Zbog cega ste postali vernici ili zbog cega ste to prestali da budete

IgnjatijeZaporoški

Poznat
Banovan
Poruka
9.023
Kao sto naslov kaze. Da li vas je neki odredjeni dogadjaj okrenuo na jednu stranu ili je to islo postepeno ili je bilo i jednog i drugog. Ovo se odnosi na sve religije monoteisticke,spiritualne,politeisticke...... Zbog cega ste izabrali bas tu religiju kojoj sada pripadate.


Ja sam bio ateista i poprilicno obuzet materijalnim stvarima koje nisam mogao da imam sto nije bilo bas zdravo stanje. Takodje sam imao problema sa depresiojom koja bi dolazila uglavnom bez razloga. Polako sam poceo da se upoznajem sa hriscanstvom kroz naucne dokaze. I posle nekoliko godina sam prihvatio taj put. Crkvu kao organizaciju nisam prihvatio i ne verujem da cu je ikada prihvatiti. Ne pripadam ni jednoj verskoj organizaciji niti vrsim verske obrede.
 
Zasto bi verovao u nesto sto je politicka manipulacija?:think:
Da postoji bog da li bi se desavale ovakve stvari?:think:
Ja verujem u istinu,pravdu,ljubav...:rtfm:

Zamolio bi sve da se drze teme. Ako ne znate razliku izmedju crkve i religije zasto upste pisete bilo sta u vezi toga. Pitanje je upuceno vernicima i onima koji su to bili.
 
Poslednja izmena:
Kao sto naslov kaze. Da li vas je neki odredjeni dogadjaj okrenuo na jednu stranu ili je to islo postepeno ili je bilo i jednog i drugog. Ovo se odnosi na sve religije monoteisticke,spiritualne,politeisticke...... Zbog cega ste izabrali bas tu religiju kojoj sada pripadate.


Ja sam bio ateista i poprilicno obuzet materijalnim stvarima koje nisam mogao da imam sto nije bilo bas zdravo stanje. Takodje sam imao problema sa depresiojom koja bi dolazila uglavnom bez razloga. Polako sam poceo da se upoznajem sa hriscanstvom kroz naucne dokaze. I posle nekoliko godina sam prihvatio taj put. Crkvu kao organizaciju nisam prihvatio i ne verujem da cu je ikada prihvatiti. Ne pripadam ni jednoj verskoj organizaciji niti vrsim verske obrede.

Vjeruješ li u Bibliju da je Božja Riječ ?
 
Kako si se upoznala sa hriscanstvom i sta te je najvise privuklo u pocetku?

odrastala sam u ateistickoj porodici...kad sam prvi put dosla do evandjelja,procitala sam i shvatila da je taj moral--moral Ljubavi savrsen..da se savrseno slaze s onim sto sam ja u sushtini..kasnije sam upoznala jednu divnu hriscanku koja mi je potvrdila da sam dobro razumela Evandjelje...ona je bila pravoslavne vere...
kasnije sam se krstila u pravoslavnoj crkvi i tu sam jos uvek:)
 
Kao sto naslov kaze. Da li vas je neki odredjeni dogadjaj okrenuo na jednu stranu ili je to islo postepeno ili je bilo i jednog i drugog. Ovo se odnosi na sve religije monoteisticke,spiritualne,politeisticke...... Zbog cega ste izabrali bas tu religiju kojoj sada pripadate.


Ja sam bio ateista i poprilicno obuzet materijalnim stvarima koje nisam mogao da imam sto nije bilo bas zdravo stanje. Takodje sam imao problema sa depresiojom koja bi dolazila uglavnom bez razloga. Polako sam poceo da se upoznajem sa hriscanstvom kroz naucne dokaze. I posle nekoliko godina sam prihvatio taj put. Crkvu kao organizaciju nisam prihvatio i ne verujem da cu je ikada prihvatiti. Ne pripadam ni jednoj verskoj organizaciji niti vrsim verske obrede.

da skratim odgovor ko ne čita sve: porodična klima i vaspitanje, lična filozofija, neverovanje u institucionalizaciju, opšta pravila u vezi sa unutrašnjim stvarima kakva je religija. dakle postepeno kroz ceo život stav koji se učvršćuje i preispituje. ne može me jedna žirafa na ulici uveriti da živim u africi

nema nekog konkretnog događaja ze nako moje versko (ne)opredeljenje. nisam vernik, ne verujem u dogmu, institucionalnost i smisao, značaj i potrebu makar koje od priznatih religija, dakle da uprostim ateista sam, officially. s jedne strane kod mene u porodici religija nikad nije bila izražena, poštovana ni upražnjavana, ni slavu ne slavimo, moji su, ćale, na nekom običajnom nivou verovanja, ono kao ne radi se na crveno slovo i posti se za veliki petak. ma hajde ako operem gaće na praznik grešan sam i post 1 ili 5 dana od 365 će da me opere... dakle ta neka sloboda mišljenja i izbora na svim poljima pa i ovom je jedan elemenata. drugo mije lično razmišljanje, sagledavane, informisanje, neka slika o svetu, bazični stavovi o postojanju, životu, smrti... ništa iz zvaničnih religija, prevashodno hriščanstva i pravoslavlja mi se tu ne uklapa. osim naravno bazičnih vrednosti ljubavi, poštovanja, sloge, 10 zapovesti, stavri koje vernici i crkvenjaci svakodnevno gaze. a i generalno sam protiv, tj. ne razumem ritualno upražnjavanje reliije (molitve, liturgije, svećenja, kađenja...) i institucioanalizaciju iste. zašto ne može svao da bude vernik za sebe u svojoj duši i svom stanu. al okej ravnodušan sam prema svemu tome, svako ima svoj pir. sve mi je to samo bežanje u iluziju pred besmislom i prolaznošću života. al okej svako se hvata za nešto. uglavnom ja sam svoj Bog, moj mozak je moje jevanđelje a potrebe i osećanja moje duše moj zakon.
 

Kao što ti je možda poznato, Bog želi da Kristov pravi slijedbenik bude u zajednici.

1. Korinćanima12:12,24,25,27 - Jer kao što je tijelo jedno, a ima mnogo udova, i svi udovi tog tijela, iako ih je mnogo, čine jedno tijelo...Ali Bog je sastavio tijelo...da ne bude podjele u tijelu, nego da se udovi jednako brinu jedni za druge...Vi ste tijelo Kristovo, a pojedinačno ste udovi.

Pavao je jasno usporedio ljudsko tijelo, koje je ustvari "Kristovo tijelo", sa zajednicom kršćana. On kaže da je Isus glava tijela, a njegovi učenici pojedini udovi koji čine kompletno tijelo. Prema tome, smisao pravog kršćanstva je bratska zajednica sukršćana, koji djeluju i žive po Isusovim načelima.

Efežanima 4:11-16 - I dao je neke da budu apostoli, neke da budu proroci, neke da budu propovjednici dobre vijesti, neke da budu pastiri i učitelji, kako bi usmjeravali svete, kako bi služili i kako bi izgrađivali Kristovo tijelo, dok svi ne postignemo jedinstvo u vjeri i u dobrom poznavanju Sina Božjeg, dok ne postanemo odrasli ljudi, dok ne uzrastemo do punine Kristove, da više ne budemo mala djeca koju kao da bacaju valovi i koju nosi amo-tamo svaki vjetar učenja, jer slušaju ljude koji se služe prijevarom i koji ih lukavo dovode u zabludu. Nego, govoreći istinu, u svemu ljubavlju uzrastimo do zrelosti da budemo poput njega koji je glava, a to je Krist. Od njega cijelo tijelo — kojemu su svi dijelovi skladno sastavljeni i složno rade jer svaki zglob koji ih povezuje ispunjava svoju svrhu da bi svaki pojedini ud mogao primjereno djelovati — doprinosi svojem rastu na izgradnju samoga sebe u ljubavi.

Zato ako netko želi biti pravi kršćanin, a sam je, ne sudjeluje u "svetom" činu IZGRAĐIVANJA Kristovog tijela, a i samoga sebe.

Hebrejima 10:24,25 - I razmišljajmo jedni o drugima, kako bismo se poticali na ljubav i dobra djela, i ne propuštajmo svoje sastanke, kao što neki imaju običaj, nego hrabrimo jedni druge, tim više što vidite da se približava dan.

Kao što se poticalo kršćane prvoga stoljeća da budu u zajednici, kako bi hrabrili jedni druge, i zajedno izgrađivali pravo kršćanstvo, tako je i danas.

Nadam se da sad razumiješ istinu. Moj ti je savjet, ako želiš biti iskreni Isusov slijedbenik, da izabereš kršćansku zajednicu. Gledaj da se ta zajednica temelji na Bibliji i kršćanima prvoga stoljeća. Na taj način ćeš znati da na takvu zajednicu nije utjecala nebiblijska tradicija i grčka filozofija.
 
Poslednja izmena:
e da, ovo što ti kažeš u uvodnom postu je više po meni neko pronalaženje sopstevnog mira, filozofije... što svako prođe i pronađe na neki način bilo da mu je povod religija ili nešo drugo... to za mene i jeste vera - dakle tvoja lična uverenja o životu i tome kako ćeš da ga živiš...
kako to da baš, kolko ima hriščana, 300 miliona ljudi deli baš ta ista uverenja... kao što rekoh, individualizam i lična spoznaja i put su za mene zakon... kakva god... bio to put skromnosti ili askeze ili hedonizma ili razvrta... ljudi prožive svašta, neko ostane u istom uverenju ceo život, neko promeni sto kurseva mne znajući kojim zapavo želi da ide, neko zabretonira jedno od njih na kraju... i što nas to sve čini različitim...
i još, kontam, vernici u opštem značenju te reči su ILI ljudi koji su rasli u okruženju, porodičnom, društvenom gde je religijska klima jaka ILI oni koje su neke po pravilu nesrečne, negatvne životne okolnosti i događaji okrenuli religiji kao "spasu"... jer ona je besplatna i svima dostupna, a ušuškava i greje...
 
Имао сам само 40 дана када сам крштен у СПЦ у најгоре време владавине комуниста у Југославији, питање је и колико су јака била убеђења тих комуниста пошто су се многи одрекли свог мишљења ради материјализма, многима од њих су сада деца демократе сутра ако буде нешто треће унуци ће им бити то, ипак мислим да је Максим Горки био у праву када је написао да је човек изнад ситости али има добар број људи који не дели то мишљење.
Никада нећу да престанем да исповедам веру отаца својих, никада!
 
Ukratko, otpronik jer mu je falila gotovina, Livingstone jer joj je falio moral, Vorki zato što zna šta bog misli, a presretač zato što je Maksim Gorki bio gladan. :mrgreen:
Усесреди се на тему мани се корисника и свођења дискусије на лични ниво изнеси свој став.;)
 
Kao što ti je možda poznato, Bog želi da Kristov pravi slijedbenik bude u zajednici.

1. Korinćanima12:12,24,25,27 - Jer kao što je tijelo jedno, a ima mnogo udova, i svi udovi tog tijela, iako ih je mnogo, čine jedno tijelo...Ali Bog je sastavio tijelo...da ne bude podjele u tijelu, nego da se udovi jednako brinu jedni za druge...Vi ste tijelo Kristovo, a pojedinačno ste udovi.

Pavao je jasno usporedio ljudsko tijelo, koje je ustvari "Kristovo tijelo", sa zajednicom kršćana. On kaže da je Isus glava tijela, a njegovi učenici pojedini udovi koji čine kompletno tijelo. Prema tome, smisao pravog kršćanstva je bratska zajednica sukršćana, koji djeluju i žive po Isusovim načelima.

Jedno je zajednica a drugo organizacija, nista nas ne sprecava da da zivimo po Isusovim nacelima i bez organizacije.

Efežanima 4:11-16 - I dao je neke da budu apostoli, neke da budu proroci, neke da budu propovjednici dobre vijesti, neke da budu pastiri i učitelji, kako bi usmjeravali svete, kako bi služili i kako bi izgrađivali Kristovo tijelo, dok svi ne postignemo jedinstvo u vjeri i u dobrom poznavanju Sina Božjeg, dok ne postanemo odrasli ljudi, dok ne uzrastemo do punine Kristove, da više ne budemo mala djeca koju kao da bacaju valovi i koju nosi amo-tamo svaki vjetar učenja, jer slušaju ljude koji se služe prijevarom i koji ih lukavo dovode u zabludu. Nego, govoreći istinu, u svemu ljubavlju uzrastimo do zrelosti da budemo poput njega koji je glava, a to je Krist. Od njega cijelo tijelo — kojemu su svi dijelovi skladno sastavljeni i složno rade jer svaki zglob koji ih povezuje ispunjava svoju svrhu da bi svaki pojedini ud mogao primjereno djelovati — doprinosi svojem rastu na izgradnju samoga sebe u ljubavi.

Zato ako netko želi biti pravi kršćanin, a sam je, ne sudjeluje u "svetom" činu IZGRAĐIVANJA Kristovog tijela, a i samoga sebe.

Naravo da ucestvuje, covek svojim nacinom zivota pokazuje svoje moralne odrednice. Ako neko ko nije hriscanin vidi to i svidi mu se on ce se sam raspitati i uputiti.

Hebrejima 10:24,25 - I razmišljajmo jedni o drugima, kako bismo se poticali na ljubav i dobra djela, i ne propuštajmo svoje sastanke, kao što neki imaju običaj, nego hrabrimo jedni druge, tim više što vidite da se približava dan.

Kao što se poticalo kršćane prvoga stoljeća da budu u zajednici, kako bi hrabrili jedni druge, i zajedno izgrađivali pravo kršćanstvo, tako je i danas.

Ne moraju hriscani pripadati organizaciji da bi se sastajali i pricali o svojoj veri i preispitivali je. Kao sto i sam vidis, ja nisam u oganizaciji i nista me ne sprecava da pricam sa tobom o religiji ili sa bilo kim drugim iz druge religiske organizacije.

Nadam se da sad razumiješ istinu. Moj ti je savjet, ako želiš biti iskreni Isusov slijedbenik, da izabereš kršćansku zajednicu. Gledaj da se ta zajednica temelji na Bibliji i kršćanima prvoga stoljeća. Na taj način ćeš znati da na takvu zajednicu nije utjecala nebiblijska tradicija i grčka filozofija.

Moje licno misljenje je da verske organizacije vode u indoktrinaciju svojih clanova a to otvara put ka manipulaciji.
 

Back
Top