NAPAD PANIKE I PANIČNI POREMEĆAJ

marrina

Početnik
Poruka
39
Cao...Ja sam Marina i imam 25 godina, pre par godina sam imala napade panike i bez lekova sam uspela da ih se resim uz veliki napor i odricanje...zbog te panike sam izgubila svasta u zivotu,pocev od prijatelja,posla,decka itd..
kada sam sve to povratila moj zivot je postao mnogo jasniji...i lepsi naravno...upoznala sam jednog decka do kog mi je mnogo stalo i super nam je...ali ovi prokleti napadi panike su se vratili bez ikakvog razloga,niti sam mislila o njima, niti sam bila u depresiji cak sta vise sam bila mnogo srecna zbog tog decka...
i sada kad opet vodim bitku protiv panike, postala sam drugacija osoba koja ima mnogo kraci fitilj, buknem jako brzo na neke sitnice i to izbacim tako sto se izdrndam na decka i posle mi bude zao...kao da u tom trenutku aksioznosti ne kontrolisem ja moje telo nego neki djavo...
uz to kad pobesnim jer mi ta aksioznost i panike smetaju jednostavno blokiram da ljudi i prijatelji misle da sam ljuta na njih...tako sam izgubila prijatelje prvi put kad sam imala isto to....
sta da radim,jednostavno ne mogu da ponovo prolazim kroz isto...pukla sam i besna sto ne mogu to da oteram...imam sve skoro u zivotu i ova aksioznost mi ne treba u zivotu PONOVO...

hvala unapred...
 
Cao...Ja sam Marina i imam 25 godina, pre par godina sam imala napade panike i bez lekova sam uspela da ih se resim uz veliki napor i odricanje...zbog te panike sam izgubila svasta u zivotu,pocev od prijatelja,posla,decka itd..
kada sam sve to povratila moj zivot je postao mnogo jasniji...i lepsi naravno...upoznala sam jednog decka do kog mi je mnogo stalo i super nam je...ali ovi prokleti napadi panike su se vratili bez ikakvog razloga,niti sam mislila o njima, niti sam bila u depresiji cak sta vise sam bila mnogo srecna zbog tog decka...
i sada kad opet vodim bitku protiv panike, postala sam drugacija osoba koja ima mnogo kraci fitilj, buknem jako brzo na neke sitnice i to izbacim tako sto se izdrndam na decka i posle mi bude zao...kao da u tom trenutku aksioznosti ne kontrolisem ja moje telo nego neki djavo...
uz to kad pobesnim jer mi ta aksioznost i panike smetaju jednostavno blokiram da ljudi i prijatelji misle da sam ljuta na njih...tako sam izgubila prijatelje prvi put kad sam imala isto to....
sta da radim,jednostavno ne mogu da ponovo prolazim kroz isto...pukla sam i besna sto ne mogu to da oteram...imam sve skoro u zivotu i ova aksioznost mi ne treba u zivotu PONOVO...

hvala unapred...

Potpuno te razumem Marina, pogotovu razumem tvoj gnev. Ali panične napade kao i druga anksiozna stanja ne možeš prevazilaziti sama, za to je potrebna stručna pomoć. Bez nje, napadi panike će naizmenično nestajati i vraćati se. Uz adekvatnu terapiju, oni se uspešno mogu kontrolisati i tako minorno uticati na kvalitet života.
 
Ne zelim da pijem antidepresive,i raznorazne lekove...ja ne pijem lekove ni kad sam bolesna...mora da postoji drugi nacin...Bila sam kod 3 psihijatra i sva tri su me razocarala jer su me slali kuci sa lekovima...jedan od njih je cak bio uhapsen...ne zbog mene vec iz ne znam kojih razloga...
 
Ne zelim da pijem antidepresive,i raznorazne lekove...ja ne pijem lekove ni kad sam bolesna...mora da postoji drugi nacin...Bila sam kod 3 psihijatra i sva tri su me razocarala jer su me slali kuci sa lekovima...jedan od njih je cak bio uhapsen...ne zbog mene vec iz ne znam kojih razloga...

Ali Marina sve je to sastavni deo života. Pa pogledaj samo ljude oko sebe...jedan pije lekove protiv migrene, drugi pije lekove za pritisak, jedan od najuspešnijih ljudi u Srbiji prinuđen je da pije neuroleptike ceo život da bi kontrolisao šizofreniju i opet funkcioniše normalno. Lekovi su tu da bi nam poboljšali kvalitet života, ne da bi ga pogoršali. To što se tiče psihijatara je istina-oni ti uglavnom samo prepišu lekove i to je to! Ali ti lekovi su delotvorni i ako ih budeš kombinovala sa adekvatnom psihoterapijom, ti ćeš biti super :). Poslušaj savet lekara, pa bar za panične napade imamo leka ;) u ovo današnje vreme . Jedno je sigurno, sama nećeš moći da se boriš, napadi panike će se vraćati a to ponekad može da bude i kobno.
 
Ne zelim da pijem antidepresive,i raznorazne lekove...ja ne pijem lekove ni kad sam bolesna...mora da postoji drugi nacin...Bila sam kod 3 psihijatra i sva tri su me razocarala jer su me slali kuci sa lekovima...jedan od njih je cak bio uhapsen...ne zbog mene vec iz ne znam kojih razloga...

Ako imaš tako ozbiljne napade teško je da ćeš ih prevazići bez lekova i lekara...pokušaj da se setiš šta je prvi put iniciralo te napade panike,obično je to neki događaj koji je potisnut, da li si možda pila neke druge lekove, evo na primer ima onaj lek protiv prehlade Fervex koji je kod mene izazvao napad panike, znači iz čista mira.I sva sreća što sam se setila da pročitam kontraindikacije pa sam prestala da ga pijem i posle par dana se sve stabilizovalo.
 
Ako imaš tako ozbiljne napade teško je da ćeš ih prevazići bez lekova i lekara...pokušaj da se setiš šta je prvi put iniciralo te napade panike,obično je to neki događaj koji je potisnut, da li si možda pila neke druge lekove, evo na primer ima onaj lek protiv prehlade Fervex koji je kod mene izazvao napad panike, znači iz čista mira.I sva sreća što sam se setila da pročitam kontraindikacije pa sam prestala da ga pijem i posle par dana se sve stabilizovalo.

1. Kad je nesto potisnuto tesko da ga se mozes setiti prisecanjem.
2. Napad panije koji si imala zbog Fervexa je nadap koji se desava svim ljudima, posto svaki covek u zivotu dobije napad panike. Sa Marinom je drugacije, jer ih ima konstantno i veceg su intenziteta nego sto je tvoj jedan jedini bio zbog Fervexa :roll:
 
Razumem te za lekove, ali ovo sada sto pises je malo komlikovanije stanje i njime ne mozes samostalno upravljati. Pomisli samo kako bi sutra da ostanes trudna pa da moras odrzavati trudnocu, da li bi i tada odbila lek? Probaj da odes kod psihologa na par razgovora ima ih dosta, drugarica je imala problema kao ti sada i imala je deset seansi. Pomoglo joj je mnogo. Strucnjaci su ipak strucnjaci. Ukoliko i posle toga ti ne bude bolje razmisli o onom sto sam ti rekla za lekove, treba sutra da budes zdrava ne samo za sebe vec i za druge. Nadam se da se javljas uskoro sa lepim vestima.
 
nemam ih bas konstantno sad kad mi se aksioznost vratila samo to i imam znaci to je onaj period pred napad panike...i nemam konstantno aksioznost samo ponekad ranije sam ih kontrolisala pa sam se previse opustila i sad opet iz pocetka moram da ucim da ih kontrolisem....napad panike jos uvek nisam ponovo osetila...ali znam da je to to...nikad nista nisam pila,taj doktor sto je uhapsen, mi prepisao ..... i kad sam popila jednu tabletu nije mi bilo dobro i samo sam bacila celu kutiju i batalila sve to sa lekovima...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Cao...Ja sam Marina i imam 25 godina, pre par godina sam imala napade panike i bez lekova sam uspela da ih se resim uz veliki napor i odricanje...zbog te panike sam izgubila svasta u zivotu,pocev od prijatelja,posla,decka itd..
kada sam sve to povratila moj zivot je postao mnogo jasniji...i lepsi naravno...upoznala sam jednog decka do kog mi je mnogo stalo i super nam je...ali ovi prokleti napadi panike su se vratili bez ikakvog razloga,niti sam mislila o njima, niti sam bila u depresiji cak sta vise sam bila mnogo srecna zbog tog decka...
i sada kad opet vodim bitku protiv panike, postala sam drugacija osoba koja ima mnogo kraci fitilj, buknem jako brzo na neke sitnice i to izbacim tako sto se izdrndam na decka i posle mi bude zao...kao da u tom trenutku aksioznosti ne kontrolisem ja moje telo nego neki djavo...
uz to kad pobesnim jer mi ta aksioznost i panike smetaju jednostavno blokiram da ljudi i prijatelji misle da sam ljuta na njih...tako sam izgubila prijatelje prvi put kad sam imala isto to....

sta da radim,jednostavno ne mogu da ponovo prolazim kroz isto...pukla sam i besna sto ne mogu to da oteram...imam sve skoro u zivotu i ova aksioznost mi ne treba u zivotu PONOVO...

hvala unapred...

i na kraju se ispostavilo da hvala Bogu nisu napadi panike nego poremecaj centra za ravnotezu...koji je povezan sa strahom....javljam dalje sta se desava...

Poremećaj centra za ravnotežu izaziva i strah i nestabilnost, ali simptomi i ponašanje koje si navela nisu vezani za centar za ravnotežu već za tvoju psihu i ličnost.

Uz odgovarajuću terapiju za oba poremećaja život će ti biti i lepši i lakši :)
 
Ali Marina sve je to sastavni deo života. Pa pogledaj samo ljude oko sebe...jedan pije lekove protiv migrene, drugi pije lekove za pritisak, jedan od najuspešnijih ljudi u Srbiji prinuđen je da pije neuroleptike ceo život da bi kontrolisao šizofreniju i opet funkcioniše normalno. Lekovi su tu da bi nam poboljšali kvalitet života, ne da bi ga pogoršali. To što se tiče psihijatara je istina-oni ti uglavnom samo prepišu lekove i to je to! Ali ti lekovi su delotvorni i ako ih budeš kombinovala sa adekvatnom psihoterapijom, ti ćeš biti super :). Poslušaj savet lekara, pa bar za panične napade imamo leka ;) u ovo današnje vreme . Jedno je sigurno, sama nećeš moći da se boriš, napadi panike će se vraćati a to ponekad može da bude i kobno.

Sta mislis pod tim napadi panike mogu da budu kobni?
To da li ce neko piti lekove ako pati od panicnog poremecaja zavisi iskljucivo od njega a na psihijatru je da predlozi sta misli da je najbolje resenje.Moj savet je lekovi(antidepresivi) i kognitivno-bihejvijoralana terapija,daje najbolje resenje.
Molim te jos koji to uspesan covek pije neuroleptike?
 
Ako se radi o panicnom poremecaju, neophodna je psihoterapija i lekovi sto je procena psihijatra. Otpor prema lekovima nije retkost ali su oni nekada neophodni. Danas postoje jako dobri antidepresivi za lecenje panicnog, a bez njih ce napadi na periode nestajati i vracati se.

Konstatacija da panicni napadi mogu biti kobni nije tacna jer onome ko boluje od panicnog poremecaja ne moze da se desi nista teze i gore od samog panicnog napada koji moze imati samo razlicit intenzitet.
 
Sta mislis pod tim napadi panike mogu da budu kobni?
To da li ce neko piti lekove ako pati od panicnog poremecaja zavisi iskljucivo od njega a na psihijatru je da predlozi sta misli da je najbolje resenje.Moj savet je lekovi(antidepresivi) i kognitivno-bihejvijoralana terapija,daje najbolje resenje.
Molim te jos koji to uspesan covek pije neuroleptike?

Ma zini da ti kažem...

A što se tiče kobnih posledica paničnog napada...upotrebi maštu ako već nisi čitala o iskustvima ljudi koji koji pate od ovih poremećaja. Meni trenutno prvo što pada na pamet je panični napad jedne žene dok je bila u automobilu na sred auto-puta...Na to sam mislio kada sam rekao kobne posledice.
 
Ma zini da ti kažem...

A što se tiče kobnih posledica paničnog napada...upotrebi maštu ako već nisi čitala o iskustvima ljudi koji koji pate od ovih poremećaja. Meni trenutno prvo što pada na pamet je panični napad jedne žene dok je bila u automobilu na sred auto-puta...Na to sam mislio kada sam rekao kobne posledice.

Ja bolujem od panicnog poremecaja bez agorafobije zato ti i savetujem da ne pricas stvari o kojima nemas pojma a budi siguran da o tim stvarima znam mnogo vise od tebe.Panicari koliko god se to cinilo cudnim ne gube kontrolu nad svojim ponasanjem i znam dosta ljudi kojima se desio panicni za vreme voznje i nikad nisu napravili ni prekrsaj.Smetaju mi strasno ovakvi komentari posto ti ocigledno nije jasno kako tvoje reci mogu da uticu na ljude koji se i ovako plase da ce im se nesto strasno desiti.Zato probaj da procitas ono sto si napisao pre nego sto izbacis!:rtfm:
 
OK. Uskoro ću razdvojiti temu Psihijatrija ..... jer je ogromna i obuhvata razne oblike poremećaja. Zato nisam spajala ovu temu.

Informacije radi, analeptici se uveliko uvode u terapiju ali u malim dozama kao zamena benzodijazepinima jer izazivaju manju zavisnost od benzodijazepina.

A što se tiče shizofrenije, ona ima faze remisije u kojoj bolesnik sasvim kvalitetno živi ako uzima terapiju.

Uspešan čovek neka ostane anoniman :)
 
Potpuno te razumem Marina, pogotovu razumem tvoj gnev. Ali panične napade kao i druga anksiozna stanja ne možeš prevazilaziti sama, za to je potrebna stručna pomoć. Bez nje, napadi panike će naizmenično nestajati i vraćati se. Uz adekvatnu terapiju, oni se uspešno mogu kontrolisati i tako minorno uticati na kvalitet života.

Slazem se. Strucna pomoc,medikamenti, razumevanje okoline, pomoc decka + tvoja unutrasnja snaga i bice rezultata i to na duze staze!
 
nemam ih bas konstantno sad kad mi se aksioznost vratila samo to i imam znaci to je onaj period pred napad panike...i nemam konstantno aksioznost samo ponekad ranije sam ih kontrolisala pa sam se previse opustila i sad opet iz pocetka moram da ucim da ih kontrolisem....napad panike jos uvek nisam ponovo osetila...ali znam da je to to...nikad nista nisam pila,taj doktor sto je uhapsen, mi prepisao ..... i kad sam popila jednu tabletu nije mi bilo dobro i samo sam bacila celu kutiju i batalila sve to sa lekovima...

Znam da je tesko, i ja sam svasta osecala, ali veruj nam. Ja sam dugo vremena bila kuci, zatvorena, preplasena, isto nisam ni po koju cenu zelela da pijem AD. Isla sam na intividualne terapije + grupne kod psihologa koji je uzasno protiv lekova, ali kad je video da se moje stanje s vremena na vreme vraca, prvi je rekao "Ok, tako je kako je, i definitivno cemo uvsti i neki AD jer ovo ovako nicemu ne vodi". I stvarno tih prvih mesec dana bilo je svakako, cudno, neobicno, ali posle tih mesec dana JA SAM BILA DRUGA OSOBA! Tako da draga moja glavu gore, istrip tih mesec dana i videces kako ce ti biti.

PS. Sigurno znas da se napadi panike, anksioznost s proleca uglavnom povecavaju, tako da i pored svega sto si navela, da ti je ok sa deckom, posao, zivot idt..vreme isto tako moze da bude faktor koji izaziva anksioznost i napade panike.

Svako doboro i trk kod nekog lekara. :ok:
 
Ma zini da ti kažem...

A što se tiče kobnih posledica paničnog napada...upotrebi maštu ako već nisi čitala o iskustvima ljudi koji koji pate od ovih poremećaja. Meni trenutno prvo što pada na pamet je panični napad jedne žene dok je bila u automobilu na sred auto-puta...Na to sam mislio kada sam rekao kobne posledice.

Masta ne moze da zameni znanje nikada! To je prva stvar. Pisati izokola i pominjati kobne posledice moze samo da uplasi nekoga ko vec ima problema sa panikom. Govorimo o osobi tj. osobama koje su non-stop u strahu pa im samo jos treba da ih neko i po forumu plasi svojim izjavama. Vrlo precizna stvar je to da dobar psihijatar psihoterapijom i lekovima moze itekako, uz saradnju pacijenta naravno, da pomogne i resi pacijenta panicnog.

Ne plasi ljude nagovestavanjem nekog slucaja zene koja je na sred autoputa u toku vozne dozivela panicni a pri tom ne kazes sta se desilo?!?! Ne kazes zato sto se nije desilo nista! Panicni je jedna od najneprijatnijih stvari koju covek moze da dozivi ali ne gubi kontrolu nad sobom i svojim ponasanjem. Ako ne mozes da pomognes nemoj plasiti ljude jer kao neko ko je iskusio paniku i kao neko ko zna ljude koji su prolaze kroz panicni jako dobro znam kako to funkcionise i nemam sta da citam o tome jer kada je trebalo iscitala sam vala sve sto postoji o tome.
Dosta vise sa polu-informacijama i polu-izjavama jer to samo moze da steti!
 
Ma zini da ti kažem...

A što se tiče kobnih posledica paničnog napada...upotrebi maštu ako već nisi čitala o iskustvima ljudi koji koji pate od ovih poremećaja. Meni trenutno prvo što pada na pamet je panični napad jedne žene dok je bila u automobilu na sred auto-puta...Na to sam mislio kada sam rekao kobne posledice.

Ljudi koji imaju problem sa paničnim napadima imaju i previše "mašte" šta im sve sve može dogoditi.
Ne sumnjam u tvoju dobru nameru, ali je ovo dolivanje ulja na vatru.
Ono što je bitno je da nauče je da dišu, broje, da "prihvate" da im srce lupa zato što su živi i zato što imaju srce, da i ljudima koji nemaju panične napade kada su uzbudjeni srčana radnja je pojačana, .... etc.
Nemoj sada braniti svoj stav tako što ćeš uznemiravati i upozoravati na "kobne posledice". Ono što je kobno, to se dešava u glavama i duši tih ljudi, a ne spoljašnja sredina.
 
Imamo i podeljenu ličnost na forumu izgleda (čitaj jedna osoba-dva profila na krstarici) tako da ne znajući kojoj od njih dve da se obratim, obratiću se samo @Nancy011. Dakle, smatram da je nastala buka bez razloga oko moje rečenice da panični napadi mogu biti kobni jer je i post između ostalog pogrešno protumačen. Ja i dalje smatram da oni to mogu biti, ako se ne leče! Međutim, ako se uzimaju lekovi, posećuje terapeut (najbolje KB) i nauče sve tehnike koje si pomenula (produbljeno disanje, brojanje itd) onda nema razloga za brigu jer je tako kvalitet života mnogo poboljšan, a bolest velikim delom stavljena pod kontrolu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top