Očinska figura

bezibre!

Poznat
Banovan
Poruka
8.923
inspired by Vexy.

e sad verovatno ima ili je bila tema na ovu foru, no... uglavnom ovde pišu i čujemo iskustva, dileme, misli isl majki. a koliku i kakvu ulogu, osim one očigledne, ima muški roditelj u životu vaše dece? koliko je ona značajna (osim veoma) i kako funkcioce taj balans ženskog i muškog vaspitnog faktora? koja su, da kažemo tako, vaša očekivanja od oca deteta - koliko vremena treba da mu posveti, čemu da nauči muško, čemu žensko dete, koliko da učestvuje u opštim stvarima? il je ono samo da donosi ranu na astal zvuči malo banalno moja formulacija ali kapira se valjda poenta... možete da pričate i iz iskustva deteta i roditelja
 
ma čim sam videla naslov teme znala sam da je inspirisano mojim postom na drugoj temi:mrgreen:
ja smatram da su oba roditelja podjednako bitna u razvoju detea
od prvog dana tu je i tata...tj trebalo bi da bude
ok mama doji, presvlači, tata ode da radi
al kad tata dođe kuči uzme bebu "igra se" sa njom---a to je jako značajno za razvoj bebe
priča joj peva joj, šeta pos sobi -pokazuje joj stvari...
kupa (što da ne ) uspava
to je dobro i za bebu i za tatu
time se gradi autoritet oca od rođenja, bukvalno koji će kasnije možda više zatrebati
beba shvata da se o njemu brine još neko...tj tata ne samo mama i da je tata isto tako bitan
tako tata neće propustiti skoro ništa u razvoju deteta, moći će da vrši uticaj na dete kad bude trebalo, neće zamerati mami što ovoili ono fali bebi
tata će tako upoznati svoje deet, njegov temperament, šta voli šta ne, kako reaguje u poj situacijama
 
Vidis dobra tema nadam se da nece biti prepucavanja ko je vazniji za razvoj deteta..ja cu traziti zenu koja ce se bakce to oko skole..a ja cu ga vaspitavati da bude sto samostalniji i da se bavi sportom..ono zdrav zivot red i rad podjednako
 
zanimljiva su mi još dva klišea:

muški roditelj muškog deteta treba, ono da bude strog, autoritet, da nauči dete muškim stvarima, da ga uputi u sport, sex , u te neke fazone
muški roditelj ženskog deteta uglavnom ne zna ništa o njemu, kaže da za sve, opsesivno je vezan, može da ga voza kako hoće i kupi sa jednim kezom, ono tatina ćera...

šta kažete
 
žensko dete bira muža koji liči na njenog oca
tako kažu
e sad, nije to jedina uloga oca...daleko od toga :lol: da bude dobar otac da bi ćerka našla boljeg muža

nekako, integriše se to u ličnost deteta i odnos oca i odnos majke prema njemu

i ne smatram da je otac tu da bi pomogao majci, da bi majci olakšao, većje tu zbog deteta
 
mislim da je ključno pitanje šta to otac može da nauči dete, a što ne može majka
može ga naučiti borbi, istrajnosti
a majka ga uči nežnosti, kreativnosti

što ne znači da su majke neistrajne niti očevi ne-nežni i nekreativni

sve se to integriše u celinu
 
Podjednako su važna oba roditelja iako se po pravilu otac uvek uključuje malo kasnije u celokupni razvoj deteta. Ja nemam iskustva sa svojom decom (pošto ih još uvek nemam) :) pa ću onda malo nešto reći na osnovu struke: Dakle, kad se govori o uticaju oca jako je važan fenomen nazvan odgođeni učinak, a to je pojava da očevi koji su tokom prvih 30 meseci života pokazivali privrženosti, pažnju, brigu, zapravo time utiču na razvoj inteligencije u kasnijem detinjstvu, na emocionalnu stabilnost deteta u adolescenciji, druželjubivost i zrelost. Deca prema kojoj su očevi pokazivali viskou privrženost i topao emocionalni odnos u prvih 30 meseci života, manje su sklona delinkventnom ponašanju, niskim školskim postignućima i uzimanju narkotika. Moja neka iskustva sa decom čiji sam razvoj imao priliku da posmatram u komšiluku :), potvrđuju ovu priču odozgo. Nažalost, moja iskustva takođe pokazuju da smo mi još uvek izuzetno konzervativno (čitaj zatucano) društvo u kome se oduvek znalo ,,Majka je tu da brine i pazi, a otac je da donosi hleb i pare u kuću''. Voleo bih da čujem da tuđa iskustva nisu takva :)
 
Mislim da ne postoji dobar roditelj . Mislim da postoje samo dobri roditelji . SI Otac i Majka imaju svoje uloge u podizanju deteta . Samo se sa razvojem civilizacije , malo pobrkalo ono sto je elementarno . To moze biti problem sa citavim generacijama , koje slede . Jer su tate pocele da zamenjuju mame , a mame da menjaju tate .
Samo zajedno , i samo svako u svojoj ulozi .\
 
iz ugla deteta, mogu da kazem da je prisustvo oca jako vazno. ne u fizickom smislu, nego u svakom drugom. recimo, moj pokojni otac ostavio je jak pecat u formiranju moje licnosti. on je bio taj koji me je vaspitavao, usmeravao... sa njim sam rasla (razveli se moji kad sam bila mala) smatram da nije pravio greske i ponosna sam na njega zbog svega sto sam ja danas! a iz ugla roditelja, vidim da su trebali podjednako da brinu i podjednako da ucestvuju u vaspitanju i odrastanju deteta (nije bilo moguce)... sada kada imam dete, vidim koliko njoj znaci sto ima i mene i njega. od prvog dana je ukljucen u sve aktivnosti, od povijanja, hranjenja, kupanja, svega... oboje uzivaju u tome... i ne radi on to da bi olaksao meni, to radi iz ljubavi prema detetu! i srecna sam sto moje dete ima oca, kakvog sam ja imala...
 
Mislim da postoji tu još nešto, osim ove, da kažem, podele.
Nije tu samo otac kao takav i ono čemu će on naučiti dete, bitna je veza između oca i majke.
Odnos roditelja je prvi i najsnažniji odnos dvoje ljudi sa kojim se dete susreće. Ono je ne samo i deo tog kruga, već mu je taj odnos kasnije osnovni reper za međuljudske odnose, bilo u pozitivnom, bilo u negativnom smislu.
Za dete, otac i majka su svet u malom i čini mi se jako bitnim način na koji će ono taj svet doživeti.
 
Mislim da postoji tu još nešto, osim ove, da kažem, podele.
Nije tu samo otac kao takav i ono čemu će on naučiti dete, bitna je veza između oca i majke.
Odnos roditelja je prvi i najsnažniji odnos dvoje ljudi sa kojim se dete susreće. Ono je ne samo i deo tog kruga, već mu je taj odnos kasnije osnovni reper za međuljudske odnose, bilo u pozitivnom, bilo u negativnom smislu.
Za dete, otac i majka su svet u malom i čini mi se jako bitnim način na koji će ono taj svet doživeti.

svaka cast - to je upravo to
 
Šta kada je kroz celokupno odrastanje deteta očinska figura odsutna?
Da li to rezultuje kasnijim poremećajima ličnosti ili nekim nedostatcima...? Postoje li neka istraživanja na tu temu? Ceo život tako funkcionišem, i tako sam funkcionisala i u periodu odrastanja...
 
kad nema oca, mislim da ga tu nekim delom menja deda, ujak i sl
nedostatak oca ne mora da rezultira poremećajima, al ono--bolje da ga ima (mislim na normalne tate od kojih se mama nije razvela zbog nasilja, alkohola droge...u tim slučajevima bolje da tate--nema
 
zanimljiva su mi još dva klišea:

muški roditelj muškog deteta treba, ono da bude strog, autoritet, da nauči dete muškim stvarima, da ga uputi u sport, sex , u te neke fazone
muški roditelj ženskog deteta uglavnom ne zna ništa o njemu, kaže da za sve, opsesivno je vezan, može da ga voza kako hoće i kupi sa jednim kezom, ono tatina ćera...

šta kažete

Bez obzira na ovo vulgarizovanje ozbiljne teme , moram ti recii , kao roditelj , da zaista verujem da muskud ecu treba razliciti vaspitavati od zenske dece . Ne samo sto su muskarci i zene potpuno razliciti po mnogim pitanjima i ne samo morfoloski , nego i psiholoski. Nego i s toga sto zaista vaze sasvim razlicita pravila i razlicite potrebe .
Nije mali boj nesrecnih ljudi , upravo zato sto su roditelji ignorisali tu razliku .
 
Ovo je tacno iako zvuci kao jeres. Ja sam mislila potpuno suprotno do pre par meseci, a onda mi je do ruku dosla jedna od onih knjiga o vaspitavanju dece, ali posebne knjige za devojcice i za decake (ima ih od vise autora tako da cu navesti tacno ko je pisao kada dodjem do tog podatka). Sa laganim prezirom sam uzela to da citam jer sam vaspitavana da su razlike medju ljudima iskljucivo individualne, a ne i polne, medjutim nasla sam puno argumenata koji su me razuverili.

Ne samo da se razlicito vaspitavaju cerke i sinovi, vec se i nacin na koji vaspitava majka, a na koji otac moraju razlikovati. Imam jedno dete muskog pola i nismo razmisljali kako bismo se ponasali da je zensko, ali to da nas dvoje kao roditelji moramo vise da se razlikujemo u svojim ulogama je za mene bila velika novost.
 
Bez obzira na ovo vulgarizovanje ozbiljne teme , moram ti recii , kao roditelj , da zaista verujem da muskud ecu treba razliciti vaspitavati od zenske dece . Ne samo sto su muskarci i zene potpuno razliciti po mnogim pitanjima i ne samo morfoloski , nego i psiholoski. Nego i s toga sto zaista vaze sasvim razlicita pravila i razlicite potrebe .
Nije mali boj nesrecnih ljudi , upravo zato sto su roditelji ignorisali tu razliku .

pogledati u rečniku:

vulgarizacija
morfologija

;)
 
Poslednja izmena:
inspired by Vexy.

e sad verovatno ima ili je bila tema na ovu foru, no... uglavnom ovde pišu i čujemo iskustva, dileme, misli isl majki. a koliku i kakvu ulogu, osim one očigledne, ima muški roditelj u životu vaše dece? koliko je ona značajna (osim veoma) i kako funkcioce taj balans ženskog i muškog vaspitnog faktora? koja su, da kažemo tako, vaša očekivanja od oca deteta - koliko vremena treba da mu posveti, čemu da nauči muško, čemu žensko dete, koliko da učestvuje u opštim stvarima? il je ono samo da donosi ranu na astal zvuči malo banalno moja formulacija ali kapira se valjda poenta... možete da pričate i iz iskustva deteta i roditelja
uticaj oca u porodici je manje/vise jednak onom koje ima djete na zivot kucnog ljubimca o kom se ne stara vec se eventualno poigra/premlati ga
tj. kod nas
u normalnoj porodici bi trebalo da bude drugacije, i bez seksizma
 
Ovo je tacno iako zvuci kao jeres. Ja sam mislila potpuno suprotno do pre par meseci, a onda mi je do ruku dosla jedna od onih knjiga o vaspitavanju dece, ali posebne knjige za devojcice i za decake (ima ih od vise autora tako da cu navesti tacno ko je pisao kada dodjem do tog podatka). Sa laganim prezirom sam uzela to da citam jer sam vaspitavana da su razlike medju ljudima iskljucivo individualne, a ne i polne, medjutim nasla sam puno argumenata koji su me razuverili.

Ne samo da se razlicito vaspitavaju cerke i sinovi, vec se i nacin na koji vaspitava majka, a na koji otac moraju razlikovati. Imam jedno dete muskog pola i nismo razmisljali kako bismo se ponasali da je zensko, ali to da nas dvoje kao roditelji moramo vise da se razlikujemo u svojim ulogama je za mene bila velika novost.

smisao ove temi i isticanje MUŠKE roditeljske figure i jeste to kakav vaspitni faktore treba da ima koji roditelj u zavisnosti od svog pola a i detetovog.....
 
pogledati u rečniku:

vulgarizacija
mofrologija

;)

Mislis da je ispravnije da sam upotrebio termin banalizacija ... mozda si u pravu .

No bilo kako bilo , siguran sam , ako rodtelj troje dece , da musku i zensku decu treba vaspitavati razlicito i da , ko sto rece Harmoni , otac ima svoju , a majka svoju ulogu . Za ti ima gomila razloga i logicnih argumenata .

Naravno da bi sve funkcionisalo , neophodna je harmonija i ljubav medju roditeljima , kako je neko vec primetio .
 
smisao ove temi i isticanje MUŠKE roditeljske figure i jeste to kakav vaspitni faktore treba da ima koji roditelj u zavisnosti od svog pola a i detetovog.....

Vaspitni faktor koji treba da ima otac , i te kako se razlikuje od bvaspitnog faktora , koji treba da ima majka . Bar ja tako vidim strvari .
Nema nikakvog posebnog isticanja . S istom tezinom , znacajem , mogla bi odma da otvoris istu ovakvu temu sa naslovom , MJACINSKA FIGURA .
 
Mislis da je ispravnije da sam upotrebio termin banalizacija ... mozda si u pravu .

No bilo kako bilo , siguran sam , ako rodtelj troje dece , da musku i zensku decu treba vaspitavati razlicito i da , ko sto rece Harmoni , otac ima svoju , a majka svoju ulogu . Za ti ima gomila razloga i logicnih argumenata .

Naravno da bi sve funkcionisalo , neophodna je harmonija i ljubav medju roditeljima , kako je neko vec primetio .

i dalje ne pogađaš metu. šta je tu banalno, smisao tih primera je upravo ono što rehoh 12 puta na temi - da vidimo kako i nakoji način roditelj treba da vasppitava i utiče na dete u zavisnosti od polne kombinatorike, jer sasvim je jasno da ne može biti ista niti da jeadn treba da obavlja 90 posto a drugi 10 posto stavri
 
Vaspitni faktor koji treba da ima otac , i te kako se razlikuje od bvaspitnog faktora , koji treba da ima majka . Bar ja tako vidim strvari .
Nema nikakvog posebnog isticanja . S istom tezinom , znacajem , mogla bi odma da otvoris istu ovakvu temu sa naslovom , MJACINSKA FIGURA .

to smo zakljucili
nismo zakljucili u cemu je specificnost te uloge
cim je ralicita znaci da je treba isticati onda bismo pricali o roditeljstvu uopste
i 99 posto tema i jeste iz perspektive i iskustva MAJKI
 

Back
Top