RECEPTI - ZDRAVA HRANA

Nisam nutricionista, ali vam prenosim savete svog. Ako su lagali mene i ja lazem vas :) Vas bar nista ne kosta :)) Dakle:

-Vodu treba piti 20 minuta, a sokove 30-40 minuta pre jela. Tokom obroka i bar sat posle obroka nemojte piti tecnost i 2 sata ne jedite voce i slatkise, jer je za varenje (narocito proteina) potrebna jaca koncentracija zeludacne kiseline. Ako je razredite zeludac nece zavrsiti svoj posao i nesvarena hrana dolazi u tanko crevo i stvara gasove i toksine.

-Svo zeleno povrce, nakon sto je dobro oprano vodom, ostaviti da odstoji neko vreme u vodi kojoj je dodata soda-bikarbona. Ona efikasno izvlaci (mada ne u potpunosti) toxicne materije kojim je povrce tretirano.
 
jao,nista teze nego ne pojesti nesto slatko posle rucka...
pre neki dan sam cula da sojin maslac i biljni sir nisu zdravi iako su bez holesterola.navodno se kod njih prilikom hidrogenizacije oslobadjaju trans masne kiseline koje stvaraju los holesterol.a sojin maslac se prodaje u prodavnicama zdrave hrane.
 
Pa ako ćemo iskreno - meni u zadnje vreme najviše prija sirova ishrana tj. voće i povrće i malko orašida ..
I dosta čiste vode naravno..
Smokvičice, to sam i ja čula i za biljni sir i za sojin maslac..
Sojin maslac sam batalila jer sam imala alergijsku reakciju (!!).. što je čudno, jer ne reagujem da ostale sojine proizvode.
 
Kombinacija namirnica

Ne smeju se kombinovati:
-meso i krompir
-meso i testenina
-meso i pirinac

Ne preporucuje se kombinovanje belog sa belim:
-hleb i krompir
-hleb i pirinac

Primer: Ako pojedete samo boraniju sa pirincem varenje ce se zavrsiti za 2 sata, ako u boraniju dodate meso varenje ce se zavrsiti za 3-3,5 sata, a ako pojeedte krompir i meso varenje ce trajati 9-10-11sati!

-Hranu zvacite sto duze. Tako se luci pljuvacka i enzimi koji doprinose varenju.
-Ne unosite tecnost (vodu,sokove, vino i sl.) uz hranu. Tecnost razredjuje digestivne sokove sto ometa proces varenja, te se varenje u znacajnoj meri produzava.
 
Kombinacija namirnica
Ne smeju se kombinovati:
-meso i krompir
-meso i testenina
-meso i pirinac.
"'mesto hleba mesa bela..."
Pa velika većina ljudi u svetu meso jede sa hlebom ili sa ove tri navedene stvari

Ne preporucuje se kombinovanje belog sa belim:
-hleb i krompir
-hleb i pirinac.
Tj. više vrsta skroba istovremeno; oslanjanje na boje je bezveze, jer hleb uvek ima braon koricu koja je isto od skroba, a i krompir zna da bude žut a i kada se zapeče i on postane braon; ionako se ne slažem jer je organizmu svejedno ako pojedeš dve kriške hleba ili jednu krišku hleba i isto toliko parče krompira (težinski), skrob je skrob; problem je u tome što obično pojedeš i hleb i krompir ili i hleb i pirinač.

.
Primer: Ako pojedete samo boraniju sa pirincem varenje ce se zavrsiti za 2 sata, ako u boraniju dodate meso varenje ce se zavrsiti za 3-3,5 sata, a ako pojeedte krompir i meso varenje ce trajati 9-10-11sati!.
Nisam nikad jeo boraniju sa pirinčem, pa ne znam, ali mislim da je bolje da varenje ne traje samo dva sata pa da moraš stalno da trčiš u WC i da posle opet ogladniš, bolje neka se vari jedno vreme da ti je stomak pun i da možeš da radiš druge stvari a da ne misliš na jelo.

.
-Ne unosite tecnost (vodu,sokove, vino i sl.) uz hranu. Tecnost razredjuje digestivne sokove sto ometa proces varenja, te se varenje u znacajnoj meri produzava.
Na TV je bila emisija u kojoj su rekli da ako je jelo kuvano u vodi da se dobije čorba/kaša onda je varenje sporije i sporije ogladniš, ali ako piješ običnu vodu uz čvrsto parče te iste hrane onda voda samo jurne kroz želudac i ode u crevo, a hrana se onda grči u suvom želucu.
Moje iskustvo je da mi stomak na mleko i temeljac (golu supu) reaguje kao na vodu, ali na zakuvanu supu i sok reaguje kao na hranu.
 
Kolač sa ovsenim pahuljicama

125gr integralnog brasna
100gr zutog secera(moze i manje)
pola kasikice sodebikarbone
prstohvat soli
pola kasikice cimeta
80gr ovsenih pahuljica
120gr maslaca
Sve izmesati i polovinu istresti u tepsiju koja je oblozena peko papirom pa posto masa bude suva,pritisnutu je prstima po tepsiji da bude revnomerno,preko namazati sa marmeladom od maline(jagode,kajsije...) i preko toga dr polovina smese,koju isto treba utapkati prstima.Peci oko 30 min,i rezati kada se potpuno ohladi....
img7109.jpg

img7110.jpg

img7112.jpg

img7116.jpg
 
Mislim da bi ovo trebalo pomeriti negde... smo ne znam gde :think:?
I naravno da je debljina bolest... kao i svaki poremećaj u ishrani i metabolizmu... uključujući i preteranu mršavost.
Preterano unošenje hrane je, kažu, i psihološki problem, gotovo u rangu sa bolestima zavisnosti tipa alkoholizam, pušenje, narkomanija...
 
Mislim da bi ovo trebalo pomeriti negde... smo ne znam gde :think:?
I naravno da je debljina bolest... kao i svaki poremećaj u ishrani i metabolizmu... uključujući i preteranu mršavost.
Preterano unošenje hrane je, kažu, i psihološki problem, gotovo u rangu sa bolestima zavisnosti tipa alkoholizam, pušenje, narkomanija...
Saglasan sa svim iznetim! I priznajem da nisam stručan u tom delu! Spadam u nedisciplinovane sklone raznim porocima, ali sam samo mislio da će možda biti od koristi...
 
Uglavnom je sve dobro sto se kontrolisano dozira i ne preteruje..jaje stvarno daje snagu i dobro zasiti al opet svakodnevno zumance moze da nabaci holesterol..ipak postoje namirnice poput ribe..voca..povrca koje mozemo jesti u neogranicem kolicinama bez posledica
 
Meni je ovaj tekst o sokovima potpuno nejasan. Šta je pisac hteo da kaže i o čemu je uopšte pisao: o sokovima koje dobijemo kada sami iscedimo voćku? ili o industrijskim?
Ako se radi o sokovima koje sami pravimo, znači ne dodajemo ništa, iscedimo voćku, ne vidim kako to može da bude nekog drugačijeg sastava od samog voća? Dobro, mozda bude neka vrsta koncentrata, ali popijem manju količinu soka, umesto da pojedem veću količinu voća...
A pošto se tu pominje neka deklaracija, znači da se ipak ne radi samo o cedjenju. A za kupovne, tj. industrijske sokove se već zna da su puni svega i svačega, šta god da piše na kutiji, flaši, deklaraciji....
Ja sam jedno vreme bila u potrazi sa sokovima bez šećera, pa sam kupovala te na kojima piše da su bez šećera i bila veoma razočarana kad sam primetila da su slatki. Onda su mi poznavaoci otkrili da su im dodati veštački zasladjivači koji su još gori i opasniji po zdravlje od šećera.
I sada pijem samo vodu i čajeve
 
Meni je ovaj tekst o sokovima potpuno nejasan. Šta je pisac hteo da kaže i o čemu je uopšte pisao: o sokovima koje dobijemo kada sami iscedimo voćku? ili o industrijskim?
Ako se radi o sokovima koje sami pravimo, znači ne dodajemo ništa, iscedimo voćku, ne vidim kako to može da bude nekog drugačijeg sastava od samog voća? Dobro, mozda bude neka vrsta koncentrata, ali popijem manju količinu soka, umesto da pojedem veću količinu voća...
A pošto se tu pominje neka deklaracija, znači da se ipak ne radi samo o cedjenju. A za kupovne, tj. industrijske sokove se već zna da su puni svega i svačega, šta god da piše na kutiji, flaši, deklaraciji....
Ja sam jedno vreme bila u potrazi sa sokovima bez šećera, pa sam kupovala te na kojima piše da su bez šećera i bila veoma razočarana kad sam primetila da su slatki. Onda su mi poznavaoci otkrili da su im dodati veštački zasladjivači koji su još gori i opasniji po zdravlje od šećera.
I sada pijem samo vodu i čajeve
Toliko reči za jedan nepažljivo pročitan i krajnje jasan tekst... :think:
 
A zbog čega si ti, Espanol, postavio taj tekst. Da pročitamo, primenimo i ćutimo?
Tekst je nejasan i meša babe i žabe... piše o voću, na početku pominje i žitarice. Verovatno sledi neki tekst o tome kako ni žitarice nisu zdrave kako se nekad verovalo.
Posle piše o prirodnom šećeru u voću da bi završio sa kalorijama kojih ima isto kao u koka koli.... Pa nije baš isto piti prirodni, cedjeni sok od voća i koka kolu. U voću, a samim tim i voćnom soku (cedjenom, sad ne pišem o industrijskim sokovima) ima sigurno još nešto korisno, nekih vitamina, minerala... A šta, pored tih kalorija, ima u koka koli? U zaključku teksta je ispalo da je svejedno da li pijemo prirodni sok ili koka kolu! Pa neće baš biti tako.
Molim te, ako opet misliš da nisam razumela, pojasni mi!
 
i ja sam neki da procitala ovaj tekst u novinama,bio mi smesan,ali vise mi se cini da smo navikli na eksperimente...da sam to znala kad su klinci bili bebci mogla sam im ladno davati kokisku umesto cedjene jabuke pomorandze...secer iz voca ne moze nikako da bude los kao onaj iz kole i ne moze nas niko ubediti u to...Moje dete pojede danas tri kila pomorandzi i ne vidim da mu to nesto skodi ,hvala bogu,u komsiluku imam dete koje pije dva litra kole dnevno i ne izgleda bas vitko.
Svaki prirodni secer u bilo kojim kolicinama je za organizam zdraviji od vestackog.
 
A zbog čega si ti, Espanol, postavio taj tekst. Da pročitamo, primenimo i ćutimo?
Tekst je nejasan i meša babe i žabe... piše o voću, na početku pominje i žitarice. Verovatno sledi neki tekst o tome kako ni žitarice nisu zdrave kako se nekad verovalo.
Posle piše o prirodnom šećeru u voću da bi završio sa kalorijama kojih ima isto kao u koka koli.... Pa nije baš isto piti prirodni, cedjeni sok od voća i koka kolu. U voću, a samim tim i voćnom soku (cedjenom, sad ne pišem o industrijskim sokovima) ima sigurno još nešto korisno, nekih vitamina, minerala... A šta, pored tih kalorija, ima u koka koli? U zaključku teksta je ispalo da je svejedno da li pijemo prirodni sok ili koka kolu! Pa neće baš biti tako.
Molim te, ako opet misliš da nisam razumela, pojasni mi!
Bez namere da polemišem, tekst sam postavio čisto informativno, kao i neke pre njega. Meni i ljudima sa kojima sam ga komentarisao je savršeno jasan. Kao i taj tekst, i ja volim da budem novinarski kratak. nema potrebe rastezati.
 
meni je drago sto si ga postavio jer kad sam ga neki dan citala neko vreme sam razmisljala o tome sto sam procitala...nema veze sa kulinarstvom ali nekad su majke bebe hranile pasuljem sa vec navrsenih 6 meseci i ne moze me niko ubediti da sve te generacije zbog toga imaju ostecene zeludce,a danas ne smes bebi davati ni vodu dok je dojis jer zaboga sve ima u majcinom mleku.Meni je samo zao sto se svo to voce prska ko ludo,o tome ne smem da razmisljam.
 

Back
Top