Razlike izmedju neuroza i poremecaja licnosti

Maja195

Zainteresovan član
Poruka
155
Otvorila sam ovu temu jer bih htela da prodiskutujemo o razlikama ove dve grupe oboljenja. U praksi se javljaju slucajevi gde dolazi do pogresno postavljenih dijagnoza i nerazumevanja razlika izmedju ove dve grupe poremecaja.
Zanima me sta biste izdvojili kao kljucne razlike izmedju ove dve grupe ( same po sebi jesu siroke ), pa da malo razgranicimo ove stvari. :D
 
U praksi niko ko ima neurozu ne moze imati neporemecenu licnost.
A u ICD-10 i DSM-IV se ne razumijem... Tu ima i stvari koje nisu ni poremecaj (disorder) ni nervoza, a ni (strogo) psihoza, recimo Folie à deux (F.24).

Poremcaj licnosti je odvojena stvar od neuroze. Neuroza je kod poremecaja licnosti sekundarna stvar a nije tacno da neko ko ima neurozu ne moze da ima neporemecenu lisnost.
Ovde ne govorimo o psihozama, to nije bila ideja a F.24 upada u tu kategoriju. Dakle da ne bi bilo zabune govorimo o razlikama izmedju poremecaja licnosti i neuroza!
 
Poremcaj licnosti je odvojena stvar od neuroze. Neuroza je kod poremecaja licnosti sekundarna stvar a nije tacno da neko ko ima neurozu ne moze da ima neporemecenu lisnost.
Ovde ne govorimo o psihozama, to nije bila ideja a F.24 upada u tu kategoriju. Dakle da ne bi bilo zabune govorimo o razlikama izmedju poremecaja licnosti i neuroza!

:think:

Ako sam dobro razumela, jedna osoba ima dve dijagnoze - neurotski poremećaj i poremećaj ličnosti.
Mislim da zavisi od prioriteta, odnosno od onoga šta primarno osoba ispoljava kao problem. Nisu retke kombinacije. Npr. depresija i histrioničan poremećaj ličnosti. Eto to mi bilo najbliže po simptomima, ali ne isključujem i druge kombinacije :)
 
:think:

Ako sam dobro razumela, jedna osoba ima dve dijagnoze - neurotski poremećaj i poremećaj ličnosti.
Mislim da zavisi od prioriteta, odnosno od onoga šta primarno osoba ispoljava kao problem. Nisu retke kombinacije. Npr. depresija i histrioničan poremećaj ličnosti. Eto to mi bilo najbliže po simptomima, ali ne isključujem i druge kombinacije :)

U ovoj temi sam mislila na osobe kod kojih je dijagnostikovan poremecaj licnosti i osobe kod kojih je dijagnostikovan neki od anksioznih poremecaja ali ne i poremecaj licnosti. Dakle ne mislim na kombinacije.
 
Majo, razlikuju se po simptomatologiji i odgovoru na terapiju.
Dok neurotski poremećaji imaju pozitivan odgovor na terapiju (ako klijent saradjuje), kod poremećaja ličnosti tog odgovora nema. Drugo, neurotičar je svestan svog problema, smeta mu jer ga zaustavlja u razvoju, funkcionisanju, dok osobe sa poremećajem ličnosti nisu ni svesne da imaju problem u funkcionisanju, a najviše na nivou komunikacije sa drugima. Neki poremećaji ličnosti nose sa sobom i delikventno ponašanje, skloni su alkoholizmu, drogama, ... Oni retko traže stručnu pomoć, njihovo lečenje je dugotrajno sa neizvesnim ishodom.

Imaš temu o poremećajima ličnosti, pa možemo tamo o svakom poremećaju ponaosob diskutovati. Generalizacija nije dobra.
 
Majo, razlikuju se po simptomatologiji i odgovoru na terapiju.
Dok neurotski poremećaji imaju pozitivan odgovor na terapiju (ako klijent saradjuje), kod poremećaja ličnosti tog odgovora nema. Drugo, neurotičar je svestan svog problema, smeta mu jer ga zaustavlja u razvoju, funkcionisanju, dok osobe sa poremećajem ličnosti nisu ni svesne da imaju problem u funkcionisanju, a najviše na nivou komunikacije sa drugima. Neki poremećaji ličnosti nose sa sobom i delikventno ponašanje, skloni su alkoholizmu, drogama, ... Oni retko traže stručnu pomoć, njihovo lečenje je dugotrajno sa neizvesnim ishodom.

Imaš temu o poremećajima ličnosti, pa možemo tamo o svakom poremećaju ponaosob diskutovati. Generalizacija nije dobra.

Necemo da generalizujemo :) Ok, doci cu na temu Poremecaju licnosti.
Dosta sam citala o ovoj temi i slazem se da je najveca razlika izmedju poremecaja licnosti i neuroticara to da neuroticar uvidja problem i odlazi na terapiju samoinicijativno, dok kod poremecaja licnosti to nije slucaj. Koliko znam poremecaj licnosti je nesto sa cim se zivi i terapije su dugorocne a i jako cesto ne saradjuju i tesko je terapeutu da dopre do takvog pacijenta, dok su neuroticari u velikom procentu saradljivi i prate uputstva terapeuta.
Ono sto bih ja takodje izdvojila kao razliku je to da su poremecaji licnosti veoma skloni manipulaciji (zavisno od toga koji je u pitanju manipulacija se razlikuje) cak i igranju igara sa terapeutom, dok se to kod neuroticara ne srece.
 

Back
Top