Nice bio lud?

re[ ]De;13764298:
200px-Nietzsche1882.jpg


Moje misljenje o Fridrihu Niceu, filozofu, je da je to bio covek koji je kako je sam rekao rusi sa cekicem sve misli za koje je smatrao da su pogresne. Nije to lose uopste ali jeste kada se cekic okrece na pogresnu stranu. Postoji dosta vise pogresnih stavova i smisli u tadasnjem drustvu, danas dosta vise, koje nije kritikovao.

"Ne mir uopste nego rat."
Kad ga citam vidim samo recenice koje mogu da se tumace na milion nacina. Sta podrazumeva pod mirom, mir sa cim? Rat za sta? Rat eto samo da bi bio rat?

Hitler ga je citao i veoma cenio pa krenuo u obracun sa jevrejima sa cvrstom namerom da ih satre sa zemljom kao sto je to rekao Nice. Misli ponekad mogu da budu opasne, zar ne? Cini mi se da je uspeo na kraju da postane prorok i to Hitlerov.

Sa druge strane cenim njegov um i genijalnost, kao sto cenim i Hitlerov.

Osho, indijski duhovnik je rekao nesto sto je vise kritika filozofima nego filozofiji. Bio je profesor filozofije jedno vreme..

''Slušajući preduzimate prvi korak ka tome da budete preporođeni. Tako to nije filozofija kojom možete napraviti ogrtač i hvaliti se njome.To nije doktrina u kojoj možete naći utjehu za uznemiravajuća pitanja.Ne,moja poruka nije neka verbalna komunikacija.Ona je mnogo riskantnija.Ona nije ništa manje od umiranja i ponovnog rađanja.''

Slazem se sa njim, filozofija je ogrtac kojim se filozofi sepure i ponose i ne samo tvorci filozofskih misli vec i njihovi citaoci koji eto po forumima probijaju neke njihove ledove, vrlo cesto vredjajuci druge koji se ne slazu sa njihovim bogovima filozofima za koje kazu da treba da im se klanjamo.

Ne verujem da je bio lud
 

Slične teme


Back
Top