Zdravo svima,

Da li bi iko bio ljubazan da mi da njegovo/njeno misljenje o tome kako nastaju(mehanizam nastanka) sporedni efekti topikalno primenjenih kortikosteroida, konkretno otok u potkoznom tkivu i prosirenje sitnih krvnih sudova (kapilara).

Dobio sam otok koristeci, po uputima doktora, LEK1 (betamethasone dipropionate+clotrimazole+gentamicin) na jednom delu koze, a prosirene kapilare koristeci (isto po uputima doktora) LEK2 (fluocinolone acetonide+neomicin), za tretiranje iritacije isto (iritantni dermatitis) na drugom delu koze obe od kojih su prosle, ali su mi ostali sporedni efekti ovih lekova (hronicno). Sporedni efekti su se pojavili iskljucivo na mestima na kojima sam aplicirao lekove. Ako nekog posebno interesuju nazivi lekova moze da me kontaktira, posto nisam siguran da li smem da postujem imena lekova iako sasvim sigurno ne reklamiram iste.

Nakon konsultacije sa mnogobrojnim doktorima je utvrdjeno sa njihove strane da unistavanje krvnih sudova (laserom/radio talasima itd.) nije opcija koja je moguca u mom slucaju, kao i da se ne nazire resenje ovog problema. I posto mi je i doktor kojeg sam poslednjeg konsultovao za ove probleme savetovao da cekam i gledam da li ce se pojaviti neki vid leka/tretmana za njih, interesuju me mehanizmi nastanka ovih sporednih efekata, da ne bih gubio vreme, novac, energiju, zivce i najvaznije zdravlje pregledajuci/koristeci razne neefektivne tretmane.

U svom zivotu svaki put kada sam imao jasnu sliku protiv cega idem UVEK sam imao uspeha, te smatram da ni ovi problemi nisu izuzetak i stoga hocu da saznam mehanizam njihovog nastanka. Kada bih nasao tretman koji deluje na ove sporedne efekte u smislu njihove redukcije/eliminacije koristio bih ga naravno uvek i jedino pod supervizijom kvalifikovanog doktora. Za koji dan bih trebao da odem na snimanje ultrazvukom ne bi li saznao nesto vise o otoku koji imam.

UKRATKO:
Interesuju me mehanizmi nastanka ovih sporednih efekata (otok u potkoznom tkivu i prosirenje sitnih krvnih sudova (kapilara)) i ako neko naravno ima iskustva sa lecenjem ili ima ideju za neki tretman i takvi predlozi su naravno vrlo dobrodosli. Mozete mi poslati i odgovore u kojima se koristi usko strucan jezik - ne smeta mi, razumecu.

Hvala puno i zelim Vam svima zdravlja,
Vicartiantif