DIMITRIJE TUCOVIC i srbija...

Preteča nasih komista . Iz frustracije zbog tuberkuloze testiea , bacio sa na antdržavni rad . Brat mu je bio crnorukac, koji je preživeo solunski proces . Kolikonznam njegova stranka je glasala protiv ratnog kredita , kad su Austrougari vec upali u Srbiju i time se stavila na stranu Au , pa i Bugaske , protiv Srbije . Dakle , nesto izmedju komunista i danasnjeg LDPa .
 
Poslednja izmena:
Социјалиста, односно социјал-демократа. Па и марксиста.
Шта ми се код њега допада: став пре свега и кад се противи великосрпским идејама, односно, био је коректив и опозиција неким тежњама Србије у то време. Све што чува народ је по мени најбоља идеја. Не слажем се са њим дословно, храбро се борио ппротв Пашића и, у некој преформулацији, те Туцовићеве идеје су биле озбиљне, напредне, за разматрање. Са друге стране, није разрадио идеје о Балканској федерацији, мада те идеје су постојале и пре њега као маштарење и потврда његовог ограниченог "интернационализма" и анационалности.
Велика грешка у том политичком програму је била подржавање стварања нових нација - македоснске..
Кад је припуцало по Србију одмах је ратовао за Србију. И то је како теорија и пракса не иду под руку.
Што се тиче економског програма, он је важан због радничког организовања. Али то је уобичајени марскистички препис, нисам ни упознат шта је о томе говорио.. У ствари имао је исте идеје као Светозар Марковић, само што је Тоза далеко јаснији, конкретнији, прецизнији.
Уосталом и претеча је. Због виђења корпоративног уређења друштва Тоза је био проскрибован од стране "наследника" - комуниста, па се увек било лакше ослањати на Д. Т. који је био прилично нејасан..
 
pa ispade da se moja teza potvrdjuje....prvo su sami srbi razvili ideju jugoslovenstva,socijalizma i komunizma....najplodotvorniji je ditmitrije tucovic...naravno da je svoj pecat dao i svetozar markovic...znaci da su ipak srbi osnovni krivci za pojavu jugoslovenstva i komunizma....veliki deo ideja pomenutih je preuzela komunisticka partija i tito....zato nam je dzaba povika i svaljivanje krivice samo na tita...uticaj ideja tucovica je bio veliki i na aleksandra karadjordjevica koji je iz megalomanije svoj licnosti prodao interese srbije zarad jugoslavije....sve je kasnije ovo iskoristeno protiv srbije...
 
pa ispade da se moja teza potvrdjuje....prvo su sami srbi razvili ideju jugoslovenstva,socijalizma i komunizma....najplodotvorniji je ditmitrije tucovic...naravno da je svoj pecat dao i svetozar markovic...znaci da su ipak srbi osnovni krivci za pojavu jugoslovenstva i komunizma....veliki deo ideja pomenutih je preuzela komunisticka partija i tito....zato nam je dzaba povika i svaljivanje krivice samo na tita...uticaj ideja tucovica je bio veliki i na aleksandra karadjordjevica koji je iz megalomanije svoj licnosti prodao interese srbije zarad jugoslavije....sve je kasnije ovo iskoristeno protiv srbije...
Ajd molim te malo opsirnije o tome kako su Srbi smislili jugoslovenstvo i setili se komunizma.
 
Ne nego me zanima tema. Vrlo si neprecizan pa bih volela da budes malo jasniji koja je to tvoja teza o leglu komunistickih i jugoslovenskih ideja u Srbiji.

pa morala bi da uzmes i procitas sama nesto o dimitriju tucovicu...moze i o svetozaru markovicu...pa onda to uporedis sa kasnijim delovanjem komunisticke partije jugoslavije....imas u muzeju tekeris --zapis razgovora misica i porucnika tucovica...kasnije je taj razgovor citiran u mnogim knjigama...ja cu pokusati da ga prepricam po secanju...
dakle misic je cuo za tucovica i njegove politicke ideje.....tucovic je bio rezervni oficir...misic je insistirao da obavi razgovor sa njim ...zeleo je da pokusa da shavti njegove ideje i proceni koliko bi one mogle biti opasne po uticaju na njegove vojnike....
dakle prica ide ovako...
gospodine tucovicu koji je krajnji cilj vase ideologije....ovaj je odgovorio ujedinjenje svih slovena u jednu drzavu...misic-kojih slovena..??? zar i ovih sto ovako napadaju na nas na ceru...sto prvi napadaju i zadnji se povlace...sto nam psuju srpsku majku na nasem jeziku...??? tucovic -da i na te..misic--pa kakva ce ti to drzava biti...??? sigurno je da je necemo isto voleti...tucovic ocemo djenerale...misic---vala to ne moze biti nikako NISMO ISTO KRVI DALI ZA NJU DA BI JE PODJEDNAKO VOLELI...
nego tucovicu---do god se ti budes borio sa svojim socijalistima kako se boris protiv dusmana za mene si ti dobar srbin iako si komunista...a politiku vodi posle rata...
 
Пре Начертаније Илије Гарашанина је био Илирски покрет у Хрватској. Значи идеја југословенства је настала у Хрватској са Илирским покретом..
Туцовић је рођен пола века најмање након тога и залагао се за Балканску федерацију, њега је интересовала Стара Србија, односи са Бугарском, однос Србије према Албанији, све до граница са Аустоугарском. Ако грешим, исправи ме слободно.. Колико знам, негде пре 1912. oдржана је југословенска и балканска социјалистичка конференција у Љубљани на којој није учествовао, апстинирао је од учешћа Димитрије Туцовић, где се говорило о том фамозном уједињењу свих јужнословенских држава са простора Аустро-Угарске и ту се јављају револуционари, националне омладине као што су Млада Босна.
 
Пре Начертаније Илије Гарашанина је био Илирски покрет у Хрватској. Значи идеја југословенства је настала у Хрватској са Илирским покретом..
Туцовић је рођен пола века најмање након тога и залагао се за Балканску федерацију, њега је интересовала Стара Србија, односи са Бугарском, однос Србије према Албанији, све до граница са Аустоугарском. Ако грешим, исправи ме слободно.. Колико знам, негде пре 1912. oдржана је југословенска и балканска социјалистичка конференција у Љубљани на којој није учествовао, апстинирао је од учешћа Димитрије Туцовић, где се говорило о том фамозном уједињењу свих јужнословенских држава са простора Аустро-Угарске и ту се јављају револуционари, националне омладине као што су Млада Босна.

ma slazem se ja za ilirski pokret--ljudevit gaj i to...ali govorim o srbiji...a stavljati garasanina u ovaj kontekst je malo komplikovano...njegovo delo je pisano u skroz drugim okolnostima...
mislim da je tucovic najvise uspeo da trasira put i poseje klice komunizma u srbiji...njegov uticaj je po meni presudan i najuspesniji....
 
pa morala bi da uzmes i procitas sama nesto o dimitriju tucovicu...moze i o svetozaru markovicu...pa onda to uporedis sa kasnijim delovanjem komunisticke partije jugoslavije....imas u muzeju tekeris --zapis razgovora misica i porucnika tucovica...kasnije je taj razgovor citiran u mnogim knjigama...ja cu pokusati da ga prepricam po secanju...
...
Hvala. Ono sto sam procitala (sama) o Tucovicu, ostalim socijalistima i o kpj me ne dovodi do zakljucka koji je podudaran tvom. I u drugim (zapadnim) zemljama bilo je pobornika komunizma pa se tamo isti nije primio. Zato smatram da je komunizam jednostavno nametnut, kao sto je nametnut i Rusiji. Ko je bio kliconosa tj izvodjac radova u Srbiji je manje bitno jer se desilo ono sto je moralo.
 
Марксистичке идеје су постојале и код Туцовића и код Тозе, затим Душана Поповића и осталих Ужичана, ту је и Драговић. Било их је, није да није. Идеје су касниле у Србији, као и све остало.
Српске социјалдемократе су се залагале за синдикализам, радничка права, огранизације, а не за совјетско - бољшевичи етатизам.
Управо те друге, бољшевичко-револуционарне струје су касније основале комунистичку партију у Вуковару.
По мом мишљењу, српски социјалисти и социјалдемократе нису они каснији комунисти. Доста је било Туцовићу полицијске државе и апса у оном режиму, да би подржавао терористе у неком новом поретку совјетског типа. У коминистичко-бољшевичкој идеји комунизма су се препознали најмање Срби и то није социјалдемократија.
 
Hvala. Ono sto sam procitala (sama) o Tucovicu, ostalim socijalistima i o kpj me ne dovodi do zakljucka koji je podudaran tvom. I u drugim (zapadnim) zemljama bilo je pobornika komunizma pa se tamo isti nije primio. Zato smatram da je komunizam jednostavno nametnut, kao sto je nametnut i Rusiji. Ko je bio kliconosa tj izvodjac radova u Srbiji je manje bitno jer se desilo ono sto je moralo.

da samo u analizi zaboravljas srpski mentalitet...mrzi me vise da ponavljam isto..ali pitao sam vec koliko je socijalista i komunista iz srbije otislo u spaniju dobrovoljno...?? a koliko iz ostatka sfrj..??? zar taj podatak nista ne govori..??
ubedjen sam da je iz tucoviceve ideje u srbiji nastao komunizam...i zato ne mogu da osudjujem tita i one druge---jer sam siguran da su srbi sami krivi za sve sto ih je snaslo....tito nije mogao uspeti u srbiji bez rankovica,krcuna,stanbolica,minica,ljubicica,markovica i koda ih jos sve nabroji...
 
Марксистичке идеје су постојале и код Туцовића и код Тозе, затим Душана Поповића и осталих Ужичана, ту је и Драговић. Било их је, није да није. Идеје су касниле у Србији, као и све остало.
Српске социјалдемократе су се залагале за синдикализам, радничка права, огранизације, а не за совјетско - бољшевичи етатизам.
Управо те друге, бољшевичко-револуционарне струје су касније основале комунистичку партију у Вуковару.
По мом мишљењу, српски социјалисти и социјалдемократе нису они каснији комунисти. Доста је било Туцовићу полицијске државе и апса у оном режиму, да би подржавао терористе у неком новом поретку совјетског типа. У коминистичко-бољшевичкој идеји комунизма су се препознали најмање Срби и то није социјалдемократија.

previse pojednostavljeno...i francuska burzoaska revolucija je imala onoliko elemenata socijalizma i komunizma---ali se nije obdrzala...kako to..??
 
da samo u analizi zaboravljas srpski mentalitet...mrzi me vise da ponavljam isto..ali pitao sam vec koliko je socijalista i komunista iz srbije otislo u spaniju dobrovoljno...?? a koliko iz ostatka sfrj..??? zar taj podatak nista ne govori..??
ubedjen sam da je iz tucoviceve ideje u srbiji nastao komunizam...i zato ne mogu da osudjujem tita i one druge---jer sam siguran da su srbi sami krivi za sve sto ih je snaslo....tito nije mogao uspeti u srbiji bez rankovica,krcuna,stanbolica,minica,ljubicica,markovica i koda ih jos sve nabroji...
ne nezaboravljam mentalitet niti vreme kad je Tucovic delovao ( pismenost, drustvene prilike i sl). Srbi nisu uticali na ono sto ih je snaslo (svaki narod ima svoje Rankovice) osim sto su pomogli sami sebe da im bude gore nego sto je moralo.
Pojedincu moze svasta da padne na pamet da propagira ali masa to nece prihvatiti bez jake propagande. A iza jake propagande uvek se kriju mocni i njihovi interesi. Kad su u pitanju male drzave, ti interesi uvek dolaze spolja. Mi smo suvise mali da bi se pitali kakav drustveni sistem zelimo. Pogledaj kroz istoriju, vladali su uvek oni koji su bili po meri ili u milosti stranih sila. A narod je prolazio bolje ili gore u zavisnosti koliko je vladar bio sposoban da balansira (pr Milos i Mihailo O. ).
Ne osudjujem samo Tita (ono sto je on predstavljao) jer smo racionalnijom politikom mogli izboksovati nesto vise, ali to ne menja cinjenicu da bi on (ili neko slicnih ideja) svakako vladao na nasim prostorima, milom ili silom.
 
da samo u analizi zaboravljas srpski mentalitet...mrzi me vise da ponavljam isto..ali pitao sam vec koliko je socijalista i komunista iz srbije otislo u spaniju dobrovoljno...?? a koliko iz ostatka sfrj..??? zar taj podatak nista ne govori..??
ubedjen sam da je iz tucoviceve ideje u srbiji nastao komunizam...i zato ne mogu da osudjujem tita i one druge---jer sam siguran da su srbi sami krivi za sve sto ih je snaslo....tito nije mogao uspeti u srbiji bez rankovica,krcuna,stanbolica,minica,ljubicica,markovica i koda ih jos sve nabroji...
Ниси у праву што се тиче Туцовићевих идеја и њиховог утицаја на стварање комунизма у Србији.

За остало, донекле си у праву, има највише наше кривице, али, не можеш ни да не кривиш Тита, и КПЈ као - организацију - бољшевичког типа и начина деловања, те из тога много ствари проистиче по себи.
 

Back
Top