Teorija holografskog Univerzuma

gost 102443

Buduća legenda
Poruka
31.186
Ova teorija bazira se na eksperimentu koji je izveo fizicar Alain Aspect, clan istrazivackog tima pariskog univerziteta.Ovaj epohalni eksperiment nije doziveo publicitet, moguce zbog toga sto obara Ajanstajnovu teoriju da nista ne moze da se krece brzinom vecom od svetlosne.Aspect je dokazao da, pod odredjenim okolnostima, subatomske cestice mogu da trenutno komuniciraju medjusobno bez obzira na udaljenost na kojoj se nalaze, bila ona 10 mikrona ili 10 miliona kilometara.Bitna cinjenica je da sve brzine vece od svetlosne prevazilaze kontinuum prostor-vreme, odnosno vreme i prostor prestaju da postoje kao ''objektivne'' cinjenice.Ovaj eksperiment naveo je neke strucnjake na zaista radikalne zakljucke.
David Bohm, fizicar pri londonskom univerzitetu smatra da ovaj eksperiment pokazuje da objektivna realnost ne postoji, vec da je univerzum u svojoj sustini samo hologram.Nazvao ga je hologramom na osnovu zakljucka da subatomske cestice ne komuniciraju trenutno zato sto salju neku vrstu nepoznatog signala, vec zato sto je njihova razdvojenost iluzorna; naime, ako presecemo hologramsku sliku nekog tela, necemo dobiti dve polovine, vec dva tela u celini, i taj proces se moze nastaviti unedogled , a dobijacemo samo manje slike celine, nikako delova.Dakle, zakljucak dr Bohma predstavlja matematicki dokaz energetske povezanosti svih delova Univerzuma koji je hlogram baziran na osnovi sustine koja se projektuje u univerzum i svet kakvim ga mi vidimo.
Ovaj eksperiment je jos vise priblizio nauku i magiku.
 
Ova teorija bazira se na eksperimentu koji je izveo fizicar Alain Aspect, clan istrazivackog tima pariskog univerziteta.Ovaj epohalni eksperiment nije doziveo publicitet, moguce zbog toga sto obara Ajanstajnovu teoriju da nista ne moze da se krece brzinom vecom od svetlosne.Aspect je dokazao da, pod odredjenim okolnostima, subatomske cestice mogu da trenutno komuniciraju medjusobno bez obzira na udaljenost na kojoj se nalaze, bila ona 10 mikrona ili 10 miliona kilometara.Bitna cinjenica je da sve brzine vece od svetlosne prevazilaze kontinuum prostor-vreme, odnosno vreme i prostor prestaju da postoje kao ''objektivne'' cinjenice.Ovaj eksperiment naveo je neke strucnjake na zaista radikalne zakljucke.
David Bohm, fizicar pri londonskom univerzitetu smatra da ovaj eksperiment pokazuje da objektivna realnost ne postoji, vec da je univerzum u svojoj sustini samo hologram.Nazvao ga je hologramom na osnovu zakljucka da subatomske cestice ne komuniciraju trenutno zato sto salju neku vrstu nepoznatog signala, vec zato sto je njihova razdvojenost iluzorna; naime, ako presecemo hologramsku sliku nekog tela, necemo dobiti dve polovine, vec dva tela u celini, i taj proces se moze nastaviti unedogled , a dobijacemo samo manje slike celine, nikako delova.Dakle, zakljucak dr Bohma predstavlja matematicki dokaz energetske povezanosti svih delova Univerzuma koji je hlogram baziran na osnovi sustine koja se projektuje u univerzum i svet kakvim ga mi vidimo.
Ovaj eksperiment je jos vise priblizio nauku i magiku.

Interesantno. :)

I DA MOGAO SAM DA KVOTUJEM CEO TEKST xaxa
 
Zamislite akvarijum u kome je jedna riba. Zamislite takođe da niste u mogućnosti da vidite akvarijum direktno nego vaše saznanje o tome šta akvarijum sadrži dolazi od dve televizijske kamere, od kojih je jedna usmerena na prednju stranu akvarijuma, a druga sa strane.
akavarijum.gif

Kada gledate na dva televizijska monitora, možda pretpostavite da su ribe koje vidite na svakom od ekrana odvojeni entiteti. Nakon svega, zbog toga što su kamere postavljene iz različitih uglova, svaka slika će malo da se razlikuje. Ali, nakon što nastavite da gledate ribu, postajaćete sve više svjesni činjenice da postoji neka povezanost među njima. Kada se jedna okrene, druga pravi malo drugačiji, ali ipak odgovarajuće sličan pokret. Ako kojim slučajem ostanete nesvjesni uvida u kompletnu situaciju, možda čak zaključite da ribe momentalno komuniciraju jedna sa drugom, što ovdje očigledno nije slučaj. Iz te knjige Holografski univerzum

Ovu ilustraciju sam inace upotrebio da pojasnim Lajbnicove monade na temi o Monadologiji, ali to nije ovde tema.
 
Veoma privlacna tema iako moram priznati za mene potpuno nova, sta cete ...? Mislim da ne zasluzuje da se tako brzo zaboravi.
Ako je hologramski model univerzuma zapravo neka vrsta 3D modela, pitam se onda jel normalno da je negde kraj, da smo ograniceni nekim drugim hologramom ili nistavilom ?
Ako postoji drugi model, klon, moze li se desiti da ja u njemu sad na posao idem shevroletom ? Da zivim nekim drugim tokom zivota, ada sam to opet ja ili Vi ?
Moze li se birati neka putanja i ici malo suprotnim tokom vremena ?
Neko poredjenje sa matrixom ?
 
Veoma privlacna tema iako moram priznati za mene potpuno nova, sta cete ...? Mislim da ne zasluzuje da se tako brzo zaboravi.
Ako je hologramski model univerzuma zapravo neka vrsta 3D modela, pitam se onda jel normalno da je negde kraj, da smo ograniceni nekim drugim hologramom ili nistavilom ?Ako postoji drugi model, klon, moze li se desiti da ja u njemu sad na posao idem shevroletom ? Da zivim nekim drugim tokom zivota, ada sam to opet ja ili Vi ?
Moze li se birati neka putanja i ici malo suprotnim tokom vremena ?
Neko poredjenje sa matrixom

Aman.... prostor je forma opazanja razuma i izvan svesti nema nikakvog prostora vec tkz. Stvari po sebi sto znaci da univerzum nije "3d model" vec nesto izvan mogucnosti naseg saznanja. A kao takav i imajuci u vidu znanja koja su "stvar po sebi" koliko toliko razotkrila moguce je to sto govoris. Biti neko drugi a opet JA. U snovima imas primer. Dok sanjas ti si neko drugi a opet za tog drugog mozes reci JA. Izvan pojave JA je jedno i to jedno u metafizickom ne u matematickom smislu.

Ako te zanima u ovom postu to jedinstvo metafizickog "JA" objasnio sam sledeci Sopenhaurovu analogiju :
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=12447545&postcount=58


Uopste, primer holograma dodiruje filozofska pitanja Druga je stvar sto su se njega odmah docepali sirovi materijalisti sa svojim apsurdima.Mene to ne zanima a koga zanimaju prava objasnjenja hologram je takodje veoma dobar primer za objasnjenje Lajbnicovih monada:

Monadologija
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=7015
 
Ova teorija bazira se na eksperimentu koji je izveo fizicar Alain Aspect, clan istrazivackog tima pariskog univerziteta.Ovaj epohalni eksperiment nije doziveo publicitet, moguce zbog toga sto obara Ajanstajnovu teoriju da nista ne moze da se krece brzinom vecom od svetlosne.Aspect je dokazao da, pod odredjenim okolnostima, subatomske cestice mogu da trenutno komuniciraju medjusobno bez obzira na udaljenost na kojoj se nalaze, bila ona 10 mikrona ili 10 miliona kilometara.Bitna cinjenica je da sve brzine vece od svetlosne prevazilaze kontinuum prostor-vreme, odnosno vreme i prostor prestaju da postoje kao ''objektivne'' cinjenice.Ovaj eksperiment naveo je neke strucnjake na zaista radikalne zakljucke.
David Bohm, fizicar pri londonskom univerzitetu smatra da ovaj eksperiment pokazuje da objektivna realnost ne postoji, vec da je univerzum u svojoj sustini samo hologram.Nazvao ga je hologramom na osnovu zakljucka da subatomske cestice ne komuniciraju trenutno zato sto salju neku vrstu nepoznatog signala, vec zato sto je njihova razdvojenost iluzorna; naime, ako presecemo hologramsku sliku nekog tela, necemo dobiti dve polovine, vec dva tela u celini, i taj proces se moze nastaviti unedogled , a dobijacemo samo manje slike celine, nikako delova.Dakle, zakljucak dr Bohma predstavlja matematicki dokaz energetske povezanosti svih delova Univerzuma koji je hlogram baziran na osnovi sustine koja se projektuje u univerzum i svet kakvim ga mi vidimo.
Ovaj eksperiment je jos vise priblizio nauku i magiku.

Kada bi covek imao pred sobom jedno dugme, i pritiskao ga svakog sekunda u 75 godina zivota (da ni ne jede ni ne spava) i istog casa se nasao na jednom vecem nebeskom telu (zvezdi ili planeti) U 75 GODINA ZIVOTA BI OBISAO SAMO STO HILJADITI DEO NASE GALAKSIJE!

(A u svemiru ima MILIJARDE galaksija!)
 
Kada bi covek imao pred sobom jedno dugme, i pritiskao ga svakog sekunda u 75 godina zivota (da ni ne jede ni ne spava) i istog casa se nasao na jednom vecem nebeskom telu (zvezdi ili planeti) U 75 GODINA ZIVOTA BI OBISAO SAMO STO HILJADITI DEO NASE GALAKSIJE!

(A u svemiru ima MILIJARDE galaksija!)

Ma nemoj? Nije u svemiru milijardu galaksija nego je ceo univerzum u mojoj svesti. Izvan svesti nema nikakvog univerzuma vec ono sto je univerzum po sebi..a to nije objekat kakvim ga opazas i zamisljas.

"Svet je moja volja i predstava" Sopenhaeur
 
Ova teorija bazira se na eksperimentu koji je izveo fizicar Alain Aspect, clan istrazivackog tima pariskog univerziteta.Ovaj epohalni eksperiment nije doziveo publicitet, moguce zbog toga sto obara Ajanstajnovu teoriju da nista ne moze da se krece brzinom vecom od svetlosne.Aspect je dokazao da, pod odredjenim okolnostima, subatomske cestice mogu da trenutno komuniciraju medjusobno bez obzira na udaljenost na kojoj se nalaze, bila ona 10 mikrona ili 10 miliona kilometara.Bitna cinjenica je da sve brzine vece od svetlosne prevazilaze kontinuum prostor-vreme, odnosno vreme i prostor prestaju da postoje kao ''objektivne'' cinjenice.Ovaj eksperiment naveo je neke strucnjake na zaista radikalne zakljucke.
David Bohm, fizicar pri londonskom univerzitetu smatra da ovaj eksperiment pokazuje da objektivna realnost ne postoji, vec da je univerzum u svojoj sustini samo hologram.Nazvao ga je hologramom na osnovu zakljucka da subatomske cestice ne komuniciraju trenutno zato sto salju neku vrstu nepoznatog signala, vec zato sto je njihova razdvojenost iluzorna; naime, ako presecemo hologramsku sliku nekog tela, necemo dobiti dve polovine, vec dva tela u celini, i taj proces se moze nastaviti unedogled , a dobijacemo samo manje slike celine, nikako delova.Dakle, zakljucak dr Bohma predstavlja matematicki dokaz energetske povezanosti svih delova Univerzuma koji je hlogram baziran na osnovi sustine koja se projektuje u univerzum i svet kakvim ga mi vidimo.
Ovaj eksperiment je jos vise priblizio nauku i magiku.

AU!Sta sve ljudi ne znaju.:eek:
 
Znaci vreme, prostor, materija, ne postoji ?
Sve je to u glavi, svesti tj. hologramu ?
Unapred postavljena scena ?
Arhimed, Da Vinchi, Tesla su "zrtve" proboja svesti jednog momenta sa viseg nivoa holograma iz buducnosti ?
Oni su promenili scenario. Cemu onda teznja zivog sveta da sve materijalizuje ?
Zasto nismo odmah evoluirali u neka energetska bica?
Cemu potreba za vremenom, prostorom, materijom ?
Zasto su te tri stavke toliko anatemisane kad su bitan sastojak holograma ?

Mozda je ovo nekome glupo sto pitam, a mozda nekog i inspirise na mnogo bolji odgovor...
 
Podrzavam.Teorije da je sve u glavi vode u straobalan idiotizam,primeri su svuda,a i to je deo realnosti, nazalost ili na srecu ne samo u mojoj glavi.. slava alahu! bog dao glavu,no nekima sluzi da krcaju orahe iz sve snage tako sto ih stave na go zid pa boing.:)
Elem...Emil Zola je jos u 19. veku koristio termin `Kriska zivota` da opise na koji nacin gradi perspektivu u pisanju svojih naturalistickih romana...sam naziv kaze ,to bi,znaci,bila ljudska dinamika &sustina zivljenja protegnuta u jednu liniju, dubioznu u onoj meri u kojoj se daleko prostire percepcija pojedinca. Pisac je prosto dokazao da ta linija ne zavisi ni od kakvih limita danas popularne krilatice da je `sve u mojoj glavi`,vec iskljucivo iz dobre volje korisnika i sposobnosti za interakciju, pri cemu se otvara mogucnost da se kraci spoznaje loguju u mnogim,mnogim i mnogim pravcima &smerovima...
 
Poslednja izmena:
Ma nemoj? Nije u svemiru milijardu galaksija nego je ceo univerzum u mojoj svesti. Izvan svesti nema nikakvog univerzuma vec ono sto je univerzum po sebi..a to nije objekat kakvim ga opazas i zamisljas
.
Moracu ovo da kazem, Ozimane isti si kao milica cobanica. To sto je svet onakav kakvim ga opazas ne znaci da ne postoji jos galaksija koje ne mozes da opazis i ne znaci da ne postoje vanzemaljci tamo negde. Na tu temu mozes samo da kazes ne znam i nista vise a ne da tvrdis kako ne postoji nista tamo negde.
Pa ako zivim ovde gde zivim i neki tamo pricaju da su bili na severu i tamo postoje neke zemlje( za koje nisam cuo) da li treba da kazem nista tamo ne postoji, vi ste glupi, nista ne postoji izvan moje svesti?

Citat:
"Svet je moja volja i predstava" Sopenhaeur
Jeste ali za tebe. Istina je negde tamo.
 
.
Moracu ovo da kazem, Ozimane isti si kao milica cobanica. To sto je svet onakav kakvim ga opazas ne znaci da ne postoji jos galaksija koje ne mozes da opazis i ne znaci da ne postoje vanzemaljci tamo negde. Na tu temu mozes samo da kazes ne znam i nista vise a ne da tvrdis kako ne postoji nista tamo negde.
Pa ako zivim ovde gde zivim i neki tamo pricaju da su bili na severu i tamo postoje neke zemlje( za koje nisam cuo) da li treba da kazem nista tamo ne postoji, vi ste glupi, nista ne postoji izvan moje svesti?

Potpuno pogresno. Shvatiti da je svet idealan, da izvan svesti nema tkz. objektivnog sveta jeste neka vrsta otkrovenja a radi se o najprostijoj stvari na svetu. Izvan svesti ima NESTO. Sta je to nesto? Ne znamo sta je ali znamo apsolutno sigurno sta nije..Nije objekat. Izvan svesti nema objekata kakvim ih opazamo. Znaci nema nikakvih galaksija , klastera ili bilo cega sto mozes videti kroz teleskop. Ima tkz. STVARI PO SEBI.. a kao sto vec rekoh, ona je izvan mogucnosti saznanja. A kako nam je postkantovska filozofija pokazala Stvar po sebi je bliska duhu. Izvan svesti je opet svest ili nesto blisko svesti. Dakle duh je primaran. Objekata nema sem u nasem opazanju..to je FAKT ne hipoteza, svidjalo se to tebi i tvojim uobraziljama ili ne.

Realizam je potpuno pogesran temelj razmisljanja o svetu i zivotu kako tvoj, tako i vecine ljudi.
 
. Pa ako zivim ovde gde zivim i neki tamo pricaju da su bili na severu i tamo postoje neke zemlje( za koje nisam cuo) da li treba da kazem nista tamo ne postoji, vi ste glupi, nista ne postoji izvan moje svesti?

Ramcox, mislim da ne pravis razliku izmedju pojmova "u svesti" i "izvan svesti"(bar u ovom primeru koji si naveo). To sto nisi u situaciji da neposredno opazis te severne zemlje, ne znaci da su one izvan tvoje svesti. One su u tvojoj svesti kroz pojmove (misljenje) o njima (ljudi koji su ih videli su ti ispricali). One su realnost u koju te dovodi tvoja svest. A sta je "izvan svesti"...vrag ce ga znati. Filozofi kazu "stvar po sebi", koja je izvan mogucnosti saznanja. Po holografskoj teoriji, to je neki dublji realitet koji mi ne opazamo, a posto ga ne opazamo onda ispada da je ova nasa "stvarnost" zapravo iluzija.
 
Potpuno pogresno. Shvatiti da je svet idealan, da izvan svesti nema tkz. objektivnog sveta jeste neka vrsta otkrovenja a radi se o najprostijoj stvari na svetu. Izvan svesti ima NESTO. Sta je to nesto? Ne znamo sta je ali znamo apsolutno sigurno sta nije..Nije objekat. Izvan svesti nema objekata kakvim ih opazamo. Znaci nema nikakvih galaksija , klastera ili bilo cega sto mozes videti kroz teleskop. Ima tkz. STVARI PO SEBI.. a kao sto vec rekoh, ona je izvan mogucnosti saznanja. A kako nam je postkantovska filozofija pokazala Stvar po sebi je bliska duhu. Izvan svesti je opet svest ili nesto blisko svesti. Dakle duh je primaran. Objekata nema sem u nasem opazanju..to je FAKT ne hipoteza, svidjalo se to tebi i tvojim uobraziljama ili ne.

Realizam je potpuno pogesran temelj razmisljanja o svetu i zivotu kako tvoj, tako i vecine ljudi.

Ramcox, mislim da ne pravis razliku izmedju pojmova "u svesti" i "izvan svesti"(bar u ovom primeru koji si naveo). To sto nisi u situaciji da neposredno opazis te severne zemlje, ne znaci da su one izvan tvoje svesti. One su u tvojoj svesti kroz pojmove (misljenje) o njima (ljudi koji su ih videli su ti ispricali). One su realnost u koju te dovodi tvoja svest. A sta je "izvan svesti"...vrag ce ga znati. Filozofi kazu "stvar po sebi", koja je izvan mogucnosti saznanja. Po holografskoj teoriji, to je neki dublji realitet koji mi ne opazamo, a posto ga ne opazamo onda ispada da je ova nasa "stvarnost" zapravo iluzija.

NISTA NE POSTOJI IZVAN SVESTI ALI U TVOJOJ SVESTI
U DRUGIM SVESTIMA MOZDA POSTOJI ONO CEGA NEMA U VASOJ

To sto nisi u situaciji da neposredno opazis te severne zemlje, ne znaci da su one izvan tvoje svesti
Da li je izvan svesti prica coveka koji tvrdi da je bio na svemirskom brodu, razgovarao sa vanzemaljcima koji izgledaju slicno ljudima samo sto su visi i svi plavokosi i plavooki kao i da je postetio njihovu planetu koja se zove Zamborea?
 
NISTA NE POSTOJI IZVAN SVESTI ALI U TVOJOJ SVESTI
U DRUGIM SVESTIMA MOZDA POSTOJI ONO CEGA NEMA U VASOJ

:dontunderstand:

Da li je izvan svesti prica coveka koji tvrdi da je bio na svemirskom brodu, razgovarao sa vanzemaljcima koji izgledaju slicno ljudima samo sto su visi i svi plavokosi i plavooki kao i da je postetio njihovu planetu koja se zove Zamborea?

Mozda je izvan pameti (doduse,kako za koga) ali nije "izvan svesti".
Btw, citat (moj) koji si naveo je izvucen iz konteksta..
 
Poslednja izmena:
Jesu li moja pitanja preteska ili nisu vredna odgovora ?

Znaci vreme, prostor, materija, ne postoji ?
Sve je to u glavi, svesti tj. hologramu ?
Unapred postavljena scena ?
Arhimed, Da Vinchi, Tesla su "zrtve" proboja svesti jednog momenta sa viseg nivoa holograma iz buducnosti ?
Oni su promenili scenario. Cemu onda teznja zivog sveta da sve materijalizuje ?
Zasto nismo odmah evoluirali u neka energetska bica?
Cemu potreba za vremenom, prostorom, materijom ?
Zasto su te tri stavke toliko anatemisane kad su bitan sastojak holograma ?

Ajde pa imam jos pitanja...
 

Back
Top