Silajdžić traži da srbija ukloni ljiljane sa grba...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

СРБIN

Zainteresovan član
Poruka
206
Predsednik stranke za BiH i predsedavajući predsedništva BiH traži od Repu8blike Srbije da sa svojih obeležja ukloni zlatne ljiljane (verovatno misli na krinove na srpskom grbu), jer smatra da na taj način Srbija želi da "preotme" kontinuitet bosanskog kralja Tvrtka čiji je grb sa 6 zlatnih ljiljana 1992 proglašen za grb Republike BiH...

Grb-ba)_XII_st._-1463..gif

Grb Dinastije Kotromanić

Coat_of_Arms_of_Bosnia_and_Herzegovina_(1992-1998).svg

Grb Republike BiH 1992-1998

1.jpg
 
Imash li link njegove izjave?


Nije da ti ne verujem, ali mozes da kazes i da je Elvis Prisli ziv, al' ako nemas utemeljenje u vidu linka ka nekoj respektabilnoj agenciji ili novinama, zalud si postavio temu...

Ne diraj coveka neverni Tomo! On je СРБIN a poznato je da su СРБИ najstariji i nebeski narod da imaju po dve kite i tri mozga(u proseku naravno) i da su u svemu za sta se uhvate moraju da budu prvi(drugi su samo kada puste jadne amerikance da se i oni malo raduju):ok:
 
Стварно нисам успео нигде да нађем вест која је предмет ове теме.......

Ja ozbiljno sumnjam da bi se i Silajdžić usudio da traži takvu glupost.

Sumnjam da ljiljani na srpskoj i bosanskoj zastavi imaju zajedničko poreklo (mada ne tvrdim da nemaju, nisam heraldičar).

No, pre neki dan sam i ja pisao o tome kako su se Srbi odrekli ljiljana, što je loše.
 
Нисам знао да су Анжувинци били Мађари?

Jelena Anžujska iliti pravilno Angelina je bila ćerka mađarskog vojvode Angelo Janoša (Jovana) i francuske plemkinje Matilde de Vjanden, ali to ne znači da je bio Mađar, odnosno da je Jelena bila Mađarica, jer je njen otac bio sin vizantijskog cara Isaka II Angela i mađarske princeze Margarite, kćerke mađarskog kralja Bele III i francuskinje Anjes de Šatijon.

Tek toliko, da se ne bi ovde valjale nebuloze.
 
Ja ozbiljno sumnjam da bi se i Silajdžić usudio da traži takvu glupost.

Sumnjam da ljiljani na srpskoj i bosanskoj zastavi imaju zajedničko poreklo (mada ne tvrdim da nemaju, nisam heraldičar).

No, pre neki dan sam i ja pisao o tome kako su se Srbi odrekli ljiljana, što je loše.

Pre svega, na nemanjićkom (srpskom) grbu nisu ljiljani, nego perunike. Presek perunike su kao simbol Srbi i Sloveni uopšte koristili kao simbol boga Peruna, tako da Jelena Anžujska s tim nema ništa.
Pošto su i Kotromanići bili Srbi, može se pretpostaviti da ni ti cvetovi na njihovom grbu nisu bili ljiljani nego perunike.
 
Pre svega, na nemanjićkom (srpskom) grbu nisu ljiljani, nego perunike. Presek perunike su kao simbol Srbi i Sloveni uopšte koristili kao simbol boga Peruna, tako da Jelena Anžujska s tim nema ništa.
Pošto su i Kotromanići bili Srbi, može se pretpostaviti da ni ti cvetovi na njihovom grbu nisu bili ljiljani nego perunike.

Pa eto ga, rešen problem.

Samo još da javimo Silajdžiću da na srpskom grbu nisu ljiljani nego perunike i rešen problem :super:
 
Билтен Кошница (The Bee Hive), каже да су француски краљеви носили три пчеле на свом оружију, али да би избегао оптужбе за египатско идолопоклонство обожавања пчела, Клодовеј (Clodovaeus), њихов први хришћански краљ, назвао их је љиљанима или цветовима светлости (Flower-de-Luces) у којима упркос малој промени зарад прикривања, још увек постоји прави лик пчеле. Поједини француски пагански краљеви су похрањени са златним пчелама које су пронађене у њиховим гробницама.
Папа Урбан VIII такође је имао жиг на којима су биле пчеле.

 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top