Zanimljivosti iz sveta nauke

Mogao je bar u dobrotvorne svrhe da prosledi kintu

A što se one ribice tiče, bila je danas neka emisija na RTS-u o istraživanjima u južnoameričkim prašumama, pa pomenuše i kandiru, i jedan lik reče da je privlači urin

Pa kaze strucnjak :manikir:

Pa znaci covek je idiot . :neutral: Mislim ajde, neces pare, ali ima kome te pare trebaju stvarno . To prvo nije sica . Mogao je da oroci u banku i da podize kamatu i svaki put u dobrotvorne svrhe da daje . Pa stvarno strasno . :neutral:

Meni je to nepostovanje novca .
 
Da ste se malo potrudili da pronadjete jos nesto o njemu videli bi da covek do sada nije primio nijednu nagradu sto mu je davana i da ih je sve odbijao i jednom je izjavio da jedan od razloga zato se nepojavljuje na ceremonijama dodele je i taj sto nece da izgleda kao zivotinja iz zoloskog vrta, da sad svi stoje i bleje u njega. . .
A sto se tice odbijanja para, razmislite malo da li biste vi zeleli da se javno zna da ste dobili milionce na lotou? Sta mislite koliko bi mu se ljudi javilo da pozjami pare na neodredjeno?!
 
Da ste se malo potrudili da pronadjete jos nesto o njemu videli bi da covek do sada nije primio nijednu nagradu sto mu je davana i da ih je sve odbijao i jednom je izjavio da jedan od razloga zato se nepojavljuje na ceremonijama dodele je i taj sto nece da izgleda kao zivotinja iz zoloskog vrta, da sad svi stoje i bleje u njega. . .
A sto se tice odbijanja para, razmislite malo da li biste vi zeleli da se javno zna da ste dobili milionce na lotou? Sta mislite koliko bi mu se ljudi javilo da pozjami pare na neodredjeno?!

Ne, meni to lici na laznu skromnost . Prvo koji je jos naucnik danas toliko poznat da bi jedva cekali da bi njega videli i blejali u njega :neutral: Ovo govorim po ugledu na druge naucnike . Njih ne smatram toliko celebrity da bi mu trebao telohranitelj, crveni tepih, ili da mu neko trazi autogram . Hocu reci, biti naucnik nije isto sto i biti Lady Gaga

Sto se tice odbijene nagrade, i dalje imam isto misljenje . Iskreno kada bih dobio ovako pare po cenu da drugi znaju ne bih se bunio . Naravno zna se da se ovolika svota novca ne drzi kuci u fioci . :neutral: Ne znam, ja i dalje vidim kao pogresan potez u celoj ovoj prici njegovo odbijanje novca .
 
Zato sto je nekako najbliza korisnicima interneta .


Ne znam bas, meni je logicno da ih privlace hemijske materije . U kom smislu "nesto sto se ne nalazi u njihovom stanistu" i definisi staniste .
Pa recimo zbog cega bi ih privlacilo nesto sto se nikada prirodno ne pojavlja u njihovom stanistu, kao sto je ljudski urin, koji sadrzi i amonijak, koji odbija vecinu riba.
 
Ne, meni to lici na laznu skromnost . Prvo koji je jos naucnik danas toliko poznat da bi jedva cekali da bi njega videli i blejali u njega :neutral: Ovo govorim po ugledu na druge naucnike . Njih ne smatram toliko celebrity da bi mu trebao telohranitelj, crveni tepih, ili da mu neko trazi autogram . Hocu reci, biti naucnik nije isto sto i biti Lady Gaga

Sto se tice odbijene nagrade, i dalje imam isto misljenje . Iskreno kada bih dobio ovako pare po cenu da drugi znaju ne bih se bunio . Naravno zna se da se ovolika svota novca ne drzi kuci u fioci . :neutral: Ne znam, ja i dalje vidim kao pogresan potez u celoj ovoj prici njegovo odbijanje novca .

Gledas u pogresnim okvirima. Jeste da naucnici nisu kao glumci i sl. ali imamo i mi svoj svet u kome oni koji urade nesto veliko ipka jesu neka vrsta slavne licnosti :)
Recimo 2004-e sam imao priliku da upoznam tadasnju direktorku Filds instituta u Torontu i zena mi je pitala da li znam jednog profesora iz NS-a i kad sam rekao da znam i da kod njega treba da polazem ispit zena mi je samo rekla da ga pozdravim. A za tog profesora u Srbiji niko nije cuo, osim matematicara, a ovamo mu ljudi sa najvecih instituta skidaju kapu i salju pozdrave. Ne radi se tu o slavi da ti ime bude na naslovnoj strani neki poznati novina, vec o "slavi" medju kolegama :) Jer svi mi hocemo da upoznamo nekog slavnog i da sa njim napisemo rad i sl. O tome se radi, covek jednostavnoo nece da ga smaraju. . .
Inace kad je rec o odbijanjima nagrade, on nije prvi. U toku hladnog rata bilo je dosta Rusa (gle cuda :) ) koji su odbijali da prime Fildsa - neki su odbijali jer su morali (naterao KGB kako ne bi pobegli iz zemlje), a neki jer nisu hteli da ga prime iz ko zna kod razloga. . .
Inace ono sto bi isto trebao da znas, matematicari nisu kao drugi ljudi. Oni uvek misle da su najpametniji i da znaju sve bolje od drugih i svi, hteli to da priznaju ili ne, svi su uvek na svoju ruku :) Tako da ako planiras biti matematicar. . . Pripazi se toga :mrgreen:
 
Gledas u pogresnim okvirima. Jeste da naucnici nisu kao glumci i sl. ali imamo i mi svoj svet u kome oni koji urade nesto veliko ipka jesu neka vrsta slavne licnosti :)
Recimo 2004-e sam imao priliku da upoznam tadasnju direktorku Filds instituta u Torontu i zena mi je pitala da li znam jednog profesora iz NS-a i kad sam rekao da znam i da kod njega treba da polazem ispit zena mi je samo rekla da ga pozdravim. A za tog profesora u Srbiji niko nije cuo, osim matematicara, a ovamo mu ljudi sa najvecih instituta skidaju kapu i salju pozdrave. Ne radi se tu o slavi da ti ime bude na naslovnoj strani neki poznati novina, vec o "slavi" medju kolegama :) Jer svi mi hocemo da upoznamo nekog slavnog i da sa njim napisemo rad i sl. O tome se radi, covek jednostavnoo nece da ga smaraju. . .
Inace kad je rec o odbijanjima nagrade, on nije prvi. U toku hladnog rata bilo je dosta Rusa (gle cuda :) ) koji su odbijali da prime Fildsa - neki su odbijali jer su morali (naterao KGB kako ne bi pobegli iz zemlje), a neki jer nisu hteli da ga prime iz ko zna kod razloga. . .
Inace ono sto bi isto trebao da znas, matematicari nisu kao drugi ljudi. Oni uvek misle da su najpametniji i da znaju sve bolje od drugih i svi, hteli to da priznaju ili ne, svi su uvek na svoju ruku :) Tako da ako planiras biti matematicar. . . Pripazi se toga :mrgreen:

:p

Da ako je stvarno tako kao sto kazes onda sam definitivno pogresio . Ja recimo ne mogu a da dozivim naucnika tako , kao poznatu licnost . Mislim nije to ono sto moze da osvoje veliki deo "publike" pa da bude toliko popularan . Ali opet ne vidim svrhu te anonimnosti :dontunderstand: Ako vec neko toliko godina radi i trudi se, za sta on zapravo radi ako ne da bi ga svet video i cuo o njemu i ako ne da bi ostao zapamcen po necemu . Zasto je on zapravo dao dokaz teoreme koju naucnici decenijama nisu mogli da nadju ako je hteo da ostane samo anoniman . :confused:

Pripazicu se toga bez obzira sto necu biti naucnik matematicar :lol:
 
Kao sto je i sam rekao, on je samo radio matematiku ;) Nije resavao taj problem da bi bio poznat neg iz zabave :) Takav ti je recimo i moj (buduci) mentor. Coveka posteno zabole za karijeru (sto mi je cak i sam rekao prvog dana :lol: ) i sve sto radi radi jer mu je zanimljivo, a ne radi nekog imena ili prestiza. Covek je radio nekoliko godina u industriji, namlatio se para i posle toga je dosao u skolstvo i zaj. . . se najstrasnije. Kad mu se radi on radi i tad zna da nesto i uradi, a kad je lenj. . . Onda ni tenkom ne mozes da ga nateras da radi. . .
Nazalost "popularnost" u nauci jako postoji jer svi su prinudjeni da objavljuju radove sto cesce i da isti budu u sto boljim casopisima. E sad ako si slabiji i ne znas puno to ide tesko dok napravis ime i dok se tvoj rad ne objavi u nekom jacem zurnalu, a ako pored sebe imas nekog baju. . . Onda to vec lakse ide. Recimo Erdes Pal se vodi da ima najvise radova (preko 1000) od tih radova on sam svojom rukom nije napisao sigurno bar trecinu jer je bio dovoljno poznat, dovoljno zeljan da radi sa svima i onda poprica sa nekim 10-15 min na nekoj koferenciji o radu i posle se i njegovo ime stavlja na rad i ako covek nije nista uradio. I vidis to je jedna stvar koju mozda i gorepomenuti ne voli i zasto kaze da bi se osecao ko zivotinja u zoloskom vrtu ;)
 
video sam na prvoj strani teme da se pominju strasna morska stvorenja pa sam se setio jednog dokumentraca sto sam gledao na TV-u pre jedno 5-6 godina:
rece je o Kolacari - vrsti ajkule (isto ime kao ona vrsta jabuke), kazu da su njene celjosti naj jace u (srazmeri na velicinu tela) od svih morskih stvorenja i uopste mogu se meriti sa sanagom svih ostalih morskih asova u snazi i krvololocnosti, pokusao sam da nadjem nesto o njoj na internetu i nisam uspeo, samo sam na jednom forumu video da se jednom pominje
pominjali su jedan dogadjaj: naime ajkula kolacara je kidala sloj debele i tvrde gume koji se nalazio na dnu podmornice, takodje kazu da je otkidala i neke metalne delove, kada su videli da je ppdmornica ostecena, bilo je i zabijenih zuba u gumi, na osnovu toga i oblika ugriza su ustanovili da je to ta vrsta ajkule, taj njen napad se da objasniti time sto su kitovi njen cest plen, oni koji su tromiju u odnosu na nju, ona je manja, okretnijea i ima razorne celjusti pa ih napada od dole i kidajuc , otkidajuci im delove tela i hraneci se te tako usmrti mnogo veca stvorenja nego sto je (mislila je od podmornice da je kit), iz cega se vidi da je kao vrsta veoma agrsesivna kao i tada kada je napadala podmornicu i nije odustajala od tvrde gume pa cak i metalnih delova i izgubila prilicno zuba
 
Rekoše malopre na Dnevniku da može da akumulira određenu količinu energije, i da leti na taj alternativni pogon do ponovnog pojavljivanja sunca. E sad, na pilotu je da proračuna kad će ponovo sunce da se pojavi, i da shodno tome odredi dužinu leta :D
 
Tuatara-relikvija evolucije
Tuatara.jpg



Do pre 65 miliona godina,postojale su cetiri glavne familije gmizavaca.U jednoj su danasnji gusteri,zmije, i krokodili.U drugoj su kornjace.U trecoj su dinosaurusi,koji su izumrli tokom kataklizmicnog udara meteora(ali moguce je da je par vrsta prezivelo genocid).Za cetvrtu familiji se takodje pretpostavljalo da je izumrla sve do pre 50 godina.Tada je otkrivena istina o tuatari-zivom fosilu,koji je opstao 140 miliona godina netaknut,na ostrvima oko Novog Zelanda.

Na prvi pogled,lici na gustera.Ali,pazljivim seciranjem se vide razlike.Jedna od glavnih jeste to sto nema regenerativne sposobnosti.To znaci da tuatari ne naraste rep,niti ga moze odbaciti u slucaju opasnosti :rtfm: ,za razliku od gustera.Mada,kao zastitni mehanizam koristi krljusti,ispod kojih se skuplja jaka tuatarina kiselina,zbog cega nema u adultnoj formi neprijatelje.Kako seciramo dublje,vidimo jos vece razlike.Srce kod ovog reptila je sastavljeno od dve komore,dok pluca nemaju bronhija.Vid im je znacajnije bolji od ostalih gmizavaca,jer na retini imaju podjednak i veliki broj stapica i cepica,sto omogucava skoro full HD vid u bojama i tokom dana i noci.Zato,sluh im je slab,i ne mogu osecati vibracije.Donekle mogu cuvati telesnu temperaturu,sto im omogucava duze funkcionisanje u mraku.Takodje,razlikuju se od ostalih gmizavaca po diapsidnoj lobanji koja ima dva slepoocna luka,kao i po zubima koji se ne menjaju tokom zivota,neko se urezuju u kosti vilice.

Danas,ima oko 60000 jedinki ove vrste.Najveci neprijatelji su im polinezijski pacovi,koji unistavaju jaja.Zbog toga,skoro 60 % ostrva na kojima oni zive su u strogom karantinu,kako ne bi bila kontaminacija od stranje ljudskog uticaja.
 
Poslednja izmena:

Back
Top