Psiholoski profil na osnovu necijeg rukopisa ?

Da li je moguce izvesti psiholoski profil osobe na osnovu rukopisa ili svojerucnog potpisa ?
Svake dalje informacije bi mi dobro dosle. :)

Moguće je dobiti neke podatke o ličnosti na osnovu rukopisa, e sad pitanje je koliko se pažnje poklanja grafologiji i njenoj pouzdnosti. U Švajcarskoj je recimo, ova metoda prilično cenjena čak i u kliničke svrhe, dok Ameri ne mare mnogo za nju, i što neko ovde reče, smatraju je podjednako vrednom kao i hiromantiju. Koliko se ja sećam sa prve godine, kada smo malo spominjali grafologiju, moj rukopis je prilično dobro opisivao moju ličnost. Sa nekim drugim kolegama, pak, nije bio takav slučaj. Sve u svemu, nedovoljno pouzdana metoda za opis ličnosti, ali može se koristiti kao neka provera ili dopuna nekom ispitivanju...
 
Pazi to ti je nauka, kao i psihologika...samo vezana za jedan jedini detalj...

Tako bi isto mogao covek da se analizira na osnovu svog ponasanja ociju....
Pa zatim na osnovu stanja misica lica.
Zatim na osnovu stanja ruku, ne dlanova....tj tacnije je kad se manje uplicemo...
Moglo bi i na nekim drugim stvarima, npr ono pitanje sta mislite o poverenju kod zadavanja zadatka....
To su sve stvari gde covek manifestuje svoju psihologiku ili sve sto je u vezi sa njom...

Grafologija gubi znacaj jer se pisanje manje koristi, zatim zato sto se vezba, ali moze da se koristi za identifikaciju , opet u smislu statisticke procene i greske...


P.S.
Grafologija je nauka ili vestina koja na osnovu analize rukopisa i drugih tvorevina ruke (crteza, slike i boje, sklupture, nakita i sitnih rukotvorina) saznaje i zakljucuje o osnovnim karakteristikama lifinosti, o fizickom, mentalnom i emocionalnom stanju coveka, o postojanim i promenjijivim delovima ljudske duse.

Ovo malo menja pojam grafologije, jer ocigledno postaje ekspresionisticki alat...
 
Poslednja izmena:
Licno i strucno mislim da se preko rukopisa mogu neke stavri zakljuciti ali samo tumacene u sklopu sa ostalilm delovima vezanim za neku licnost. Imam i konkretan primer: dala sam svom kolegi da pogleda moje sveske iz srednje i covek je rekao da me ne zna mislio bi da je u pitanju disgraficna osoba. A ja to nisam, samo sam do zla boga neuredna (da se razumememo moj rukopis IMA neke simptome disgrafije ali nije disgrafican rukopis). Takodje, kada se potpisujete, nikada se ne mozete potpisati dva puta potpuno isto (ovo se ne odnosi samo na potpis, nego na pisanje bilo kog teksta). Rukopis zavisi od tonusa misica u ruci, pa kada smo recimo umorni, rukopis nam je necitkiji. Pisanje je iskljucivo motorna radnja i njeno izvodjenej zavisi od misica u ruci. Ako mi ne verujete probajte da se potpisete zatvorenih ociju i to na belom papiru - potpisacete se kao da pisete po najpravijoj liniji na svetu i kao da vam je cetvoro ociju otvoreno.
 
Naučila sam da pišem pre nego što sam krenula u školu. A, sećam da sam u prvom razredu imala problema sa učiteljicom koja me ubeđivala da NE ZNAM DA PIŠEM! zbog toga jer sam (a i sad takođe) neke brojeve (npr.1,2,3,7) pisala odozdo na gore ili neka slova zdesna na levo....
Ja znam samo da ukoliko imas krupan rukopis to znači da voliš život i voliš da probaš nove stvari.

LAŽU!
 
Jedan od argumenata u korist grafologije koji se meni urezao u pamćenje kada sam čitao o njoj, kaže da ljudi koji su izgubili ruku kojom su pisali, te su bili prinuđeni da počnu da pišu drugom rukom, imaju potpuno isti rukopis kao i kada su pisali onom rukom koju su izgubili. Moja majka inače može da piše i levom i desnom rukom (u početku je pisala levom pa ju je zla učiteljica odvikavala od toga :) ) i rukopis je apsolutno isti! ;)
 
Uverila sam se da donekle moze da se nasluti karakter iz rukopisa.

Ali zato me kopka jedno pitanje:
Sta znaci kad neko menja rukopis s vremena na vreme (ima i toga)...
Da nije nasao sebe?
Kako biste vi protumacili takav rukopis, odnosno ceste promene rukopisa?

Znaci ono sto sam vec napisala: rukopis zavisi od tonusa misica u ruci, rukopis moze da se promeni u toku dana, a o mesecima i godinama da ne pricamo. Uporedi samo rukopis deteta koje je tek krenulo u skolu i pocelo da pise i rukopis tog istog deteta posle sest meseci. Ogromna razlika, jer su se misici ruke "preoblikovali" i dete je motoricki spretnije.
 
Ja vam dam svoj rukopis a vi mi kazete kakav sam covek.

1005641i.jpg

1005643.jpg

1005645x.jpg

Neki vrhunski, je l da? :cool:
 

Back
Top