Dva oprečna vida na nastanak Jugoslavije

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.974
U našoj istoriografiji, a i stranoj, postoje dva potpuno oprečna i suprotstavljena vida na jedan te isti događaj - nastanak i ujedinjenje jugoslovenske države. Oba su vrlo ekstremna i pojednostavljena, ali ukorjenjena duboko - po mom mišljenju i pogrešna (postoje dokazi za obje teze, i do dosta čvrsti):

1) Jugoslaviju smo stvorili mi, Jugosloveni, krvavo i insistirajući za njeno stvaranje

2) Jugoslaviju su napravile Velike sile, iako to nismo željeli

Kakav je vaš vid?
 
U našoj istoriografiji, a i stranoj, postoje dva potpuno oprečna i suprotstavljena vida na jedan te isti događaj - nastanak i ujedinjenje jugoslovenske države. Oba su vrlo ekstremna i pojednostavljena, ali ukorjenjena duboko - po mom mišljenju i pogrešna (postoje dokazi za obje teze, i do dosta čvrsti):

1) Jugoslaviju smo stvorili mi, Jugosloveni, krvavo i insistirajući za njeno stvaranje

2) Jugoslaviju su napravile Velike sile, iako to nismo željeli

Kakav je vaš vid?

Jugoslaviju smo stvorili mi Srbi, krvavo i insistirajuci za njeno stvaranje. Tacnije dali smo drugima (Hrvatskoj, Sloveniji) nezavisnost a sami sebe zaebali...
 
U našoj istoriografiji, a i stranoj, postoje dva potpuno oprečna i suprotstavljena vida na jedan te isti događaj - nastanak i ujedinjenje jugoslovenske države. Oba su vrlo ekstremna i pojednostavljena, ali ukorjenjena duboko - po mom mišljenju i pogrešna (postoje dokazi za obje teze, i do dosta čvrsti):

1) Jugoslaviju smo stvorili mi, Jugosloveni, krvavo i insistirajući za njeno stvaranje

2) Jugoslaviju su napravile Velike sile, iako to nismo željeli

Kakav je vaš vid?

Hm, a koju Yugoslaviju? Bilo ih je vishe...:lol:
 
U našoj istoriografiji, a i stranoj, postoje dva potpuno oprečna i suprotstavljena vida na jedan te isti događaj - nastanak i ujedinjenje jugoslovenske države. Oba su vrlo ekstremna i pojednostavljena, ali ukorjenjena duboko - po mom mišljenju i pogrešna (postoje dokazi za obje teze, i do dosta čvrsti):

1) Jugoslaviju smo stvorili mi, Jugosloveni, krvavo i insistirajući za njeno stvaranje

2) Jugoslaviju su napravile Velike sile, iako to nismo željeli

Kakav je vaš vid?

Ja mislim, da je bila 100% varianta 1.
Varianta 2 je nerealna, jer velike sile žele što veći broj malih zavisnih državica i ne jaku državu.

To je bio već dugo pripremani pokret ujedinjenja svih južnih Slovena, sa ciljem, da se lakše oslobode i da stvore jaku državu.
To je uglavnom izraslo u glavama intelektualaca iz svih naroda.

Čim su se ti narodi zajedno oslobodili u kolikotoliko povoljnim granicama, pojavile su se težnje za razlazom, jer je bio cilj postignut.
Sve očekivano i normalno.
Ta zajednica nije mogla obstati, zbog prevelikih kulturnih, istorijskih i civilizacijskih razlika.
Pokušaj stvaranja jedne nacije-Jugosloven, takođe je bio neuspješan.

Tuđi narodi, koji su vjekovima vladali na ovim prostorima, duboko su pustili svoje tragove i nekad vjerovatno isti narod toliko promijenili, da je homogenizacija bila nemoguća.

Istorija kaže, da je tu homogenizaciju različitih naroda mnogo lakše stvoriti ako su većina došljaci (Amerika, Australija...)..
Balkanski problem je taj, da su se tu pomiješali starosjedioci i došljaci, stara i nova nametnuta vjera.
U takvim okolnostima je jedini izlaz razlaz i stvaranje malih zavisnih državica koje će se vjerovatno vremenom utapljati u neke mnogo veće kulture.
Na Balkanu, nekog velikog naroda nije bilo u koji bi se ostali mogli utopiti ili sa njim identifikovati.
 
Poslednja izmena:
Југославију је направила недозрела српска политичка елита која је прихватила хрватско и словеначко кукавичије јаје, зидајући ту нову грађевину на крви и костима Срба палих на Церу,Колубари, Кајмакчалану, Добром пољу, побијене нејачи по Мачви, Космету, јужној Србији...

Довољно је погледати која је прва држава која је признала Краљевину СХС ( Краљевина Норвешка), када су уследила признања великих сила, односно какав је био став великих сила пема делегацији новонастале државе на Париској мировној конференцији ( признавали су само делегацију Краљевине Србије).

Новонастала држава је у својим захтевима имала од великих сила само једног савезника, оличеног у лику председника САД-а Вудро Вилсона. Мора се признати да та наклоност америчког председника поред његових светонадзора ( био је професор политичких наука на Колумбија универзиту и убеђени идеалиста који је проповедао право на самоопредељење и стварање међународног поредка заснованог на сарадњи и кооперацији), било подстакнуто личним мотивима ( био је добар пријатељ и колега професора Михајла Пупина, члана делегације Краљевине Србије)

Каснији став према Краљевини СХС ( Југославији) је био мотивисан спољно политичким фактором: САД су се повукле у самоизолацију, Велика Британија се повукла из Е$вропе и одбила је да гарантује новонастале границе, као и да се упушта у савезе, а на истоку Царску Русију је заменио СССР. Француска је била свесна да је рат добила уз крајње напоре уз неизмерну помоћ Русије, Британије и касније САД-а. Стога је француска почела склапати савезе ( а и подстицати међусобне савезе) са ''другоразредним'' силама: Краљевина Југославија, Пољска, Румунија, Чекословачка, у нади да ће на тај начин окружити и обуздати ревизионистичке силе (Мађарску, Аустрију, а пре свега Немачку).
 
U našoj istoriografiji, a i stranoj, postoje dva potpuno oprečna i suprotstavljena vida na jedan te isti događaj - nastanak i ujedinjenje jugoslovenske države. Oba su vrlo ekstremna i pojednostavljena, ali ukorjenjena duboko - po mom mišljenju i pogrešna (postoje dokazi za obje teze, i do dosta čvrsti):

1) Jugoslaviju smo stvorili mi, Jugosloveni, krvavo i insistirajući za njeno stvaranje

2) Jugoslaviju su napravile Velike sile, iako to nismo željeli

Kakav je vaš vid?

Sigurno je rezultat stvaranja Kraljevine (a na nju misliš, vjerovatno...) bio volja i interes ovoga što ti zoveš "Velike sile" - a to su u tom slučaju bile Francuska i Velika Britanija.
Naravno, da se to poklopilo sa interesima nekih (ali ne i svih!) grupa koje su predstavljale u tom trenutku političku volju naroda koji su trebali stvoriti taj konglomerat.
Naravno, uz predstavnike srpske političke elite, i neki u Hrvatskoj i Sloveniji su mislili da je to dobro riješenje problema koji su se počeli pojavljivati.
Druge se, manje-više, nije pitalo....

@ Moračanin: "Velikima" je i bio cilj upravo što si i rekao, samo si promašio subjekt u rečenici: naime, u tom slučaju velika i snažna država je bila KuK monarhija, a nikako tada nastale Čehoslovačke, Austrije, Mađarske i .... ove "naše" Kraljevine... kako god da joj ime spomenemo....
Jel, ako su te države trebale predstavljati veličinu i silu, a što je tek onda bila KuK???
 
Термин који се користи у Хрватској за Аустро-Угарску.
AU-Monarhija se raspadala već dugo, jer je bila sastavljena kao i Jugoslavija i ta velika država nije odgovarala Rusiji, Francuskoj, Engleskoj i normalno nijednom narodu na Balkanu.
Na kraju je ta monarhija i izgubila rat i zato se raspala na više manjih država.
Tako su se Slovenci i Hrvati oslobodili viševjekovnoga robstva od AU a južniji narodi su se oslobodili viševjekovnog i mnogo težeg robstva od mnogo nazadnije i strane kulture Turaka.

Kad je taj cilj dostižen, onda su se javile težnje tih naroda za osamostaljenjem, vjerujući, da međusobno neće ratovati.
 
AU-Monarhija se raspadala već dugo, jer je bila sastavljena kao i Jugoslavija i ta velika država nije odgovarala Rusiji, Francuskoj, Engleskoj i normalno nijednom narodu na Balkanu.
Na kraju je ta monarhija i izgubila rat i zato se raspala na više manjih država.
Tako su se Slovenci i Hrvati oslobodili viševjekovnoga robstva od AU a južniji narodi su se oslobodili viševjekovnog i mnogo težeg robstva od mnogo nazadnije i strane kulture Turaka.

Kad je taj cilj dostižen, onda su se javile težnje tih naroda za osamostaljenjem, vjerujući, da međusobno neće ratovati.

ovo sa "kaundka" mi je bilo automatizam, nisam pomislio da nećeš znati, u svakom slučaju hvala Vuku za objašnjenje.....

a u vezi ovoga, pa da, na to sam i mislio, da je tada iz kuta "velikih sila" koje spominje slaven A-U bila "velika" ...a ne da bi netko pomislio da će neka buduća "Jugoslavija" biti velika!!!..po bilo kojoj osnovi, a ako ćemo istinito, i nije.....

to što mi o sebi volimo imati mišljenje da smo veliki, bitni i moćni, nije uvjek tako.... to sam htio reći!
 
Austrija je radila ogromnu gresku sto odmah nije upostavila neku federaciju.

Sistem Carevina Austrija i Kraljevina Madjarska (Kaiser von Österreich und König von Ungern (KuK)) nije mogo da uspe.

Posebno sto su Madjari vrsili jaku madjarizaciju koja je vodila do nezadovoljstvo u hrvatskim, srpskim i rumunskim pokrajnama.
Федерација, без демократије ( са почетка 20. столећа то значи права гласа за већински део пунолетне мушке популације) не представља решење за националне проблеме.

Хабзбуршка монархија никада није претендовала да буде демократска, а чак и да је била, ни тада то готово сигурно не би било решење. Сасвим је природно што су области насељене Србима и Румунима тежили уједињењу са матицама.

Коначно, Аустро-Угарска је тога била и те како свесна па је у три наврата пре Сарајевског атентата упућивала ултиматуме Србији, чије неиспуњење је требао да буде casus belli: током Анексине кризе 1908., након осниваља Албаније 1913., и 26. октобра 1913. након сукоба на српске војске са арбанашким бандама на граници.
 
Poslednja izmena:
1) Jugoslaviju smo stvorili mi, Jugosloveni, krvavo i insistirajući za njeno stvaranje

2) Jugoslaviju su napravile Velike sile, iako to nismo željeli

Kakav je vaš vid?

И једно и друго је тачно осим овог плавог.Политика је огледало народа,Краљевина СХС је била дело Србских мученика који су свој зној и своју крв пролевали да би нама било боље.Треба је поштовати као велико национално остварење.Да би описао "стање духова" у првој Југославији увек цитирам Златоустог из Лелића:

"Нису Срби кано што су били.

Лошији су него пред Косовом,

На зло су се свако измјенили.

Ти им даде земљу и слободу,

Ти им даде славу и побједу,

И државу већу Душанове,


Ал даром се твојим погордише,

Од тебе се лицем окренуше.

Господа се српска изметнула,

На три вјере оком намигују,

Ал ниједну право не вјерују,


Православље љуто потискују.

Одрекли се српскога имена,

Одрекли се својих крсних слава,

Свеце своје љуто увредили."
 
Velike sile su se protivile jugoslovenskoj ideji, čak i radile protivu nje, gotovo do samoga kraja. Još i 1918. godine bilo je otvoreno i neriješeno hoće li prihvatiti Jugoslaviju...

Hm, jes da mnogi kazhu da je i to Juga, al, ovo o chemu ti prichash je shs...
Jugu su (sve) stvorili Srbi i nitko vishe. Chist idealizam plus nacionalni interesi dugorochno gledano... Strancima nikako ne odgovaraju velike a jake drzave... (to su one koje mogu sve same) jedino su ukakili motku kad je Dojch u pitanju... napravishe izuzetak pa ih ujedinishe... I kao uvek, sve se vrti oko kinte... :lol:
 
Hm, jes da mnogi kazhu da je i to Juga, al, ovo o chemu ti prichash je shs...
Jugu su (sve) stvorili Srbi i nitko vishe. Chist idealizam plus nacionalni interesi dugorochno gledano... Strancima nikako ne odgovaraju velike a jake drzave... (to su one koje mogu sve same) jedino su ukakili motku kad je Dojch u pitanju... napravishe izuzetak pa ih ujedinishe... I kao uvek, sve se vrti oko kinte... :lol:

Ne bih se složio, to je jedno uveliko pojednostavljanje.
 
Velike sile su se protivile jugoslovenskoj ideji, čak i radile protivu nje, gotovo do samoga kraja. Još i 1918. godine bilo je otvoreno i neriješeno hoće li prihvatiti Jugoslaviju...

Da. Čudi me da je ovde to toliko nepoznato. Velike sile su računale sa opstankom Austro-Ugarske, u smanjenim granicama, ali je formiranje države Južnih Slovena učinilo da je ta kombinacija otpala.

E sad, ko je tu bio najzaslužniji a ko najkrivlji, i da li je to sve skupa bilo pametno i da li nešto moglo i bolje da se uradi... to nećemo nikada saznati.
 
U našoj istoriografiji, a i stranoj, postoje dva potpuno oprečna i suprotstavljena vida na jedan te isti događaj - nastanak i ujedinjenje jugoslovenske države. Oba su vrlo ekstremna i pojednostavljena, ali ukorjenjena duboko - po mom mišljenju i pogrešna (postoje dokazi za obje teze, i do dosta čvrsti):

1) Jugoslaviju smo stvorili mi, Jugosloveni, krvavo i insistirajući za njeno stvaranje

2) Jugoslaviju su napravile Velike sile, iako to nismo željeli

Kakav je vaš vid?

U pravu si da su oba pojednostavljana , a samim tim i ne tacna u potpunosti .

Evo jos jednog pogleda , koji je isto tako pojednostavljan , al cini mi se nesto tacniji .

Jugoslavija je stvorena od strane Masona , kako bi se resilo hrvatsko i Slovenacki nadcionalno pitanje , na ustrb srpskog , ali je zanjeno stvaranje koristeno srpsko oruzje i srpske ratne pobede .
E sad posto si ti intelektualac i obrazovan covek , samo da kazem , da sam ja slab na dobre argumente , pa me mozes lako razuveriti .


O stvaranju Jugoslavije ima mnogo toga precizno napisano u knjizi NEVOLJNI RATNICI Dragoljuba Zivoinovica .
 
Da. Čudi me da je ovde to toliko nepoznato. Velike sile su računale sa opstankom Austro-Ugarske, u smanjenim granicama, ali je formiranje države Južnih Slovena učinilo da je ta kombinacija otpala.

E sad, ko je tu bio najzaslužniji a ko najkrivlji, i da li je to sve skupa bilo pametno i da li nešto moglo i bolje da se uradi... to nećemo nikada saznati.

Slažem se.
Tada je Srbija izašla iz rata kao proslavljeni saveznik i zato je njena riječ bila glavna.
Srbija je dobila u svijetu ugled i slavu, posebno posle proboja Solunskog fronta.
Tada je srpsko rukovodstvo napravilo, za Srbiju kobnu grešku i išlo je jedan korak dalje pa su se zajednici priključili Slovenija i Hrvatska.

Tada je Srbija vrlo lako mogla jednom za vazda riješiti svoje nacionalno pitanje s tim, da je dozvolila ujedinjenje Srbije, CG, Makedonije, BiH i Krajine.

U tom primeru, Hrvatska sama nebi imala snage zadržati Istru i Dalmaciju od Italije a Slovenija bi izgubila svoju Primorsku (do Postojne(,Korušku i Prekomurje.

Ali kad ti slava udari u glavu, onda taj gubi i glavu i zdrav razum.
Dozvolili su, da se ujedine "rogovi u vreći" a prije toga je išla sa oslobađanjem tuđih teritorija a svoje je predala drugima i postavila neke regije i granice iz kojih su kasnije postale nove države.
 
Poslednja izmena:

Back
Top