ADSL pocetak u Srbiji

Profesionalac

Zainteresovan član
Poruka
318
Sada i zvanicno saopstenje SezamProa, da ce najverovatnije od oktobra (2004.) u saradnji sa Telekomom Srbija ponuditi rezidencijalnim korisnicima ADSL pristup internetu, maksimalnih brzina cak i do 768/192k! Cene za pravna lica su trenutno 2700 din + porez za 256/64k, za fizicka lica ce sigurno biti manja.
Sta kazete, Srbija u korak sa svetom?!
A mi na PCM uredjajima i dvojnickim linijama?


P.S. Morao sam da obrisem img tagove sa linkom ka (#$&^^%#^ smajlijima... nema vise ni vazduh dzabe :(
 
KAd, gde, kako, zasto, daaaaj...
ALi, prvi april je prosao, ili sam ja to prespavao ili se salis. Ili se oni sale, pre ce biti da lazu.
A ta "fizicka lica", bice najverovatnije, babe, tetke, vracare, ujaci i poznanici, metrese...
Cisto "sumljam" sto rece moja baba, da ce meni kao dvojniku + PCL + drvene parice, da sad nakace DSL. Pa i ako to nekim cudom urade (Do sada nisam nista dzabe dobio, sem malih boginja), radice samo ono sto oni odrede da ce raditi, dakle o podesavanju portova i slicnih zezalica, nece biti nista. A tehnicka podrska dnevno od 09:00 - 13:00, sem petka, nedelje i subote, kad je nema..
Slicne zvake mi je prodala i ona ministarka, sto rece da ce do kraja 2004, SVI preci na digitalne centrale, pa sad se ispostavilo da nema sanse do 2010 eventualno.
Ali ajde, lepo je imati barem nadu, ona umire poslednja...
 
Hajde pa nemoj da si na kraj srca...
Ipak su poceli nesto da rade, vidim na nekim lokacijama u gradu iskopane ulice, postavljeni novi sahtovi... Problem dvojnickih linija hoce resiti do kraja sledece godine, ali PCM ostaje...
A da se vratimo na ADSL... i BitsYu ce ponuditi ADSL pristup, znaci Telekom ISP-ovima prodaje ADSL, a oni to nude krajnjim korisnicima. Bolja varijanta. Vise info imas na www.sezampro.yu i na www.bitsyu.net (na drugom sajtu za sada mozes samo procitati o ADSL-u)
 
interesujeme proizvodjac ADSL modema koji ce biti u ponudi?
Profesionalac:
Sada i zvanicno saopstenje SezamProa, da ce najverovatnije od oktobra (2004.) u saradnji sa Telekomom Srbija ponuditi rezidencijalnim korisnicima ADSL pristup internetu, maksimalnih brzina cak i do 768/192k! Cene za pravna lica su trenutno 2700 din + porez za 256/64k, za fizicka lica ce sigurno biti manja.
Sta kazete, Srbija u korak sa svetom?!
A mi na PCM uredjajima i dvojnickim linijama?


P.S. Morao sam da obrisem img tagove sa linkom ka (#$&^^%#^ smajlijima... nema vise ni vazduh dzabe :(
 
Profesionalac:
Hajde pa nemoj da si na kraj srca...
Ipak su poceli nesto da rade, vidim na nekim lokacijama u gradu iskopane ulice, postavljeni novi sahtovi... Problem dvojnickih linija hoce resiti do kraja sledece godine, ali PCM ostaje...
A da se vratimo na ADSL... i BitsYu ce ponuditi ADSL pristup, znaci Telekom ISP-ovima prodaje ADSL, a oni to nude krajnjim korisnicima. Bolja varijanta. Vise info imas na www.sezampro.yu i na www.bitsyu.net (na drugom sajtu za sada mozes samo procitati o ADSL-u)
Avaj, mrka kapa :(
Em sam dvojnik, em na analognoj centrali. Da me razdvoje ne mogu (nema kazu tehnickih uslova) a da li moja centrala omogucava sve to - cisto sumnjam. Kakve sam srece - sigurno ne.
Dakle, jos patnji i nadalje.
Razmisljam o nabavci jata golubova, pa kao u Karadjordjevo vreme, zakaci mu za nozicu (paricu) 1K podataka, i leti moj golube beli... :( (ako ga ne skine neko prackom iz Telekoma)
 
Ma Telekom kakav je i na golubove pismonose bi nekako zbudzio PCM... pa bi se onda cudio sto ti i jos trojica komsija delite jednog goluba
11.gif

Elem, sto se opreme tice nesto se suska da ce se deliti Alcatel ADSL ruter + spliter ili kako vec nisam bas siguran...
btw, u igru su jos usli Beotel i BitsYu i svi se nekako slazu u konstataciji da ce ADSL za rezidencijalne korisnike u komercijalnu upotrebu biti pusten do 15.11. (zaboravih da pitam koje godine... jer kad se ulazi u bilo kakav deal sa Telekomom mora i takvo pitanje da se naglasi)
Sto se tice cena... BitsYu ako bude ostao dosledan svojim cenama dial up-a, tesko da ce sastaviti povoljan cenovnik ADSL usluga... Pre neki dan sam zvao Beotel; nakon duzeg smaranja lik mi je procedio kroz zube da ocekuju cenu najjeftinijeg paketa (256k/64k) oko 30 jevreja. Bez limita u pogledu kolicine prenetih podataka... Medjutim, posto cene odredjuje niko drugi do Telekom (
19.gif
27.gif
) ova informacija koju sam dobio moze, a i ne mora biti tacna... we'll see...

poz
39.gif
 
Da bi dobili ADSL morate fizichki od ADSL-enabled centrale biti udaljeni max. 5.5 kilometara, ili nishta od ADSL-a.

Shto se modema i splitter-a tiche - to je (barem u UK) bagatela : USB modemi su oko 30-ak evrica, PCI varijanta je oko 20 evra trenutno. Splitteri su mali plastichni dzhekovi koji su ekvivalent par stotina dinara i moraju da se postave na svaku telefonsku utichnicu.
I prava varijanta : Wireless ADSL ruteri - oko 100-tinak evrica za kvalitetnije izvedbe.

Ako Telekom bude forsirao "svoje" modeme po nebuloznim cenama, bice to josh jedna u nizu velikih prevara i kradja.
 
Ko ih 'ebe... Ja sam na wireless-u i nemam nameru da se prikljucujem na bilo sta sto Telekom ima da ponudi... Iz iskustva znam da to:

a) Nece raditi
b) U momentima kada radi, nece raditi ono sto vama treba
c) Telekom ce pokusati da vas ubedi da je 14.4kbps ustvari 768kbps koji ste debelo platili
d) Ni jedan 'nezavisni' provajder (tipa Verat - ne da ih branim nego samo napominjem) nece moci da pruza ADSL usluge - kao sto vidite za sad su u igri Sezam (desna ruka Telekoma), BitsYU (Sezam-wanna-be), BeoTel (poznatiji kao kreatori price o 'vodi u kablu') i slicne okosnice Telekoma
e) Telekom ce diktirati basnosnovne cene
f) dopunite sami...

Dugo sam zavisio od Telekoma... sad lakse disem ;) ... U to duznicko ropstvo se ne vracam ni za zivu glavu!
 
Verovatno si u pravu Incognito. U momentu kad cuh da se tako nesto priprema, ponese me zelja da konacno nesto kvalitetnije uvedem u funkciju. Ali pri tome zaboravih da malo analiziram. To si ti ucinio.
Najverovatnije bi mi preselo sve to, pa bih pozeleo "dobra stara vremena sa dvojnikom i analognom centralom"...

I ja sam na wireless, imam stabilnih 256/256 sa fiksnim IP. Apsolutno ne zavisim sto se Interneta tice od Telekoma, i veoma sam srecan zbog toga

Ne verujem da ce Telekom u skoroj buducnosti biti sposoban da uradi nesto pametno. Barem dok ne izgube monopol, otpuste salabajzere, neradnike i one koji misle da im je to deda ostavio. Dok ne dodju mladi i sposobni i posteni ljudi, razjure gamad iznutra iz zapocnu da rade kako treba.

Ja ne spadam vise u bas tako mlade, ali me srce boli kad vidim mnogo mladje momke od mene, koji STVARNO znaju znanje, sposobni da od nicega naprave nesto, u malom prstu imaju vise znanja od sadasnjih "velikih direktora", kako moljakaju za bilo kakav poisao, samo da prezive.
A takvi nam trebaju, da nas iscupaju iz bede i uvedu u tehnoloski svet.

A na TV gledam matorog dripca, koji je ostario a jos nije iz opanaka izasao, zavrsio socijalisticki univerzitet, gde nije trebalo razmisljati, kako mi soli pamet o modernim tehnologijama...Ali - to je zaboga DIREKTOR, veliki priznati strucnjak, sa DUGOGODISNJIM iskustvom.. (nije receno da se to iskustvo sastoji od tamanjenja dzaba drutsvenih cevapa i spricera), kao da je dovoljno da se sto duze izdrzi na jednopj funkciji pa da samim tim "kvantitet preraste u kvalitet" , boze Marxu, sto ne predje u pekare...

U svim oblastima takvih ima, ne samo u Telekomu. I dok je tako, ne pise nam se dobro, nazalost...
 
Jedna stvar mora da vam svima bude jasna: ni nama, ni "Telekomu", ni ovoj napaćenoj zemlji neće biti lako dok se industrija i privreda ne POKRENU, umesto što se u bescenje prodaju.Prodajom donose crkavicu, a radom ZARADU!A kad zemlja zarađuje, onda ima i za telekomunikacije, i za ostale potrebe, pa i za luksuz.Vi možete želiti svašta, ali zapad ne daje ni jedan evro tamo gde neće izvući barem tri!U takvoj situaciji zarađuju samo O N I !Ti isti "oni" prodaju svetu onu tehnologiju koja je kod njih već prošlost.Nemojmo se zavaravati!!! "U pamet se, braćo u Srbiji!"
Pozdrav svima!
 
Kale Subotica:
Jedna stvar mora da vam svima bude jasna: ni nama, ni "Telekomu", ni ovoj napaćenoj zemlji neće biti lako dok se industrija i privreda ne POKRENU, umesto što se u bescenje prodaju.Prodajom donose crkavicu, a radom ZARADU!A kad zemlja zarađuje, onda ima i za telekomunikacije, i za ostale potrebe, pa i za luksuz.Vi možete želiti svašta, ali zapad ne daje ni jedan evro tamo gde neće izvući barem tri!U takvoj situaciji zarađuju samo O N I !Ti isti "oni" prodaju svetu onu tehnologiju koja je kod njih već prošlost.Nemojmo se zavaravati!!! "U pamet se, braćo u Srbiji!"
Pozdrav svima!
E Kale, slazem se sa tobom samo delimicno:
1. Tacno je da nema nista dok se ne pokrene ekonomija. To stoji kao cvrst fakat.
Ali ima i drugo:
2. To sto ce neko da zaradje prodajuci nama neke nove usluge, pa niko nas ne bije po usima da moramo da uzmemo. Uzece samo oni koji imaju racunicu (i para naravno) Nek izvuku i 10 evra na moj jedan, samo da mogu lakse da komuniciram, sta me to briga. Pa i pekar kada ti proda onu lepo upakovanu kiflu, sta mislis koliko na njoj jednoj zaradi. Zacudio bi se veruj mi (kum mi je pekar)
3. Ne mozes nazvati luksuzom ako se radi o boljoj telefonskoj vezi. To sto kazes je bez veze. Telefon je NEKADA bio luksuz, sada je to normalna stvar ali imati perfektnu vezu izgleda kod nas u Srbiji jeste luksuz, prosto zato sto NEMA. Pa necemo se valjda porediti sa zabacenim provincijama Zanzibara?
4. Nema sta da se zavaravamo, tehnologija koja je kod njih proslost, nazalost je za nas jos uvek "science fiction". Nisu oni za to krivi, MI imamo problem, i nama je krajnji domet nazalost, ono sto oni vec napustili. Ali bio bih sretan i to "tehnosko djubre" da koristim, barem dok ne prodje 150-160 godina pa se i mi "omastimo" nekim "zadnjim krikom tehnike" i na nasim prostorima... Mislim nasi pra-unuci :(

pozdrav
 
Neću da smaram, samo da ti kažem da sam pod ono "luksuz" mislio uopšte, ne samo telefoniju.A kad kažem da "oni" daju evro tamo gde će izvući (bar) tri, mislim da će nam prodavati tehnologiju od jednog evra za tri, 8) a od dva zarađena kupiti kod nas fabriku koja realno vredi dvadeset.Da ne pričam šta će posle raditi s tom fabrikom :!: .Ovo je sve figurativno, ali mislim da si pametan, pa ćeš već ukapirati.Pozdrav i tebi i ostalima! :)
 
Ja hteo kulturno, a ti tako! :( A što se tiče odrastanja, ja sam to već obavio, a ti si, izgleda, poslednji koji bi trebao to da mi savetuje.A o kapitalizmu mislim to što sam rekao i to ni ti ne možeš promeniti, ili si, možda premlad, pa nemaš predstavu šta je bio socijalizam (mnogi ga pogrešno zovu komunizam).Pitaj starije ono što ne znaš, možda nešto i naučiš u životu.To je uvek bolje, nego vređati, i dati svima do znanja koliko si siromašan u inteligenciji.Ja ti, ipak, želim sve najbolje.Nije sramota ne znati, već ne hteti učiti. :!:
Incognito:
Ye, ye... Ua Kapitalizam, je l' tako Kale?

Odrasti i poyebi nesto, bice ti bolje ;)
 
Znaci Kale predlaze da se manemo ADSL, jer dolazi sa trulog zapada, koji ce nam uzeti pare i debelo se na nama obogatiti? Boljhe da sacekamo 100-200 godina, da se sve sredi, pa onda polako prema kompletnoj digitalizaciji, pa mozda kasnije ISDN pa eventualno nekada i taj toliko zeljeni ADSL.
Treba da se strpimo da Srbija postane industrijski jaka, da ekonomija procveta, bice onda i za telefoniju i ostale "nevazne" stvari (za neke i luksuz)

Ne govorim u ime drugih, ali ja to zelim SADA. Ko ce uzimati pare (da li Telekom ili Orange) uopste me ne zanima, jer ionako na to nikada nisam mogao uticati.

E vecu nebulozu Kale nisam odavno procitao. Mani se "napacene zemlje", "socijalizma" itd. Zato smo i dosli dovde, sto za svaku novu stvar (i naprednu) prvo gledamo ko ce to "da uzme pare" a onda treba li nam to.
Kad vec govoris o "socijalizmu, pogresno smatranim komunizmom", secas li se prvih privatnika? Ljudi zapoceli privatni posao, momentalno bili proglaseni, muvatorima, lopovima, muckarama, ukratko - "a, on je privatnik, pusti, taj mucka gde stigne...treba to sve.." Secam se prvog privatnog veceg pekara u gradu, pa samo sto ga nisu proglasili "neprijateljem naroda"...

Sta me briga ko ce naplatiti, daj da vec jednom krene. Mani se se izandjalih soc-realistickih prica. Nek se zove komunizam, kapitalizam, socijalizam ili srbijizam, samo da se stvari krenu sa mrtve tacke. Nisam politicki aktivan u nikakvom smislu, pa ovo shvati samo kao nacelnu diskusiju.
Citam u Japanu pocinju gledanje TV na mobilnim telefonima, a mi se natezemo oko ISDN ili ne daj boze ADSL (gde je jos to vreme za XDSL ili T1 linije)...
Al' nedamo "mrskom kapitalisti" da nam uzima pare, makar nam usluga i trebala. Bolje nasi nego "njini"? Kuku...
 
Slažem se, Codemakeru, da nam sve to treba, i to što pre, ali razmisli gde smo mi u svemu (ne samo u telefoniji) u odnosu na zapad! I, kao druga stvar, na tom zapadu se niko nije obogatio tako brzo kao neki "kapitalisti", većinom privatnici, kod nas.Znam za primer jedne velike PRIVATNE kompanije, gde je Nemac, želeći da sklopi neki posao, čuo da su naši "biznismeni" to sve stekli za 10 (deset) godina, što se u Nemačkoj stiče u tri - četiri GENERACIJE!Naravno, zahvalio se na gostoprimstvu i ponudi i otišao kući.Toliko o kapitalizmu, naročito našoj verziji.A u ono, tebi tako mrsko socijalističko vreme bogatih je bilo malo, ali to nikom nije bolo oči, jer su i svi ostali imali dovoljno, da žive, pa čak i da odu na more (!)
Zato kažem:napredak - da, kapitalizam - da, ali po našoj meri.I ne treba ići "pred rudu".Pozdrav i tebi i svima :)
 
Kapitalizam u srpskoj verziji... Sad me bas nasmeja. Ako ti ovo sto se desavalo (i desava se) ovde smatras kapitalizmom onda stvarno nemamo o cemu da pricamo. Ovo ovde ti je mesavina dragog ti socijalizma i burazer-ekonomije.

Tacno je ono sto si rekao za Nemce, i ne samo za Nemce vec i druga razvijenija drustva. Za primer firma u kojoj ja radim (americka, truli kapitalisti... ja sam od onih stranih placenika i domacih izdajnika je l' te...) - vlasnik kad je istu otvorio maltene je 3 godine spavao u kancelariji da bi digao firmu na noge. I jos nije povratio sva ulozena sredstva. Ovde svi ocekuju da im se ulozeno vrati za najvise godinu dana...

Nemamo mi pojma ni sta je to kapitalizam, ni sta je to trzisna ekonomija i zdrava privreda, i kad mi krenemo da trabunjamo o stetnostima istog to je u najmanjur ruku pateticno, izandjalo i smesno...

Kamo te lepe srece da je ovde kapitalizam... Ovde je socijalizam u najgorem svome obliku...
 
Zanimljivo je koliko ljudi iz ove nase Srbijice, poteze socijalizam-kapitalizam paralele, cim ne mogu da objasne zasto nista ne radi kako treba.
Tacno je, veoma malo se ovde zna sta je kapitalizam. Decenijama "zakucavanje" u glavu "mrski kapitalisti", potpuno je zamenilo teze. Sad ispada da sve sto nosi prefiks "kapitalisticki" je automatski zlo. A sve sto nosi sjajni prefiks "socijalisticki" je svetla buducnost. E pa tu buducnost cekam vec decenijama, ali nesto nam slabo ide. No, sve nedace koje nas snalaze, ispada nisu uzrokovane od nas samih ovde i nase nacina rada/sistema/filozofije i pristupa radu i ekonomiji. Najlakse je kukati da sada ne moze nesto jer smo mali,brdoviti Balkan, jer nas gnjave i nedaju da se razvijemo, postoji zavera protiv nas, nema se itd, itd. A ta pesma se razvlaci eto vec 60 godina. Pa DOKLE vise? Ne zanima me sistem, zanima me da kao sav normalni razvijeni svet odlucujem koliko cu para i gde portositi (ako imam). Da se BORE za mene u svakom segmentu ekonomije, a ne da mi kazu "cuti di si ni za disi nisi"... E to se u telefoniji radi sa nama.
Recenice poput "lako je njima oni su razvijeni", pa ZASTO i mi nismo razvijeni? Zato sto gomila nesposobnih vodi ovu drzavu/drzave vec decenijama, a mi se maltene navikli da smo "mali,brdoviti ii nerazvijeni" pa samim time nemamo ali eto, bice, samo postoje ljudi ovde koji to nikako da shvate i strpe se "malo", jos kojih nekoliko decenija pa ce nesto malo i biti bolje.
Radi se brate o cistom odnosu. Nudim-kupi, sto je i prirodna stvar. Ako ti se ne svidja sta nudim i kako, oticices drugome. E tu lezi kvaka, mi NEMAMO sto se telefonije tice kuda drugde. A drzava neda nikom ni blizu da napravi malo "guzve" pa da se mi potrosaci/korisnici opredelimo, nista vise, nista manje za moje pare.

Ali, ova diskusija skrece u neke druge vode, verovatno u temu pod naslovom "politika" ili "ekonomija".
 
Halo, slabo vas cujem.
Halo, uzasno slabo, pricajte glasnije , necujem vas ni tako. Ali vas zato dobro vidim...

Sto mediji serviraju to kao eho kasnije ponavljaju i "strucnjaci" i "laici".

Kd nas jeste najgori tip kapitalizma nazvan monopolski kriminalan hokstaplerski kapitalizam.
Nakrali se na brzaka, brzo doslo , brzo mora da se i oplodi, bez pravnog oslonca doslo , bez pravnih normi zeli i dalje da se razvija...

Sve sto je naivno doslo sa zapada u smislu zakon je ono sto pishe u zakonu je vrlo brzo podvilo rep i vratilo se nazad.
Ili je prepustilo ulogu domacim hokstapler majstorima. A tu nema govora o trzistu, vec o "dilu".

Zato i ADSL-A_jmo D_a S_e L_ozimo prolazi decije boljke velikih m.udonja (nazalost samo spojeno sa m, mada nas boli kao da tog m nema...).

Ipak kod ovih velikih i javnih sistema mislim da ce pre biti napretka nego kod normalne svakodnevne boranije jer tu ce biti sve gore i gore.
Dolaze i stasaju deca koja su gledala kako im roditelji kradu iz firme , i o etici nemaju ni nagovestaj sta je to....A u evropi toga ima , ma sta vi pricali i na filmu gledali....naravno za cigane nista ne vazi (cigani nisu u kontekstu romi) ni red , ni zakon , samo face..... Zato i stizu nazad u kovcezima.....ili kao invalidi....
 
Gospode Boze, sta ti ovde naprica. Jedva sam procitao a shvatio svaki drugi red... Kakve veze imaju romi, invalidi i kovcezi sa telefonijom, stvarno ne znam...

Al' ajde, cekacemo na taj ADSL, ma kad i ma sta to znacilo i ma kako i ko nam to isporucio.
 
Jeste, otidosmo daleko od telefonije, ali naš novi sagovornik Tužni Patak dobro konta neke stvari, samo se figurativno izražava.Ja nemam tu šta da dodam, samo da nam svima poželim što pre tu tvoju svetlu budućnost, Codemakeru, ma kako je zvali.Samo, ne možeš poreći i to da je bilo i nečega dobrog u onim vremenima, iz druge polovine prošlog veka.Bar je bilo više etike i pravde.Danas vlada beskrupuloznost i nj. v. novac.Čovek (ljudsko biće) se nekako izgubio u svom tom haosu.Pozdrav svima i svako dobro! :P
 
@kale
Pa naravno, nikada nikome nisam zlo mislio, tako da ako se diskusija u momentima "zaljuljala" na strane koje nisu ono sto zelim da kazem, to samo znaci da nisam dobro napisao sta zapravo mislim.
Naravno da svima zelim sto bolju buducnost i nemam razloga nikoga da nipodastavam ako ima drugo misljenje ili uverenje. Sto se tice proslih vremena, moze se interpretirati ovako ili onako, ali svi zajedno imamo samo jedan cilj i zelju - da nam bude bolje.
Inace, sto se telefonije tice, nisam zadovoljan, dugo izgleda necu biti, a nema ni nekih nagovestaja da ce skoro biti. I to ne zato sto sam "besan", zeljan sam da platim dobru uslugu. Imam gadan osecaj da me "muzu" i da me "z*bavaju" i da o meni, kao malom potrosacu niko ne brine, vec samo "daj pare". A ako me pri tome neko ubedjuje da je sve ok, da sam zapravo privilegovan i da ne shvata sta me zapravo muci - onda se ljutim. I nisam usamljen.
To je sve, a stvari na koje slabo ili nikako ne mozemo da uticemo, ostavimo po strani. Da parafraziram jednog mnogo pametnog coveka verovatno: "toliko smo razmisljali o proslosti, da nismo ni primetili kako nam SADASNJOST odlazi u nepovrat..."

Pozdrav svima, mislim da smo dovoljno rekli, a za ADSL da popricekamo da vidimo sta se iza brda valja :)
 
ADSL kreće ovih dana i kod nas u život!U početku, verovatno, u probnom periodu, u Beogradu ("Bog je prvo sebi bradu skrojio."), a posle i dalje."Telekom" planira da ga plasiraju internet provajderi (u prvih šest meseci), a ne on sam (a propo one priče o monopolu).Videćemo koliko će sebe uračunavati provajderi u cenu svega toga.U planu su tri varijante "paketa":
1. 256 kbps preuzimanje / 64 kbps slanje
2. 512 kbps -||- / 128 kbps -||-
3. 768 kbps -||- / 192 kbps -||-
Cena će se naplaćivati mesečno (u fiksnom iznosu), a zavisiće od paketa za koji se opredelite.
Eto, koliko je malo strpljenja trebalo ...
Srećno u potrazi za njim! :)
 
Kale, to znamo mi jako davno... Nista novo nisi rekao, s' tim sto to 'uskoro' traji jos od Jula...

A Telekom ce, naravno, u pricu ukljuciti provajdere, ali koje provajdere? Ako ti ne znas kakve odnose SezamPro i BeoTel imaju sa Telekomom jedino tada mozes da poverujes da Telekom ustvari ne gradi monopol.

U sta da se kladimo da ADSL nikad nece ponuditi Veratu, recimo, ili par slicnih 'nelojalnih' provajdera koji ne zele da placaju basnosnovne cifre za zakup pupiniziranih Telekomovih vodova... Da bi ponudio 768/128 kbps ADSL recimo za hiljadu osoba, tvoj link mora imati oko dvesta puta vecu propusnu moc. Sto ce reci, treba ti link od 180 Mbps sa svetom. Takav link kod Telekoma (link do granice nase zemlje) kosta (hold your breath): 1.100.000 din za 'zasnivanje pretplatnickog odnosa'™, i 1.098.000 din za 'stvaranje tehnickih mogucnosti'™ - sto ce reci ukupno 2.198.000 din samo za dobijanje takvog voda. A onda svakog meseca jos 2.145.500 din... Ili da prevedemo u jevreje, ~30000€ za dobijanje takvog linka (plus naravno podmicivanje, ekonomska i politicka podobnost etc.), i oko 28500€ svakog meseca za taj link. Da racunamo da ce ih takav link do kakvog veceg Internet provajdera van nase zemlje iskostati jos 4 puta manje (otprilike cene u svetu, naravno niko ti nece naplatiti one gore pomenute Telekomove trademark-ove), dobijemo cifu od oko 36000 evra samo za fizicki link. A onda ide naplata protoka od nad-provajdera u svetu, koja ce, recimo, za takav link biti oko 15000€, sto na kraju dovodi do cene od oko 50000€ samo za mogucnost pruzanja takve usluge. Dodajmo tu i marzu i ostale troskove koje ISP, koji nudi svoje usluge preko ADSL-a, zeli da pokrije, i recimo da je to 20% profita, dobijamo da ce minimalna cena ADSL prikljucka biti oko 60€. Tu i ne pominjemo koliko ce Telekom dodatno naplacivati provajderima (a i korisnicima za instaliranje ADSL-a) za koriscenje internog linka ka ADSL centralama, ali obzirom da Telekom uzima skoro pola te cifre ne bi me iznenadilo da ostatak ponude i besplatno...

Zivi bili pa videli...
 

Back
Top