Kriza u Evrozoni se siri Spaniji i Portugaliji treba 390 milijardi evra NewYork Times

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Europeans Fear Greek Debt Crisis Will Spread

Evropljani strahuju da ce se grcka kriza duga siriti

www.nytimes.com/2010/04/28/business/global/28euro.html?hp

Increasingly, investors wonder if Portugal, Spain and even Ireland may not be able to borrow the billions of dollars they need to finance their government spending.

Investitori se pitaju da li Portugalija, Spanija, pa cak i Irska, mogu da ne budu u stanju da pozajme milijarde dolara koje su im potrebne da finansiraju trosenje njihovih vlada.

“The situation is deteriorating rapidly", ... said Edward Yardeni, president of Yardeni Research. “That creates a spillover effect.”

"Situacija se naglo pogorsava", ... rekao je Edvard Jardeni, predsednik Jardeni Istrazivanja. "To gradi efekat prelivanja.

“The number would be huge,” said Piero Ghezzi, an economist at Barclays Capital. “Ninety billion euros for Greece, 40 billion for Portugal and 350 billion for Spain — now we are talking real money.”

"Broj ce biti ogroman", rekao je Pjero Gezi, ekonomista u Barklajs Kapital. "Devedeset milijardi evra za Grcku, 40 milijardi evra za Portugaliju i 350 milijardi evra za Spaniju - danas mi pricamo o realnom novcu.

On Tuesday, a vice president of the European Central Bank said that the euro zone was facing its biggest challenge since the adoption of the Maastricht Treaty in 1993.

U utorak, potpredsednik Evroopske centralne banke je rekao da se Evro zona suocava sa najvecim izazovom od usvajanja Mastritskog sporazuma 1993.

Spain has 225 billion euros in debt coming due this year — an amount that is about the size of Greece’s economy.

Spanija ima 225 milijardi evra duga koji dolazi ove godine, iznos koji je blizu velicine grcke ekonomije.
 
Pa vec kod grka su trebali usloviti.

Nestanak 13 i 14 plate u javnom sektoru.

Jedna trecina radnika u drzavi odkaz.

-20 % za svakok ko dobija primanje od drzave.

Povecati drakonicno kazne za skrivanje primanja od drzave.

Povecati PDV na 25 odsto.

Poceti povecati starosnu granicu za penziju.

Smaniti vojni etat na 1 % ili najbolje vojsku ukinuti.

i seticu se jos nekih stvari.
 
Pa vec kod grka su trebali usloviti.

Nestanak 13 i 14 plate u javnom sektoru.

Jedna trecina radnika u drzavi odkaz.

-20 % za svakok ko dobija primanje od drzave.

Povecati drakonicno kazne za skrivanje primanja od drzave.

Povecati PDV na 25 odsto.

Poceti povecati starosnu granicu za penziju.

Smaniti vojni etat na 1 % ili najbolje vojsku ukinuti.

i seticu se jos nekih stvari.


I taman da ih zive spali narod...
 
Pa vec kod grka su trebali usloviti.

Nestanak 13 i 14 plate u javnom sektoru.

Jedna trecina radnika u drzavi odkaz.

-20 % za svakok ko dobija primanje od drzave.

Povecati drakonicno kazne za skrivanje primanja od drzave.

Povecati PDV na 25 odsto.

Poceti povecati starosnu granicu za penziju.

Smaniti vojni etat na 1 % ili najbolje vojsku ukinuti.

i seticu se jos nekih stvari.

Konstantine to sto pricas treba uvesti za prakticno sve zemlje Istocne i Juzne pa i neke zemlje Zapadne Evrope.

Ipak pitanje je kako bi stanovnistvo to podnelo.

Vidimo vruce prolece u Grckoj, sa tvojim merama bilo bi mnogo vrucih proleca po citavoj Evropi, ali ok, ti jasno naglasavas da ne moze da se trosi (mnogo) vise nego sto se zaradjuje.
 
Konstantine to sto pricas treba uvesti za prakticno sve zemlje Istocne i Juzne pa i neke zemlje Zapadne Evrope.

Ipak pitanje je kako bi stanovnistvo to podnelo.

Vidimo vruce prolece u Grckoj, sa tvojim merama bilo bi mnogo vrucih proleca po citavoj Evropi, ali ok, ti jasno naglasavas da ne moze da se trosi (mnogo) vise nego sto se zaradjuje.

Pa litvanci, letonci, madjari, urajinci su to uveli.

Samo se juzna braca izigravaju dasu.
 
Pa litvanci, letonci, madjari, urajinci su to uveli.

Samo se juzna braca izigravaju dasu.

Konstantine,
vec sam pisao dosta o tome da ne navodim teme koje sam postavljao,

sociolozi i drugi naucnici u EU i USA isticu da je u ovim unijama u toku drasticno osiromasivanje i smanjenje srednje klase i da se drustvo prakticno svodi na samo dve klase, klasu bogatih i klasu siromasnih a da ce srednja klasa biti znatno manje brojna u odnosu na neka ranija vremena.
 
Konstantine,
vec sam pisao dosta o tome da ne navodim teme koje sam postavljao,

sociolozi i drugi naucnici u EU i USA isticu da je u ovim unijama u toku drasticno osiromasivanje i smanjenje srednje klase i da se drustvo prakticno svodi na samo dve klase, klasu bogatih i klasu siromasnih a da ce srednja klasa biti znatno manje brojna u odnosu na neka ranija vremena.

sto bi ja voleo da smo mi na mestu njihove klase siromasnih,oni kad kazu siromasan misle na ljude koji ne mogu dva puta godisnje da letuju ili zimuju,koji ne moze da otplacuje kredit za stan i kola,a kod nas je siromasan onaj koji nema sta da jede,i koji sece prste,nije u toku drrasticno osiromasenje vec vracanje u normalu i standard koji je realan a ne naduvan fiktivno
 
sto bi ja voleo da smo mi na mestu njihove klase siromasnih,oni kad kazu siromasan misle na ljude koji ne mogu dva puta godisnje da letuju ili zimuju,koji ne moze da otplacuje kredit za stan i kola,a kod nas je siromasan onaj koji nema sta da jede,i koji sece prste,nije u toku drrasticno osiromasenje vec vracanje u normalu i standard koji je realan a ne naduvan fiktivno

Bolje nemoj da si u njihovoj kozi, jer oni odmah lete na ulicu!
 
sto bi ja voleo da smo mi na mestu njihove klase siromasnih,oni kad kazu siromasan misle na ljude koji ne mogu dva puta godisnje da letuju ili zimuju,koji ne moze da otplacuje kredit za stan i kola,a kod nas je siromasan onaj koji nema sta da jede,i koji sece prste,nije u toku drrasticno osiromasenje vec vracanje u normalu i standard koji je realan a ne naduvan fiktivno

Vladeks, uopste nisi u pravu.

Pa nisi ni svestan sta su sve jadni ljudi izgubili ne mogavsi da vrate kredite.

Ne bio niko u njihovoj kozi, znas li gde pojedinci danas zive.

Ovo na forumima je realan svet, ne svet koji prikazuju mediji.

Citaj teme:

Kolaps standarda zivota u Sjedinjenim Americkim Drzavama, Hiram Lee
Da li Amerika postaje zemlja treceg sveta, vise sajtova i blogova
Propadanje srednje klase Zapada (u USA, Britaniji...) A. G. Marshall, GlobalResearch
 
Konstantine,
vec sam pisao dosta o tome da ne navodim teme koje sam postavljao,

sociolozi i drugi naucnici u EU i USA isticu da je u ovim unijama u toku drasticno osiromasivanje i smanjenje srednje klase i da se drustvo prakticno svodi na samo dve klase, klasu bogatih i klasu siromasnih a da ce srednja klasa biti znatno manje brojna u odnosu na neka ranija vremena.

Pa u tome i jeste stvar. Pre uvodjenja drasticnih mera bogatima oduzeti deo dohotka i staviti u drzavnu kasu. To je ono u vezi cega se bune i Grci. I tu ima istine.
 
Vladeks, uopste nisi u pravu.

Pa nisi ni svestan sta su sve jadni ljudi izgubili ne mogavsi da vrate kredite.

Ne bio niko u njihovoj kozi, znas li gde pojedinci danas zive.

Ovo na forumima je realan svet, ne svet koji prikazuju mediji.

Citaj teme:

Kolaps standarda zivota u Sjedinjenim Americkim Drzavama, Hiram Lee
Da li Amerika postaje zemlja treceg sveta, vise sajtova i blogova
Propadanje srednje klase Zapada (u USA, Britaniji...) A. G. Marshall, GlobalResearch
pa nije ovo prva kriza,sve se to i ranije dogadjalo,i vec je bilo vidjeno,i desice se opet
 
Na zalost srednjoj klasi ne klasi bogatih.

Praksa pokazuje da srednja klasa propada a bogati bivaju jos bogatiji.

Nisi pazljivo procitao moj post.:)

Upravo to i kazem, pre drasticnih mera koje ce biti uvedene srednjem (siromasnijem) stalezu, pre toga, dakle, treba "procesljati" bogate, njihovo poreklo imovine i prihod. I to je zakon za sve zemlje, ukljucujuci i nas.

Ili makar paralelno to uraditi. Inace nikad nece biti socijalnog mira, a zna se da su bogati u takvim zemljama (juznjackog mentaliteta) uglavnom pod sumnjivim okolnostima stekli bogatstvo (mada i svuda, ako mislimo na sam tzv. jet-set).
 
pa nije ovo prva kriza,sve se to i ranije dogadjalo,i vec je bilo vidjeno,i desice se opet

U pitanju uopste nije kriza.

U pitanju je planetarna tranzicija, centar bogatstva i moci postaje Daleki Istok, drugim recima Kina postaje nova ekonomska supersila.

Zapadne zemlje se suocavaju sa realno manjim dohotkom i ceo stos je kako manji dohodak preraspodeliti, i kola se slomise na srednjoj klasi koja vise nikada nece moci da zivi na kreditima kao pre, sto znaci mnogo skromniji zivot, vise rada a manja potrosnja.
 
U pitanju uopste nije kriza.

U pitanju je planetarna tranzicija, centar bogatstva i moci postaje Daleki Istok, drugim recima Kina postaje nova ekonomska supersila.

Zapadne zemlje se suocavaju sa realno manjim dohotkom i ceo stos je kako manji dohodak preraspodeliti, i kola se slomise na srednjoj klasi koja vise nikada nece moci da zivi na kreditima kao pre, sto znaci mnogo skromniji zivot, vise rada a manja potrosnja.

Pa dosta je vala, citava zapadna civilizacija 'jahala" na kreditima.

Vreme je da i oni vide gde su i na cemu su.
 
Konstantine,
vec sam pisao dosta o tome da ne navodim teme koje sam postavljao,

sociolozi i drugi naucnici u EU i USA isticu da je u ovim unijama u toku drasticno osiromasivanje i smanjenje srednje klase i da se drustvo prakticno svodi na samo dve klase, klasu bogatih i klasu siromasnih a da ce srednja klasa biti znatno manje brojna u odnosu na neka ranija vremena.

To je po meni bar, recept za pochetak velikih nereda u Evropi.
 
Europeans Fear Greek Debt Crisis Will Spread

Evropljani strahuju da ce se grcka kriza duga siriti

www.nytimes.com/2010/04/28/business/global/28euro.html?hp

Increasingly, investors wonder if Portugal, Spain and even Ireland may not be able to borrow the billions of dollars they need to finance their government spending.

Investitori se pitaju da li Portugalija, Spanija, pa cak i Irska, mogu da ne budu u stanju da pozajme milijarde dolara koje su im potrebne da finansiraju trosenje njihovih vlada.

“The situation is deteriorating rapidly", ... said Edward Yardeni, president of Yardeni Research. “That creates a spillover effect.”

"Situacija se naglo pogorsava", ... rekao je Edvard Jardeni, predsednik Jardeni Istrazivanja. "To gradi efekat prelivanja.

“The number would be huge,” said Piero Ghezzi, an economist at Barclays Capital. “Ninety billion euros for Greece, 40 billion for Portugal and 350 billion for Spain — now we are talking real money.”

"Broj ce biti ogroman", rekao je Pjero Gezi, ekonomista u Barklajs Kapital. "Devedeset milijardi evra za Grcku, 40 milijardi evra za Portugaliju i 350 milijardi evra za Spaniju - danas mi pricamo o realnom novcu.

On Tuesday, a vice president of the European Central Bank said that the euro zone was facing its biggest challenge since the adoption of the Maastricht Treaty in 1993.

U utorak, potpredsednik Evroopske centralne banke je rekao da se Evro zona suocava sa najvecim izazovom od usvajanja Mastritskog sporazuma 1993.

Spain has 225 billion euros in debt coming due this year — an amount that is about the size of Greece’s economy.

Spanija ima 225 milijardi evra duga koji dolazi ove godine, iznos koji je blizu velicine grcke ekonomije.

Hehe bas bi voleo da vidim da Spanija, Portugalija, Italija i Irska bankrotiraju i da se evrozona raspadne. :super: :super: :super:
Spasili su bracu Grke sa 110 milijardi evra... ove ostale verovatno nece moci da spasavaju jer im za Spaniju+Italiju+Irsku+Portugaliju treba jedno 10 puta vise novca nego za Grcku. :ok:
 
Pa vec kod grka su trebali usloviti.

Nestanak 13 i 14 plate u javnom sektoru.

Jedna trecina radnika u drzavi odkaz.

-20 % za svakok ko dobija primanje od drzave.

Povecati drakonicno kazne za skrivanje primanja od drzave.

Povecati PDV na 25 odsto.

Poceti povecati starosnu granicu za penziju.

Smaniti vojni etat na 1 % ili najbolje vojsku ukinuti.

i seticu se jos nekih stvari.

Josh da ljudima istetoviraju brojeve na rukama i jednu trecinu likvidiraju chisto radi kontrole populacije...
Prvo likvidirati penzionere a onda sve ostale koji zavise od drzavne pomoci...hm...zvuchi poznato...:think:

E ne da si pametan...nego...
 
Hehe bas bi voleo da vidim da Spanija, Portugalija, Italija i Irska bankrotiraju i da se evrozona raspadne. :super: :super: :super:
Spasili su bracu Grke sa 110 milijardi evra... ove ostale verovatno nece moci da spasavaju jer im za Spaniju+Italiju+Irsku+Portugaliju treba jedno 10 puta vise novca nego za Grcku. :ok:

Pa ne znam bash da li su ih spasli...te pare ce neko morati da vrati...odnosno...da vraca narednih ko zna koliko.
 

Back
Top