena Vuka Karadžića.Mislim da tu i leži ovo Što Lamkaster vrlo precizno kaže-nema uslova.Pitanje je zašto?
    Zato sto akda se izjasnis da volis EF, optuze te da si sektas i lud, a i nenormalan...Misle da si budala sto to citas i da ti ustvari ZIVIS scenario iz knjige i tripujes da bacas magiju, da si zmaj ili sta vec...A to je sve sto nam je drusto iseljaceno i glupo i koje jos uvek zivi u kamenom dobu...Ljudi ne kapiraju da mi te knjige citamo iz razonode...Debilast narod, sta reci drugo...
    Holiness is in right action, and courage on behalf of those who cannot defend themselves.

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ctrl_Alt_Elite Pogledaj poruku
    Zato sto akda se izjasnis da volis EF, optuze te da si sektas i lud, a i nenormalan...Misle da si budala sto to citas i da ti ustvari ZIVIS scenario iz knjige i tripujes da bacas magiju, da si zmaj ili sta vec...A to je sve sto nam je drusto iseljaceno i glupo i koje jos uvek zivi u kamenom dobu...Ljudi ne kapiraju da mi te knjige citamo iz razonode...Debilast narod, sta reci drugo...
    Kako ko, kako ko...
    Ja se bas uzivim dok citam Tolkina, pa budem pod utiskom narednih nekoliko meseci!
    I cesto padnem u depresiju zato sto ne zivim u Srednjoj zemlji!

Aktivan član
    Učlanjen
    02.07.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Nadam se da cu jednoga dana i ja postati pisac epsko-fantasticnih dela, mozda i nadmasim Tolkina i Praceta!

Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Mislim da je velika zabluda da je fantastika nešto strano našem mentalitetu.Takvom shvatanju se suprotstavlja čitavo narodno stvarlaštvo,mitovi i legende sa neverovatnim obiljem fantastičnih elemenata koji su,ako malo zađete u "neurbane"sredine još uvek živi.Zato sam i uzeo Tešića kao primer.Zmajevi,vile,zduhaći,vetrogonje i slična bića su i danas vrlo živa u srpskom narodu.Samo je to nešto što se zabašuruje i što se ne govori javno svakome.Nemoguće je da takva populacija nema sluha za fantastiku,čak naprotiv.

Zainteresovan član LankasterR33 (avatar)
    Učlanjen
    13.02.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    26

..nasa nacionalna svest je na niskom nivou...to se da primetiti u svim segmentima drustva...a dok se to ne popravi,nasoj fantastici i knjizevnosti uopste,nece se naci mesto u svetu...a ni kod nas samih...

Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Citat Original postavio Ctrl_Alt_Elite Pogledaj poruku
    Apsolutno se slazem! I dodajem jos da .... Ne, nemam sta da dodam. Rekao je sve. Debilast narod.
    Cuvajte se stvari koje mozete da kontrolisete.Bog ce vas cuvati od onih koje ne mozete.

Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Mislim da je velika zabluda da je fantastika nešto strano našem mentalitetu.Takvom shvatanju se suprotstavlja čitavo narodno stvarlaštvo,mitovi i legende sa neverovatnim obiljem fantastičnih elemenata koji su,ako malo zađete u "neurbane"sredine još uvek živi.Zato sam i uzeo Tešića kao primer.Zmajevi,vile,zduhaći,vetrogonje i slična bića su i danas vrlo živa u srpskom narodu.Samo je to nešto što se zabašuruje i što se ne govori javno svakome.Nemoguće je da takva populacija nema sluha za fantastiku,čak naprotiv.
    I sa ovim se slazem. Srbi su bre idioti. Dok su Zapadnjaci gonili vestice drzavnim sluzbama, nasi seljaci su sklapali nevladine organizacije za spaljivanje vjestica, vampira i kojekakvih babaroga i kalastura. To samo dokazuje da su Srbi itekako podlozni vrlo dobrom i kvalitetnom EF materijalu.
    Avaj.... nema vise vestica pa su se te nevladine organizacije rastrkale kojekude. Ubi nas ova dosadna realnost.

Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Pa nije epska fantastika lov na veštice i babaroge.Takođe nije ni vezana isključivo za ono što se zajedničkim imenom zove "natprirodno".O tom "državnom"poslu lova na veštice u katoličkom i protestanskom svetu bi,takođe ,moglo što šta da se kaže,ali to je zasebna tema.
    Epska fantastika nije samo bavljenje nacinalnom epikom.Tradicionalno nacionalno stvaralaštvo je samo jedan,nesumnjivo bitan i bogat izvor.Njegovo zanemarivanje i ignorisanje potseća na čoveka koji je nekim nesrećnim slučajem izgubio pamćenje.U tom slučaju imamo posla sa čovekom koji nema svoj identitet zato što ga se ne seća.Legende,nitovi i predanja su deo kolektivnog sećanja ,ako ih izgubi narod ,kao i pojedinac,ostaje bez identiteta.

Ističe se loki74 (avatar)
    Učlanjen
    30.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    54

Ima već slična tema,, Domaća fantastika u 2009 i njena budućnost '', gde možete saznati dosta šta vas interesuje. Fantastika se čita u Srbiji, pa samim tim i epska. Recimo Džordan, Martin imaju sasvim solidne tiraže. Što se tiče horora, Stiven King se dobro prodaje, takođe serijal Sumrak, on čak ima svoj fan klub u Srbiji, itd.

Što se tiče domaće epske fantastike, ima dobrih autora, po meni je najveći problem nedostatak kvalitetnog marketinga, i što je teško dobiti većeg izdavača, jer oni traže Bjelice, Vidojkoviće, Habjanovićke, ispovesti Marijane Mateus i slično. Od domaćih izdavača fantastike svakako bih preporučio Tardis, Everest Media ( serijal Fantastična biblioteka ), od Lagune recimo knjigu Uroša Petrovića ,, Aven i jazopas u zemlji Vauka '' lepa epska fantastika.

Mislim da u Srbiji ima dosta, pogotovo mladih koji vole fantastiku, čak i više nego što se misli. Nažalost, jeste tačno da nas i okolina gleda sa ,,visine '' kao neke čudake, a i veći izdavači se teško otvaraju prema domaćim piscima fantastike..

Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Pa nije epska fantastika lov na veštice i babaroge.Takođe nije ni vezana isključivo za ono što se zajedničkim imenom zove "natprirodno".O tom "državnom"poslu lova na veštice u katoličkom i protestanskom svetu bi,takođe ,moglo što šta da se kaže,ali to je zasebna tema.
    Epska fantastika nije samo bavljenje nacinalnom epikom.Tradicionalno nacionalno stvaralaštvo je samo jedan,nesumnjivo bitan i bogat izvor.Njegovo zanemarivanje i ignorisanje potseća na čoveka koji je nekim nesrećnim slučajem izgubio pamćenje.U tom slučaju imamo posla sa čovekom koji nema svoj identitet zato što ga se ne seća.Legende,nitovi i predanja su deo kolektivnog sećanja ,ako ih izgubi narod ,kao i pojedinac,ostaje bez identiteta.
    Pa istina, ja sam malko preuvelicao, ali u Srbiji bi nacionalna fantastika govorila upravo o TOME. Vestice, vampiri, drekavci.... Evo vam film Sejtanov ratnik. To vam je pravi primer primitivne savremene srpske epike.
    Naravno, najbolji epski serijali u sebi sadrze elemente iz celog sveta a ne samo iz jednog nacionalnog prostora.

Učlanjen
    26.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    105

Citat Original postavio DJoxiii91 Pogledaj poruku
    Kako ko, kako ko...
    Ja se bas uzivim dok citam Tolkina, pa budem pod utiskom narednih nekoliko meseci!
    Ma i ja volim role-play, i toliko se uzivim da pozelim da budem deo tog sveta... Ali, ljudi ne kapiraju da mi koji se uzivljavamo, da se tako izrazim, znamo da napravimo razliku izmedju izmisljenog i stvarnog sveta...
    Holiness is in right action, and courage on behalf of those who cannot defend themselves.

Učlanjen
    26.09.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    4
    Reputaciona moć
    105

Citat Original postavio DJoxiii91 Pogledaj poruku
    Kako ko, kako ko...
    Citat Original postavio Only Marko now Pogledaj poruku
    Apsolutno se slazem! I dodajem jos da .... Ne, nemam sta da dodam. Rekao je sve. Debilast narod.
    Hvala.

Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Tek kada dobro upoznamo svoje predanje možemo da ga uporedimo sa predanjima drugih naroda i vidimo koliko sličnosti,zajedničkih idejnih ,ali i konkretnih bitnih vrednosti imamo .Nordijske i Slovenske mitologije imaju vrlo mnogo zajedničkih crta,na primer,ali to može da se objasni susedstvom.Ali i vrlo udaljeni narodi imaju vrlo slične mitologije i legende.Srbi i Lakota narod iz severne Amerike imaju vrlo slično predanje o vuku kao praroditelju ,stvaraocu i učitelju.Ogromni beli vuk im je zajednički kao lik.
    Ali to je samo deo onoga što može da bude inspirativno za fantastično stvaralaštvo.

Ističe se loki74 (avatar)
    Učlanjen
    30.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    54

Meni je samo žao što ovdašnji pisci nisu više iskoristili vampire.
    Jer vampir je autentično naš mit, i naša reč, američke spisateljice zarađuju milione pišući vampirske serijale, kod nas je pisati o mitovima i legendama sa svojih prostora valjda ispod časti..

Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Ne samo da je pisanje,nego bilo koji drzgi oblik bavljenja predanjem,mitovima i legendema spada u neku vrstu drugorazredne ili čak bizarne aktivnosti.
    Što se tiče vampira postoje vrlo respektabilni podaci koji upućuju na poreklo sadašnje zapadne(pretežno katoličke) verzije vezane za Vlada Cepeša Drakula.On je bio vitez reda Zmaja.Drakul inače znači zmaj.Kako je taj red bio kroz istoriju u sukobu sa redom Templara podaci upućuju da je čitava priča ponikla od Papske stolice.Inače su članovi reda Zmaja bili gotovo svi srpski značajniji vitezovi iz različitih perioda.Postojanje tog reda vitezova je toliko istiskivano iz istorije da je gotovo sve vezano za njih prešlo u legenu.

Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Da li treba da nas cudi zasto?
    Ne ne treba. red zmaja je bio jedan, ako ne i najmocniji red vitezova u Evropi u to vreme, i oni su ti bili u to vreme poput Sovjetskog saveza. istok protiv zapada. Izuzetno uticajan red.
    NARAVNO da je Papa morao da ga unisti, pizda li mu materina, dabogda zapalio samog sebe na stolici.

Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Inače sam naišao na nekoliko portreta Vilijama Volisa koji nosi istovetnu kacigu kao i Miloš Obilić i drugi vitezovi reda,a ima podatka da je i njegov otac Zmajski vitez,pošto su sinovi nasleđivali očevo mesto u redu.Knez Lazar je bio vitez reda Zmaja ,pa je to kasnije naqstavio Despot Stefan Lazarević koji je baš po toj vezi bio vrlo blizak sa mađarskim kraljem Sigmundom(Žigmundom ili srpski Sinjanon Jankom) i Drakulima.

Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Zapravo... pravo ime Sibinjanin Janka je Janos Hunjadi. Sigmund je vladao pre njega.
    Janos Hunjadi je bio vodja 2 Kosovskog boja i popalio je pola Srbije, jer Djuradj Brankovic nije hteo da mu da ono malo vojske sto je Srbija imala.

A sto se tice Zmajskog reda, nisam siguran da je iko nastavio clanstvo nakon Despota Stefana.

Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Izvinjavam se ,pobrko sam redove pošto sam nešto brisao.Čitav red je polako nestajao.
    Od naše vlastele samo oni koji su imali zemlje po Ugarskoj,Vlaškoj i Moldaviji.Porodica Branković-Zmaj Ognjeni Vuk.Vreme je bilo takvo da su i u Francuskoj i drugim zemljama vitezovi ovog reda potisnuti.

Učlanjen
    19.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    55

Ah, da. Moja greska. Zaboravio sam na Ognjenog.

Eh... eto vidis. Kakva smo super imena nekad davali junacima. Zmaj Ognjeni vuk.
    heh. Good times!!!

Učlanjen
    08.01.2010.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    1009

Tačno!
    Ali ima i mnogo tarijih legendi koje su se održale.Na primer za Mošorin,ili tačnije za breg pored sela se vezuje jedna od legendi o Atilinom grobu.Legenda kaže da se tu Horda zaustavila,skrenula tok reke Tise,sahranila Atilu i vratila Tisu.U proleće se dešava jedan biološki fenomen koji se zove "cvetanje Tise" a zabeleženo je da seljaci iz Mošorina čuju pri određenim vremenskim uslovima topot konja po bregu.Ako tome dodamo homoljske priče o Zlatnoj i Srebrnoj kraljici sa Zvižd i Beljanice koje potiču iz doba matrijarhata lepeza se širi stvarno u praiskon.

Slične teme

1. Epska Fantastika
    Autor Paja Cutura u forumu Film i video
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 12.04.2009., 17:36
  2. Naučna ili epska fantastika???
    Autor daXer u forumu Naučna i epska fantastika
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 02.06.2008., 06:21
  3. Epska fantastika
    Autor gashpar u forumu Književnost
    Odgovora: 58