Svakodnevni zivot i Filosofija

Hektor

Aktivan član
Poruka
1.253
Da li se filosofija kao nauka udaljila od svakodnevnih problema i postala Akademska disciplina.Ako nije,kako resavati svakodnevne probleme pomocu filosofije.Mislim na filosofiju kao nauku a ne prosto moc zdravog rasudjivanja.Savetovao bih knjigu: Lu Marinof :Platon a ne prozak.Ko je procitao knjigu i resio svoje probleme,molio bih ga da nam prenese svoja iskustva.Osim te knjige preporucijem i : Sofijin svet.Molim vasa misljenja !
 
Hektor:
Ko je procitao knjigu i resio svoje probleme,molio bih ga da nam prenese svoja iskustva.!

ebem mu hektore,a sad ozbiljno da te pitam:a ti stvarno verujes u to-sad cu da procitam knjigu i da resim sve probleme?...ti sve vreme ovde trazis da ti neko da recept...onda uzmes taj recept,zbuckas 100gr pameti, 200gr dushe,150gr....to smazes i useeresh se od srece
 
Lu Marinof je ustanovio umesto psiho-terapije:filosofsku terapiju.Knjigu sam procitao i toplo je preporucujem.Ne mozes osuditi nesto/nekog pre nego se obavestis sta druga strana ima da kaze.Ne mislim da knjiga moze resiti problem,ali moze da pomogne.
 
Hektor:
Da li se filosofija kao nauka udaljila od svakodnevnih problema i postala Akademska disciplina.Ako nije,kako resavati svakodnevne probleme pomocu filosofije.Mislim na filosofiju kao nauku a ne prosto moc zdravog rasudjivanja.Savetovao bih knjigu: Lu Marinof :Platon a ne prozak.Ko je procitao knjigu i resio svoje probleme,molio bih ga da nam prenese svoja iskustva.Osim te knjige preporucijem i : Sofijin svet.Molim vasa misljenja !

Да ли могу мало да те исправим (добронамерно!): Филозофија ( или философија-све једно) није наука!!!
 
nesto u vezi ove misli:
"Ne mozes osuditi nesto/nekog pre nego se obavestis sta druga strana ima da kaze."

prvo citat "ne sudi da nebudesh osudjen"

nija nashe da sudimo nikome

chak ni sebi

nase je da volimo"ljubi bliznjeg svoga kao samog sebe"-to isto znachi i da sebe ne inizavamo na ushtrb drugih

nego jednakost(kao samog sebe)

ustvari sudjenje drugome je onaj balvan i nashem oku

vidite kako je djavo lukav

otkrijemo nesto vredno i umesto da primimo mir i ljubav mi se skoncentrishemo na razlike i gubimo energiju a i nanosimo bol jedno drugom

pozdrav i sve dobro 8)
 
Marinof predlaze sledeci metod:PEACE :problem,emocija,analiza,kontemplacija i ekvilibrijum.Kad problemu pristupate filosofski,prvo morateidentifikovati PROBLEM.Zatim morate napraviti popis EMOCIJA koje problem izaziva.U trecem koraku ,koji cini ANALIZA utvrdjuju se opcije za resavanje problema.U cetvrtoj fazi se posvecujete KONTEMPLACIJI vase ukupne situacije.Konacno,nakon artikulisanja problema,izrazavanja emocija,analize opcija i kontemplacije filozofskih pozicija,dostizete:EKVILIBRIJUM.To bi bilo vrlo uproscen metod Lu Marinof-a.Knjiga je veoma bogata misaono i prakticno i na mnogim primerima objasnjava mehanizam resavanja problema.
 
Mnogi filozofi filozofiju odredjuju upravo preko metoda, a ne preko sadrzaja (cak dotle da se filozofija izjednacava sa metakognicijom, tj. svescu o misljenju itd). U tom smislu, dakle, problem koji si postavio bi se mogao preformulisati tako da glasi ''kako (svesno) misljenje moze da nam pomogne u svakodnevnom zivotu''.

Necu da ti odgovorim na to pitanje, pokusaj sam to da uradis.
 
little_perica:
Mnogi filozofi filozofiju odredjuju upravo preko metoda, a ne preko sadrzaja (cak dotle da se filozofija izjednacava sa metakognicijom, tj. svescu o misljenju itd). U tom smislu, dakle, problem koji si postavio bi se mogao preformulisati tako da glasi ''kako (svesno) misljenje moze da nam pomogne u svakodnevnom zivotu''.

Necu da ti odgovorim na to pitanje, pokusaj sam to da uradis.
Sve svoje dosadasnje probleme sam resio.Medjutim,ziv sam covek i imam nove probleme koje upravo resavam.Slazem se da je svesno misljenje=zdravo rasudjivanje=filosofija,ono sto nam UGLAVNOM resava probleme.Medjutim postoje problemi koji nisu logicni i ne potrebuju logiku za resavanje.Ti problemi mogu biti,i jesu emotivno-ljubavni.Kako reca Laza Kostic:dve se u meni pobise sile,razum i srce...odlucio je po razumu i napisao najlepsu ljubavnu pesmu Srbske poezije.Da se poveo za emocijama,sta bi bilo=opste zgrazavanje i osudjivanje.Medjutim,njegov emotivni problem je mogao lako razumski da se resi.Postoje emotivni problemi gde razum ne pomaze.Tada treba slediti svoje SRCE do smrti ! I posle nje ! Ja sam ignorisan,ali ja licno NIKOG ne ignorisem.Cutim,trpim,prastam i volim !!!
 

Back
Top