RECEPTI - ZDRAVA HRANA

E vidiš, i ja smatram da ne treba svemu slepo verovati, već prvo probati, pa ak odgovara, odgovara... I čak i samo tipova vegetarijanstava ima mnogo! Neki jedu samo voće i povrće, neki jedu sve osim mesa (laktoovovegetarijanci), neki su makrobiotičari ... Svako može prinaći ono što mu odgovara.
Lično iskustvo nam niko ne može oduzeti.

A ono što sam ja, inače, uvidela, jeste da je bitna ne samo vrsta ishrane (a vegetarijanska je po mom mišljenju najprilagođenija čovekovim potrebama), već i količina, tj od vitalne važnosti je da se ne "pretovarujemo".
 
jelenaana evo ti jedan recept otprilike kakav tražiš, isprobala sam ga i veoma brzo se pravi:
Potrebno je:
šolja i po ovsenih pahuljica
3/4 šolje brašna
3/4 šolje integralnog brašna
pola šolje smeđeg šećera
kašičica pr. za pecivo
četvrt kašičice sode bikarbone
pola kašičice soli
kašičica i po cimeta
pola šolje suvog grožđa
šolja izrendanih jabuka
1 jaje lagano umućeno
pola šolje meda
pola šolje ulja i
1/3 šolje mleka
Priprema:
Ovsene pahuljice, integralno i obično pš. brašno, pr.za pecivo, sodu bikarbonu, so i cimet mešajte dok ne dobijete ujednačenu masu. Posebno izmešajte suvo grožđe i rendane jabuke a posebno jaje, med, ulje, mleko i sjedinite sa sa dve već napravljene smese. Kašičicom uzimajte testo i stavljajte u pleh ostavljajući između kolača razmak. Nakvasite prste i oblikujte kolačiće u diskove prečnika oko 4 cm.Pecite 10-15 minuta na 190 stepeni.
 
evo i moj skromni doprinos.napominjem da ovo jos nisam pravila,zbunjuje me sto nema ni secera ni meda,nicega sto bi ga zasladilo.mozda neka iskusna domacica moze ovako od oka da kaze moze li bez sladjenja.

kolac za dobro jutro

2 solje ovsenih pahuljica
1 solja integralnog psenicnog brasna
solja seckanih badema ili lesnika ili oraha
pola solje suvog grozdja
7-8 seckanih suvih kajsija
1/3 solje suncokretovog ulja
sok od 1 slatke jabuke
malo cimeta

izmesati sve sastojke,izruciti u pleh,poravnati rukom,ostaviti da odmara 1,5 sat.peci 1 sat na 180 stepeni.
nadam se da ce neko biti hrabar da proba,pa nek javi:heart:
 
Smokvicice super ti je recept.
Ja gledala na nekom stranom kanalu, ne secam se kom, prave takav kolac bez secera a po zelji moze malo zutog u samo testo ili samo odozgo, kada se ispece i ohladi, prah secer.
Pozdravljam sve.
 
slatkocu mu daju sok od jabuke suvo grozdje i kajsije zato i odstoji jedani i po sat pre pecenja da svi sastojci dodju do izrazaja i puste svoje sokove ja verujem da je ovo OK posto sam ljubitelj grickavih kolaca pobacu sledece nedelje
 
Ja probala da napravim onaj kolač gore i 'ladno mi zagoreo :rumenko: .
Sutra ću da ponovim opit sa manjom temperaturom, pa ću vam javim rezultate.
Proverila sam u receptu, moj muž je pravio varijantu sa mlekom i ide više raznih orašida i prvo se otapaju pahuljice u mleku.. (mislim ne otapaju, nego onako bubre).
 
osecam se po malo krivom.izvini...

Neeee :cmok: nije do tebe..moja rerna je i inače jača, moram po manjoj temperaturi da pečem nego u bilo kom receptu..npr hleb koji se peče 45 min kod mene se ispeče za pola sata... zato se desi da mi prvi put propadne kad nešto pravim, dok ne vidim "kako to ide". Sutra ponavljam recept, ali uz drugačije temperiranje, pa javljam rezultate.
 
Uspela! :)

Dakle ovako:
U recept sam dodala i 2 kašike žutog šećera, a umesto ceđenog soka od jabuke sam uzela kupovni sok.

Pre nego što sam sve pomešala sam natopila pahuljice u soku, tek onako da ih prekrije, da omeknu, a tu sam stavila i suvo grožđe da nabubri, pa sam tek onda sve mešala, i umesto oraha sam stavila lešnike.

Pekla sam na nižoj teperaturi, oko 160 stepeni, i za nešto malo više od pola sata sam ga izvadila, kad je dobro zarumenelo.

Evo, probali smo malo pre mm i ja i ok je:), idealan za dijetalce :lol: .
E da, treba ga seći tek kada se SKROZ ohladi..inače bude gnjecav.
 

Back
Top