Heronov obrazac

  • Začetnik teme srednjoskolac
  • Datum pokretanja
S

srednjoskolac

Gost
Kako da izracunam ovo:

P=koren iz 21*(-6)*(-8)*(-31)

problem je u tome da su a,b,c veci od poluobima(s=21)
a ja treba da izracunam povrsinu trougla.

Ako neko ima bolju ideju od heronovog obrasca neka je predlozi,uzimajuci u obzir da je trougao ostrougli.

HVALA!!!
 
Izracunavam povrsinu trougla pomocu heronovog obrasca
on je osnova trostrane zarubljene piramide cija je visina 10,stranice osnovice vec znas,obim preseka je 72 i na osnovu ovoga treba da izracunam zapreminu.
 
srednjoskolac:
stranice su mu:
a=27
b=29
c=52

I ne ovo nije moja izmisljotina,resavam zadatak,zao mi je ako to tako izgleda.

Pa sta je onda problem? Heronov obrazac kaze da je povrsina
P=koren iz (s*(s-a)(s-b)(s-c)
gde ti je s - poluobim (u tvom slucaju je (a+b+c)/2=54
Pa zameni s i stranice i dobices povrsinu P=270
 
e je..ga raso ja sam do sada uvek drzao da je s=21 iako sam znao da je to poluobim nikada ga nisam racunao jer su mi stranice uvek bile ispod 21.
E sad,da li to onda znaci da je poluobim uvek 21 za trouglove kojima su stranice manje od 21,ili se i njima racuna kao (a+b+c)/2.
 
srednoskolac:
e je..ga raso ja sam do sada uvek drzao da je s=21 iako sam znao da je to poluobim nikada ga nisam racunao jer su mi stranice uvek bile ispod 21.
E sad,da li to onda znaci da je poluobim uvek 21 za trouglove kojima su stranice manje od 21,ili se i njima racuna kao (a+b+c)/2.

:?:
Pa lepo pise poluobim, tj. polovina obima, dakle za svaki trougao se racuna zasebno, ne znam zasto bi 21 imao tu privilegiju, osim ako ne mislis kao polovina od 42 :wink:
 
Puno me je kostala ova zabluda,jer sam cesto ostao sa neresaenim zadatkom samo zbog tog 21,nije valjda da sam imao takvu srecu da mi je u svakom zadatku s bio 21 pa sam i odustao od izracunavanja,smatrajuci ga uvek konstantnim.


Hvala vam svima!!!
 
Vi se s'prvom salite,ali meni je to pomoglo.

Sto se pica tice svi ste pozvani ako sutra dobijem dobru ocenu iz mateka i sve castim cim dodjete u Suboticu. :wink:
 

Back
Top