"Bejah u duhu u dan Gospodnji"

Mika1932

Aktivan član
Poruka
1.323
"Bejah u duhu u dan Gospodnji"
Otkrivenje 1,10.

Za apostola Jovana koji je bio Jevrejin, "Dan Gospodnji" bila je Subota.
2. Mojsijeva 20,10; Isaija 58,13.
Ovde jednostavno Jovan izvestava kada je pripio viziju.

Obratite paznju sta o tome uce Jehobvini svedoci:

JS pokusali su da spoje ovaj "dan" o kome Jovan govori sa danom suda, tj ponovnim Hristovim dolazkom u koga oni ne veruju.

JS tvrdeu:

"Taj ‘dan' poceo je krunisanjem Isusa Hrista kao nebeskog Kralja...
Ispunjenje ostalih biblijskih prorocanstava pomaze nam da razumemo kada je poceo
"Gospodnji dan". Glavni pocetak ovog prorocanstva poceo je unistenjem Jdinog carstva... koje je zavrseno 607. godine pre n.e. Otkrivenje 12,6.14. pokazuju da tri vremen i po su 1260 dana, tako sedam vremena (dva puta taj broj) mora da bude 2520 dana.
Racunajuci dan za godinu nalazimo 2520 godina.

TAKO, HRISTOS JE POCEO DA VLADA 1914. godine.
Te godine poceo je "DAN" Hristovog PRISUSTVA (na zemlji)."

Revelation, Its Grand Climax At Hand, p. 22-24.

Pitanja:

1. U spomenutom tekstu Jovan ne govorio o nikakvom prorocanstvu.

2. Jovan u tekstu ne govori o sudnjem danu nego o danu sedmice u kome je primio viziju.

2. Dan Hristovog ponovnog dolaska koje se naziva "Dan Gospodnji" nema nikave veze da danom u koji je Jovan dobio viziju.

3. Nemamo nikakvog obavestenja u Bibliji da je Hristos krunisan 1914. godine.

4. Ta hronoplogija nema nikakve osnove u Bibliji. Na osnovu cega bi JS racunali dva puta broj 1260? Samo zato da ih ta pretrpostavka dovede do 1914. godine.
Zato, broj 2520 godna je netacan.

5. Proracun koji vodi 1914. godini je tatalni promasaj.

6. Ne postoji "Hristovo prisustvo", vec Njegov ponovni dalazak u slavi.

STA VI MISLITE O OVOJ ZBRKI?

Pozivamo Jehovine svedoke da nam objasne ovu zavrzlamu.
 
"Bejah u duhu u dan Gospodnji"
Otkrivenje 1,10.

Za apostola Jovana koji je bio Jevrejin, "Dan Gospodnji" bila je Subota.
2. Mojsijeva 20,10; Isaija 58,13.
Ovde jednostavno Jovan izvestava kada je pripio viziju.

Obratite paznju sta o tome uce Jehobvini svedoci:

JS pokusali su da spoje ovaj "dan" o kome Jovan govori sa danom suda, tj ponovnim Hristovim dolazkom u koga oni ne veruju.

JS tvrdeu:

"Taj ‘dan' poceo je krunisanjem Isusa Hrista kao nebeskog Kralja...
Ispunjenje ostalih biblijskih prorocanstava pomaze nam da razumemo kada je poceo
"Gospodnji dan". Glavni pocetak ovog prorocanstva poceo je unistenjem Jdinog carstva... koje je zavrseno 607. godine pre n.e. Otkrivenje 12,6.14. pokazuju da tri vremen i po su 1260 dana, tako sedam vremena (dva puta taj broj) mora da bude 2520 dana.
Racunajuci dan za godinu nalazimo 2520 godina.

TAKO, HRISTOS JE POCEO DA VLADA 1914. godine.
Te godine poceo je "DAN" Hristovog PRISUSTVA (na zemlji)."

Revelation, Its Grand Climax At Hand, p. 22-24.

Pitanja:

1. U spomenutom tekstu Jovan ne govorio o nikakvom prorocanstvu.

2. Jovan u tekstu ne govori o sudnjem danu nego o danu sedmice u kome je primio viziju.

2. Dan Hristovog ponovnog dolaska koje se naziva "Dan Gospodnji" nema nikave veze da danom u koji je Jovan dobio viziju.

3. Nemamo nikakvog obavestenja u Bibliji da je Hristos krunisan 1914. godine.

4. Ta hronoplogija nema nikakve osnove u Bibliji. Na osnovu cega bi JS racunali dva puta broj 1260? Samo zato da ih ta pretrpostavka dovede do 1914. godine.
Zato, broj 2520 godna je netacan.

5. Proracun koji vodi 1914. godini je tatalni promasaj.

6. Ne postoji "Hristovo prisustvo", vec Njegov ponovni dalazak u slavi.

STA VI MISLITE O OVOJ ZBRKI?

Pozivamo Jehovine svedoke da nam objasne ovu zavrzlamu.

Zbog čega bi Jehovin ( Gospodinov / Kristov ) dan bio dan počinka ?

2. Petrova 3:10-13 - A Jehovin ( Gospodinov ) dan doći će kao lopov. U taj će dan nebesa uz tutnjavu brzo proći i počela će se, užarena, raspasti, a zemlja i djela na njoj bit će razotkrivena. Budući da se sve to tako treba raspasti, neka vaša djela budu sveta i neka se po njima vidi da ste odani Bogu, dok očekujete i imate na umu Jehovin ( Gospodinov ) dan, kad će se nebesa, zapaljena, raspasti i počela, užarena, rastopiti. Ali po obećanju njegovu očekujemo nova nebesa i novu zemlju u kojima će prebivati pravednost.

Apostol Ivan piše posljednju biblijsku knjigu 98. n.e. Sama knjiga govori o budućim događajima, što sam sadržaj potvrđuje tu misao.

Otkrivenje 1:10 - Obuzet duhom dospio sam u Gospodinov dan...

Da se radi o danu počinka, a ne o Gospodinovom danu, vremenu kraja ili vremenu Kristove prisutnosti, nema nikakve logike, jer je biblijska knjiga Otkrivenje ili Apokalipsa, upravo stvaranja sa namjerom objave za vrijeme budučnosti.

Apostol Pavao rekao je da je to vrijeme suda i ispunjenja Božjih obećanja. U tom “danu” Jehovini se veličanstveni naumi postojano i uspješno provode i tako primiču svom vrhuncu. Taj “dan” započinje krunjenjem Isusa za nebeskog Kralja. Nastavit će se i nakon što Isus izvrši presudu nad Sotoninim svijetom te započne obnova raja i usavršavanje čovječanstva, i trajat će sve dok Isus ne ‘preda kraljevstvo svom Bogu i Ocu.

1. Korinćanima 1:8 - Bog će vas i učiniti postojanima do kraja, da budete bez ikakve krivnje u dan našega Gospodina Isusa Krista.

1. Korinćanima 1:14 - kao što ste jednim dijelom i prihvatili, naime da smo vam mi razlog da se hvalite, kao što ćete i vi nama biti u dan našega Gospodina Isusa.

Filipljanima 1:6 - Jer uvjeren sam u ovo: onaj koji je započeo dobro djelo u vama, dovršit će ga do dana Isusa Krista.

Filipljanima 1:10 - i da možete prosuditi što je najvažnije, kako biste bili neporočni i kako ne biste drugima bili na spoticanje sve do dana Kristova.

Jasno se vidi da su kršćani prvoga stoljeća bili upoznati sa vremenom kraja, ili Kristovim ( Gospodinovim ) danom.

Riječ parousía (“prisutnost”) razlikuje se od grčke riječi éleusis (“dolazak”), koja se u grčkom tekstu javlja samo jednom, u Dj 7:52, u obliku eleúseos (latinski: adventu). Izrazi parousía i éleusis ne koriste se kao sinonimi. U djelu Theological Dictionary of the New Testament (Teološki rječnik Novog zavjeta) piše da se “izrazi [páreimi i parousía] nikada ne koriste za Kristov dolazak u tijelu, a παρουσία nikada ne nosi misao o povratku.
 
vorki;13747428]

Zbog čega bi Jehovin ( Gospodinov / Kristov ) dan bio dan počinka ?

Odgovor:
Prijatelju Vorki, hvala ti sto si odgovorio na neka od mojih pitanja.
ja sam dobar brijatelj Jehovinih svedoka i imam jako dobrog prijatelja po imenu Dejvidi i ove sedmice mi je doneo knjigu Otkrivenje...
Citajuci tu knjigu, naravno imam mnogo pitanja, zato mi je drago da si voljan da o tome diskutujemo.

Zbog cega bi dan Gospodnji bio dan pocinka, pa to pitaj Yhwa, a ne mene, zar nije on prilikom stvaranja odredio svoj dan za odmor?
Isaija 58,13.

Nego to nije predmet o kome Jovan raspravlja, on samo navodi okolnosti pod kojima je dobio viziju, a tu ne govorio o Hristovom ponovnom dolasku kao sto se navodi u vasem komentaru.

"Kontekst Otk. 1,10; ukazuje da izraz "dan Gospodnji" odnosi se na dan kada je Jovan video viziju. Jovan takodje daje i lokaciju "ostrvo Patmos"; razlog zbog koga je bio tamo "za rec Gospodnju"; i uslove pod kojima je primio viziju, "u duhu". Svi ovi zirazi vezani su za uslove pod kojima je Jovan video viziju." Bible Commentary vol. V. p. 735.
Zato nema razloga da onaj dan kada je Jovan video vuiziju mesamo sa danom Hristovog ponovnbog dolaska jer to su dva odvojena pojma.
---------------

2. Petrova 3:10-13 - A Jehovin ( Gospodinov ) dan doći će kao lopov. U taj će dan nebesa uz tutnjavu brzo proći i počela će se, užarena, raspasti, a zemlja i djela na njoj bit će razotkrivena.

Odgovor:
Prijatelju, zasto si stavio imenicu Jehova, kad znas da na grckom ne stoji Jehova nego Kiriov, sto znaci Gospod Bog.

Verujemo mi cvrsto u Ponovni dolazak naseg Gospoda Isusa Hrista. Ako i vi u to verujete onda se u tome slazemo.
--------------------

Otkrivenje 1:10 - Obuzet duhom dospio sam u Gospodinov dan...

Odgovor:
Nijedan od prevoda koje trenutno imam pored sebe ne kaze "dospeo sam u Gospodniji dan". Nego: Bejah u duhu u dan Gospodnji. U takvom stanju je primio viziju.
-----------------
1. Korinćanima 1:8 - Bog će vas i učiniti postojanima do kraja, da budete bez ikakve krivnje u dan našega Gospodina Isusa Krista.

1. Korinćanima 1:14 - kao što ste jednim dijelom i prihvatili, naime da smo vam mi razlog da se hvalite, kao što ćete i vi nama biti u dan našega Gospodina Isusa.

Filipljanima 1:6 - Jer uvjeren sam u ovo: onaj koji je započeo dobro djelo u vama, dovršit će ga do dana Isusa Krista.

Filipljanima 1:10 - i da možete prosuditi što je najvažnije, kako biste bili neporočni i kako ne biste drugima bili na spoticanje sve do dana Kristova.

Jasno se vidi da su kršćani prvoga stoljeća bili upoznati sa vremenom kraja, ili Kristovim ( Gospodinovim ) danom.

Odgovor:
Prijatelju Vorki, hvala ti sto si naveo ove tekstove koji jasno govore o Ponovnom Hristovom dolasku u koji mi celim srcem verujemo. Isto tako znamo i verujemo da i Jovan govori o Gospodnjem dano kada je video viziju, a to nema nikakve veze sa danom Hristovog dolaska.
-----------------------

Riječ parousía (“prisutnost”) razlikuje se od grčke riječi éleusis (“dolazak”), koja se u grčkom tekstu javlja samo jednom, u Dj 7:52, u obliku eleúseos (latinski: adventu). Izrazi parousía i éleusis ne koriste se kao sinonimi. U djelu Theological Dictionary of the New Testament (Teološki rječnik Novog zavjeta) piše da se “izrazi [páreimi i parousía] nikada ne koriste za Kristov dolazak u tijelu, a παρουσία nikada ne nosi misao o povratku.[/QUOTE]

Odgovor:

Prijatelju Vorki, hvala ti i na ovom objasnjenju.
Ovde ti je odgovor:

"Grcka rec PARUSIA, u grckoj filozofiji oznacava prisustvo ideja u njihovim pojavama(to je po Platonu); U HRISCANSKOJ TEOLOGIJI:
PONOVNI HRISTOV DOLAZAK O STRASNOME SUDU."
Vujaklija, Leksikon stranih reci i izraza, stra. 689.

Tako prijatelju Vorki, ako mislis o Platonovoj filozofiji, slobodno grcku rec parusija mozes upotrebiti da objasnis prisustvo ideja u fuilozofiji.
Medjutijm, za hriscane rec Parusia oznacava ponovni Hristov dolazak.

Prijatelju Vorki, posto vidim da znas grcki, mozes li nam reci, da li je rec Paruzija jedini izraz u Novom zavetu koji oznacava Hristov dolazak?

Mozes li nam reci koju je rec Hristos upotrebio kad govorio o svom Druugom dolasku u:

"I ugledce Sina covecijega gde IDE" Matej 24,30.

"Strazite, jer ne znate u koji ce cas DOCI Gospod vas" Matej 24,42.

"Blago tone sluzi kome, kojega DOSAVSI gospdar njegov nadje da izvrsuje tako" Matej 24,46.

Molim te da nam objasnis koja Grcka rec je u ova tri stiha upotrebljena za rec DOCI?

Unapred zahvaljujem na tvom odgovoru na ova pitanja.

Sve najbolje
 
Prijatelju Vorki,
nista nam nisi rekao o pocetku "Dana Gospodnjega" (po vasem ucenju) koji je navodno poceo 1914. godine n.e.

Mozes li nam objasniti kako ste dosli do te tvrdnje da je Hristos pomazan za Kranja na nebu 1914. godine?

Koje biblijske dokaze imate da je Hristos te godine dosao na Zemlju NEVIDLJIVO?

Na osnovu kojeg biblijskog prorocanstva to objasnjavate?

Unapred hvala na odgovoru.
 
Prijatelju Vorki,
nista nam nisi rekao o pocetku "Dana Gospodnjega" (po vasem ucenju) koji je navodno poceo 1914. godine n.e.

Mozes li nam objasniti kako ste dosli do te tvrdnje da je Hristos pomazan za Kranja na nebu 1914. godine?

Koje biblijske dokaze imate da je Hristos te godine dosao na Zemlju NEVIDLJIVO?

Na osnovu kojeg biblijskog prorocanstva to objasnjavate?

Unapred hvala na odgovoru.

U redu, odgovorit ću ti i na prijašnji post.

1. Gospodinov dan može imati značenje i na dan počinka, i na vrijeme Kristove prisutnosti, sve zavisi od konteksta u kojem se utvrđuje namjera pisca.

Otkrivenje 1:1 - Otkrivenje Isusa Krista, koje mu je dao Bog, da pokaže robovima svojim ono što će se uskoro dogoditi.

Otkrivenje 1:10 - Obuzet duhom dospio sam u Gospodinov dan.

U Otkrivenju se opisuje nešto što će se desiti u budućnosti. Ivan u viziji dospjeva u Gospodinov dan, i u tom vremenu vidi mnoštvo simboličnih detalja. U Otkrivenju 1:10 Ivan kaže: ”Pod nadahnućem sam dospio u Gospodinov dan.“ Ovaj redak je važan ključ za otključavanje razumijevanja Otkrivenja. Time se ukazuje da se knjiga Otkrivenje odnosi u prvom redu na ”Gospodinov dan“, koji je započeo kad je Isus postao kraljem 1914. godine. Ovo je potvrđeno kroz poruke sedmerim skupštinama, gdje nalazimo izraze kao što su ove riječi upućene Pergamu: ”Dolazim k vama brzo“. Nakon 96. g. n. e. Isus nije došao ni na kakav značajan način sve dok nije ustoličen kao kralj 1914. godine. Tada je započelo ispunjenje Malahije 3:1. Godine 1918. došao je u Jehovin hram da najprije sudi kući Božjoj. Sada da ne pišem dalje što se sve odvijalo.

Uglavnom, po nama kontekst govori upravo u prilog budućeg vremena, a ne vremena pisanja biblijske knjige.

2. Budući da je Matej pisao na hebrejskom, bilo bi neshvatljivo da nije upotrijebio Božje ime, a osobito kada je citirao dijelove „Starog zavjeta“ koji su ime sadržavali. Neki veoma stari fragmenti Septuaginte, koji su stvarno postojali u Isusovo vrijeme i dospjeli do naših dana, a što je vrijedno zapaziti, sadrže Božje ime. U The New International Dictionary of New Testament Theology (sv. 2, 512. str.) stoji: „Nedavna otkrića u vezi teksta (Pisma) odbacila su sumnju u ideju da su sastavljači LXX (Septuaginte) prevodili tetragramaton JHVH s Kyrios. Najstariji LXX MSS (fragmenti) koji su nam sada na raspolaganju, sadrže tetragramaton ispisan heb(rejskim) slovima u g(rčkom) tekstu. Taj običaj zadržan je i kod kasnijih židovskih prevoditelja S(tarog) z(avjeta) u prvim stoljećima A.D. (naše ere).“ Zbog toga, bez obzira da li su Isus i njegovi učenici čitali spise na hebrejskom ili grčkom jeziku, susretali su se s božanskim imenom u njima. Tako, profesor George Howard sa sveučilišta u Georgiji, SAD komentira: „Dok je Septuaginta, koju su novozavjetne crkve koristile i citirale iz nje, sadržavala hebrejski oblik božanskog imena, novozavjetni pisci su bez svake sumnje uključivali tetragramaton u svojim citatima“ (Biblical Archaeology Review, od ožujka/marta 1978. godine na 14. str.). Ima dovoljno dokaza da se Božje ime koristilo u prvobitnim spisima Novoga zavjeta.

3. Bez ljutnje, ali ne znam kakve veze ima Platon sa kršćanstvom i Kristom, osim što je uspio da ubaci mnoštvo poganskih i filozofskih ideja, koje su nažalost, u crkvenom kršćanstvu, prihvaćene. U vezi sa značenjem te riječi, doktor teologije Israel P. Warren napisao je u svom djelu The Parousia (Parusija): “Mi često govorimo o ‘drugom adventu’, ‘drugom dolasku’ itd., ali Biblija nikada ne govori o ‘drugoj Parusiji’. Kakva god da je trebala biti njena priroda, Parusija je bila nešto osobito, što se nije dogodilo nikada prije, niti će se ikada ponovno dogoditi. Ta je prisutnost trebala biti drugačija i značajnija od svih ostalih njegovih očitovanja ljudima, pa bi taj izraz s pravom trebao stajati samostalno i glasiti jednostavno PRISUTNOST, bez ikakvih epiteta koji bi pobliže određivali njegovo značenje” (Portland, Maine, Sjedinjene Države, 1879, 12-15. stranica). Također, A Greek-English Lexicon of the New Testament and Other Early Christian Literature (Grčko-engleski rječnik Novoga zavjeta i druge ranokršćanske literature) W. Bauera kaže da je parousía “postala službeni naziv za posjet osobe visokog ranga, osobito posjet kraljeva i careva nekoj provinciji” (drugo izdanje na engleskom, priredili F. W. Gingrich i F. W. Danker, Chicago i London, 1979, 630. stranica). U Mt 24:3, kao i u drugim recima, poput 1So 3:13 i 2So 2:1, riječ parousía odnosi se na prisutnost Isusa Krista tijekom posljednjih dana ovog svjetskog poretka, nakon njegova ustoličenja za Kralja.

4. U vezi računanja 7 vremena, radi se o dubljoj tematici izučavanja. No dobro, probat ću ukratko objasniti. Kao što vjerovatno znaš, Izrael je bio Božji narod, a njegovi zemaljski Kraljevi, direktni Jehovini zastupnici na zemlji. Svaki taj Kralj je bio i Pomazanik. Međutim, u jednom trenutku povijesti prorečeno je da će neznabošci gaziti Božje Kraljevstvo na zemlji, sve dok ne prođe 7 vremena. Kao što si i sam napisao, od 607. pr.n.e. kada je Bog oduzeo pravo priznanja Izraelskim Kraljevima da budu njegovi zastupnici na zemlji, trebalo je proći 2520 dana, odnosno godina. Završetak je pado točno na 1914. n.e.

Ezekijel 21:25-27 - A tebi, smrtno ranjeni, zli poglavaru Izraelov, čiji je dan došao u vrijeme konačne kazne za prijestup, ovako kaže Svevišnji Gospodin Jehova: ‘Skini turban i odloži krunu! Do promjene će doći. Uzvisi što je nisko, ponizi visokoga! Uništit ću, uništit ću, uništit ću krunu, i ona neće biti ničija dok ne dođe onaj koji po zakonu ima pravo na nju, i njemu ću je dati.’

Posljednjem Izraelskom Kralju, koji je bio priznat od Jehove, oduzima se kruna, a s time i samo priznanje. Isus je rekao da će neznabošci vladati točno određeno vrijeme. Izvještaj iz 4. poglavlja Danijela pomaže nam otkriti koliko je to trajalo. Kao što sam napomenuo, to je bilo 7 vremena, odnosno 2520 godina. Krist je "sjeme" koje se proriče još od prve biblijske knjige, a koji će zakonski nasljediti Kraljevstvo.

Luka 1:31-33 - Evo, zatrudnjet ćeš i rodit ćeš sina. Daj mu ime Isus! On će biti velik i zvat će se Sin Svevišnjega. Jehova Bog dat će mu prijestolje Davida, oca njegova, i on će kraljevati nad domom Jakovljevim zauvijek i kraljevstvu njegovu neće biti kraja.”

Međutim, Isus je jasno rekao da njegovo vrijeme još nije došlo da preuzme kraljevsku krunu. Tako je dao do znanja da 1. stoljeće nije vrijeme njegovog ustoličenja. Pisma dalje kažu kako je poslije uskrsnuće otišao Ocu s desne strane da čeka jedno određeno vrijeme, dok se ne postave neprijatelji pod njegove noge. Otkrivenje daje na znanje da će se nebesko Božje Kraljevstvo uspostaviti nakon nebeskog rata, i zbacivanja Sotone na zemlju.

Otkrivenje 12:10 - I začuo sam jak glas na nebu kako govori:“Sada je nastalo spasenje i moć i kraljevstvo Boga našega i vlast Krista njegova, jer je zbačen optužitelj braće naše, koji ih je dan i noć optuživao pred Bogom našim!

Poslije čišćenja nebesa uspostavljeno je Kraljevstvo na čelu sa Isusom Kristom, i tako je Mesija počeo vladati nad svojim neprijateljima, koji su bili zbačeni ispod njegovih nogu. Pošto pravi Božji narod označava Kraljevstvo na zemlji, tako se i ispunjavaju stihovi da će vladati i usred neprijatelja svojih. Pošto je Krist umro u tijelu kao čoviek, uskrsnut je u duhu kao duhovno biće, što označava njegovu prisutnost upravo u takvom obliku.

Ovo je najkraće što sam mogao, kako bi ti pojasnio naše vjerovanje. Međutim, ovakav način nije dobar za razumijevanje, pa te ja savjetujem da razgovaraš sa starješinama moje religije, jer će objašnjenje biti puno jasnije i kvalitetnije. Svi imaju svoja vjerovanja, no naša su upravo ovakva, za nas logična i istinita.

Pozdrav, i želim ti spoznaju istine, Božji blagoslov i ponajviše ljubav u srcu. :bye:

Juda 2 - Neka vam se umnoži milosrđe i mir i ljubav! :heart:
 
vorki;13752837]

1. Gospodinov dan može imati značenje i na dan počinka, i na vrijeme Kristove prisutnosti, sve zavisi od konteksta u kojem se utvrđuje namjera pisca.

Otkrivenje 1:1 - Otkrivenje Isusa Krista, koje mu je dao Bog, da pokaže robovima svojim ono što će se uskoro dogoditi.

Otkrivenje 1:10 - Obuzet duhom dospio sam u Gospodinov dan.

U Otkrivenju se opisuje nešto što će se desiti u budućnosti. Ivan u viziji dospjeva u Gospodinov dan, i u tom vremenu vidi mnoštvo simboličnih detalja.

Odgovor:
Vorki, slazem se ja da Otkrivenje govori o Buducnosti, ali nije na odmet da primetis da ono govori i o proslosti i sadasnjosti. Zar, najpre Jovana ne opisuje sedam Crkava u Maloj Aziji sa svim njihovim lokalnim problemima?

"Otkrivenje otkriva svetu sta je bilo, sta je sada i sta ce biti"
Bible Commentary V. 7 p. 954.

Vorki, prevod koji si naveo je POGRESAN.
Zasto nisi oznacio koji je to prevod"

"Bejah u duhu u dan Gospodnji i cuh..." Karadzic.
"U dan Gospodnji Zaneh se i cuh..." Carnic
"Bijah u duhu u dan Gospodnji i cuh..." Zagoda
"I was on the Spirit on de Lord's day and heared" KJV
"U dan Gospodnji padoh u zanos i cuh.." Stvarnost
"Bijah u duhu u dan Gospodnji i cuh..." Bakotic.
"Je fus ravi en spirit o jour du Seigniu, et j'entendis" Louis Segond
Pregledao sam orginalni tekst na Grckom i on tako pise.

Brate dragi, vidis da svi ovi prevodi kazu da je to bio dan Gospodnji u kome je Jovan vdeo viziju, jer je tada cuo glas koji mu je giovorio.
Ako zelis mogu da ti navedem jos desetine prevoda koji su mi pri ruci.
Tvoj prevod koji si naveo je pogresan.
 
Vorki:

Ovo je potvrđeno kroz poruke sedmerim skupštinama, gdje nalazimo izraze kao što su ove riječi upućene Pergamu: ”Dolazim k vama brzo“. Nakon 96. g. n. e. Isus nije došao ni na kakav značajan način sve dok nije ustoličen kao kralj 1914. godine.

Odgovor:
Zar je za tebe nekakav dokaz to sto kaze "Evio dolazim brzo"?
Shvati da Hristos dolazi i za Njega to i jeste brzo.
Drugo obrati paznju na Pavlovu izjavu:
"Jer ce sam Gospod sa zapovescnu ...SICI S NEBA...
A POTOM MI ZIVI KOJI SMO OSTALI ZAJEDNO S NJIM BICEMO UZETI NA OBLAKE NA SUSRET GOSPODU". 1. Solunjanima 4,15-27.

Nadam se da si primetio da je Pavle is ebe uvrstao u zive koji ce docekati Hristov ponovni dolazak.
Tako je verovao Pavle a isto i Jovan.
---------------

Tada je započelo ispunjenje Malahije 3:1. Godine 1918. došao je u Jehovin hram da najprije sudi kući Božjoj. Sada da ne pišem dalje što se sve odvijalo.

Odgovor:
Vorki, lepo ti to nama kazes. Ja te potpuno razumem. Ali problem je sto u biblijskim prorocanstvima nigde nemamo te godine.
Na osnovu koga prorocanstva si ti dospeo u 1914 i 1918?
To je bila samo Raslova zamisao, koja uopste nema biblijsku osnovu.
Na toj teoriji pociva i 1975. godina kada je trebao da se desi Armagedon i da Jehova pobije sve koji nisu Jehovini svedoci, pa reci nam sta se te godine desilo? Bas NISTA!
Vidis prijatelju, cela ta hronologija je pogresna i ja se cudim da jos ima ljudi koji se oslanjaju na tu rulez.
Kao sto su mnogi drugi datumi bili promasaji tako je i ovaj, samo ti to
izgleda da ne zelis da saznas.
---------------------

2. Budući da je Matej pisao na hebrejskom, bilo bi neshvatljivo da nije upotrijebio Božje ime, a osobito kada je citirao dijelove „Starog zavjeta“ koji su ime sadržavali.

Odgovor:
Prijatelju, mi ovde diskutujemo o Otkrivenju, a ne o Mateju.
Zasto mesas teme.
Pre svega da li si siguran da je Matej pisao na "Hebrejskom" jeziku?

Nije to bio U PRAVOM SMISLU Jevrejski nego "OVO JEVANDJELJE JE NAPISANO NA SIRIJSKOHALDEJSKOM ILI ARAMEJSKOM POKRAJINSKOM DIJALEKTU." Bible Cimmentary
 
vorki;13752837]

1. Gospodinov dan može imati značenje i na dan počinka, i na vrijeme Kristove prisutnosti, sve zavisi od konteksta u kojem se utvrđuje namjera pisca.

Otkrivenje 1:1 - Otkrivenje Isusa Krista, koje mu je dao Bog, da pokaže robovima svojim ono što će se uskoro dogoditi.

Otkrivenje 1:10 - Obuzet duhom dospio sam u Gospodinov dan.

U Otkrivenju se opisuje nešto što će se desiti u budućnosti. Ivan u viziji dospjeva u Gospodinov dan, i u tom vremenu vidi mnoštvo simboličnih detalja.

Odgovor:
Vorki, slazem se ja da Otkrivenje govori o Buducnosti, ali nije na odmet da primetis da ono govori i o proslosti i sadasnjosti. Zar, najpre Jovana ne opisuje sedam Crkava u Maloj Aziji sa svim njihovim lokalnim problemima?

"Otkrivenje otkriva svetu sta je bilo, sta je sada i sta ce biti"
Bible Commentary V. 7 p. 954.

Vorki, prevod koji si naveo je POGRESAN.
Zasto nisi oznacio koji je to prevod"

"Bejah u duhu u dan Gospodnji i cuh..." Karadzic.
"U dan Gospodnji Zaneh se i cuh..." Carnic
"Bijah u duhu u dan Gospodnji i cuh..." Zagoda
"I was on the Spirit on de Lord's day and heared" KJV
"U dan Gospodnji padoh u zanos i cuh.." Stvarnost
"Bijah u duhu u dan Gospodnji i cuh..." Bakotic.
"Je fus ravi en spirit o jour du Seigniu, et j'entendis" Louis Segond
Pregledao sam orginalni tekst na Grckom i on tako pise.

Brate dragi, vidis da svi ovi prevodi kazu da je to bio dan Gospodnji u kome je Jovan vdeo viziju, jer je tada cuo glas koji mu je giovorio.
Ako zelis mogu da ti navedem jos desetine prevoda koji su mi pri ruci.
Tvoj prevod koji si naveo je pogresan.

Što je onda ”Gospodinov dan“?

Kontekst Otkrivenja 1:10 ukazuje na Isusa kao Gospodina čiji je to dan. Božja riječ označava izraze kao što je ”dan našega Gospodina Isusa Krista“ kao vrijeme suđenja čovječanstvu i ponovne uspostave Raja (1. Korinćanima 1:8, St; 15:24-26; Filipljanima 1:6, 10; 2:16).

Dakle, Hans Bruns je u pravu kad u svom prijevodu sa komentarom, Das Neue Testament (Novi Zavjet), kaže: ”Neki tvrde da on [Ivan] ovdje govori o suboti ili nedjelji, ali je daleko vjerojatnije da ukazuje na slavni Gospodinov dan, na koji se konačno odnose sva njegova kasnija opisivanja.“ W. E. Vine kaže: ” ’Gospodinov dan‘ (...) je Dan njegove vidljive osude svijeta.“ Lexikon zur Bibel (Leksikon Biblije) od Fritza Rieneckera kaže da se ”Gospodinov dan“ jasno odnosi na ”sudnji dan“.

”Dolazim k vama brzo“ (Otkrivenje 2:16, NS; 3:3, 11). Ove riječi jasno pokazuju buduću radnju, koja nije nastupila odmah poslije pisanja ove knjige. Nastupio je upravo prorečeni kršćanski "otpad", koji je kao "kukolj" prekrio "pšenicu". Upravo se zato Gospodinov dan ili dan Gospodinov, sasvim svejedno, dešava u vremenu kraja.

No, da se ja i ti ne natežemo oko ovoga, istina je da postoje izučavatelji koji tvrde kao i ti, dok postoje oni izučavatelji koji tvrde kao mi.

Mi smo prihvatili jedan vid tumačenja, a ti prihvati kakav tebi paše.

Pozdrav i ugodan dan ! :heart: :bye:
 
Vorki:

Ovo je potvrđeno kroz poruke sedmerim skupštinama, gdje nalazimo izraze kao što su ove riječi upućene Pergamu: ”Dolazim k vama brzo“. Nakon 96. g. n. e. Isus nije došao ni na kakav značajan način sve dok nije ustoličen kao kralj 1914. godine.

Odgovor:
Zar je za tebe nekakav dokaz to sto kaze "Evio dolazim brzo"?
Shvati da Hristos dolazi i za Njega to i jeste brzo.
Drugo obrati paznju na Pavlovu izjavu:
"Jer ce sam Gospod sa zapovescnu ...SICI S NEBA...
A POTOM MI ZIVI KOJI SMO OSTALI ZAJEDNO S NJIM BICEMO UZETI NA OBLAKE NA SUSRET GOSPODU". 1. Solunjanima 4,15-27.

Nadam se da si primetio da je Pavle is ebe uvrstao u zive koji ce docekati Hristov ponovni dolazak.
Tako je verovao Pavle a isto i Jovan.
---------------

Tada je započelo ispunjenje Malahije 3:1. Godine 1918. došao je u Jehovin hram da najprije sudi kući Božjoj. Sada da ne pišem dalje što se sve odvijalo.

Odgovor:
Vorki, lepo ti to nama kazes. Ja te potpuno razumem. Ali problem je sto u biblijskim prorocanstvima nigde nemamo te godine.
Na osnovu koga prorocanstva si ti dospeo u 1914 i 1918?
To je bila samo Raslova zamisao, koja uopste nema biblijsku osnovu.
Na toj teoriji pociva i 1975. godina kada je trebao da se desi Armagedon i da Jehova pobije sve koji nisu Jehovini svedoci, pa reci nam sta se te godine desilo? Bas NISTA!
Vidis prijatelju, cela ta hronologija je pogresna i ja se cudim da jos ima ljudi koji se oslanjaju na tu rulez.
Kao sto su mnogi drugi datumi bili promasaji tako je i ovaj, samo ti to
izgleda da ne zelis da saznas.
---------------------

2. Budući da je Matej pisao na hebrejskom, bilo bi neshvatljivo da nije upotrijebio Božje ime, a osobito kada je citirao dijelove „Starog zavjeta“ koji su ime sadržavali.

Odgovor:
Prijatelju, mi ovde diskutujemo o Otkrivenju, a ne o Mateju.
Zasto mesas teme.
Pre svega da li si siguran da je Matej pisao na "Hebrejskom" jeziku?

Nije to bio U PRAVOM SMISLU Jevrejski nego "OVO JEVANDJELJE JE NAPISANO NA SIRIJSKOHALDEJSKOM ILI ARAMEJSKOM POKRAJINSKOM DIJALEKTU." Bible Cimmentary

1. ”Dolazim k vama brzo“. Normalno da je bitna ta izjava, jer sugerira buduću radnju. A što se tiče Pavlove izjave, ne zaboravi da su kršćani prvoga stoljeća imali pogrešnu predodžbu, kada nastupa Gospodinov dan, pogotovo prije dovršenja knjige Otkrivenje.

Djela apostolska 1:6 - A kad su se okupili, upitali su ga: “Gospodine, hoćeš li u ovo vrijeme Izraelu obnoviti kraljevstvo?

2. Rusellova predodžbe imaju osnovu, samo se treba malo bolje o tome znati, a ne površno. Sve godine za koje su "Izučavatelji Biblije" vjerovali da imaju određeno značenje, ustvari govori nešto o nama. Za razliku od ostalih denominacija, mi smo BUDNI. Navest ću ti primjer : Isus je rekao da će doći kao "lopov u noći". Znači, On nije naveo točno određeno vrijeme, no rekao je jasno da njegovi pravi učenici trebaju "ostati budni i stražariti". Svaki savjestan stražar reagira na bilo kakav šum, što dokazuje njegovu ozbiljnost shvaćanja Kristovih riječi i njegovu budnost.

3. Ja ti samo odgovaram na pitanje o Božjem imenu u Novom zavjetu, tako da razgovaramo i o Otkrivenju i o ostalim biblijskim knjigama.

Postoje dokazi koji ukazuju na to da je Matej svoje Evanđelje izvorno napisao na pučkom hebrejskom jeziku svoga vremena, a kasnije ga je preveo na grčki. U 3. poglavlju svog djela De viris inlustribus (O slavnim muževima) Jeronim je napisao: “Matej, koji se zove i Levi, i koji je bio poreznik prije nego što je postao apostol, najprije je u Judeji na hebrejskom jeziku i hebrejskim slovima napisao Evanđelje o Kristu za one iz obrezanja koji su postali vjernici.” Jeronim dodaje da je hebrejski tekst tog Evanđelja bio sačuvan do njegovih dana (četvrto i peto stoljeće n. e.) u biblioteci koju je Pamfil uredio u Cezareji.

Manuskripti knjige Otkrivenja (posljednje knjige Biblije) imaju Božje ime u skraćenu obliku „Jah“ (u riječi Alelluja, ST).

Zamolio bi te da se predstaviš i kažeš iz koje si ti vjerske denominacije.
 
vorki;13759030]
Što je onda ”Gospodinov dan“?

Kontekst Otkrivenja 1:10 ukazuje na Isusa kao Gospodina čiji je to dan. Božja riječ označava izraze kao što je ”dan našega Gospodina Isusa Krista“ kao vrijeme suđenja čovječanstvu i ponovne uspostave Raja (1. Korinćanima 1:8, St; 15:24-26; Filipljanima 1:6, 10; 2:16).


No, da se ja i ti ne natežemo oko ovoga, istina je da postoje izučavatelji koji tvrde kao i ti, dok postoje oni izučavatelji koji tvrde kao mi.

Mi smo prihvatili jedan vid tumačenja, a ti prihvati kakav tebi paše.

Pozdrav i ugodan dan ! :heart: :bye:[/QUOTE]



Vorki, slazem se da se po ovome ne mozemo sloziti pa uredu.

Ako je onda kada je Jovan video viziju bio Gospodnji dan suda,
zanaci da je sud tada poceo, a nije kasnije, kako vi ucite.
 
1. ”Dolazim k vama brzo“. Normalno da je bitna ta izjava, jer sugerira buduću radnju. A što se tiče Pavlove izjave, ne zaboravi da su kršćani prvoga stoljeća imali pogrešnu predodžbu, kada nastupa Gospodinov dan, pogotovo prije dovršenja knjige Otkrivenje.

Odgovor:
Ja mislim da pre danas mnogi ne znaju koje je Gospodnii dan, a da su prvi hriscani znali mnogo bolje nego mi danas. Otpad..
--------------

2. Rusellova predodžbe imaju osnovu, samo se treba malo bolje o tome znati, a ne površno.

Odgovor:
Mozda ja o Raslovim predodzbama zna vise ne go ti.
Ako je tako, zasto je Rutherfort odbacio svih sedam Raslovih knjiga izjavljujucui da sadrze jeres. Vidis da je Rutherford dokazao da nije tako kako ti verujes da je.
------------
Sve godine za koje su "Izučavatelji Biblije" vjerovali da imaju određeno značenje, ustvari govori nešto o nama. Za razliku od ostalih denominacija, mi smo BUDNI.

Odgovor:
Ako je tako zasto su vasi lideri toliko puta se prevarili u proracunu?
Zar nisu dokazali da godine za koje su oni predvideli vazne dogadjaje nisu se ispunili? To je totalni promasaj.
A ja sam od tebe trazio da nam dokazes kako ste dosli do 1914 i 1918 godine? Gde je odgovor?
-------------
Navest ću ti primjer : Isus je rekao da će doći kao "lopov u noći". Znači, On nije naveo točno određeno vrijeme, no rekao je jasno da njegovi pravi učenici trebaju "ostati budni i stražariti". Svaki savjestan stražar reagira na bilo kakav šum, što dokazuje njegovu ozbiljnost shvaćanja Kristovih riječi i njegovu budnost.

Odgovor:
Vorki, mnogo si me odusevio ovim odgovorom.
Samo ne bih rekao da ste vi bas toliko BUDNI kao sto mislite.

Slazem se sa tobom da je Hristos rekao da ce doci u nevreme kao lupez nocu i da trebamo biti budni.

Medjutim, Vorki, nisi li ti ovom svojom famoznom izjavom izrazio verovanje u Ponovni Hristov Dolazak u slavi, a odbacio ono pogresno ucenje da je dosalo 1914. godine? Ako si to mislio, onda si ti zaista dobro uznapredovao. Znaci da i ti verujes u skori Hristov dolazk za koji svi treba da budemo spremni.
 
Poslednja izmena:
vorki;13759030]
Što je onda ”Gospodinov dan“?

Kontekst Otkrivenja 1:10 ukazuje na Isusa kao Gospodina čiji je to dan. Božja riječ označava izraze kao što je ”dan našega Gospodina Isusa Krista“ kao vrijeme suđenja čovječanstvu i ponovne uspostave Raja (1. Korinćanima 1:8, St; 15:24-26; Filipljanima 1:6, 10; 2:16).


No, da se ja i ti ne natežemo oko ovoga, istina je da postoje izučavatelji koji tvrde kao i ti, dok postoje oni izučavatelji koji tvrde kao mi.

Mi smo prihvatili jedan vid tumačenja, a ti prihvati kakav tebi paše.

Pozdrav i ugodan dan ! :heart: :bye:



Vorki, slazem se da se po ovome ne mozemo sloziti pa uredu.

Ako je onda kada je Jovan video viziju bio Gospodnji dan suda,
zanaci da je sud tada poceo, a nije kasnije, kako vi ucite.[/QUOTE]

Dan suda i Gospodinov dan su dvije različite kategorije.

Gospodinov dan obuhvaća vrijeme Kristove nevidljive prisutnosti, koja je počela od 1914. a traje do početka "velike nevolje" u kojoj Isus izvršava Božju osudu nad zlim ljudima. Dan suda počinje od trenutka uspostavljanja Kristove tisućugodišnje vladavine, u kojoj će biti uskrsavanje ljudi, i na kraju tog vremena sud.
 
1. ”Dolazim k vama brzo“. Normalno da je bitna ta izjava, jer sugerira buduću radnju. A što se tiče Pavlove izjave, ne zaboravi da su kršćani prvoga stoljeća imali pogrešnu predodžbu, kada nastupa Gospodinov dan, pogotovo prije dovršenja knjige Otkrivenje.

Odgovor:
Ja mislim da pre danas mnogi ne znaju koje je Gospodnii dan, a da su prvi hriscani znali mnogo bolje nego mi danas. Otpad..
--------------

2. Rusellova predodžbe imaju osnovu, samo se treba malo bolje o tome znati, a ne površno.

Odgovor:
Mozda ja o Raslovim predodzbama zna vise ne go ti.
Ako je tako, zasto je Rutherfort odbacio svih sedam Raslovih knjiga izjavljujucui da sadrze jeres. Vidis da je Rutherford dokazao da nije tako kako ti verujes da je.
------------
Sve godine za koje su "Izučavatelji Biblije" vjerovali da imaju određeno značenje, ustvari govori nešto o nama. Za razliku od ostalih denominacija, mi smo BUDNI.

Odgovor:
Ako je tako zasto su vasi lideri toliko puta se prevarili u proracunu?
Zar nisu dokazali da godine za koje su oni predvideli vazne dogadjaje nisu se ispunili? To je totalni promasaj.
A ja sam od tebe trazio da nam dokazes kako ste dosli do 1914 i 1918 godine? Gde je odgovor?
-------------
Navest ću ti primjer : Isus je rekao da će doći kao "lopov u noći". Znači, On nije naveo točno određeno vrijeme, no rekao je jasno da njegovi pravi učenici trebaju "ostati budni i stražariti". Svaki savjestan stražar reagira na bilo kakav šum, što dokazuje njegovu ozbiljnost shvaćanja Kristovih riječi i njegovu budnost.

Odgovor:
Vorki, mnogo si me odusevio ovim odgovorom.
Samo ne bih rekao da ste vi bas toliko BUDNI kao sto mislite.

Slazem se sa tobom da je Hristos rekao da ce doci u nevreme kao lupez nocu i da trebamo biti budni.

Medjutim, Vorki, nisi li ti ovom svojom famoznom izjavom izrazio verovanje u Ponovni Hristov Dolazak u slavi, a odbacio ono pogresno ucenje da je dosalo 1914. godine? Ako si to mislio, onda si ti zaista dobro uznapredovao. Znaci da i ti verujes u skori Hristov dolazk za koji svi treba da budemo spremni.

Bez ljutnje, no ne namjeravam konstantno pisati o našem učenju. Ako ti nešto ne paše, tvoja volja, dok nama to paše. Ako te zanima dubina našeg učenja, imaš u svakom gradu predsavništva Jehovinih svjedoka, pa slobodno odi i razgovaraj sa starješinama. Ovaj način je pogrešan, jer ti ćeš govoriti jedno, a ja drugo, i na kraju će svatko ostati pri svome.

Tko bolje zna, ondašnji kršćani, ili kršćani "vremena kraja", Biblija sasvim jasno odgovara. Njihova spoznaja je bila djelomična, dok će razumijevanje rasti kako se svršetak vremena bude bližio.

Rutherford nije odbacio knjige, nego je "vodeće tijelo" tada imalo bolji uvid u određene spoznaje, koje su promjenjene. Upravo je vrlina pravih kršćana iskreno priznavanje pogrešnog razumijevanja i stavova, kao što je bio slučaj sa Božjim narodom kroz povijest, od Izraela do kršćana prvoga stoljeća.

Prevarili u proračunu čega ? Nekoliko puta je bilo ispravljanje pogrešnih razumijevanja, i to je, kao što sam već naveo, vrlina poštenja za razliku od ostalih denominacija koje tretiraju svoje vjerovanje bez obzira na pogrešnost. Kao što u Izrekama 4:18 stoji, "da će se rasvjetljavati sve dok ne bude potpuni dan".

To je tvoj zaključak za našu budnost, no samo da te podsjetim, da je uvijek bolje prvo pomesti ispred svojih vrata. Bilo bi lijepo da se predstaviš, tako da malo razgovaramo o tvojoj religijskoj denominaciji.
 
Vorki daj nam JEDAN prier u Bibliji kada je Bog delovao na taj nacin u svom narodu dozvoljavajuci da stalno otkriva "nove"greske,pocevsi od vaseg osnivanja pa sve do 1975.?O tome sam podugacko i posiroko pisao da se ne ponavljam,ali ako vec zelis da diskutujes onda si duzan da das odgovre,na pitanja koja su ti postavljena,a ne da radis samo copy paste
 
Vorki daj nam JEDAN prier u Bibliji kada je Bog delovao na taj nacin u svom narodu dozvoljavajuci da stalno otkriva "nove"greske,pocevsi od vaseg osnivanja pa sve do 1975.?O tome sam podugacko i posiroko pisao da se ne ponavljam,ali ako vec zelis da diskutujes onda si duzan da das odgovre,na pitanja koja su ti postavljena,a ne da radis samo copy paste

Sve do pred kraj 1914, mnogi su kršćani očekivali da će se Krist vratiti u to vrijeme i da će ih uzeti na nebo. Zato je u predavanju održanom 30. rujna 1914. A. H. Macmillan, jedan od Istraživača Biblije, izjavio: ”Ovo je vjerojatno posljednje javno predavanje koje ću ikad održati, jer ćemo uskoro krenuti kući [na nebo].“ Macmillan je očigledno bio u zabludi, no to nije bilo jedino neispunjeno očekivanje koje su gajili on i njegovi suradnici, Istraživači Biblije. Istraživači Biblije, od 1931. poznati pod imenom Jehovini svjedoci, očekivali su i da će se 1925. ispuniti divna biblijska proročanstva. Pretpostavljali su da će u to vrijeme započeti zemaljsko uskrsnuće, kad će se u život vratiti vjerni muževi starog doba kao što su Abraham, David i Danijel. U novije doba mnogi su Svjedoci nagađali da bi se zbivanja povezana s početkom Kristove Milenijske vladavine mogla početi odvijati 1975. Njihovo se očekivanje temeljilo na shvaćanju da će tada započeti sedmi milenij ljudske povijesti.

Ta pogrešna gledišta ne znače da su Božja obećanja lažna, da je on načinio pogrešku. Ni u kom slučaju! Isto kao i u slučaju kršćana u prvom stoljeću, do grešaka ili pogrešnih shvaćanja došlo je stoga što oni nisu poslušali Isusovo upozorenje: ’Vi ne znate kad će vrijeme nastati.‘ Pogrešne zaključke nisu donijeli zbog zlobe ili nevjernosti Kristu, nego uslijed gorljive želje da u svoje vrijeme vide ostvarenje Božjih obećanja.

Zato je A. H. Macmillan kasnije objasnio: ”Naučio sam da moramo priznati svoje pogreške i nastaviti s istraživanjem Božje riječi kako bismo dobili veće prosvjetljenje. Bez obzira na to kakve smo preinake u svojim gledištima morali poduzimati s vremena na vrijeme, one nisu promijenile velikodušnu pripremu otkupnine i Božje obećanje vječnog života.“ Doista, u Božja se obećanja možemo pouzdati! Ljudi su ti koji su skloni pogrešci. Zato će pravi kršćani zadržati stav čekanja, u poslušnosti Isusovoj zapovijedi. Oni će ostati budni i spremni za Kristov neizbježiv dolazak u ulozi Božjeg Izvršitelja Presude. Oni neće dopustiti da im osjetila otupe uslijed lažnih predviđanja i da ignoriraju istinito upozorenje o kraju svijeta.

Primjer : Djela apostolska 1:6

Kad su se apostoli okupili na Maslinskoj gori, to je bio posljednji put da su se sastali s Isusom na Zemlji. Znatiželjno su ga upitali: “Gospodine, hoćeš li u ovo vrijeme Izraelu obnoviti kraljevstvo?”

Tim su pitanjem pokazali da imaju dvije pogrešne predodžbe. Kao prvo, mislili su da će Božje Kraljevstvo biti obnovljeno doslovnom Izraelu. Kao drugo, očekivali su da će obećano Kraljevstvo zavladati odmah, “u ovo vrijeme”.

To što su imali pogrešnu predodžbu, ne znači da ih je Bog odbacio, nego upravo suprotno, vidjelo se da su od samoga početka bili BUDNI na Kristove riječi, te su razmišljali o njima.

O grčkom glagolu koji je preveden s ”biti budan“ leksikograf W. E. Vine objašnjava da on doslovno znači ’otjerati san‘ i da ”ne označava samo budnost već i budno praćenje onih koji nešto namjeravaju učiniti“.
 
A. H. Macmillan, jedan od Istraživača Biblije, izjavio: ”Ovo je vjerojatno posljednje javno predavanje koje ću ikad održati, jer ćemo uskoro krenuti kući [na nebo].“ Macmillan je očigledno bio u zabludi, no to nije bilo jedino neispunjeno očekivanje koje su gajili on i njegovi suradnici, Istraživači Biblije. Istraživači Biblije, od 1931. poznati pod imenom Jehovini svjedoci, očekivali su i da će se 1925. ispuniti divna biblijska proročanstva. Pretpostavljali su da će u to vrijeme započeti zemaljsko uskrsnuće, kad će se u život vratiti vjerni muževi starog doba kao što su Abraham, David i Danijel. U novije doba mnogi su Svjedoci nagađali da bi se zbivanja povezana s početkom Kristove Milenijske vladavine mogla početi odvijati 1975. Njihovo se očekivanje temeljilo na shvaćanju da će tada započeti sedmi milenij ljudske povijesti.

Ta pogrešna gledišta ...

Problem je u tome da ce se takve zablude i pogreske desavati u nedogled, jer, jednostavno takve stvari kao uskrsnuce i slicno se ne desavaju. No ja iz iskrenog srca zelim da se svim hriscanima ispune njihovi snovi, normalno, samo oni pozitivni sa happy end zavrsetkom.

:)
 
/QUOTE]
Vorki,mogu li dobiti jedan primer kada je Bog tako vodio svoj narod i dozvoljavao da idu iz zablude u zabludu i da je kao takvu godinama objavljuju?

Naveo sam ti Djela apostolska 1:6

Ili Djela apostolska 14. i 15. poglavlje, gdje su pogrešno shvaćali smisao obrezanja.

1. Ivanova 2:18 Djeco, posljednji je čas i, kao što ste čuli da će doći antikrist, već sada su se pojavili mnogi antikristi. Po tome znamo da je posljednji čas.

Kao što su mislili da će kraj doći u njihovo vrijeme, zbog pojave raznih kršćanskih otpadnika.

Ima dosta primjera.
 
Primeri su ti potpuno neprimereni tj.neadekvatni.Navodis pogresno shvatanje obrezanja,jel to prorocanstvo?:zcepanje:Koliko je trajalo,da nije 100 godina kao kod vas?Drugo obrezanje je vec postojalo,nisu oni nesto novo izmislili,a i normalan je bio taj uticaj jer su i sami odatle potekli,dakle potpuno si promasio.Niste vi imali pogresno razumevanje necega,vec ste ODREDJIVALI datum Hristovog dolaska,a to su priznao ti ili ne 2 potpuno razlicite i neuporedive stvari.Staviti znak jednakosti izmedju;ako se ne obrezes i Isus dolazi sledece godine npr.je zaista vise nego neozbiljno.Znaci daj JEDAN primer kada je verni bozji ostatak imao POGRESNA prorocanstva vise puta i to za redom uvek i Bog ravnodusno gledao na to:dash:
 
Primeri su ti potpuno neprimereni tj.neadekvatni.Navodis pogresno shvatanje obrezanja,jel to prorocanstvo?:zcepanje:Koliko je trajalo,da nije 100 godina kao kod vas?Drugo obrezanje je vec postojalo,nisu oni nesto novo izmislili,a i normalan je bio taj uticaj jer su i sami odatle potekli,dakle potpuno si promasio.Niste vi imali pogresno razumevanje necega,vec ste ODREDJIVALI datum Hristovog dolaska,a to su priznao ti ili ne 2 potpuno razlicite i neuporedive stvari.Staviti znak jednakosti izmedju;ako se ne obrezes i Isus dolazi sledece godine npr.je zaista vise nego neozbiljno.Znaci daj JEDAN primer kada je verni bozji ostatak imao POGRESNA prorocanstva vise puta i to za redom uvek i Bog ravnodusno gledao na to:dash:

Dali si ti možda pravi kršćanin ?
 
[vorki;13768279]
Bez ljutnje, no ne namjeravam konstantno pisati o našem učenju. Ako ti nešto ne paše, tvoja volja, dok nama to paše. Ako te zanima dubina našeg učenja, imaš u svakom gradu predsavništva Jehovinih svjedoka, pa slobodno odi i razgovaraj sa starješinama. Ovaj način je pogrešan, jer ti ćeš govoriti jedno, a ja drugo, i na kraju će svatko ostati pri svome.

Odgovor:

Vorki, moze to i tako kako ti predlazes, ali ako je tako, sta ti i ja onda radimo ovde? Ako ti nesto nije jasno idi u Vatikan pa pitaj papu, a nas ovde ostavi na miru. Jeli to dobro?

Vorki, mi smo ovde dosli sa namerom da diskutujemo, da li sam u pravu? Pa zasto bi ti onda cim treba da das odredjeni odgobvor na teza pitanja mene slao nekome drugome. Znam ja dobro gde su JS u okolini u kojoj zivim. Rekao sam ti da me moj dobar pirijatelj JS ceto posecuje, ali problem je on je stariji covek pa ni ne zelim da ga mucim teskim pitanjima za koje unapred znam da nece moci da mi odgovori.
A posto si se ti ovde prestavio kao onaj koj dobro poznajes ucenje JS onda ili da nastavimo, ili ako hoces jednostavno da prestanemo.
-------------------

Rutherford nije odbacio knjige, nego je "vodeće tijelo" tada imalo bolji uvid u određene spoznaje, koje su promjenjene.

Odgovor:
Vorki, bas ti hvala na ovoj izjavi. Pa zar ne vidis da je to jos gore?
To znaci da je glavna Uprava vase zajednice sluzbeno odbacila ucenje svoga osnivaca. To je jos gore. Citao sam gde je Rasli izjavio kako je podeljeno 6 milion njegovih knjiga i kako je svet preko nih upoznao istinu. Posto ih je Upravno telo odbacilo, sa oznakom da sadrze jeresi, Vorki, reci nam sta je svet u onih 6 miliona knjiga upoznao istinu ili nesta drugo?

Ko garantuje da i danas ono sto nazivate "istina" i jeste istina ili cete jednoga dan i to odbaciti?
---------------------

Upravo je vrlina pravih kršćana iskreno priznavanje pogrešnog razumijevanja i stavova, kao što je bio slučaj sa Božjim narodom kroz povijest, od Izraela do kršćana prvoga stoljeća.

Odgovor:
Slazem se sa tobom da je vrlina priznati i ostaviti pogresan put, ali
Hristos nije jednoga dana propovedao jedno, a drugoga dana se izvinu rekavsdi "prevario sam se", nego je konstantno iznosi jednu i jedinu istinu.

Vorki, da li si ikad cuo za "Mea Sherim" Kucu princeva koju je Rutherfiord sagradio da u nju smesti patrijarhe koji su po njegovom ucenju trebali da vaskrsnu, bese li to 1926. godine i da preuzmu upravo nad ovim svetom?
Mozes li mi dati adresu te vile isao bih da je posetim?

Pa onda Armagedon 1975. itd itd.
Nije li to suvise mnogo da bismo mogli imati povernja u takvo vodjstvo?

Kad ja ovakva pitanja postavim mom prijatelju Dejvidu on samo izjavi: "Ja cu se do kraja drzati vernoga roba u Brooklynu, jedinog kanala kroz koji govori Bog."
Sta muislis, ko zbilja govori kroz taj kanal?
----------------

Prevarili u proračunu čega ? Nekoliko puta je bilo ispravljanje pogrešnih razumijevanja, i to je, kao što sam već naveo, vrlina poštenja.

Odgovor:

Vorki, pa naveo sam ti nekoliko primnera, od kojih je Armagedon 1975 naj znacajniji.

Mozes misliti kad mi je maldic po imenu Segije rekao, za 8 meseci,
tj u januaru 1975. godine, ja cu biti ovde kao Jehovin svedok, a tebe nece bit, jer ne pripadas Bozjem narodu koji ce jedini biti spasen.
A posle tih 8 meseci, kada nista nije bilo od onoga sto je propobvedao, napustio je zajednicu i vratio se u svet.
Vidis Vorki, ja sam to preziveo. Ja sam svedok onog tako dobrog mladica koji je u ono vreme od srca verovao da je zabluda istina
i nije nikakvo cudo sto ga je sramota da se ikad vise pojavi pred ljudima, jer je ispao lazni vesnik.

Lepo je ponizno priznati gresku, ali je opasno neprekidno propovedati zablude umesto istine, to mnoge ljude skupo kosta.

Sve najbolje
 
[vorki;13768279]
Bez ljutnje, no ne namjeravam konstantno pisati o našem učenju. Ako ti nešto ne paše, tvoja volja, dok nama to paše. Ako te zanima dubina našeg učenja, imaš u svakom gradu predsavništva Jehovinih svjedoka, pa slobodno odi i razgovaraj sa starješinama. Ovaj način je pogrešan, jer ti ćeš govoriti jedno, a ja drugo, i na kraju će svatko ostati pri svome.

Odgovor:

Vorki, moze to i tako kako ti predlazes, ali ako je tako, sta ti i ja onda radimo ovde? Ako ti nesto nije jasno idi u Vatikan pa pitaj papu, a nas ovde ostavi na miru. Jeli to dobro?

Vorki, mi smo ovde dosli sa namerom da diskutujemo, da li sam u pravu? Pa zasto bi ti onda cim treba da das odredjeni odgobvor na teza pitanja mene slao nekome drugome. Znam ja dobro gde su JS u okolini u kojoj zivim. Rekao sam ti da me moj dobar pirijatelj JS ceto posecuje, ali problem je on je stariji covek pa ni ne zelim da ga mucim teskim pitanjima za koje unapred znam da nece moci da mi odgovori.
A posto si se ti ovde prestavio kao onaj koj dobro poznajes ucenje JS onda ili da nastavimo, ili ako hoces jednostavno da prestanemo.
-------------------

Rutherford nije odbacio knjige, nego je "vodeće tijelo" tada imalo bolji uvid u određene spoznaje, koje su promjenjene.

Odgovor:
Vorki, bas ti hvala na ovoj izjavi. Pa zar ne vidis da je to jos gore?
To znaci da je glavna Uprava vase zajednice sluzbeno odbacila ucenje svoga osnivaca. To je jos gore. Citao sam gde je Rasli izjavio kako je podeljeno 6 milion njegovih knjiga i kako je svet preko nih upoznao istinu. Posto ih je Upravno telo odbacilo, sa oznakom da sadrze jeresi, Vorki, reci nam sta je svet u onih 6 miliona knjiga upoznao istinu ili nesta drugo?

Ko garantuje da i danas ono sto nazivate "istina" i jeste istina ili cete jednoga dan i to odbaciti?
---------------------

Upravo je vrlina pravih kršćana iskreno priznavanje pogrešnog razumijevanja i stavova, kao što je bio slučaj sa Božjim narodom kroz povijest, od Izraela do kršćana prvoga stoljeća.

Odgovor:
Slazem se sa tobom da je vrlina priznati i ostaviti pogresan put, ali
Hristos nije jednoga dana propovedao jedno, a drugoga dana se izvinu rekavsdi "prevario sam se", nego je konstantno iznosi jednu i jedinu istinu.

Vorki, da li si ikad cuo za "Mea Sherim" Kucu princeva koju je Rutherfiord sagradio da u nju smesti patrijarhe koji su po njegovom ucenju trebali da vaskrsnu, bese li to 1926. godine i da preuzmu upravo nad ovim svetom?
Mozes li mi dati adresu te vile isao bih da je posetim?

Pa onda Armagedon 1975. itd itd.
Nije li to suvise mnogo da bismo mogli imati povernja u takvo vodjstvo?

Kad ja ovakva pitanja postavim mom prijatelju Dejvidu on samo izjavi: "Ja cu se do kraja drzati vernoga roba u Brooklynu, jedinog kanala kroz koji govori Bog."
Sta muislis, ko zbilja govori kroz taj kanal?
----------------

Prevarili u proračunu čega ? Nekoliko puta je bilo ispravljanje pogrešnih razumijevanja, i to je, kao što sam već naveo, vrlina poštenja.

Odgovor:

Vorki, pa naveo sam ti nekoliko primnera, od kojih je Armagedon 1975 naj znacajniji.

Mozes misliti kad mi je maldic po imenu Segije rekao, za 8 meseci,
tj u januaru 1975. godine, ja cu biti ovde kao Jehovin svedok, a tebe nece bit, jer ne pripadas Bozjem narodu koji ce jedini biti spasen.
A posle tih 8 meseci, kada nista nije bilo od onoga sto je propobvedao, napustio je zajednicu i vratio se u svet.
Vidis Vorki, ja sam to preziveo. Ja sam svedok onog tako dobrog mladica koji je u ono vreme od srca verovao da je zabluda istina
i nije nikakvo cudo sto ga je sramota da se ikad vise pojavi pred ljudima, jer je ispao lazni vesnik.

Lepo je ponizno priznati gresku, ali je opasno neprekidno propovedati zablude umesto istine, to mnoge ljude skupo kosta.

Sve najbolje

Zašto se ne želiš predstaviti, tako da znam iz koje si religijske denominacije ?

Rekao sam da razgovor na forumu ne vodi ničemu, jer ti ćeš napadati određena učenja, ili pogotovo neka pogrešna razmišljanja kroz povijest moje religije, a ja ću ih braniti.

I što s tim dobivaš ?

Kad dođeš do spoznaje da su Jehovini svjedoci najbliži kršćanima prvih stoljeća, tada nećeš razmišljati na takav način, tražeći mane, kao što su Farizeji činili kod Isusa.

Matej 9:4 - Kako je znao što misle, Isus je rekao: “Zašto mislite zlo u srcima svojim ?

Matej 12:10 - Naime, tražili su razlog da ga optuže.

Što je još gore ?

Priznati pogrešno razumijevanje i onda iskreno i ponizno objasniti razlog i shvaćanje novoga, ili držati se početnog učenja bez obzira na točnost ?

Vidim ja dobro što si ti čito i želio čitati, te kakva ti je namjera ovdje.

Isus, koji je savršen i bezgrešan, nema nikakve veze sa razumijevanjem običnih ljudi kroz stoljeća. Tako da ti to i nije neka usporedba.

Evo ti jedna potvrda o 1975. tako da vidiš da se nije SLUŽBENO smatralo, nego nagađalo kod pojedinaca.

Godine 1969. u Kuli stražari na češkom počela je izlaziti serija članaka koji su se temeljili na knjizi Vječni život — u slobodi sinova Božjih. U prvom poglavlju te knjige, pod podnaslovom ”Uskoro će se navršiti šest tisuća godina ljudskog postojanja“, navedeno je objašnjenje Jubileja i biblijske kronologije. Na neku je braću taj materijal djelovao pozitivno, no kod nekih je uzrokovao mnoga pitanja i nagađanja. Čehoslovačka je podružnica 22. veljače 1972. poslala pismo svim skupštinama. U njemu je podrobno objašnjeno zašto ne bi bilo u redu da iznosimo bilo kakve konkretne tvrdnje o tome kada će nastupiti Harmagedon. Bilo je naglašeno da niti u jednoj publikaciji Društva nije navedena neka određena godina kada bi trebao doći Harmagedon. Pismo je zaključeno ovim riječima: ”Ove su činjenice poznate Jehovinim svjedocima diljem svijeta i nitko ne bi smio iznositi bilo kakve dodatne osobne tvrdnje o tome što će se dogoditi prije ili tijekom 1975. godine. Ne postoji biblijski temelj za bilo kakve tvrdnje te vrste, a one bi se čak mogle štetno odraziti na djelo propovijedanja. Stoga nastojte ’da svi složno govorite, i da među vama ne bude podjelâ, nego da budete primjereno ujedinjeni istim mislima i istim pravcem razmišljanja‘ (1. Kor. 1:10). Jer o tom danu i času nitko ne zna“ (Mat. 24:36).

Nadam se da ti je sad jasno da si POGREŠNO razmišljao, kada ovako agresivno želiš postaviti nešto kao službeno.

Točno, mnogi su se razočarali, ali pogledaj jednu drugu činjenicu.

Evo ti primjer sa Filipina :

Kako je djelo brzo napredovalo, rastao je i broj objavitelja, te je do 1975. prešao 77 000. U cjelini gledano, Jehovini su sluge čuvali svoju duhovnost te su nastavili vjerno služiti Bogu. No mnogi su mu prestali služiti kad 1975. nije došao kraj sadašnjem sustavu stvari. Do 1979. broj objavitelja pao je ispod 59 000. Cornelio Cañete, koji je sredinom 1970-ih služio kao pokrajinski nadglednik, rekao je: ”Neki su se krstili samo zbog 1975. i bili su u istini nekoliko godina. Nakon 1975. napustili su istinu.“ No veliku većinu samo je trebalo ohrabriti da sačuvaju ispravno gledište o kršćanskoj službi. Zato je podružnica poduzela korake kako bi organizirala posebna predavanja. To je ohrabrilo ne samo aktivne objavitelje već su i neki neaktivni ponovno počeli hvaliti Jehovu. Braća su uvidjela da Bogu trebaju služiti ne samo do određenog datuma već zauvijek. Nakon tog privremenog pada broj objavitelja Kraljevstva drastično se povećao. Oni koji nisu dopustili da zbog razočaranja zaborave svu Jehovinu dobrotu doista su bili blagoslovljeni!

Prema tome, mnogi su upravo zbog KORISTI i ulazili u našu zajednicu, te zbog pogrešnog stava koji su imali, kasnije se i razočarali.

Ako misliš nastaviti razgovor na ovakav način, tu završavamo, jer nemam namjeru odgovarati na tvoja pitanja vezano za određeno pogrešno razumijevanje moje zajednice, koje se dešavalo kroz povijest postojanja. To se isto dešavalo Božjem narodi kroz kronologiju, od Abrahama, Izraela, ranih kršćana, pa sve do nas danas. Zbog toga Bog nije odbacio svoj narod, pošto je namjera iskrena i nezlonamjerna, te se s njom očituje budnost i poniznost priznavanja. Ne želim uspoređivati ostale denominacije, jer ima dovoljno dokaza sličnosti moje sa kršćanima Isusovog vremena.

Želim ti spoznaju istine, Božji blagoslov i ljubav u srcu. :heart:

Ovdje završava naš razgovor, ugodan dan ! :bye:
 
vorki;13778163]
[vorki;13768279]

Zašto se ne želiš predstaviti, tako da znam iz koje si religijske denominacije ?

Odgovor:
Vorki, ja sam niko i nista. Nemam ljuide za ideole koje sledim.
Godinama temeljito proucavam Bibliju i veruje sve sto je u njoj napisano.
------------

Rekao sam da razgovor na forumu ne vodi ničemu, jer ti ćeš napadati određena učenja, ili pogotovo neka pogrešna razmišljanja kroz povijest moje religije, a ja ću ih braniti.

I što s tim dobivaš ?

Odgovor:
Vorki, ja trazim istinu! Ako je ti posedujes i zivos po njoj, objasni mi je.
A ako pak sledis ljudske zamisli koje se neprestano menjaju, znaci da to nije istina, onda brate moj dobro razmisli kakav ce biti posledak?
-----------

Kad dođeš do spoznaje da su Jehovini svjedoci najbliži kršćanima prvih stoljeća, tada nećeš razmišljati na takav način,

Odgovor:
Brate Vorki, i ja bih tebi mogao reci: "Kad dodjes do spoznanja sta JS uce i sta su kroz istoriju do danas propovedali svetu, shvatices da su veoma deleko, (mozda najdalje) od prvih hriscana.
Vorki, da li ti prema mojim izjavama zaista mislis da ja nista ne znam o JS? Smesan si.
---------------

Vidim ja dobro što si ti čito i želio čitati, te kakva ti je namjera ovdje.

Odgovor:
Pa sta onda? Nema tu nikakve tajne, upravo sada studiram Komentar Otkrivenja od Kule strazare. Sta mislis Vorki, da li u tome gresim?
Ne mogu da svhatim u sta sve ljudi veruju a tvrde da veruju u istrinu?
--------------------

Evo ti jedna potvrda o 1975. tako da vidiš da se nije SLUŽBENO smatralo, nego nagađalo kod pojedinaca.

Odgovor:
Izvini Vorki, molim te nemoj mi pricati price, zivi sam svedok sta ste ucili, a ti to pricaj pticama.
Veoma dobro mi je poznatu da je Upravno telo iz Brooklyna okrivilo "suvuise revne vernike", a u stvari oni su objavili laz.
Sta imaju vernici u organizaciji Kule strazare? Nista! Zar sve ne potice iz Brooklyina? Iz te bare potice sva mutljavina.
----------------

Godine 1969. u Kuli stražari na češkom počela je izlaziti serija članaka koji su se temeljili na knjizi Vječni život — u slobodi sinova Božjih. U prvom poglavlju te knjige, pod podnaslovom ”Uskoro će se navršiti šest tisuća godina ljudskog postojanja“, navedeno je objašnjenje Jubileja i biblijske kronologije. Na neku je braću taj materijal djelovao pozitivno, no kod nekih je uzrokovao mnoga pitanja i nagađanja. Čehoslovačka je podružnica 22. veljače 1972. poslala pismo svim skupštinama. U njemu je podrobno objašnjeno zašto ne bi bilo u redu da iznosimo bilo kakve konkretne tvrdnje o tome kada će nastupiti Harmagedon. Bilo je naglašeno da niti u jednoj publikaciji Društva nije navedena neka određena godina kada bi trebao doći Harmagedon. Pismo je zaključeno ovim riječima: ”Ove su činjenice poznate Jehovinim svjedocima diljem svijeta i nitko ne bi smio iznositi bilo kakve dodatne osobne tvrdnje o tome što će se dogoditi prije ili tijekom 1975. godine. Ne postoji biblijski temelj za bilo kakve tvrdnje te vrste, a one bi se čak mogle štetno odraziti na djelo propovijedanja. Stoga nastojte ’da svi složno govorite, i da među vama ne bude podjelâ, nego da budete primjereno ujedinjeni istim mislima i istim pravcem razmišljanja‘ (1. Kor. 1:10). Jer o tom danu i času nitko ne zna“ (Mat. 24:36).

Odgovor:

Vorki, da li ti mislis da sam ja dete koje ti se javlja iz obdanista?
Ja sam u ono vreme studirao ucenje JS.
Moram ti priznati da nisam citao Kulu strazaru na ceskom, ali sam citao nesto jasnije od toga. Pre svega, znas ti dobro da ni na jednom jeziku ne izdaje se novi casopis, nego prevod origuinalnog koji potice iz Brooklyna.

Drugo, da li si ikad video i procitao casopis Probududi se! od 8.4. 1969? Na 15. stranic tu pise naslov: "SEST HILJADA GODINA LJUDSKE ISTORIJE BLIZE SE KRAJU 1975. GODINE.
U tom dijagramu posle 1975. godine nista vise nije predvidjeno.
Svi JS objavljivali su tada pocetak Armagedona i unistenje nejehovista.

Obrati pasnju na vasu hronologiju:
Tvrdili ste: Adam je stvoren 4026. godine nase ere. Svaki dan stvaranja predstavlja "prorocko" vreme od 7000 godina, a poslednji "dan" od 7000 godina odredjen je ovom svetu. Taj "dan" (posdklednji od sedmice stvaranja koji traje 7000 godina) poceo je stvaranje Adama 4026 pre Hrista, a prvi deo toga vremje su 6000 godina koje se zavrsavaju 1975. godine. Tada pocinje Armagedoni i posle njega hiljadugodisnje carstvo na zemlji.
Citaj o tome u knjizu Assure vous... na 89 stranici.

Vorki, to je bilo vase zvanicno ucenje, pomazanici iz Kule strazere su zamrsili konce a ne vernici. Ako su o tome tebe izlagali mene i druge ljude koji znaju kako je bilo, ne mogu.

Vorki, mozes li mi reci za koliko procenata ste porasli u svetu 1974. godine? Verujem da o tome nikad nisi ni razmisljao i da ti nije poznato, ali te godine porasli ste za 13,5 procenata. Za svaku pohvalu. Nijedna verska zajednica u svetu nije imala tako veliki uspeh u jednoj godini.
Jedan bivsi JS rekao mi je da su odbori u lokalnim zajednicama svake sedmice zasedali da bi primili iskljucenje i nove vernike, jer su nauceni da se samo tako mogu zastititi Armagedona koji pocinje 1975.

A da li ti je poznato koliko ste vernika izgubili 1977. godine?
Tada ste krstili oko 96000 novih vernika a broj vernika u svetu spustio se za 1,5 procenat. Znaci, izgubili ste 96000 plus 1,5 procenat od svih vernika. Zasto ste toliko vernika u jednoj godini izgubili?
Odgopvor je sam po sebi jasan. Stotine hiljada JS razocarali su se i napustili zajednicu. Zato brate dragi, molim te nemoj meni pricati ove decije price, jako doboro znam sta se desilo, znam i ono sto ti jos nisi saznao o JS.
-------------------
Nadam se da ti je sad jasno da si POGREŠNO razmišljao, kada ovako agresivno želiš postaviti nešto kao službeno.

Odgovor:
Pa iskreno i ja se nadam da si iz moga odgovora shvatio da sam izneo istinu, a da li ces je ti prihvatiti ili ne to je tvoj problem.
------------

Ako misliš nastaviti razgovor na ovakav način, tu završavamo, jer nemam namjeru odgovarati na tvoja pitanja vezano za određeno pogrešno razumijevanje moje zajednice, koje se dešavalo kroz povijest postojanja.

Odgovor:
Brate Vorki, imas pravo da biras, ako ne zelis da diskutujes ne moras se javljati na moje teme. Ali ja mislim da je korisno da sve to sagledamo i da nam ti kao JS odbranis te vese postupke i promasaje ako mozes i ako imas cim da odbranic.

Nemoj me pogresno razumeti, ja ne mislim da su u bilo kojoj drugoj zajedici samo sveci i da nema nikakve greske, gresaka ima svugde, ali cini mi se da ih nigde nemo toliko i za tako kratko vreme kao kod JS.
----------------------------

Želim ti spoznaju istine, Božji blagoslov i ljubav u srcu. :heart:

Odgovor:
I ja tebi od srca zelim da upoznas istinu Gospodnju
i da te dobri YHWH blagoslovi i cuva zajedno sa tvojim domom.
----------------------
Ovdje završava naš razgovor, ugodan dan ! :bye:

Odgovor:
Ako je to tvoja odluka, ja cu se moliti YHWHu za tebe sa nadom da ce ti se jednog dana otvoriti oci.

Jos jedno zelim ti sve najbolje
 

Back
Top