Teorija holografskog Univerzuma

gost 102443

Buduća legenda
Poruka
31.186
Ova teorija bazira se na eksperimentu koji je izveo fizicar Alain Aspect, clan istrazivackog tima pariskog univerziteta.Ovaj epohalni eksperiment nije doziveo publicitet, moguce zbog toga sto obara Ajanstajnovu teoriju da nista ne moze da se krece brzinom vecom od svetlosne.Aspect je dokazao da, pod odredjenim okolnostima, subatomske cestice mogu da trenutno komuniciraju medjusobno bez obzira na udaljenost na kojoj se nalaze, bila ona 10 mikrona ili 10 miliona kilometara.Bitna cinjenica je da sve brzine vece od svetlosne prevazilaze kontinuum prostor-vreme, odnosno vreme i prostor prestaju da postoje kao ''objektivne'' cinjenice.Ovaj eksperiment naveo je neke strucnjake na zaista radikalne zakljucke.
David Bohm, fizicar pri londonskom univerzitetu smatra da ovaj eksperiment pokazuje da objektivna realnost ne postoji, vec da je univerzum u svojoj sustini samo hologram.Nazvao ga je hologramom na osnovu zakljucka da subatomske cestice ne komuniciraju trenutno zato sto salju neku vrstu nepoznatog signala, vec zato sto je njihova razdvojenost iluzorna; naime, ako presecemo hologramsku sliku nekog tela, necemo dobiti dve polovine, vec dva tela u celini, i taj proces se moze nastaviti unedogled , a dobijacemo samo manje slike celine, nikako delova.Dakle, zakljucak dr Bohma predstavlja matematicki dokaz energetske povezanosti svih delova Univerzuma koji je hlogram baziran na osnovi sustine koja se projektuje u univerzum i svet kakvim ga mi vidimo.
Ovaj eksperiment je jos vise priblizio nauku i religiju, obarajući opštepoznate i zdravo za gotovo uzete naučne postulate.
 
Davno je poznato i u mistici i u višoj duhovnosti da je fizički nivo realnosti samo virtuelna stvarnost, iluzija svesti poput sna, a ne istinitost. To je dvno poznato, a onda su došli ovi što kaskaju za mistikom i duhovnošću sa svojim spekulativnim naklapanjima i otkriva njem vruće vode. I naravno posle toga je došao i Holywood sa filmovima tipa "Matrix" da i on doprinese "prosvetljenju" publike željne senzacije a nespremne da praktično izvan nivoa mašte, zagazi u istinitost. :mrgreen:
 
Fizički nivo realnosti je pre svega energija, pa tek onda svet fizičkih objekata, ali fizički objekti su samo preoblikovanja te energije koju mi, (tj. naši materijalni čulni organi)opažammo kao objekte. U suštini postoji samo energija, a njenom transformacijom nastaje svet čulnih objekata koji imaju stvarno, ali ne i istinsko postojanje. Kao što se od zlata mogu napraviti narukvice, lančići, prstenje, ogrlice... to su sve preoblikovanja - zlata, u suštini izolovano gledano, postoji samo zlato dok su njegova preoblikovanja privremeni oblici koje ono poprima. Ti oblici imaju stvarno, ali nemaju istinsko postojanje, jer u istini, postoji samo zlato, dok je ostalo samo privremena manifestacija zlata. Zlato postoji u početku u sredini i na kraju, dok njegovi oblici postoje samo u međufazama preoblikovanja onoga što ima suštinsko postojanje.

Tako je i materijalni svet, kosmos - samo preoblikovanje duhovne supstance, njeno privremeno ispoljenje, njena privremena manifestacija, posebna vrste u suštini duhovne energije (tu ima zamršenosti), koja je večna i Apsolutna Istina, a tek privremeno poprima te oblike koje naši čulni telesni organi sprovode u takvim oblicima do naše svesti, za vreme ovog našeg kratkog utelovljenog života.
 
Ova teorija bazira se na eksperimentu koji je izveo fizicar Alain Aspect, clan istrazivackog tima pariskog univerziteta.Ovaj epohalni eksperiment nije doziveo publicitet, moguce zbog toga sto obara Ajanstajnovu teoriju da nista ne moze da se krece brzinom vecom od svetlosne.Aspect je dokazao da, pod odredjenim okolnostima, subatomske cestice mogu da trenutno komuniciraju medjusobno bez obzira na udaljenost na kojoj se nalaze, bila ona 10 mikrona ili 10 miliona kilometara.Bitna cinjenica je da sve brzine vece od svetlosne prevazilaze kontinuum prostor-vreme, odnosno vreme i prostor prestaju da postoje kao ''objektivne'' cinjenice.Ovaj eksperiment naveo je neke strucnjake na zaista radikalne zakljucke.
David Bohm, fizicar pri londonskom univerzitetu smatra da ovaj eksperiment pokazuje da objektivna realnost ne postoji, vec da je univerzum u svojoj sustini samo hologram.Nazvao ga je hologramom na osnovu zakljucka da subatomske cestice ne komuniciraju trenutno zato sto salju neku vrstu nepoznatog signala, vec zato sto je njihova razdvojenost iluzorna; naime, ako presecemo hologramsku sliku nekog tela, necemo dobiti dve polovine, vec dva tela u celini, i taj proces se moze nastaviti unedogled , a dobijacemo samo manje slike celine, nikako delova.Dakle, zakljucak dr Bohma predstavlja matematicki dokaz energetske povezanosti svih delova Univerzuma koji je hlogram baziran na osnovi sustine koja se projektuje u univerzum i svet kakvim ga mi vidimo.
Ovaj eksperiment je jos vise priblizio nauku i religiju, obarajući opštepoznate i zdravo za gotovo uzete naučne postulate.

Secam se ovoga , bio je clanak u politiknom zbavniku pre mozda godinu ili vise , ne znam tacno
 
"celina u svakom delicu" je osnovna osobina holograma, a bohmova teorija da se svemir moze posmatrati kao spoj dva osnovna reda: implicitnog i eksplicitnog, nije nista novo jer su, npr., tibetanski budisti ta dva aspekta nazivali punina i praznina. punina je stvarnost vidljivih predmeta, dok je praznina poput implicitnog reda, mesto rodjenja svih stvari u svemiru koji se u "bezgranicnom toku" izlevaju iz nje. pa ipak, samo je praznina stvarna a svi oblici u objektivnom svetu su iluzorni (maya), te postoje samo zbog neprekidnog toka izmedju dvaju redova. u tako slozenom svemiru, sve prozima sve, i biva prozeto od svega - kako u praznini, tako i u punini - delic jeste celina.

fa-tsang, budistichki ucitelj iz 7 veka, je smatrao da se chitav svemir nalazi skriven u svakom od svojih delova (verovao je i da je svaka tacka u svemiru njegovo srediste), uporedio je svemir sa visedimenzionalnom mrezom dragulja, od kojih svaki deo beskonacnosti odrazava sve druge. da bi to dodatno objasnio carici wu, koja je trazila objasnjenje, on je u prostoriju sa ogledalima obesio svecu. ovo, rekao je carici wu, predstavlja odnos jednog prema mnogim.
potom je uzeo izbruseni kristal i stavio ga na sredinu prostorije tako da odrazava sve sto se nalazi oko njega. ovo, rekao je, pokazuje odnos mnogih prema jednom. medjutim, za razliku od bohma koji objasnjava da svemir nije samo hologram nego i hologibanje, fa-tsang je naglasavao da je njegov model statican i da ne odrazava dinamiku i neprekidno gibanje kosmicke povezanosti svih stvari u svemiru.
 
Kad holografski obrazac (svaki delic sadrzi potpunu sliku celine kojoj pripada) primenim na vreme, dobijam objasnjenje za svoje prekognisticke snove(i stosta jos) -zato mi je ova teorija interesantna. Svaki trenutak sadrzi sliku vecnosti i u ogledalu vremena se vidi sve sto je bilo ali i sve sto ce biti :D !
 
Poslednja izmena:
Kad holografski obrazac (svaki delic sadrzi potpunu sliku celine kojoj pripada) primenim na vreme, dobijam objasnjenje za svoje prekognisticke snove(i stosta jos) -zato mi je ova teorija interesantna. Svaki trenutak sadrzi sliku vecnosti i u ogledalu vremena se vidi sve sto je bilo ali i sve sto ce biti :D !

Ako netko tko stvara zna što će biti unaprijed onda je isto tako on predvidljiv jer po sebi
je stvarao.
 
michael talbot je napisao knjigu "holografski univerzum", inspirisan istrazivanjima koje su na tom polju radili kvantni fizicar dr david bohm i neuropsihijatar dr. karl pribram.
ima zanimljiv razgovor s njim o toj knjizi na ovom videu: KLIKNI !

Iskreno, ova knjiga me je odusevila svojim postavkama i nekako barem u mom sistemu razmisljanja i neke moje nedoumice razresila.

Toplo preporucujem svima da je procitaju,,,ima se stosta saznati.
 
Ovo implicira na to da je nas um omnipotentan iliti svemoguc.

Ovo nikako ne spaja religiju i stvarnost, ako se pod religijom podrazumeva da postoji svemoguc Bog, stvoritelj svega vidljivog i nevidljivog, vec upravo suportno.

Ovo je samo jos jedan nacin upravo demonskog zavodjenja ili puta da nas odvede od istine, po svemu sto mogu da zakljucim.

Cak i da je teorija istinita, ljudi bi je iskoristli samo za sticanje sopstvene moci, kao i sve ostalo.

Ljudi prvo moraju da nauce lekciju nesebicnosti, pa tek onda mogu da kontempletiraju o mogucnostima.
 
Ajde ne brukaj se života ti.

Šta se odmah istresaš, pa čovjek je samo prenio ono što je čuo, ne tvrdi da je tačno, već samo ako je tačno, oborilo bi teoriju relativnosti. I ja sam čuo za to, skeptičan sam, ali zašto da ne, treba probati, a dok se nešto novo ne otkrije oslanjati se na staro. Međutim, nekada su i Ajnštajnove teorije bile neshvatljive, pa su danas prihvaćene... nauka ide naprijed...
 

Back
Top