NATO - sigurnost koju vidi i Dodik

contradiction

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
244
Ulazak BiH u NATO-program MAP dolazi u najbolje vreme, ocenili su predsednica i član uprave Međunarodne krizne grupe Luiz Arbur i general Vesli Klark u novom broju američkog časopisa „Forin polisi“.
Tri naroda u zemlji - Bošnjaci, Srbi i Hrvati - svi se takmiče u određivanju budućnosti države BiH. Opšti izbori se održavaju u oktobru, a u pojedinim izbornim jedinicama svi trče u suprotnim pravcima: Srbi prete da će raspisati referendum o Dejtonskom sporazumu, Hrvati pozivaju na stvaranje autonomnog entiteta u okviru šire države, a Bošnjaci traže novi ustav koji će im dati veću moć. Formiranje koalicione vlade nakon oktobarskih izbora biće vrlo teško, bez obzira ko pobedi. Pored političke krize, zemlja je suočena sa ekonomskim i socijalnim krahom, ocenjuju autori.

NATO – efekat sigurnosti



Čak i među bosanskim Srbima, grupi koja je najmanje sklona približavanju NATO, podrška javnosti za članstvo je već na 35 posto, pa i premijer Milorad Dodik, dokazano težak partner međunarodne zajednice, favorizuje članstvo u NATO za BiH. Nacionalističko protivljenje Savezu, zbog bombardovanja Srbije 1999, manje je verovatno jer se i Beograd približava Alijansi. "Ako dođe do reforme, ona će delovati samo ako je oblikovana od i za sva tri konstitutivna naroda: Bošnjaka, Srba i Hrvata", naglašavaju Arbur i Klark.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5529620,00.html?maca=ser-TB_ser_beispiel2-3983-html-cb

MAP je program pomoći kroz koji NATO i njegove članice pružaju smernice i podršku za konkretne političke, privredne i zakonske reforme.
 
MAP je program pomoći kroz koji NATO i njegove članice pružaju smernice i podršku za konkretne političke, privredne i zakonske reforme.

zavisi sta ce ponuditi NATO srpskoj. ako dogovore nezavisnost, sto da ne, Dodik ce i odjebati ako musle da time postignu unitarnu bosnu. A Srbija nikada nece u NATO ,zato sto su Rusi rekli da ce priznati Kosovo, Srbija je zavrsila sa NATO ,zauvek
 
zavisi sta ce ponuditi NATO srpskoj. ako dogovore nezavisnost, sto da ne, Dodik ce i odjebati ako musle da time postignu unitarnu bosnu. A Srbija nikada nece u NATO ,zato sto su Rusi rekli da ce priznati Kosovo, Srbija je zavrsila sa NATO ,zauvek

Pa nek priznaju, tako bi pokazali da rade u koristi svojih interesa a ne zbog pravde u svetu
kao sto se videlo na primeru Gruzije,uostalom tu je i Kina u savetu bezbednosti.Ne brinem mnogo dok je Suti ministar :super:
 
Pa nek priznaju, tako bi pokazali da rade u koristi svojih interesa a ne zbog pravde u svetu
kao sto se videlo na primeru Gruzije,uostalom tu je i Kina u savetu bezbednosti.Ne brinem mnogo dok je Suti ministar :super:

ma daj, zalepili su Ruje takvu diplomatsku samarcinu zutima da im jos zvoni glava. Srbija je neutralna i to je gotova prica. A Srpska ce verovatno poslusati Ruse, mislim da BIH nece u NATO, cisto sumnjam
 
Pitanje članstva BiH u NATO sasvim sigurno nije jednostavno. Dok mi Srbi imamo rane na srcu zbog agresije na Srbiju, ne mogu se oteti utisku da je za BiH bolje da ipak uđe u NATO. To nas makar obezbjeđuje (nadam se) od nekog budućeg rata. NIsam siguran u ovo, ali negdje sam čuo/pročitao da procedura izlaska iz NATO traje 24 sata.

Najbolje bi bilo kada bi se sa entitetima dogovarali o slanju vojnika, ostalo neka i bude na državnom nivou (kao što je i sad).

A u slučaju nekog sukoba u budućnosti - pa zna se na čiju bi stranu Srbi iz BiH stali. :)
 
Pitanje članstva BiH u NATO sasvim sigurno nije jednostavno. Dok mi Srbi imamo rane na srcu zbog agresije na Srbiju, ne mogu se oteti utisku da je za BiH bolje da ipak uđe u NATO. To nas makar obezbjeđuje (nadam se) od nekog budućeg rata. NIsam siguran u ovo, ali negdje sam čuo/pročitao da procedura izlaska iz NATO traje 24 sata.

Najbolje bi bilo kada bi se sa entitetima dogovarali o slanju vojnika, ostalo neka i bude na državnom nivou (kao što je i sad).

A u slučaju nekog sukoba u budućnosti - pa zna se na čiju bi stranu Srbi iz BiH stali. :)

sve je to lepo ali pitanje je na ciju stranu bi nato stao u BIH, ne bih rekao da je naklonjen Srbima, cak ih je bombardovao i izigravao avijaciju muslimana, dakle dodik se treba posavetovati sa Rusima, ako su oni spremni da podrze Srpsku, podignu joj ekonomiju i zaloze se za Srbe, onda NATO nije potreban
 
pa da sam na dodikovom mestu, i ja bih pricao o ulasku u nato al bih radio sve suprotno, s obzirom da nato ionako polako odlazi sa svetske scene.
siroki vojni paktovi su stvar 20-og veka. tesko da ce neko da udje danas u totalni rat ako mu to nije interes i samo zbog casti jer je stavio paraf na papir.
 
sve je to lepo ali pitanje je na ciju stranu bi nato stao u BIH, ne bih rekao da je naklonjen Srbima, cak ih je bombardovao i izigravao avijaciju muslimana, dakle dodik se treba posavetovati sa Rusima, ako su oni spremni da podrze Srpsku, podignu joj ekonomiju i zaloze se za Srbe, onda NATO nije potreban

Naravno da je bolje da ne uđemo u NATO, naravno da NATO nema perspektivu na duge staze. I ja bih najradije vidio granice NATO-a daleko od Srbije i Srpske. :)

Htio sam samo da kažem da nije toliko strašno ako BiH i uđe u NATO.

A to na čiju bi stao NATO stranu - pa bili mi u njemu ili ne, Srbi tu izvuku deblji kraj. :cry:
 
У ЕУ можемо, но Србији није место у НАТО-у.
То би фактички значило признање независности КиМ, гурање "прста у око Русији"...

Kakva "neverovatna brzina " shvatanja politike,pre par godina bilo je ne i Evropi , danas jer to ne usmereno na NATO, za par godina bice i da ,ali nadam se ne kasno ,sta li jer sledece :think:
 
Kakva "neverovatna brzina " shvatanja politike,pre par godina bilo je ne i Evropi , danas jer to ne usmereno na NATO, za par godina bice i da ,ali nadam se ne kasno ,sta li jer sledece :think:
А узгред да те питам, какав је став твоје Демократске странке по том питању, пошто Шутановац и Јеремић причају две различите приче о НАТО ? :roll:
 

Back
Top