Lavanda

I treba da probas.
Ja sam isto tako pokusavala da ozilim lavandu, ali ni jedna jedina reznica mi nije uspela. Samo se ozilila reznica koja se slucajno odlomila, za koju niko nije znao, bez ikakve nege, izdrzala zimu, samo sam je na prolece presadila na bolje mesto i evo sada je vec dosta porasla, ali nije cvetala, slikacu je opet. Tako da probacu i ja Nalencetov savet - reznice u casi vode. A mozda i odlomim neku koju cu da posadim na isto mesto na kom je bila i predhodna.
 
Ставио сам 21 резницу у чашу воде где сам отопио андол, кажу добар као хормон за ожиљавање.

Покушај ожиљавања.VOL 3 :rotf:
 
Znam zenu, koja je u zimnicu stavljala andol. Kad sam to videla nisam mogla da dodjem sebi od cuda, a ona mi kaze da probam i ja, mnogo je dobro. Nisam probala i necu. Sad sam se opet opasno zacudila, kako je to moguce?! Pa sta sve to jos moze da se uradi s andolom?! :eek:
 
Човек који годинама од резница прави биљке ми је рекао да се лаванда од резница ради у ПРОЛЕЋЕ, а не сада. Зато ми и не успева иако радим по ПС-у. И није андол,:rotf: већ аспирин,:lol: и држи се максимално два три сата у отопини.
 
Pa nista, sacekaj prolece.
Ali moja baka jeste stavljala u vazi andol,njega smo uvek imali u kucnoj apoteci jer ga je pila svako vece za cirrkulaciju.Mozda cvecu to godi :roll:
Imala je ona bas fiks ideja :aha:
 
Ja imam dve betonske zardinjere na terasi. Hteo bih jednu kesicu semena da izrucim i sta joj Bog da. Do podneva je hladovina, posle toga je greje sunce celog dana. Zemlja u saksiji je ko na od kad, mozda je dodato malo one iz kese, iz poljoapoteke... Znaci kao sto pominjete, nije neka kvalitetna i oplemenjena Bog zna kako... Obzirom da je lepo vreme pocelo, da li je prerano da vec u martu posejem?
 
Ja imam dve betonske zardinjere na terasi. Hteo bih jednu kesicu semena da izrucim i sta joj Bog da. Do podneva je hladovina, posle toga je greje sunce celog dana. Zemlja u saksiji je ko na od kad, mozda je dodato malo one iz kese, iz poljoapoteke... Znaci kao sto pominjete, nije neka kvalitetna i oplemenjena Bog zna kako... Obzirom da je lepo vreme pocelo, da li je prerano da vec u martu posejem?

Meni nije uspevala sadnja iz semenki , pokušaj svakako, ali plitko ih posej...
još malo da otopli pa lepo ukradi od nekoga ko ima lavande 2-3 poduze grančice ...
zemlju" oplemeni" peskom, kamenjem , kod mene je bilo i nekih ostatka od malterisanja :lol:
polozi grančice u zemlju , ali ostavi vrhove napolju , zalij i čekaj ... ako se slučajno počne
pojavljivati i cvet , ne daj mu da se razvije ... sledeće godine mozeš da uzivaš :)
 
moja lavanda je prezimila vani, u vrtu, formirala veliki grm, pa sam je morala malo suzbiti i ...taj jedan dio sa korijenom posadila u veliku saksiju, baš da testiram.
Ali, najzanimljvije mi je to što kad pogledam to "drvce" u saksiji , podsjeća me na drvce masline:eek:...osjećaj je fenomenalan
 
Postovanio ljubitelji lavande,
zasadila sam nedavno lavandu u dve betonske zardinjere na terasi istocne strane stana na III spratu zgrade. Napravila drenazu od sljunka i peska. Procitala sam da je ne treba puno zalevati, ali moze li neki precizniji savet koliko cesto i u kojoj kolicini. Znam da to zavisi i od vremenskih uslova, ali koliko npr. tokom leta kada je jako toplo, koliko u prolece?
 
Biljke ne vole leti kad su velike vrucine da se zalivaju hladnom vodom, pogotovo preko dana. Najbolje bi bila kisnica da upije energiju sunca i da odstoji na temp. vazduha. Lavanda je termofilna biljka i nije zahtevna za vodom. Ma samo opusteno bitno je da ima vlage i procenices vremenom koliko i kada.
 
Pokušavam već godinama da odžim lavandu, ali ne ide. Kupim rasad, sve uradim kako mi kažu (manja saksija, redovno polivanje u večernjim ili ranojutarnjim satima, prehrana) ali uvek mi se osuši. Držala sam je u hladovini, pa na suncu, ne znam šta nisam radila i priča uvek ima isti kraj. Počne da se suši i doviđorno sa mojom lavandom :sad2:. Svaka čast vama koji uspete da je gajite u gradskim uslovima (mislim gajenje na terasama).
 
lavanda_zpsb51780f3-1.jpg

Moja lavanda, treca godina kako je posadjena :)
 
pa ja imam onda neku drugu sortu...kao žbun...dole gola, gore list, ali i ne cvjeta posebno bogato
kakav je to izrod mali'

svejedno...volim je...evo i na terasi u saksiji mi prezimila...živa je
baš je prije neki dan pitam: Živa li si, dušo? Ona ćuti, pravi se važna :D
 
I ja da vam se pridruzim pozdrav svima..Po prvi put sam uspjela da ocuvam lavandu preko zime...Pokusavala sam i sa sjemenom,i sa reznicama i sa gotovim kuplljenim rasadom.I nista.Do sad...Ali zato mi je propao ogroman zbun ruzmarina ne mogu da shvetim zasto...Srecom imam nekoliko rezervnih,tako radim sa svim biljkama koje bas zelim da imam.Uvjek po neka u rezervi...
 

Back
Top