KRPELJ

Ne_Vazim_Se

Veoma poznat
Banovan
Poruka
12.560
Probudim se danas, i imam shta da vidim... u ruci, desnoj, blizu shake, bleji krpelj crveno-braonkasti uguran do pola, i mashe srecno onim nozicama mamicu mu njegovu malenu... naravno, odmah sam ga ishchupao (inache to kao ne valja al' zabole me), ali je tu ostalo neshto malo crno... nozice verovatno... a mozda i glava :think: ... ali to nije ni bitno... nego, tu je nastao zajeb... uzmem noz, sterilishem ga upaljachem, i krenem da chachkam... rezultat: ono malo crno bleji sada josh dublje malo... :evil: ... pa, drugari, shta da radim kako da ga izvadim? Hvala unapred.
 
Probudim se danas, i imam shta da vidim... u ruci, desnoj, blizu shake, bleji krpelj crveno-braonkasti uguran do pola, i mashe srecno onim nozicama mamicu mu njegovu malenu... naravno, odmah sam ga ishchupao (inache to kao ne valja al' zabole me), ali je tu ostalo neshto malo crno... nozice verovatno... a mozda i glava :think: ... ali to nije ni bitno... nego, tu je nastao zajeb... uzmem noz, sterilishem ga upaljachem, i krenem da chachkam... rezultat: ono malo crno bleji sada josh dublje malo... :evil: ... pa, drugari, shta da radim kako da ga izvadim? Hvala unapred.

Kod lekara nemoj sam nista da radis, posebno ne ono sto praktikuju nasi ljudi sa sela, benzin, alkohol ili sta vec ne trpaju sve . Probao si sam, nisi uspeo, pici kod lekara sto pre .
Valjda ne treba rizike da ti objasnjavam :lol:
 
Ma kakav lekar sipas malo benzina upaljacu ruke i neka gori xD

Idi kod lekara,mada mogo bi da stavis led i da drzis u tom delu sake dok ne uttrne posle iglom izvadi ako mozes da podneses bol :)
 
Sipaš ulje - jestivo bilo koje, pokriješ taj deo, i on se uguši i ti ga izvadiš.
Ja sam tako radila, ali bio je ceo, pa je onda lako on kada se uguši sav se osuši i veoma lako ga izvadiš bez da ostane neki deo...milsim da ćeš moći kada ga ubiješ lako iglom nekom sam...Ali je jako bitno da izvadiš sve, ako ti baš ne ide idi kod lekara.
Ja sam imala na glavi, pao sa nekog drveta...plakala sam ko da imam 2 godine kad sam provalila da je krpelj..užasavam se svih buba osim bubamare - a i to ako ih nema više od dve...
 
Kad se stavi ulje ili bilo sta ne njega onda se brani i ispovraca svoj stomak u ranu sto je napravio,ne treba staviti nista na njega nego odstraniti sa pincetom, ako se otkine glava to vise nije tako opasno.
 
Ma kakav lekar sipas malo benzina upaljacu ruke i neka gori xD

Idi kod lekara,mada mogo bi da stavis led i da drzis u tom delu sake dok ne uttrne posle iglom izvadi ako mozes da podneses bol :)

Naravno da mogu... znachi led :) ... hvala, pokushacu pa cemo videti... ako ne palim kod doce made me mrzi da se cimam... :roll:

Sipaš ulje - jestivo bilo koje, pokriješ taj deo, i on se uguši i ti ga izvadiš.
Ja sam tako radila, ali bio je ceo, pa je onda lako on kada se uguši sav se osuši i veoma lako ga izvadiš bez da ostane neki deo...milsim da ćeš moći kada ga ubiješ lako iglom nekom sam...Ali je jako bitno da izvadiš sve, ako ti baš ne ide idi kod lekara.
Ja sam imala na glavi, pao sa nekog drveta...plakala sam ko da imam 2 godine kad sam provalila da je krpelj..užasavam se svih buba osim bubamare - a i to ako ih nema više od dve...

Pa glupi krpelj i to josh na vugli... kapiram da ume bash da iznervira.

:ok:tako je, ne kopaj sam, nego trk kod doce :mrgreen:

Mrzi me... :neutral:

Kad se stavi ulje ili bilo sta ne njega onda se brani i ispovraca svoj stomak u ranu sto je napravio,ne treba staviti nista na njega nego odstraniti sa pincetom, ako se otkine glava to vise nije tako opasno.

Ovaj, otkinuo sam ja veci deo njega, ali nisam siguran da li je to shto je ostalo unutra glava ili noge...

Kod lekara nemoj sam nista da radis, posebno ne ono sto praktikuju nasi ljudi sa sela, benzin, alkohol ili sta vec ne trpaju sve . Probao si sam, nisi uspeo, pici kod lekara sto pre .
Valjda ne treba rizike da ti objasnjavam :lol:

Aaaaa... probacu josh i ovo sa ledom... pa ako ne uspe... moracu kod lekara. :neutral:

U svakom sluchaju, hvala puno drugari na pomoci, svi... :ok:
 
Probudim se danas, i imam shta da vidim... u ruci, desnoj, blizu shake, bleji krpelj crveno-braonkasti uguran do pola, i mashe srecno onim nozicama mamicu mu njegovu malenu... naravno, odmah sam ga ishchupao (inache to kao ne valja al' zabole me), ali je tu ostalo neshto malo crno... nozice verovatno... a mozda i glava :think: ... ali to nije ni bitno... nego, tu je nastao zajeb... uzmem noz, sterilishem ga upaljachem, i krenem da chachkam... rezultat: ono malo crno bleji sada josh dublje malo... :evil: ... pa, drugari, shta da radim kako da ga izvadim? Hvala unapred.

Prvo i osnovno pravilo je : ne kidati krpelja!!!
Drugo pravilo je ne mazati pomocnim sredstvima krpelja pre vadjenja jer na taj nacin postaje ''krt''
Krpelj se vadi pincetom,tako sto se deo koji je iznad nivoa koze blago podigne pincetom,uhvati i vrti suprotno od smera kazaljke na satu,- p o l a k o!!!

Ako se kojim slucajem desi da deo ostane,ne kopati iglicama,nozevima i drugim stvarcicama vec se obratiti lekaru za aplikovanje tecnog azota.
Mazati antibiotsku mast 7 dana dva puta dnevno na mesto ujeda krpelja i pratiti,ukoliko se pojavi crvenilo obratiti se lekaru i u tom slucaju radi davanja antibiotske terapije.

To je osnovni savet,a to sto si ti napravio ''krater'' tu jedino mozes mazati antibiotsku mast i sacekati da ti se sanira ta rana,vremenom ce ostatak sam ispasti.Najbitnije da pratis da li ce doci do pojave crvenila i da ako ti se ponovo desi da te ujede krpelj ne radis to sto si sada uradio... ;)
 
Prvo i osnovno pravilo je : ne kidati krpelja!!!
Drugo pravilo je ne mazati pomocnim sredstvima krpelja pre vadjenja jer na taj nacin postaje ''krt''
Krpelj se vadi pincetom,tako sto se deo koji je iznad nivoa koze blago podigne pincetom,uhvati i vrti suprotno od smera kazaljke na satu,- p o l a k o!!!

Ako se kojim slucajem desi da deo ostane,ne kopati iglicama,nozevima i drugim stvarcicama vec se obratiti lekaru za aplikovanje tecnog azota.
Mazati antibiotsku mast 7 dana dva puta dnevno na mesto ujeda krpelja i pratiti,ukoliko se pojavi crvenilo obratiti se lekaru i u tom slucaju radi davanja antibiotske terapije.

To je osnovni savet,a to sto si ti napravio ''krater'' tu jedino mozes mazati antibiotsku mast i sacekati da ti se sanira ta rana,vremenom ce ostatak sam ispasti.Najbitnije da pratis da li ce doci do pojave crvenila i da ako ti se ponovo desi da te ujede krpelj ne radis to sto si sada uradio... ;)
covece, ladno mozes da lecis ljude, sve si sjajno rekla:super:ni ja nemam sta da dodam..mozda jedino terapiju ako dobije erythema migrans:think:
 
Prošlog petka je mom malom bratancu ( dete 7 godina ) primećen krpelj na grudima. Iste večeri su ga odveli na Kožnu kliniku, gde, medjutim, krpelja nisu dobro izvadili. Sestra ga je vadila tečnim azotom, ali glava je ostala. Sutradan, u domu zdravlja, izvadjen je ceo, iglicom. Nikakva terapija nije data, rano je bilo, a nije se tada ni znalo da li je terapija potrebna. Crvenilo su objasnili iritacijom kože.
Medjutim, nakon nekoliko dana, crvenilo se pojačalo i dobilo neku jako čudnu boju, čak bih se usudila reći - boju trulog mesa. Dete je opet odvedeno u dz, gde je pedijatar prepisao sinacilin, dve kutije da popije, pa da dodje na kontrolu.
U medjuvremenu, dete je počelo da se žali na glavobolju, bolove u zglobovima i opštu malaksalost, a temperatura mu je malo povišena ( ide do 37,6 ).
Gde sada da idemo? Znam da je to, uglavnom, slučaj za infektivnu, ali ne znam da li primaju i decu.
I još nešto - dr neće da da uput za dalje, dok dete ne završi sa terapijom. A nas je strah da čekamo, tim pre što je detetu evidentno loše. Imamo li pravo da insistiramo da dobijemo uput, i na koji način da se izborimo za to pravo?
Molim vas, požurite sa odgovorima, mnogo smo uplašeni i reagovali bismo što pre, a ne znamo šta dalje
 
Ако мислите да је хитно, водите дете у Ургентни центар. Неће тражити упут и рећи ће вам шта треба да радите.
 
Insistiraj na pregledu, obavezno. Da se utvrdi sta je. Lekari su zasrali za medalju, pa nek se sad bar potrude i daju uput.
Ne znam koliko ste pri finansijama, ali ako nista drugo ne pomogne, pravac infektivna, i magicna rec- PLACAM! Dete je u pitanju.

PS: Inace bih umlatio te idiote koji su mu krpelja vadili azotom/iglom, skinuo sam ih sebi kao dete mali milion najobicnijom kremom za ruke.
 
Preporučila bih kliniku za mikrobiologiju i parazitologiju na VMA,treba uput,nažalost za sve što je van primarne zaštite.Imate pravo da zahtevate uput za specijalistički pregled,ako pedijatar ne da,tražite od načelnika pedijatrije ili se obratite ombudsmanu.
 
Prošlog petka je mom malom bratancu ( dete 7 godina ) primećen krpelj na grudima. Iste večeri su ga odveli na Kožnu kliniku, gde, medjutim, krpelja nisu dobro izvadili. Sestra ga je vadila tečnim azotom, ali glava je ostala. Sutradan, u domu zdravlja, izvadjen je ceo, iglicom. Nikakva terapija nije data, rano je bilo, a nije se tada ni znalo da li je terapija potrebna. Crvenilo su objasnili iritacijom kože.
Medjutim, nakon nekoliko dana, crvenilo se pojačalo i dobilo neku jako čudnu boju, čak bih se usudila reći - boju trulog mesa. Dete je opet odvedeno u dz, gde je pedijatar prepisao sinacilin, dve kutije da popije, pa da dodje na kontrolu.
U medjuvremenu, dete je počelo da se žali na glavobolju, bolove u zglobovima i opštu malaksalost, a temperatura mu je malo povišena ( ide do 37,6 ).
Gde sada da idemo? Znam da je to, uglavnom, slučaj za infektivnu, ali ne znam da li primaju i decu.
I još nešto - dr neće da da uput za dalje, dok dete ne završi sa terapijom. A nas je strah da čekamo, tim pre što je detetu evidentno loše. Imamo li pravo da insistiramo da dobijemo uput, i na koji način da se izborimo za to pravo?
Molim vas, požurite sa odgovorima, mnogo smo uplašeni i reagovali bismo što pre, a ne znamo šta dalje

Insistiraj na pregledu, obavezno. Da se utvrdi sta je. Lekari su zasrali za medalju, pa nek se sad bar potrude i daju uput.
Ne znam koliko ste pri finansijama, ali ako nista drugo ne pomogne, pravac infektivna, i magicna rec- PLACAM! Dete je u pitanju.

PS: Inace bih umlatio te idiote koji su mu krpelja vadili azotom/iglom, skinuo sam ih sebi kao dete mali milion najobicnijom kremom za ruke.


Molim vas odgovorite mi na jedno pitanje za pocetak

Da li je krpelj bio ceo kada ste odveli dete na Koznu kliniku ili je vec bio otkinut???..


Vodite dete na infektivnu kliniku.
 
Hvala svim na odgovorima.
@ Bela:
Krpelj je bio ceo. Mali, baš mali krpelj, verujem da se tog dana i "zakačio". Dete ga je primetilo skidajući se za kupanje i počeo je da viče - neke nogice vire iz mene! Nije ni okupan, baš jer je majku bio strah da ne otkine telo, a ostane glava krpelja.
Na kožnoj klinici nisam lično bila, ali snaja mi je rekla da je sestra prvo probala pincetom da ga izvuče, a kad nije uspela spržila ga je azotom i on je otpao, a onda je, za svaki slučaj, ponovo to mesto malo pecnula azotom.
Sutradan se na tom mestu videla crna malena tačkica pa je dete opet odvedeno lekaru, u dz ovaj put ( subota, dežurstvo ) i sestra nije imala izbora već da glavicu krpelja "isčačka" iglicom.
Da se razumemo, ne žalim se ja na postupak ni na kožnoj, ni u dz. Kako da se žalim, kada čak ni ne znam koji je postupak u tom slučaju? Ja se samo pitam imamo li pravo na uput, jer je dr odlučan da uput nije potreban i da se antitela ne mogu detektovati pre isteka 3-4 nedelje?
 
Hvala svim na odgovorima.
@ Bela:
Krpelj je bio ceo. Mali, baš mali krpelj, verujem da se tog dana i "zakačio". Dete ga je primetilo skidajući se za kupanje i počeo je da viče - neke nogice vire iz mene! Nije ni okupan, baš jer je majku bio strah da ne otkine telo, a ostane glava krpelja.
Na kožnoj klinici nisam lično bila, ali snaja mi je rekla da je sestra prvo probala pincetom da ga izvuče, a kad nije uspela spržila ga je azotom i on je otpao, a onda je, za svaki slučaj, ponovo to mesto malo pecnula azotom.
Sutradan se na tom mestu videla crna malena tačkica pa je dete opet odvedeno lekaru, u dz ovaj put ( subota, dežurstvo ) i sestra nije imala izbora već da glavicu krpelja "isčačka" iglicom.
Da se razumemo, ne žalim se ja na postupak ni na kožnoj, ni u dz. Kako da se žalim, kada čak ni ne znam koji je postupak u tom slučaju? Ja se samo pitam imamo li pravo na uput, jer je dr odlučan da uput nije potreban i da se antitela ne mogu detektovati pre isteka 3-4 nedelje?

Tako je... sad je prerano.Jedino u slucaju da je krpelj sacuvan moze se odneti na VMA.

Dete je pokriveno antibioticima,pratite njegovo stanje,ako vidite da mu temperatura raste odvedite ga na infektivnu kliniku,ali moguce je da sa na sve samo nadovezala neka viremija.

I u slucaju da se ponovi ujed krpelja :

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=13834785&postcount=8

Javite sta se desava.
 
Poslednja izmena:
Što, sudeći po linku, zapravo znači da greške nije ni bilo. još samo da nisu bacili tog krpelja.... uuuuh, samo da čovek nije miran :(
Hvala svima na odgovorima :ok:
Sledećih možda nedelju dana neću biti u mogućnosti da se konektujem na internet, ali čim sredimo taj problemčić, javiću kako je mališa :)
Još jednom - hvala svima i držite nam palčeve :) :ok:
 
mogla bih jos na sve ovo da dodam to da tu analizu krpelja rade samo na zivom krpelju.znaci ako se krpelj odstrani ceo odnese se u jednu jedinu ustanovu u kojoj se rade analize mogu vam reci na licu mesta da li je zarazen ili ne,znaci samo na zivom krpelju koji se izvadi pincetom.Prilikom vadjenja krpelja veliku ulogu u tome da li vas je zarazio ili ne nema to da li je zakinut ili nije,ako je bio zarazen ucinio je to pre vadjenja.Ono sto je ostalo smatra se stranim telom na vasoj kozi koje organizam odbaci,ne moze da ucini nikakvu stetu,tecni azot se aplikuje na mesto zakinutog krpelja,samo zakinutog ,na to mesto se aplikuje antibiotska mast i sto je najvaznije to je da pratite svoje telo,ne samo mesto ujeda jer je period inkubacije oko mesec do mesec i po dana.U tom periodu na mestu ujeda ili bilo gde drugde na vasem telu moze da se pojavi crveni prstenasti krug koji se siri,moze da nestane za 24 h pa da se pojavi negde drugde.Bitno je ispratiti tu pojavu jer je ona prvi pokazatelj da vas je krpelj zarazio,odlazite svom lekaru koji vas upucuje dalje na preglede,vadjenje krvi da se analizom verifikuje prisustvo borelije burgdorferi i zapocinjete antibiotsku terapiju koja traje oko tri nedelje.Pijenje antibiotika u manjim dozama neposredno po ujedu krpelja i njegovog odstranjivanja moze samo da zakamuflira pravu klinicku sliku i da postavljanje dijagnoze bude teze.
 
Pre oko dve nedelje iscupala sam jaaaako malog krpelja iznad nadlaktice. Samo sto je "uronio".... i potpuno sam zaboravila na njega...
Posle par dana primetila sam da me to mesto svrbi i izgledalo je kao ujed komarca, ali ja nisam obracala paznju jer sam, kao sto vec rekoh totalno zaboravila na njega, i zaista sam mislila da i jeste od komarca....
Medjutim kako svrab nije prestajao ni posle nedelju dana malo sam bolje zagledala ranicu i tek tada ukapirala da je tu bio krpelj. Sada to izgleda kao mala bubuljicica ali svrbi i crvena je.
Danas me je koleginica uplasila pricom da je njen sin kao dete imao problema zbog krpelja jer mu se isto posle ujeda pojavila bubuljica ... pa je imao antibiotik terapije jaaaaako dugo, mozda i oko godinu dana, sa prekidima...
Joooooj..... Pretpostavljam da moram kod lekara...
Ne znam da li ima ikakve veze ali u februaru sam primila tetanus, pa opet moram u avgustu... Jel deluje on na ove ujede ?
 
Pre dve nedelje sam "zaradila" krpelja u svojoj bašti.Izvadili su ga u domu zdravlja u hitnoj službi i stavili u nekakvu bočicu.Rekli su mi, da ako u međuvremenu ne primetim nikakve promene oko ujeda,nakon mesec dana ipak dam krv ma analizu. Ja sam ipak preventivno koristila Doksiciklin antibiotik. Dok sam koristila ovaj lek toliko me je bolelo levo rame da sam svako veče plakala.Bol se smirio do ujutro i tako svaki dan.Pre pet godina takođe mi je izvađen krpelj u domu zdravlja ali se za nedelju dana rana zacrvenela i crvenilo se širilo.Tada mi je doktor dao jednu inekciju od koje sam ceo dan bila malaksala i pospana.Inače dobijam napade histerije kada vidim te odvratne krvopije na telu.:histericna:Strašno ih se plašim!:cry::besna:
 

Back
Top