RECEPTI - ZDRAVA HRANA

i ja mrzim zamrznut spanać. Znam te testenine, uzimala sam lazanje svojevremeno, ali nije meni problem ni da zamesim.
Nego kako ti uspevaju ti začini u prozoru? Imaš još nešto ili samo bosiljak? Ja sam uspevala da odgajim ponešto, prvenstveno peršun, na terasi, ali kad dodje hladno i unesem ga, on se začas osuši :(
 
i ja mrzim zamrznut spanać. Znam te testenine, uzimala sam lazanje svojevremeno, ali nije meni problem ni da zamesim.
Nego kako ti uspevaju ti začini u prozoru? Imaš još nešto ili samo bosiljak? Ja sam uspevala da odgajim ponešto, prvenstveno peršun, na terasi, ali kad dodje hladno i unesem ga, on se začas osuši :(

evo slikao sam caskom kako to izlgeda :-)

imam neku svajcarsku gospodju sto pomaze po kuci pa ona to stavila u stvari posto voli moju kuhinju i zna koje koristim travke :-)

cini mi se da ona to tako kupila, samo donela i stavila na prozor.

xbgv8g.jpg
 
Bila sam kod nutricioniste skoro. Dobila sam tabelu... :) Ukupno 6 obroka dnevno, 3 konkretna, dve voćne užine i kao šesti šolja obranog jogurta pred spavanje. Dozvoljeni načini pripreme hrane su grilovanje, barenje i kuvanje na pari. Sa akcentom na ostavljanje namirnica svežih. Ograničen je unos masnoće, na 5g za ručak, belo brašno je najstrože zabranjeno, paniranje hrane pred pripremu (nikako da probam tu tempuru, majku mu :lol:) prednost se daje mladim, obranim sirevima, preporučuje se sveže povrće iz A grupe (paprike, zelena salata, kupus, krastavac, paradajz...) između obroka... Pitala sam je šta sa slavljima, kaže, to je taj dan, jedan dan nije problem uz samokontrolu.
 
Mimi's mom.... bilo bi lepo da ovaj post staviš i na pdf "Podrška za dijetu", tamo razmenjujemo iskustva, a ovo bi bilo dobrodošlo. Bez obzira da li si kod nutricioniste išla jer želiš da smanjiš težinu ili zbog nekog, daleko bilo, zdravstvenog problema. Znam i ja tu dijetu, tačnije režim ishrane, jer to bi trebalo da nam postane svakodnevno, a ne kad postignemo cilj da se vratimo na prženje i pohovanje, masne sireve i ostalo što nije dobro. Ali volimo, nekad nam je lakše i brže. Mada meni pohovanje nikad nije lakše. Duže traje, isprlja se puno sudova, oseća se ceo stan i pola komšiluka.....
 
Je li to na Ženama? A to za pohovanje stoji, najmanje tri suda viška, onda, viljuške, pa stajanje... Sviđa mi se kako se sprema tempura ali ne znam kako bi to izgledalo sa npr. heljdinim ili ražanim brašnom, pošto sam "u zavadi" sa belim pšeničnim i iz zdravstvenih razloga. I da, na dijeti sam jer imam višak kilograma koji mi je teško da nosim i dodatno mi komplikuje zdravstveno stanje, uz moju primarnu bolest.
 
Ja sad laički moram da pitam nešto. Po čemu je tempura zdravija od pohovanja? Malo sam izguglala, pa sam našla da se najčešće morski plodovi ili povrće umaču u smesu sličnu onoj za palačinke i prže u dubokom ulju. Ili nisam nešto dobro našla.
E, a što se tiče heljdinog ili ražanog brašna, opet ću da te uputim na "dijetu". Tamo je Micimaciko ostavljala razne interesantne recepte za te "neobične" vrste brašna. Ona je išla na test intolerancije i strogo se pridržava liste. Tako da je izmišljala i kolače i hleb i razna druga jela od namirnica koje sme. Ako te mrzi da pregledaš temu, možeš i lično da joj se obratiš, neverovatno je pozitivna. Ja ti tu objašnjavam, a ti moderator i sa dugim stažom na forumu. :worth: Sve znaš ;)
 
Oko tempure... U ledeno-hladnu vodu se sipa sasvim malo brašna, taman da se dobije gustina kao za vrlo retke palačinke (inače, poželjno je da u vodi ima čak i komadića leda) i tako šokirana hrana se ubacuje u vrlo vrelo i vrlo duboko ulje, po mogućnosti od semena grožđa jer je ono jedino koje i posle izlaganja visokim temperaturama zadržava svojstva ekstra-devičanskog. Kod klasičnog pohovanja uglavnom imaš jaja, prezlu, brašno, debeo sloj svega i svačega, dok na tim komadićima povrća i morskih plodova u japanskoj varijanti sama ta smesa za paniranje naraste okolo, kombinacija fizike i hemije, i posle to naravno ocediš na salveti ali opet, paniranje i prženje u dubokoj masnoći, ne bih se igrala. :confused:

Hvala na preporuci za recepte i forumašicu koja ih je postavljala, pitala sam se šta da radim da bi moje projarice od heljdinog brašna bile... manje poput kačamaka unutra. :lol: Na test intolerancije nikako da se nakanim da odem, a verujem da bi tu bilo zanimljivih saznanja i još zanimljivijih rezultata uz primenu tih saznanja. ;)
 

Back
Top