VRSNJACKO NASILJE

Vi izgleda zaboravljate o kojem se uzrastu radi...
To je 7 godina, a vi vec okarakterisaste sve kao huligane...
Postoje razni uzroci takvog ponasanja , ne mora da bude samo bahatost i sadizam.
Ono sto bi trebalo , a sto danas nije u modi , to je razgovor sa roditeljima problematicnog i roditeljima zrtve (jedna, nebitno).
Prvo ovako , bez strucnog lica, u zajednickom uspostavljanju resenja...
A ako se tako ne dobije resenje, ide se na zajednicki sastanak pred psihologom, mada psiholozi i psihologicarke u skoli , to vam je promaja...ali ovako ipak treba ici, a zatim ide taj dupli sastanak sa direktorom...
Ali ne ovako kako ste zamislili,pravda za urosa i slicno, vec da se pomogne i to drugo dete..

Ja to ovde ne vidim , ja ovde vidim da svako bi rado zapalio ono drugo dete, one sa njihove strane, ova sa svoje strane i svako cuva svoje dupe...
A ako se tako postave stvari, svaki pametan disa ce reci, hajte vi lepo na sud, a da se ja posvetim skoli...da ne raspredam tamo gde ne mogu...

A ministarstvo ce tek da se nasmeje.
Nece ako treba da se suocava sa tv ekipama i novinarskim ekipama svake nedelje...
I ovo ce pomoci u ovom slucaju, a da li smo tako resili problem?
Sta da radi milos cija mama zorka radi kao kuvarica, a tata mladen kao metalostrugar u nekim firmama?
Oni bas i ne mogu da dolaze, povlace novinare i tv ekipe.....

Ali ja bas i nisam merodavan, jer razmisljam sasvim drugacije, i to uvek donese dobro, dok su samo deca upletena, ali cim se roditelji upletu , tu vise vajde nema...
Ako nagrizete autoritet i sto je jos vaznije integritet profesora, dobili ste bitku , izgubili ste rat....

Prezasticenost dece i stvara ovakvo nasilje , jer ne postoje opsti instrumenti vec su lokalizovani i sebicni...Ciji je veci tata....to je moto, ma kako vi pokusavali da objasnite deci, necete ih prevariti, ako resavate stvari pojedinacno...ali dobro ,nit luk jeo nit luk mirisao...




Potpuno se slazem s tvojim misljenjem. Naravno da ne zelim da taj mali koji je problem bude lincovan ili tako nesto slicno,ja kao roditelj samo zelim da vidim da se po tom pitanju nesto i radi. Odnosno da se to dete kao i majka,koja je problematicna,ukljuce u neku vrstu programa,kako god se on zvao. Ovo nije izolovan slucaj,u skoli je cetiri raz prvaka i svakog dana je drugo dete na redu za neku vrstu nasilja. Kada je problem kod mog dete postao ucestal,prvo sam se obratili majci tog malog,videla da tu nema nikakve koristi. Sledeci stepenik je uciteljica,koja savetuje da se deca sklanjaju s puta napasnika. Treci susret je bio sa psihologom skole,koja kaze `Vase dete ce morati da uzvrati udarac. Znate morate se pomiriti s tim da ce se nekad u skoli deca i potuci.` Nezadovljna ovim odg,a posle ponovljenog udarca mog deteta pesnicom,otisla sam kod direktora skole zajedno sa suprugom. Popricali smo zajedno s njim i sa psihologom,napravili mali zapisnik,a oni su ostali da odmah posle razgovora sastave tim ljudi u skoli,pozovu roditelje decaka i pokrenu -vaspitno kazneni postupak- ....
Sad jedino ostaje da malo sacekamo i vidimo da li ce to dati ikakve rezultate....
 
Dobro,a sta cemo sa decom od 14,sa magarcima od 17,19 pa cak i 20 koji su i dalje nezreli...Usudjujem se da kazem da pojedinci zasluzuju da dobiju metak u glavu...Ne treba da dozvolimo da nasa nacija izrodi nove Hitlere (i to odjednom vise komada)...


Da,veliki je problem danas dete vaspitavati i usaditi mu ispravne stavove i ljudskost. A ljudskog je danas isuvise malo u ljudima,ne racunajuci izuzetke kojih je cini mi se sve manje. Ne znam kako i da ocekujemo da nam deca budu sutra dobri ljudi,ako se otac na poziv direktora da dodje u skolu buni sto ga isti uznemirava i sekira mu sina koji je potpuno u redu(ne mislim na decaka o kome sam pisala na pocetku). I sta dalje reci...Djacima su danas u skolama data sva prava,ucitelji,profesori i direktori nemaju nikakav autoritet nad decom. Nemaju prava da sankcionisu ili izreknu kaznenu meru detetu koje pravi problem,mislim na ukore,udaljavanje sa casa,smanjenu ocenu iz vladanja....... A pri tom ima i roditelja koji svoju decu hrabre,tipa `ma sta ona zna(,nastavnik ili nastavnica),ili ma sta ce ti skola ja sam zavrsio fax pa vidi kako sad zivim.....itd,itd,primera je bezbroj.....A sta nas sutra ceka sa takvom decom i sta takvu decu,danas decu,sutra ljude,ceka u zivotu,diskutabilno je. Znam samo,da ja svoju decu vaspitavam tako da je skola vazna,jer mocan si onoliko koliko znas,da su drugari vazni i da se trebaju prema njima ponasati lepo (naravno prema onima koji to zasluzuju,a s onima skojima ne mogu da uspostave komunikaciju se prosto i ne zblizavaju). Koliko sam u pravu ili ne,pokazace jedino vreme.Kada postanu ljudi videcu da li je moja uloga roditelja bila dobra....
 
Mi vec imamo Hitlere, ali ne mislim na one sto ih po medijima prozivaju da su fasisti...

Brigo moja predji na drugoga i daj licno ebes drustveno je naravno nesto sto stvara hitlere...
Nasi klinci su vise nacionalisti nego sto su odrasli u ratu bili, pa ti vidi...
Cak je izraz nacionalisti pozitivan, a patrioti , o to je ono kad si komunista....
Pa onda krenu striktno da se tumace stvari itd...

I dalje vidim dva nacina pristupa, jedan je stalno zvanje roditelja tog deteta, kad vec svracaju u skolu , da svrate i kod direktora....
Mislim neko mora odraditi socijalnu integraciju tog deteta,a da ne pricam da tek mora da se stvara drustvena i instituciona licnost kod deteta (socijalna takodje, to je ono druzenje sa decom, drustvena je razlicita licnost od te)...

Drugi put je eliminacija.Tu ce biti ono sto je danas moda, znaci ako ste jaki, onda je dovoljan direktor, ako niste, onda ministarstvo , ekipe tv i slicna papazjanija....ali opet ste jaki na neki nacin, a ako niste ni tako , e onda mrak...

Ima gore nesto...
A to je sto dete raste sa spoznajom da nije bas efektno suocavanje sa maltretiranjem, a plus se sputava potpuno da se direktno ispolji...
Zato je psiholog u pravu kad kaze, deca se nekad potuku , i kazem to samo zato sto i on treba da shvati da nije u pitanju tuca, vec maltretiranje...
Ja sam kao klinac imao vise od jedne tuce, ali to su decije tuce, stao u red pre mene, stao u red pre njega, pobedjivao i gubio, ali to se zaboravi cim stane tuca.To znaci rasti u okruzenju gde nema maltretiranja...
A kad ima, onda je nebitno sto vas neko maltretira jednom u 4 godine, totalno je nebitno....
Postajete na neki nacin introvertna licnost, a to postati sad kad ste odrasli zbog razalovanja drustva ili kad ste dete, uopste nije isto...
Kako se resavalo to kod mene...
Pa direktor i profesori su bili autoriteti, pa je samo odlazak deteta bez povlacenja roditelja bio upozorenje i kazna na neki nacin....nikad nijedan ucesnik u tuci nije bio kaznjen,a iskreno i ne vidim potrebu za tim...
Mislim iz ugla zrtve, cak i kod starijih godista, opet su to bile te tuce iskazivanja neistomisljenistva ili nepokornosti...ne i maltretiranja..(ali su bile odgovor na maltretiranje...)

Igranje igrica, gledanje flip-kljljlj poteza rukom i nozem, je ucinilo da svaki kulutran deckic danas bude ono sto je skoro pa huligan nekad bilo....
Zato ja pre stajem na stranu resenja protiv ministarstva a za jacanje moci skole, nego ovo obrnuto, kad se ocigledno daje argument ministarstvu da kao na fol direktori nesposobni , mora da bude mirodjija u svakoj corbi...a pre i posle toga imobilisani direktori i profesori...

Ima i losih profana, to stoji , bilo ih je uvek...i vazi pravilo da los profan razara autoritet i dobrog profana, ali i obrnuto dobar profan dodaje autoritetu losem profanu....
Kad budete u manjini , pa vam u skoli kazu da ne budete budala i prodajete ocene kao i ostali sto cine jer ce vas direktor u protivnom promeniti sa tog predmeta, to je takodje decija logika....cak i kad su siromasna, deca dobro racunaju , jer lakse je skupiti 6x300e za petice ili 6x100e za dvojke za 8 meseci nego se nervirati ako na vama osetite nepravdu kasnije...
 
Tuzni,slazem se da u svakom zitu ima kukolja,samo sto kod nas to nekako ide obrnuto proporcionalno,vise kukolja nego zita.

U ovom nasem slucaju,decak koji je deo problema ima i stariju sestru s kojom je ista ova ekipa u skoli(direktor,pp sluzba i ostali) imala identican problem. Taj problem su uspeli da rese,e sad to sto ona ne uci i los je djak nije vise stvar discipline. Znaci da postoji resenje koje ne moze biti instant,ali u neko dogledno vreme ce se valjda resiti.

Sto se decjih tuca tice slazem se. Pa Boze moj ako se i desi da se potbije sa nekim klincem,nista bas toliko valjda nece biti strasno. Jer kako si i sam rekao to bude i prodje,pa sutra idu zajedno na sladoled. U sve ovo nadam se bice ukljuceni i socijalni radnici,tako da ce ovo dete nadam se dobiti i adekvatnu pomoc.

Drustvo nam je generalno gledano u jako losem stanju,a ja se kao roditelj moram i zelim boriti za to da odgajim coveka a ne huligana,fasistu,ili kako god vec....
Sve u svemu ja sam prilicno potresena situacijom,i neprestalno se pitam kuda ide ovaj svet ;)
 

Back
Top