Automobili i Socijalizam

Opelman

Aktivan član
Poruka
1.539
Koliko je drug Tito zapravo imao kola?
Ja znam za 10-tak iz ličnog parka i 15-tak iz pratnje što su ovde....
+ kontigent u muzeju u Sloveniji, + ono što je isprodavano u HR....
* Mercedes Blinda
* Mercedes 600 Pullman Kabrio (to je imao 2, jedan kupila vlada, drugi dar od Velesajma)
* Mercedes 600 Pullman 3X
* Nekakav Horch
* Cadillac De Ville
* Cadillac onaj kabrio na Brionima
* Mercedes Reponja Jovankin
* Mercedes 300 D lang iz pratnje
* 3X Mercedes 280 iz pratnje
* 4-5X Mercedes 123 iz pratnje
* RR Phantom V
* RR (valjda isto Fantom) kabriolet
* ZIS 110
* Lincoln Continental
* Onaj Jolly Topolino iz muzeja u M.J. 30
* Onaj crni Kadilak iz muzeja u M.J. 30
* Prvi prototip Juga (tzv. Zastave 102)
* Čaika (nisam baš siguran)
* Pleve BMW potora iz pratnje
* Neki Mercedes veliki iz 1940-tih, tip ne mogu da identifikujem
* Neki veliki američki auto iz 40-tih, deluje kao iz Boni i Klajd, a ne kao Titov auto....
* Range Rover kojim se išlo u lov po mečku sa naslovnice NIN-a
* Valjda i Ajkula, al da me JBŠ.....

SIV je imao Kadilake, CK je imao 3-4 mercedesa, RTB je imala Mercedes 200 i neki luxuzni Ford koji je stajao iza tv studija u Košutnjaku u gadnom stanju (bio tamo, pipkao ga i čačkao kad sam imao 5 ili 6 godina, ali je bio buđav unutra i malo sam cvikao od njegovog enterijera)... Studio B je imao neku Ajkulu, bar mi tako rekli.... Sovjetska ambasada je ovde imala Čaiku, Čehoslovačka Tatru, američka Ševi Biskejne... Moj daljni rođak je bio ovlašćeni Ševi serviser u Jugi 50-tih i 60-tih, držao garažu nedaleko od Ambasade SAD, održavali se kod njega.... Ambasada DDR-a imala je Volgu 24, Ambasada Bundesrepublike Dojčland Mecu 200 mini... Ambasada GB imala Dajmlera, ambasada Francuske, opet Ajkulu.... A veće face ex-ju imale su:
Goran Bregović- Jaguar E typ, Porsche Carrera & Trabant 601
Laza Ristovski- Porsche 944
Dragan Džajić- Pežo 404
Beba Lončar- prvo Vespu, pa Bubu (tad je to bilo in)
Đoko Vještica- Pug 404
Paja Vujsić- prvo Daf, pa Bubu, pa Opel Rekord 1.7
Gaga Nikolić- Škoda 1000 MB
Maja De Rado (ako je ona uopšte bila nekad faca nečega)- Austin 1100
Frano Lasić- Opel Manta (neproveren podatak)
Vlatko Stefanovski i Leb i Sol putovali su Zastavinim Kombetom ili IMV-om....
Cvijetin Mijatović- Mercedes 250 ili 280
Lepa Brena- Jaguar ( Jbš me koji!!!)
i tako dalje....

Uzgred, osim Tita, da li neko zna čime se vozio još jedan vođa revolucije i novog poretka, drug Mao Ce Tung?
Šta je to Hongki Limuzina, ima li neko podatke?
Kako je to izgledalo?
Koje su mu tehničke karakteristike?

Čaušesku je imao Mecu Pulmana i Čaiku, Todor Živkov Pulmana i Tatru 603, Sovjeti Čaike i Volge....

Ima neka garaža u Kremlju gde se to čuva... Lenjin je imao 2 Rols Rojsa, sa gusenicama i bez.... Brežnjev je svog Rolsa slupao.... Gorbi se u Čaiki slikao sa Luj Viton tašnom... Staljin je bio zaljubljen u svoj Pakard, a od Jugoslavije je 1946. dobio Alfu na poklon.... Brežnjev je od Juge dobijao Zastavina kola na poklon.... Od Japana su dobili Nissan President sa serijskim brojem 000002..... To je bilo za vladavine Brežnjeva... Nikita Hruščov je svojoj ćerki kupio Renault Floride, ili ga je nekako dobio.... Nemam pojma, znam da je ona to vozila.... Po isteku mandata, Gorbačov je VOZIO volgu 24 10....

Sad, da li je to bio socijalizam, ili koji krasni u Turskoj, ali Cemal Giser je imao luksuzni Ševi i onaj Devrim što je bio na Diskaveriju....

Kastro ima Kadilak i Čaiku, a njegova sekretarica Celia Sančes imala je Mehari... Ibrahim Ferer, najprepoznatljivija apolitična faca Kube, muzičar (umro je 2006.) imao je Oldsmobil 88. Omara Portuondo vozi se (ne vozi) Chevroletom iz 1946. Celia Cruz ima Plimut iz 1957.
Če Gevara je vožen Ford Fairlane-om, da li je i sam vozio, ne znam.....

Sultan od Bruneja imao je preko 50 ličnih auta, Moamer el Gadafi voli Mercedese, Reza Pahlavi je imao Bentli, RR i Čaiku, Hajle Selasije RR, Čaiku i Mercedes.... Đap (Vijetnam) imao je Čaiku.... Nehru je imao Pulmana.... Molotov (ministar iz SSSR-a) imao je Gaz 12, po kome auto i nosi ime ZIM... Sklapao se u gradu koji nosi ime istog čoveka....

Na kraju, Slobodan Milošević i Milan Panić, koristili su Titov vozni park.....
 
Da nastavim :)
..... Avetinju su u početku vozili u audi a6 1.8T 1998, pa u 2,5 tdi 2003, posle je vozio tatin C5, sad vozi c klasu 2005 ....

:hahaha::hahaha::hahaha:

Nego, kako te ne mrzi sve ovo da pišeš :lol:

Čini mi se onaj lik što vodi onu emisiju na RTS-u o automobilima, je snimio neku žestoku emisiju o titovom voznom parku ...... nakon koje su odustali od prodaje ;)
 
Lijepo Boga mi! Volio bih imati neke primjerke, npr. Lincoln Continental! To mi je vrh auto, dugačko i široko! :D Ogroman V8 (mislim da je 7.0L) pod haubom i oko 300 ks, jeste da pije mnogo, ali je uživanje vozit ga. :D
 

Back
Top