Da li je brak prevazidjena institucija?

du sollst nicht stehlen:)

zezam se


jeste prevazidjena je institucija! Bitna je ljubav izmedju dvoje odraslih bez nekih lanaca ja sam vodolija meni je potrebna sloboda da u svaka doba mogu da popakujem svoje kofere! Ukoliko dvije osobe koje skupa zhive i djele dobro i zlo a nisu u braku i steknu djecu otac te djece ima sva prava prema svojoj djeci i da ih vidja i da provodi vrijeme sa njima, zakonski je u njemackoj doneshen zakon da sie die selben rechte haben wir verheiratete männer.........

ako smo iskreni koliko je paralizovanih brakova ali se u njima dura zbog masu naturenih problema ukoliko se krene razmisljati o napushtanju istog!
 
Iako nemam, kao nevini posmatrac, nijedan logican razlog smatram da nije........verujem, jos uvek.....
Zasto?
Ne znam odgovor.......vaspitanje....sredina......ukalupljena rodjenjem....uticaj pepeljuge........ideal?.........
Moze da bude......ne mora da znaci.....
Zato se zove vera :)
 
@Ell_

Vera. Nada. :)
Smatras, dakle, da je brak pozitivan deo tradicije i da ga valja ocuvati.
Zasto to mislis?

Ne znam odgovor.......vaspitanje....sredina......ukaluplje na rodjenjem....uticaj pepeljuge........ideal?.........
Moze da bude......ne mora da znaci.....


Vera se recima ne moze objasniti :)
Niti znam odakle moja dolazi :)
Mozda je to samo neispunjena zelja devojcice, ciji roditelji nisu uspeli....... mislim i da je brak kao institucija dobar generalno za ceo svat, jer ne dozvoljava bas sve....... poziva na odgovornost......pravila su potrebna......i da je porodica nesto za sta vredi ziveti......i umreti..... mozda je i strah od prolaznosti.......mozda malo sebicnosti, da se moze reci moj/a/e...... imam nesto sto drugi nema.......u osnovi svega je ljubav.........
Vera, ljubav...... ne mogu to da objasnim :)
 
Mozda samo ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da, koliko god covek tehnoloski napredovao, cini se da ovaj svet ide dodjavola....
Ima dana, kada izadjem napolje, prodjem pored osnovne skole,vidim sta vidim, smrknem se i pomislim, buducnost je crna.......
A, ima dana, kada izadjem napolje..........vidim mamu, tatu i dvogodisnje dete......cujem sta mu govore.......osmehnem se...... i pomislim ima nade za nas......
Covek je plemenito bice........
Takav postaje zahvaljujuci prvenstveno porodici......jer, vaspitanje igra veliku ulogu u izgradjivanju karaktera.........
Zamisli svet u kom je svako sa svakim......danas jeste, sutra nije.......zamisli decu koja tako odrastaju....... zamisli koliko volje bi covek imao da se bori........ za svet......da vidi lepotu........koliko bi se brzo zasitio........zapitao cemu sve........kakve bi vrednosti smatrao relevantnim.........
Da li me mozes razumeti :confused:
Nisam okoreli tradicionalista, ali neke tradicije su se odrzale do danas zato sto su bile potrebne, donele su dobro ljudima,.........
 
Mozda samo ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da, koliko god covek tehnoloski napredovao, cini se da ovaj svet ide dodjavola....
Ima dana, kada izadjem napolje, prodjem pored osnovne skole,vidim sta vidim, smrknem se i pomislim, buducnost je crna.......
A, ima dana, kada izadjem napolje..........vidim mamu, tatu i dvogodisnje dete......cujem sta mu govore.......osmehnem se...... i pomislim ima nade za nas......
Covek je plemenito bice........
Takav postaje zahvaljujuci prvenstveno porodici......jer, vaspitanje igra veliku ulogu u izgradjivanju karaktera.........
Zamisli svet u kom je svako sa svakim......danas jeste, sutra nije.......zamisli decu koja tako odrastaju....... zamisli koliko volje bi covek imao da se bori........ za svet......da vidi lepotu........koliko bi se brzo zasitio........zapitao cemu sve........kakve bi vrednosti smatrao relevantnim.........
Da li me mozes razumeti :confused:
Nisam okoreli tradicionalista, ali neke tradicije su se odrzale do danas zato sto su bile potrebne, donele su dobro ljudima,.........

Svakako da mogu da te razumem. I ne kazem da mislis pogresno.
 
Za ljubav nije potreban brak! volimo se i postujemo se za to nije potreban brak! Ovaj svijet je otishao dodjavola jer upravo ljubavi i postovanja nema!

Koliko je paralizovanih brakova?
zashto su potrebne sigurne kuce?
zasto zene/muskarci ne raskrste na vrijeme? jer ih drzi brak iz kojeg se ne moze izaci kao iz veze!

zasto u nashem narodu vazhi ona cuvena kojoj svakoj skoro mladici neka od zena u uvce shapne

brak je puna kanta Gofana prelivena sa medom! (izvinjavam se mozhe i cista necist)

sto znaci sporije lizi med duzhe ce trajati dok dospijesh do Dofana?
 
Daleko od toga......... kazi ako mislis........ moje misljenje je samo moje........ i drugi imaju pravo na svoje........
Mislila sam na to mozes li shvatiti sta je pisac hteo da kaze :)

Da, mogu. Brak svakako ima svoju opravdanost, ili je imao onda kada je uvedena ta forma...spajanja muskarca i zene.
Kao ona koja je otvorila temu, volela bih da zadrzim neutralnost, jer se uvek formira ZA-tabor i PROTIV-tabor.

No, mogu da kazem da mislim da brak jeste prevazidjen, ali da nemamo dovoljno kvalitetnu alternativu.
Ili mozda imamo, samo nas je strah od nepoznatog.
Zato bih zelela da zajedno razmotrimo alternative. :)
 
Trojka kao forma zajedništva koja bi služila samo za seks, a svako bi i dalje funkcionisao individualno, bez konkretnog povezivanja s nekim, apsolutna sloboda.

Ako bi zadrzali "apsolutnu" licnu slobodu, onda bi to znacilo da mogu da se tucaju i sa ljudima van svoje trojke, a ako nema neke druge vrste povezanosti, tipa ljubav, posvecenost, odanost... koja je funkcija te trojke?
I kako bi bilo sa decom? Mozda mislis da bi ta trojka dala osnov za porodicu, pa bi deca imala 3 umesto 2 roditelja?
 
Dobro, ali svingeri su opet neki parovi. Znaci, ne menjamo nista, ostajemo u braku, samo se pridruzimo nekom sving-klubu?

Da li ce ljudi potpisati papire ili ne to je njihov izbor, ali je to potpisivanje nametnuto od strane drustva, monogamna veza je nametnuta od strane drustva, koje cine ljudi. Sve u svemu, nekome je jednom davno odgovaralo da ljudi imaju stalnog partnera, sto je ostalo do dana danasnjeg.
Sa druge strane covek ima potrebu za ljubavlju, drustvom, podrskom, prijateljstvom.....ali mu u prirodi nije da to uvek dobija od jednog partnera.


Valjda je to pridruzivanje sving klubu zadovoljenje potrebe za promenom partnera, u sexualnom smislu. Na kraju krajeva, coveku dosadi da bude sa jednim istim partnerom, jer ga kroz godine upozna, svaki milimetar njegovog tela i zna sta sexualno moze da dobije od njega.

Ovog puta ne razumem ni sebe sta hocu da kazem. :lol:

edit mozda su bas deca i njihovo poreklo razlog zasto se insistiralo na monogamnoj vezi.
 
Poslednja izmena:
Brak je ugovor. Problem nastaje onda kada obje strane nisu svjesne sta potpisuju.
Ne smatram brak prevazidjenim. Mada mi se cini da je obesmisljen poslednjih godina. Donesen je zakon kojim su vanbracni parovi, kao i vanbracna djeca pravno izjednaceni sa bracnim, pa, sada brak pocinje bivati bespotreban.
Dolazimo do toga da heteroseksualni parovi bjeze od sklapanja brakova, dok homoseksualni na sve nacine pokusavaju da dobiju to pravo. Kako i zasto, nije mi jasno.

Meni brak znaci, ali samo onda ukoliko postoji zelja za djecom.
Ne bih se udavala ako bih znala da ne mogu ili ne zelim imati dijete. Kao sto ne bih rodila dijete van bracne zajednice.
 
brunhilda:
No, mogu da kazem da mislim da brak jeste prevazidjen, ali da nemamo dovoljno kvalitetnu alternativu.

:ok:
Ne postoji alternativa, tj. postoji, ali coveka emocije sprecavaju da prihvati tu alternativu, a to je potpuna sloboda. I nesigurnost, koja bi proistekla iz toga, a covek tezi ka tome da se obezbedi.

Jedno od resenja, za neke ljude, su da budu svingeri, ali ni to ne moze svako, bas zbog emocija.

Poslednja Igra Leptira:
Meni brak znaci, ali samo onda ukoliko postoji zelja za djecom.
Ne bih se udavala ako bih znala da ne mogu ili ne zelim imati dijete. Kao sto ne bih rodila dijete van bracne zajednice.

A sta je sa svim onim drugim aspektima braka? Fakticki ti bi se udala samo zbog dece, cak bi i brak koji ne valja, odrzavala zbog dece. :confused:
 
Poslednja izmena:
Da, mogu. Brak svakako ima svoju opravdanost, ili je imao onda kada je uvedena ta forma...spajanja muskarca i zene.
Kao ona koja je otvorila temu, volela bih da zadrzim neutralnost, jer se uvek formira ZA-tabor i PROTIV-tabor.

No, mogu da kazem da mislim da brak jeste prevazidjen, ali da nemamo dovoljno kvalitetnu alternativu.
Ili mozda imamo, samo nas je strah od nepoznatog.
Zato bih zelela da zajedno razmotrimo alternative. :)

Prihvatljiva alternativa......... :think:
bi bila da covek postane idealan........ odrekne se posedovanja, ljubomore,....... moje......... stavi dobrobit drugih......celog covecanstva.......naporedo sa svojom........ da bude sazdan od ljubavi i razumevanja.........nazalost...... to nije moguce........
99% brakova se sklapa iz ljubavi, ili su akteri barem ubedjeni da je to ljubav.......... zamisli.... jedno u braku privuce neko drugi........ono drugo ne.......koja je alternativa?
kako bi postupio taj akter, sta sprecava onog prvog da ode, a da ni ne pokusa da spasi sto se spasti da.......
Ima istine u tome da brak stvara prepreku........ prevarama...... valjda je zbog toga i nastao..... sprecavanje greha.........zavet ga veze, da zastane, razmisli.....
Kao sto rekoh brak poziva na odgovornost.
Da li biste voleli da su vasi roditelji takvi?
Mnogo uslova bi bilo potrebno za tu alternativu.........
Nazalost, covek, koji i dan danas, posle toliko demokratije,ubija, svetlosnim je godinama daleko od toga da pronadje tu istiu alternativu.
Umesto braka treba mu drugaciji nacin, a to........ ne verujem da cu doziveti
 
Poslednja izmena:
Ako bi zadrzali "apsolutnu" licnu slobodu, onda bi to znacilo da mogu da se tucaju i sa ljudima van svoje trojke, a ako nema neke druge vrste povezanosti, tipa ljubav, posvecenost, odanost... koja je funkcija te trojke?
I kako bi bilo sa decom? Mozda mislis da bi ta trojka dala osnov za porodicu, pa bi deca imala 3 umesto 2 roditelja?
Svakako da im se pruža šansa da se nalaze i sa osobama van njihove trojke, to je prednost takvih odnosa u kojima se pojedinci ne opterećuju klasičnim vezama. Ljubav, posvećenost, odanost i sl. samo opterećuju ljude, ne može se tako na duže staze, zasićenost i nezadovoljstvo su neminovni. A trojke donose raznovrsnost, mogućnost kombinovanja.
Nije deci važno koliko roditelja imaju u porodici, uostalom zna se ko su im biološki roditelji, ko su majka i otac deteta, njih dvoje su najodgovorniji za potomstvo, majka priroda je to već udesila kako treba, međutim zar je malo dece o kojima brigu vodi neko treći, ili pak dece o kojima se stara samo jedan roditelj, nije ni to problem.
 
Da li ce ljudi potpisati papire ili ne to je njihov izbor, ali je to potpisivanje nametnuto od strane drustva, monogamna veza je nametnuta od strane drustva, koje cine ljudi. Sve u svemu, nekome je jednom davno odgovaralo da ljudi imaju stalnog partnera, sto je ostalo do dana danasnjeg.
Sa druge strane covek ima potrebu za ljubavlju, drustvom, podrskom, prijateljstvom.....ali mu u prirodi nije da to uvek dobija od jednog partnera.


Valjda je to pridruzivanje sving klubu zadovoljenje potrebe za promenom partnera, u sexualnom smislu. Na kraju krajeva, coveku dosadi da bude sa jednim istim partnerom, jer ga kroz godine upozna, svaki milimetar njegovog tela i zna sta sexualno moze da dobije od njega.

Ovog puta ne razumem ni sebe sta hocu da kazem. :lol:

edit mozda su bas deca i njihovo poreklo razlog zasto se insistiralo na monogamnoj vezi.

Mozda ti sebe ne razumes, ali savrseno si jasan i slazem se sa napisanim.

I da, potomstvo jeste razlog za uvodjenje zvanicne monogamne veze. Shvaceno je da takav oblik zdruzivanja ovezbedjuje najbolje uslove za odgoj potomstva.

Sta bi sa potomstvom (produzetkom, ocuvanjem vrste) bilo kada ne bi postojala porodica u danasnjem smislu? Da li bi to bilo negativno po decu?
 
Za ljubav nije potreban brak! volimo se i postujemo se za to nije potreban brak! Ovaj svijet je otishao dodjavola jer upravo ljubavi i postovanja nema!

Koliko je paralizovanih brakova?
zashto su potrebne sigurne kuce?
zasto zene/muskarci ne raskrste na vrijeme? jer ih drzi brak iz kojeg se ne moze izaci kao iz veze!

brak se posmatra pogresno. on ne znaci garanciju za dozivotnu ljubav.
otkud ljudima ideja da na ugovor gledaju romanticno?
ako nema ljubavi medju nama, nece nam je brak stvoriti, takodje, ukoliko je ima, nece nam je brak uzeti.
nece nam brak ni ukunuti slobodu. to je jos jedna zabluda.
slobode u braku ima podjednako koliko u vezi, samo je problem sto se brak sklapa pristajuci na kompromise, a to ne smije da se desava.
 

Back
Top