RECEPTI - ZDRAVA HRANA

Ne znam ko se "iznenadio" na ove tekstove o "zdravoj hrani", odnosno na količinu otrova nađenu u "zrnevlju".
Uloga omotača (ljuske, kore... kako hoćete) je slična ulozi kože u našem organizmu: štiti jezgro biljke i samu biljku od spoljnih uticaja i to tako što apsorbuje sve ono što se nalazi u vazduhu. Pri upotrebi ovolike količine pesticida i tolike količine otrova u vazduhu (pomislite samo koju količinu sagorelih otpadaka ostavljaju motorna vozila, uključujući i ona koja vrše obradu zemlje) - kako će pšenica ili bilo koja žitarica ostati "zdrava"?
Istina je da ta ljuska sadrži veliku količinu nesvarljive celuloze (koje nema u samom jezgru zrna) koja ima jako važnu i korisnu ulogu u organizmu (čisti krvne sudove) ali je istina i da se u toj opni nalazi i najveća koncentracija otrova.
Slična priča je i sa ljuskom jabuke, breskve i bilo kog drugog voća.
Svaki ozbiljan nutricionista to zna, a suština je da u svemu treba biti umeren i napraviti dobar balans onoga što se u organizam unosi.
 
Ovo su saveti nutricioniste za zdravu ishranu i zivot:

-REDOVNI OBROCI spadaju u osnovne principe zdrave,pravilne ishrane. U toku dana neophodno je uzeti 5 obroka u vidu 3 glavna i 2 vocne uzine. Redovni (na svaka 3h) obroci omogucavaju da ishrana bude cesca- organizam zahteva unos hranljivih sastojaka redovno u toku dana, kada uzimate cesce obroke obezbedjujete svom telu stalni pristup potrebnim hranljivim sastojcima.

-NEMA PRZENJA I POHOVANJA, izbegavanjem przenja i pohovanja znacajno se smajuje unos suvisnih kalorija kao i stetnih trans-masnih kiselina koje nastaju u toku termickog zagrevanja masti, a koje deluju aterogeno i kancerogeno na organizam.

-IZBEGAVAJTE PEKARU jer visak kilograma, secer, holesterol, trigliceridi ne trpe nista sto je belo - belo brasno, so, mast i secer.

-HODAJTE!!! Svakog dana, pre i posle podne, po pola sata brzo hodati (30 min. ostrog hoda, kao u zurbi, je oko 5km). Hodanjem se sagorevaju unete kalorije, obaraju kilogrami; holesterol i trigliceridi zahtevaju hodanje, secer ne trpi sedenje; hodanje daje srcu vitalnost, cuva ga od infarkta, a i sastavni je deo prevencije osteoporoze.
 
Evo jos jedne pristalice zdrave hrane z:poz:
Posto me, osim gastronomije, interesuje i nutricionizam, gledam da spojim lepo i korisno, da pripremam ukusnu ali zdrav(IJ)u hranu, vodim racuna o tome sta jedem.
Da ne pisem sad recepte, samo cu dati nekoliko saveta kroz licni primer, koji ce pomoci ako neko zeli zdravije da se hrani.

Ako ste zdravi, volite da jedete, nemojte naglo preci na makrobiotiku, vec ukinite sebi pojedinu hranu i vremenom ce vam je organizam sam odbaciti!
Ja i dalje nisam iskljuciva, samo sam smanjila te neke namirnice (to su uglavnom namirnice sa aditivima, vestackim bojama i konzervansima), smanjila meso i mesne preradjevine i to mi prija. Neke namirnice sam jednostavno zamenila zdravijim, na primer, umesto kupovnih sokova (mislim i na one "vocne", ne samo gazirane) koristim sokovnik i kuvam cajeve (kupujem kod travara, to su obicno blagi cajevi, lipa, rtanjski i sl), leti pravim vocne cajeve itd. Ne kupujem supe u kesicama, pastete i slicno, umesto cipseva i sl. grickam suvo voce i orasaste plodove...

Dan mi izgleda otprilike ovako - pocinjem cedjenim sokom pa zatim obrokom bez hleba - muslima (trudim se da mix bude sa vise presovanih zitarica, suvim vocem i sl), cesto je na meniju kacamak, jos cesce ovsena kasa (u koju takodje dodajem svasta, koga interesuje pisacu kako se sprema), ako je testo onda je to prosta seljacka proja, neka integralna peciva ili heljdina pita...

Voce jedem pre podne, uvek u zamrzivacu imam dosta crvenog voca, popijem jogurt (nekad sama napravim vocni, kupujem one sa zivim bakterijama - AB, LGG itd).

Rucak organizujem ovako - 2 dana riba (ne przena!), 2 dana mahunarke (pasulj, grasak, socivo, bez mesa!), 2 dana povrce sa mesom, to je obicno piletina, i pre novog "kruga" ubacim pecurke ili testeninu (nekad obicnu, nekad integralnu, sad bas ima raznih, sa sojom, koprivom, na primer). Trudim se da jelu prethodi supa/corba, bez vegete, zaprski i sl, to su obicno corbice od povrca, uz rucak obavezna sveza salata (a nekad sam pravila tako diiivne tursije, ehhh z:lol:).
Imam svoje poroke, i to su slatkisi, ali se i tu trudim da se kontrolisem.

Istina je ovo vezano za zitarice i mikrotoksine, i to pre svega vazi za robu kupljenu na meru, ona koja je duze bila izlozena vlaznosti vazduha, insektima i sl. Tako da, ukoliko se odlucite da dan sapocnete muslima i cerealijama, bez obzira na cenu, odaberite one u fabrickom pakovanju (ni to nije garancija, ali je opet bolje). z:kiss:
 
Tema je odlicna.
Ja po ko zna koji put zapocinjem zdraviji naci zivota, nadam se da cu biti istrajna.
Dan zapocinjem sa nekoliko suvih sljiva i cajem, to mi bas prija.
Obavezno kuvano, izbegavam pohovano, supa ili corba svakodnevno, riba makar jednom nedeljno ali tu su testa koja su moja slaba tacka. Ja ne bih to ni jela da ne pravim deci i muzu, kada proredim sa palacinkama, pitama.... oni se bune a kada napravim nisam karakter da ne probam. Jos samo to da prebrodim .
Na internetu ima dosta toga vezano za zdravu ishranu i recept, uglavnom ukucam zdravaishrana.com i pronadjem svasta zanimljivo
 
Poslednja izmena:
Ovo su saveti nutricioniste za zdravu ishranu i zivot:

-REDOVNI OBROCI spadaju u osnovne principe zdrave,pravilne ishrane. U toku dana neophodno je uzeti 5 obroka u vidu 3 glavna i 2 vocne uzine. Redovni (na svaka 3h) obroci omogucavaju da ishrana bude cesca- organizam zahteva unos hranljivih sastojaka redovno u toku dana, kada uzimate cesce obroke obezbedjujete svom telu stalni pristup potrebnim hranljivim sastojcima.

-NEMA PRZENJA I POHOVANJA, izbegavanjem przenja i pohovanja znacajno se smajuje unos suvisnih kalorija kao i stetnih trans-masnih kiselina koje nastaju u toku termickog zagrevanja masti, a koje deluju aterogeno i kancerogeno na organizam.

-IZBEGAVAJTE PEKARU jer visak kilograma, secer, holesterol, trigliceridi ne trpe nista sto je belo - belo brasno, so, mast i secer.

-HODAJTE!!! Svakog dana, pre i posle podne, po pola sata brzo hodati (30 min. ostrog hoda, kao u zurbi, je oko 5km). Hodanjem se sagorevaju unete kalorije, obaraju kilogrami; holesterol i trigliceridi zahtevaju hodanje, secer ne trpi sedenje; hodanje daje srcu vitalnost, cuva ga od infarkta, a i sastavni je deo prevencije osteoporoze.

Bravo, kratko jasno i precizno.To je ono pravo.:snesko5:
 
Evo jos jedne pristalice zdrave hrane z:poz:
Posto me, osim gastronomije, interesuje i nutricionizam, gledam da spojim lepo i korisno, da pripremam ukusnu ali zdrav(IJ)u hranu, vodim racuna o tome sta jedem.
Da ne pisem sad recepte, samo cu dati nekoliko saveta kroz licni primer, koji ce pomoci ako neko zeli zdravije da se hrani.

Ako ste zdravi, volite da jedete, nemojte naglo preci na makrobiotiku, vec ukinite sebi pojedinu hranu i vremenom ce vam je organizam sam odbaciti!
Ja i dalje nisam iskljuciva, samo sam smanjila te neke namirnice (to su uglavnom namirnice sa aditivima, vestackim bojama i konzervansima), smanjila meso i mesne preradjevine i to mi prija. Neke namirnice sam jednostavno zamenila zdravijim, na primer, umesto kupovnih sokova (mislim i na one "vocne", ne samo gazirane) koristim sokovnik i kuvam cajeve (kupujem kod travara, to su obicno blagi cajevi, lipa, rtanjski i sl), leti pravim vocne cajeve itd. Ne kupujem supe u kesicama, pastete i slicno, umesto cipseva i sl. grickam suvo voce i orasaste plodove...

Dan mi izgleda otprilike ovako - pocinjem cedjenim sokom pa zatim obrokom bez hleba - muslima (trudim se da mix bude sa vise presovanih zitarica, suvim vocem i sl), cesto je na meniju kacamak, jos cesce ovsena kasa (u koju takodje dodajem svasta, koga interesuje pisacu kako se sprema), ako je testo onda je to prosta seljacka proja, neka integralna peciva ili heljdina pita...

Voce jedem pre podne, uvek u zamrzivacu imam dosta crvenog voca, popijem jogurt (nekad sama napravim vocni, kupujem one sa zivim bakterijama - AB, LGG itd).

Rucak organizujem ovako - 2 dana riba (ne przena!), 2 dana mahunarke (pasulj, grasak, socivo, bez mesa!), 2 dana povrce sa mesom, to je obicno piletina, i pre novog "kruga" ubacim pecurke ili testeninu (nekad obicnu, nekad integralnu, sad bas ima raznih, sa sojom, koprivom, na primer). Trudim se da jelu prethodi supa/corba, bez vegete, zaprski i sl, to su obicno corbice od povrca, uz rucak obavezna sveza salata (a nekad sam pravila tako diiivne tursije, ehhh z:lol:).
Imam svoje poroke, i to su slatkisi, ali se i tu trudim da se kontrolisem.

Istina je ovo vezano za zitarice i mikrotoksine, i to pre svega vazi za robu kupljenu na meru, ona koja je duze bila izlozena vlaznosti vazduha, insektima i sl. Tako da, ukoliko se odlucite da dan sapocnete muslima i cerealijama, bez obzira na cenu, odaberite one u fabrickom pakovanju (ni to nije garancija, ali je opet bolje). z:kiss:

molim te napisi kako pravis tu ovsenu kasu.intereuje me gde se kupuju fabricki pakovane zitarice,a da nisu one sa secerom,cokoladom,orasima...hvala unapred
 
molim te napisi kako pravis tu ovsenu kasu.intereuje me gde se kupuju fabricki pakovane zitarice,a da nisu one sa secerom,cokoladom,orasima...hvala unapred

Smokvice, ima recept na mom blogu:
http://halotorta.blogspot.com/2009/09/ovsena-kasa.html

U svakoj zdravoj hrani imas pahuljice na meru, ili vec upakovane, na njima pise "ovsene (zobene) pahulje", ali ja NE KUPUJEM te vec preporucujem u pakovanjima od 500gr, nemacke proizvodnje, pakovanje je papirno (kao brasno) plave boje i na njemu pise "Haferflocken", ima ih u svakom vecem supermarketu. Razlika je sto su to isto pahuljice ali usitnjene (odlicne i za bebe i decu!) i onda nema onih tvrdjih delova, a i termicka obrada je kraca (moze a i ne mora uopste da se kuva).
I ovo da pojasnim, "pahulje" su samo presovan ovas, znaci, NE preradjeno (kao "cornflakes"), vec se vidi celo ili usitnjeno ali presovano zrno! :bye:
 
Sećam se lika u modi koji nije silazio sa malih ekrana naših TV prijemnika. Ličio je na one ćelavce koji su objašnjavali kako imaju genijalne vodice za brzi rast kose, samo što je ovaj zadrigli pričao o nutricionizmu, zdravoj ishrani, bla, bla...
U šta se sve izrodilo? U sjajan biznis. Na sve strane nikle su prodavnice "zdrave" hrane, savetodavci svih fela počeli su nemilice da nas zasipaju pričama o zdravom životu u sredini u kojoj se ne zna više šta je zatrovanije, zemlja, voda ili vazduh.
Ali niko od njih da se osvrne na najvažnije, GENETSKI KOD, ono što su nam preci ostavili i od čega će zavisiti naš metabolizam, vid, sklonost ka ćelavosti... Možemo mi uz sve preporuke za zdravu ishranu da dubimo i tri sata dnevno na trepavicama, ništa se neće desiti osim što ćemo mazohistički maltretirati sebe...
Ovo je samo kratki uvod!
Što bi rekli u novinskim feljtonima:
Nastaviće se... :bye:
 
Kratki nastavak pred potpuno "nezdravu" večeru...
Realni život i teorije o "zdravoj" ishrani su u potpunoj koliziji! Neko je ovde čak u savetima krupno napisao: BEŽITE OD PEKARE! A zašto, moliću fino? Od čega bežimo, od ugljenih hidrata koji "strašno" goje? Život i sve moguće statistike govore da su najdugovečniji, najmanje gojazni, sa najmanjim brojem obolelih od kardio- vaskularnih bolesti...u Evropi Italijani. Pri tom, po svim drugim statističkim podacima, najveći konzumenti testa i svega od tog nezdravog brašna su baš ONI! Pa ko sad laže, teorije nutricionističkih genija ili realni život? Pošto ja ipak više verujem u život i stomak koji mi svirucka, odoh da klopam. Pozdrav disciplinovanima! Nikad mi nije bilo jasno kako neko može da spava gladan? :think::sad2:
 
Pošto ovde ima milion tema o svakakvoj hrani, mole se svi koji nisu pristalice onoga što se, većinom, smatra zdravom hranom, da se uzdrže od komentara na ovoj temi kako bismo nju ostavili onima koji žele da saznaju nešto više i hrane se koliko toliko zdravo.
 
da li neko zna,da li maslac od soje bez holesterola spada u zdrave namirnice?mislim ipak je to maslac
Svi biljni margarini su "bez holesterola" koliko znam.
A kad smo kod maslaca i masnoće...
Ono što sam ja čula od nekog ko bi po prirodi stvari trebalo da je upučen, je da je najzdravija masnoća na svetu ona koja se dobija iz putera (onog "običnog" mlečnog putera).
E, taj puter se stavi u posudu da se topi. On počinje da peni i ta pena se skida i baca. Kad se sasvim skine i prestane savim da peni - to je to. Ima i neki naziv... ne mogu da ga se setim.
 
pa ne verujem da je to najzdravija masnoca.imam visok holesterol i za mene je puter:thumbdown: :azdaja:
Uvek svako veruje u ono što hoće, želi, njemu deluje najlogičnije.
dakle, ja nikog ni u šta ne ubeđujem. Ali ovo mi tvrdi dugogodišnji instruktor joge, vrlo poznat, vrlo priznat, vrlo učen, obrazovan i cenjen pre svega u tim krugovima.
E sad... ja zaista nisam nutricionista, pojma nemam, niti se bavim "zdravom" hranom, dakle prenosim ono što sam čula sa, za mene, vrlo kompetentnog mesta.
 
Pošto ovde ima milion tema o svakakvoj hrani, mole se svi koji nisu pristalice onoga što se, većinom, smatra zdravom hranom, da se uzdrže od komentara na ovoj temi kako bismo nju ostavili onima koji žele da saznaju nešto više i hrane se koliko toliko zdravo.
Uvek svako veruje u ono što hoće, želi, njemu deluje najlogičnije.

Baš u skladu sa gornjom rečenicom javio se i ja, misleći da na temi pod nazivom "zdrava hrana", demokratski svi možemo da izložimo naše mišljenje. Moramo li baš svi da prihvatimo da su zobene pahuljice "zdravije" od dobre šnicle? Šta ako moja krvna grupa, geni, ceo organizam ne prihvataju to? Uvek se setim i rado citiram uzrečicu dragog, starog i iskusnog prijatelja, koji je zdravog tela i zdravog duha poživeo skoro 90 godina, i završio ne od starosti i bolesti već nesrećnim slučajem. A ona glasi: Od čega kovač ozdravi, od toga šnajder umire...Nadam se da dovoljno govori! I da će svi koji misle šta je po njih zdravo moći da slobodno iznesu svoje mišljenje, isto kao i oni koji su pod "zdrava hrana" usvojili isključivo musli, bobice, pahuljice... Kao što nam se mišljenja razilaze oko toga šta je kome lepo, tako se razlikuju i u izboru hrane.
 
Uvek svako veruje u ono što hoće, želi, njemu deluje najlogičnije.

Baš u skladu sa gornjom rečenicom javio se i ja, misleći da na temi pod nazivom "zdrava hrana", demokratski svi možemo da izložimo naše mišljenje. Moramo li baš svi da prihvatimo da su zobene pahuljice "zdravije" od dobre šnicle? Šta ako moja krvna grupa, geni, ceo organizam ne prihvataju to? Uvek se setim i rado citiram uzrečicu dragog, starog i iskusnog prijatelja, koji je zdravog tela i zdravog duha poživeo skoro 90 godina, i završio ne od starosti i bolesti već nesrećnim slučajem. A ona glasi: Od čega kovač ozdravi, od toga šnajder umire...Nadam se da dovoljno govori! I da će svi koji misle šta je po njih zdravo moći da slobodno iznesu svoje mišljenje, isto kao i oni koji su pod "zdrava hrana" usvojili isključivo musli, bobice, pahuljice... Kao što nam se mišljenja razilaze oko toga šta je kome lepo, tako se razlikuju i u izboru hrane.
Stvarno nemam nameru da se prepucavam.
Tema je "zdrava hrana", zamoljena sam od strane onih koje ta tematika zanima, da tu, jednu jedinu, njihovu temu "odbranim" od onih koji biraju drugačiji način ishrane. I lično smatram da, pored toliko tema o pečenjima, raznim vrstama mesa, torti, kolača, peciva... (na koje se niko ko to smatra nezdravim nije ubacio da komentariše i objašnjava svoja shvatanja o ishrani)... nije fer ovu jednui jedinu temu o drugačijem načinu ishrane, opteretiti filozofiranjem i razmatranjem na temu genetike, ćelavosti, biznisa, reklame...
Svaka istina, svako podatak, može se sagledati iz više uglova. Pa tako i priča o najdugovečnijoj naciji u Evropi je od strane nutricionista objašnjena time da se u Italiji koriste velike količine maslinovog ulja, ribe, povrća, pa čak i začina koji povoljno utiču na organizam. Tu ne treba zaboraviti ni vino.
 
Poslednja izmena:
Stvarno nemam nameru da se prepucavam.
Tema je "zdrava hrana", zamoljena sam od strane onih koje ta tematika zanima, da tu, jednu jedinu, njihovu temu "odbranim" od onih koji biraju drugačiji način ishrane. I lično smatram da, pored toliko tema o pečenjima, raznim vrstama mesa, torti, kolača, peciva... (na koje se niko ko to smatra nezdravim nije ubacio da komentariše i objašnjava svoja shvatanja o ishrani)... nije fer ovu jednui jedinu temu o drugačijem načinu ishrane, opteretiti filozofiranjem i razmatranjem na temu treba li obilaziti pekare ili ne.

Pod terminom zdrava hrana se podmecu razne neistine koje mogu da nanesu veliku stetu,narocito manje upucenoj populaciji.To je prevara koju opet,ko ce drugi,forsiraju proizvodjaci te hrane.Nije zdrava hrana zdrava za svakoga,za nekoga je bolest.Kao sto svaki lek ne pase svakome,nekoga moze i da ubije.A lek je.
Ishrana mora da bude uravnotezena i prilagodjena potrebama organizma,da bi bila zdrava,to ponajmanje ima veze sa namirnicama koje generalno nazivaju zdrava hrana..Kad bi covek trebao samo to da jede poceo bi da bleji,muce ili laje,ne bi koristio govor.
Ishrana mora da bude uravnotezena,raznolika i prilagodjena potrebama organizma,to zna svaki nutricionista.A trgovci, tzv. zdravom hranom ,nek plate reklamu pa nek se reklamiraju.:bye:
 
Pod terminom zdrava hrana se podmecu razne neistine koje mogu da nanesu veliku stetu,narocito manje upucenoj populaciji.To je prevara koju opet,ko ce drugi,forsiraju proizvodjaci te hrane.Nije zdrava hrana zdrava za svakoga,za nekoga je bolest.Kao sto svaki lek ne pase svakome,nekoga moze i da ubije.A lek je.
Ishrana mora da bude uravnotezena i prilagodjena potrebama organizma,da bi bila zdrava,to ponajmanje ima veze sa namirnicama koje generalno nazivaju zdrava hrana..Kad bi covek trebao samo to da jede poceo bi da bleji,muce ili laje,ne bi koristio govor.
Ishrana mora da bude uravnotezena,raznolika i prilagodjena potrebama organizma,to zna svaki nutricionista.A trgovci, tzv. zdravom hranom ,nek plate reklamu pa nek se reklamiraju.:bye:
Potpuno si u pravu.
U tome i jeste suština.
Pitanje je samo šta ko smatra uravnoteženim, kako se do toga dolazi i sl.
Trgovac u prodavnici tkz. "zdrave hrane" svakako nije kompetentan da odredi šta je za tebe, mene ili nekog petog "zdravo", a šta ne.
Ali postoje oni koji se time ozbiljnije bave (ne moraju biti ni osvedočeni stručnjaci... jednostavno ljude zanima neka tematika pa se lepo informišu), nisu svi prevaranti i zli trgovci... nije sve reklama i otimanje novca!
zašto se po svaku cenu mora "biti pametan" i nipodaštavati i ono u šta baš i nismo najbolje upućeni?
 
Potpuno si u pravu.
U tome i jeste suština.
Pitanje je samo šta ko smatra uravnoteženim, kako se do toga dolazi i sl.
Trgovac u prodavnici tkz. "zdrave hrane" svakako nije kompetentan da odredi šta je za tebe, mene ili nekog petog "zdravo", a šta ne.
Ali postoje oni koji se time ozbiljnije bave (ne moraju biti ni osvedočeni stručnjaci... jednostavno ljude zanima neka tematika pa se lepo informišu), nisu svi prevaranti i zli trgovci... nije sve reklama i otimanje novca!
zašto se po svaku cenu mora "biti pametan" i nipodaštavati i ono u šta baš i nismo najbolje upućeni?


Urednice,mi smo na temi kulinarstvo.
Ko hoce da se bavi zdravljem,postoji pdf i za to,pa neka obijasni strucnim ljudima sta i kako da jedu.Znaci,pdf zdravlje.
Nema smisla da se pod terminom zdrave hrane provlaci sve i svasta i ljudi dovode u zabludu.Pogresno je a moze da bude veoma stetno.
 
Urednice,mi smo na temi kulinarstvo.
Ko hoce da se bavi zdravljem,postoji pdf i za to,pa neka obijasni strucnim ljudima sta i kako da jedu.Znaci,pdf zdravlje.
Nema smisla da se pod terminom zdrave hrane provlaci sve i svasta i ljudi dovode u zabludu.Pogresno je a moze da bude veoma stetno.
Korisniče, hvala na obaveštenju. :p
Ipak, nekim čudnim spletom okolnosti, meni je data sloboda da odredim šta gde pripada.:)
Ukoliko smatraš da nisam u pravu, postoji procedura kojom se takve stvari prijavljuju.
Takođe si slobodan da se, kao i svaki drugi korisnik, prijaviš i za mesto moderatora. :bye:
 
Kratki nastavak pred potpuno "nezdravu" večeru...
Realni život i teorije o "zdravoj" ishrani su u potpunoj koliziji! Neko je ovde čak u savetima krupno napisao: BEŽITE OD PEKARE! A zašto, moliću fino? Od čega bežimo, od ugljenih hidrata koji "strašno" goje? Život i sve moguće statistike govore da su najdugovečniji, najmanje gojazni, sa najmanjim brojem obolelih od kardio- vaskularnih bolesti...u Evropi Italijani. Pri tom, po svim drugim statističkim podacima, najveći konzumenti testa i svega od tog nezdravog brašna su baš ONI! Pa ko sad laže, teorije nutricionističkih genija ili realni život? Pošto ja ipak više verujem u život i stomak koji mi svirucka, odoh da klopam. Pozdrav disciplinovanima! Nikad mi nije bilo jasno kako neko može da spava gladan? :think::sad2:

Čovek je sit ako se zaista zdravo hrani.
Belo brašno i beli šećer tako deluju da se ubrzo posle toga ponovo ogladni. Prvo nam šećer ludački skoči, a onda naglo opadne pod dejstvom lučena insulinam pa se ponovo oseća potreba da se uzme nešto slatko, i idemo tako u krug.

Vegetarijanska ishrana najmanje opterečuje organizam. Ne unosimo jaja i meso koje se dugo raspada u našim crevima (jer mi nemamo tako kratka creva kao mesožderi), preporučuje se mnogo svežeg voća i povrća (ali jedna napomena - sveže voće ne treba mešati sa dugim namirnicama, jer može pasti teško na želudac), mahunarke kao izvor proteina, orašidi, a žitarice jesti umereno i to celovite, a ne obrađene.
Ja sama imam faze čak kad skroz izbacim čak i žitarice, jer nekad deluju kao "lepak" na mene, ali daleko veću težinu i toksine donose meso, riba i jaja.

Džaba mi sve nutricionističke preporuke - ja sam sebe bukvalno digla iz mrtvih takvom ishranom (bez preterivanja). I i te kako se dobija snaga takvom ishranom (akose zaista čove kraznovrsno hrani), imam daleko veću kondiciju nego prosek mojih vršnjakinja (vežbam svakog dana). Toliko o tome kako "nezdrava ishrana ne štima".
 
Svi biljni margarini su "bez holesterola" koliko znam.
A kad smo kod maslaca i masnoće...
Ono što sam ja čula od nekog ko bi po prirodi stvari trebalo da je upučen, je da je najzdravija masnoća na svetu ona koja se dobija iz putera (onog "običnog" mlečnog putera).
E, taj puter se stavi u posudu da se topi. On počinje da peni i ta pena se skida i baca. Kad se sasvim skine i prestane savim da peni - to je to. Ima i neki naziv... ne mogu da ga se setim.

To je GI (ili Ghi kod Indijaca), a kod nas se zove maslo.
Stvarno je odlično i smatra se najzdravijim na istoku, i izuzetno je jako :).
Najbitnije je kod spremanja da je maslac nesoljen i da bude na najtišoj vatri, jer lako zagori.
 
Čovek je sit ako se zaista zdravo hrani.
Belo brašno i beli šećer tako deluju da se ubrzo posle toga ponovo ogladni. Prvo nam šećer ludački skoči, a onda naglo opadne pod dejstvom lučena insulinam pa se ponovo oseća potreba da se uzme nešto slatko, i idemo tako u krug.

Vegetarijanska ishrana najmanje opterečuje organizam. Ne unosimo jaja i meso koje se dugo raspada u našim crevima (jer mi nemamo tako kratka creva kao mesožderi), preporučuje se mnogo svežeg voća i povrća (ali jedna napomena - sveže voće ne treba mešati sa dugim namirnicama, jer može pasti teško na želudac), mahunarke kao izvor proteina, orašidi, a žitarice jesti umereno i to celovite, a ne obrađene.
Ja sama imam faze čak kad skroz izbacim čak i žitarice, jer nekad deluju kao "lepak" na mene, ali daleko veću težinu i toksine donose meso, riba i jaja.

Džaba mi sve nutricionističke preporuke - ja sam sebe bukvalno digla iz mrtvih takvom ishranom (bez preterivanja). I i te kako se dobija snaga takvom ishranom (akose zaista čove kraznovrsno hrani), imam daleko veću kondiciju nego prosek mojih vršnjakinja (vežbam svakog dana). Toliko o tome kako "nezdrava ishrana ne štima".
Vrlo lepo objašnjenje. I upravo zato sam se javio svojim komentarima da bi razložno razgovarali i pokušali da bar malo dobacimo do toga šta je to "zdrava hrana". Smele tvrdnje kako je to vegetarijanska ili bilo koja slična vrsta ishrane zvuče mi isključivo i netolerantno. Svi ovde znamo puno primera pogrešne ishrane koja je nekoga ubila a drugog održava čilim i zdravim. Teorije o pravilnoj ishrani se menjaju, uzimam pravo da kažem bezobraznom brzinom. I mislim da nisam daleko od istine ako kažem da u potrošačkom svetu u kome živimo takve teorije najviše podržavaju proizvođači hrane i od njih plaćeni "nutricionisti" i "naučnici" koji će za lepe novce da vam ispričaju kakvu god hoćete teoriju, "naučno" podurptu, isto kao što nam lekari u koje se veruje podržavaju često neproverene lekove koje bogato finansira farmaceutska mafija, po mnogima danas najjača na svetu! Kako da tumačimo pojavu moćne vakcine protiv "prasećeg gripa", koja se pojavila samo nekoliko dana pošto je pola planete zaraženo? I od koje je na kraju više ljudi imalo štete nego koristi. Imam nameru i dalje da se javljam na ovoj temi, sa vrlo razložnim komentarima, ukoliko me neko ne "ukine" samo zato što se ne slažem sa nekim ko tvrdi slobodno (i nedokazano) da je nešto što meni ne prija zdravo. Pa, ako sam u doba najcrnjeg komunizma tvrdio da nije "zdrav" i preživeo, nadam se da ću preživeti i ovde. Biću slobodan da se javim ponovo.
 

Back
Top