Ko su Bosanci, Bosnjaci?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
imam i ja 1001 teoriju kako da negiram srbe kao narod al to ne vodi nikuda.
dzabe i amerikanci negiraju indijance kad je to njihova zemlja.
bolje radi nesto korisno recimo : vidi jel ti se napunio kontejner otapada...

Ja ne kazem da se nesto negira, ako ima cvrstih dokaza.I ne moze se negirati nesto sto ima cvrstih dokaza, vec nesto sto nema dokaza.
Ako ti imas cvrst dokaz o poreklu izvoli, pa iznesi svoje cenjeno misljenje, dokaze i verodostojni izvor.
Izgleda da imas iskustva sa kontejnerima...
 
Vuk je pobrojao oko pet miliona Srba. On navodi da Srba ima pravoslavaca, muslimana i rimokatolika, i pri tom napominje da samo Srbi „grčkog zakona“ (pravoslavne vjeroispovijesti) sebe zovu Srbima ili „Srbljima“, a ostali ovoga imena neće da prime:

U pomenutijem ovdje mjestima biće najmanje oko pet miliona duša naroda, koji govore jednijem jezikom, ali se po zakonu (religiji) dijele na troje: može se od prilike uzeti da ih oko tri miliona ima zakona Grčkoga, i to: jedan milion u cijeloj Srbiji (s Metohijom), jedan milion u Austrijskijem državama (u Banatu, u Bačkoj, u Srijemu, u desnom podunavlju, u Slavoniji, Hrvatskoj, Dalmaciji i Boci), a jedan milion u Bosni, Hercegovini, Zeti i Crnoj gori; od ostala dva miliona može biti da bi se moglo uzeti da su dvije trećine zakona Turskoga (u Bosni, Hercegovini i nahiji Barskoj). Samo prva tri miliona zovu se Srbi ili Srblji, a ostali ovoga imena neće da prime, nego oni zakona Turskoga misle da su pravi Turci, i tako se zovu, premda ni od stotine jedan ne zna turski;a oni zakona Rimskoga sami sebe ili zovu po mjestima u kojima žive n. p. Slavonci, Bosanci (ili Bošnjaci), Dalmatinci, Dubrovčani i td., ili, kao što osobito čine književnici, starinskijem ili Bog zna čiji imenom, Iliri ili Ilirci; oni pak prvi zovu ih u Bačkoj Bunjevcima, u Srijemu, u Slavoniji i u Hrvatskoj Šokcima, a oko Dubrovnika i po Boci Latinima... A u prijateljskom razgovoru oni zakona Grčkoga zovu ove zakona Rimskoga Kršćanima, a oni njih Hrišćanima. Kad čovjek pomisli, n. p. da Madžara ima i Rimskoga i Kalvinskoga zakona, pa se svi zovu Madžari; ili: da Nijemaca ima i Rimskoga i Lutoranskoga i Kalvinskoga zakona, pa se opet svi zovu Nijemci, mora se čuditi kako se barem ovi Srbi zakona Rimskoga neće Srbi da zovu. Arnauti su u ovoj stvari za nas još bliži i priličniji primjer nego i Madžari i Nijemci; njih (Arnauta) ima i Rimskoga (a može biti gdješto i Grčkoga) zakona, pa se svi zovu Arnauti, i da rečemo da se između sebe malo mrze, ali prema drugijem narodima žive kao i braća, kao da su svi jednoga zakona, i jedan bi od njih Turskoga zakona ubio deset pravijeh Turaka za jednoga Arnautina makar koga Hrišćanskog zakona, kao što bi i Arnautin Rimskoga zakona ubio deset Talijanaca za jednoga Arnautina Turskoga zakona.
Ja ću ogledati eda bi li se mogli naći uzroci, za što je kod nas mimo ostale narode (a osobito mimo Arnaute) mogla u ovome događaju postati ovaka mrzost, da narod i na ime svoje omrzne.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Growth_of_Frankish_Power,_481-814_Edit.jpeg
 
Vuk je pobrojao oko pet miliona Srba. On navodi da Srba ima pravoslavaca, muslimana i rimokatolika, i pri tom napominje da samo Srbi „grčkog zakona“ (pravoslavne vjeroispovijesti) sebe zovu Srbima ili „Srbljima“, a ostali ovoga imena neće da prime:

U pomenutijem ovdje mjestima biće najmanje oko pet miliona duša naroda, koji govore jednijem jezikom, ali se po zakonu (religiji) dijele na troje: može se od prilike uzeti da ih oko tri miliona ima zakona Grčkoga, i to: jedan milion u cijeloj Srbiji (s Metohijom), jedan milion u Austrijskijem državama (u Banatu, u Bačkoj, u Srijemu, u desnom podunavlju, u Slavoniji, Hrvatskoj, Dalmaciji i Boci), a jedan milion u Bosni, Hercegovini, Zeti i Crnoj gori; od ostala dva miliona može biti da bi se moglo uzeti da su dvije trećine zakona Turskoga (u Bosni, Hercegovini i nahiji Barskoj). Samo prva tri miliona zovu se Srbi ili Srblji, a ostali ovoga imena neće da prime, nego oni zakona Turskoga misle da su pravi Turci, i tako se zovu, premda ni od stotine jedan ne zna turski;a oni zakona Rimskoga sami sebe ili zovu po mjestima u kojima žive n. p. Slavonci, Bosanci (ili Bošnjaci), Dalmatinci, Dubrovčani i td., ili, kao što osobito čine književnici, starinskijem ili Bog zna čiji imenom, Iliri ili Ilirci; oni pak prvi zovu ih u Bačkoj Bunjevcima, u Srijemu, u Slavoniji i u Hrvatskoj Šokcima, a oko Dubrovnika i po Boci Latinima... A u prijateljskom razgovoru oni zakona Grčkoga zovu ove zakona Rimskoga Kršćanima, a oni njih Hrišćanima. Kad čovjek pomisli, n. p. da Madžara ima i Rimskoga i Kalvinskoga zakona, pa se svi zovu Madžari; ili: da Nijemaca ima i Rimskoga i Lutoranskoga i Kalvinskoga zakona, pa se opet svi zovu Nijemci, mora se čuditi kako se barem ovi Srbi zakona Rimskoga neće Srbi da zovu. Arnauti su u ovoj stvari za nas još bliži i priličniji primjer nego i Madžari i Nijemci; njih (Arnauta) ima i Rimskoga (a može biti gdješto i Grčkoga) zakona, pa se svi zovu Arnauti, i da rečemo da se između sebe malo mrze, ali prema drugijem narodima žive kao i braća, kao da su svi jednoga zakona, i jedan bi od njih Turskoga zakona ubio deset pravijeh Turaka za jednoga Arnautina makar koga Hrišćanskog zakona, kao što bi i Arnautin Rimskoga zakona ubio deset Talijanaca za jednoga Arnautina Turskoga zakona.
Ja ću ogledati eda bi li se mogli naći uzroci, za što je kod nas mimo ostale narode (a osobito mimo Arnaute) mogla u ovome događaju postati ovaka mrzost, da narod i na ime svoje omrzne.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Growth_of_Frankish_Power,_481-814_Edit.jpeg

Evo fino pise:!


books


http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=13609536&postcount=35
 
USTAJTE. BRAĆO!

Ustajte, braćo, na noge lahke,
jer ropstvu zadnji došo je čas!
Ustajte, braćo, branite pravo,
u ljutoj borbi Srbu je spas!

Čujete l' zveku handžara zlatnog,
sa zvekom kako poziva nas.
Ustajte, braćo, na borbu svetu,
u borbi znajte Srbu je spas!

Eno nas zove jatagan ljuti,
on nam je osto amanet svet,
slušajmo, braćo, amanet djeda,
jera nas može nekada klet.

Ustajmo, braćo, branimo svoje,
ne dajmo da nas dušmanin tre!
Nek handžar zveči, nek puška ječi,
neka nam dušman od straha mre!

Teška je muka robovat, braćo,
na licu ropski nositi sram.
Ustajmo, braćo, na borbu svetu,
Dušanov treba ponovit hram.

O, Srbe, brate, pruži mi ruku,
priznaj mi, dragi, da sam ti brat!
Zajedno ko dva hajdemo lava
prot' crnog vraga voditi rat!

Ustajmo, braćo, ne ža'lmo krvi,
spasimo rod nam i mili dom,
Ustajmo, braćo, prot' crnog vraga,
sa silom našom i snagom svom!

Čujete l' kako djeca nam pište,
kako ih pati nevolja, glad?
Vidite l' kako narod nam plače,
kako ga taru zulum i jad?

Spasite djecu, spasite narod,
daće vam pomoć i dragi Bog!
Jer Allah dragi uvijek čuva,
i štiti roba pravoga svog!
 

Omer Skopljaković: Ž E Lj A
... Dušmane mrzi, a Srpstvo ljubi,
Tako mi sine ti bio živ,
Pane li babo u borbi ljutoj,
Osvet' ga sine, sokole siv...

Srbin Avdo Karabegović: OH, TA LjUBIM TE...
... Tako mi pravde
Višnjega Boga
Tako mi srpskog
Imena moga...
Protivu islama,
To ništa nije,
Sin Otadžbinu,
Ljubiti smije.

Omer-beg Sulejmanpašić-Despotović: SRPSTVU
Iz mog srca, iz plamenih grudi,
Iz uzdaha, iz duše, iz snova,
Tebi Srpstvo, moja srećo draga,
Leti, evo, laka pjesma ova!...

Suza čista; suza duše moje,
Suza, što me milom bratstvu veže,
Suza vjernaljubavi i krvi,
Tebi, Srpstvo, što me vječno steže!

Aliverić Tuzlak: ZNAM JE ŠTA SAM
... Evo pjesme, nije vješta
Al' za svojim leti jatom.
Nemojte me više vr'jeđat'
Zovite me Srbom, bratom!

Nuridin Ibnul-Hadžer: PJESMI
Uzdiži se, pjesmo moja,
Iz plamenih, srpskih grudi,
Smjelo leti kroz krajeve,
Đe god sl'jepi guslar gudi!

Uz gusala glase mile,
Đegod čuješ da se poje,
Tu slobodno spusti krila,
Tu ćeš naći braće moje...

Al' međ'njima ako vidiš,
Ko te krivim okom gledi,
Tog se kloni! Izrod to je,
Tomu demon stope sl'jedi.

Uzdiži se pjemo moja,
Iz plamenih, srpskih grudi,
Smjelo leti kroz krajeve,
Đe god sl'jepi guslar gudi...

Aliverić Tuzlak: SRPSKI JEZIK
pesma protiv austrijske odluke da se srpski jezik zove ''zemaljski'' – kasnije i ''bošnjački''

Srpski jezik, rajski jezik –
Ne što njime zbori raja,
Već za to, što u sebi
Sve miline zvuka spaja.

Srpski jezik, rajski jezik –
Znaš kako s' u duši hori,
Kad nam majka, kad nam sestra,
Kad nam ljuba njime zbori.

Srpski jezik, rajski jezik –
Znaš kako nas on potresa,
Kad nam guslar njime pjeva,
Te nas diže u nebesa.

Srpski jezik, rajski jezik –
Rane vida, l'ječi bole,
Znaš kako nam duši prija
Kad nas, starci njim sokole.

Srpski jezik, rajski jezik –
Za to velim, što da krijem:
Svaki onaj Bogu gr'ješi,
Ko ga zove zemaljskijem.
 
Omer Skopljaković: Ž E Lj A
... Dušmane mrzi, a Srpstvo ljubi,
Tako mi sine ti bio živ,
Pane li babo u borbi ljutoj,
Osvet' ga sine, sokole siv...

Srbin Avdo Karabegović: OH, TA LjUBIM TE...
... Tako mi pravde
Višnjega Boga
Tako mi srpskog
Imena moga...
Protivu islama,
To ništa nije,
Sin Otadžbinu,
Ljubiti smije.

Omer-beg Sulejmanpašić-Despotović: SRPSTVU
Iz mog srca, iz plamenih grudi,
Iz uzdaha, iz duše, iz snova,
Tebi Srpstvo, moja srećo draga,
Leti, evo, laka pjesma ova!...

Suza čista; suza duše moje,
Suza, što me milom bratstvu veže,
Suza vjernaljubavi i krvi,
Tebi, Srpstvo, što me vječno steže!

Aliverić Tuzlak: ZNAM JE ŠTA SAM
... Evo pjesme, nije vješta
Al' za svojim leti jatom.
Nemojte me više vr'jeđat'
Zovite me Srbom, bratom!

Nuridin Ibnul-Hadžer: PJESMI
Uzdiži se, pjesmo moja,
Iz plamenih, srpskih grudi,
Smjelo leti kroz krajeve,
Đe god sl'jepi guslar gudi!

Uz gusala glase mile,
Đegod čuješ da se poje,
Tu slobodno spusti krila,
Tu ćeš naći braće moje...

Al' međ'njima ako vidiš,
Ko te krivim okom gledi,
Tog se kloni! Izrod to je,
Tomu demon stope sl'jedi.

Uzdiži se pjemo moja,
Iz plamenih, srpskih grudi,
Smjelo leti kroz krajeve,
Đe god sl'jepi guslar gudi...

Aliverić Tuzlak: SRPSKI JEZIK
pesma protiv austrijske odluke da se srpski jezik zove ''zemaljski'' – kasnije i ''bošnjački''

Srpski jezik, rajski jezik –
Ne što njime zbori raja,
Već za to, što u sebi
Sve miline zvuka spaja.

Srpski jezik, rajski jezik –
Znaš kako s' u duši hori,
Kad nam majka, kad nam sestra,
Kad nam ljuba njime zbori.

Srpski jezik, rajski jezik –
Znaš kako nas on potresa,
Kad nam guslar njime pjeva,
Te nas diže u nebesa.

Srpski jezik, rajski jezik –
Rane vida, l'ječi bole,
Znaš kako nam duši prija
Kad nas, starci njim sokole.

Srpski jezik, rajski jezik –
Za to velim, što da krijem:
Svaki onaj Bogu gr'ješi,
Ko ga zove zemaljskijem.

Da!

http://forum.krstarica.com/threads/287006
 
molim moderatora da zakatanci ovu temu punu propagande i glupe teorije.

Ne vidim u čemu je problem. Može se okarakterisati kao provokacija, ali sa druge strane i dalje su aktuelne rasprave među istoričarima svih usmerenja o pravom poreklu nacije navedene u naslovu teme. Neka tema za sada ostane aktivna, ali uz uslov da na njoj ne bude provokacija, spama i vređanja, već pokušajte da kulturnom diskusijom i argumentima dokažete svoje tvrdnje
 
Ne vidim u čemu je problem. Može se okarakterisati kao provokacija, ali sa druge strane i dalje su aktuelne rasprave među istoričarima svih usmerenja o pravom poreklu nacije navedene u naslovu teme. Neka tema za sada ostane aktivna, ali uz uslov da na njoj ne bude provokacija, spama i vređanja, već pokušajte da kulturnom diskusijom i argumentima dokažete svoje tvrdnje

Cilj teme nije bio provokacija, vec se daje mogucnost da se iznesu misljenja, verodostojni dokazi i izvori, koji potkrepljuju, jednu ili drugu tezu.
Upravo zbog nesuglasnosti vodecih svetskih naucnika, htela sam da diskutujemo o njihovom poreklu.
Ne vidim, zasto bi neko video to kao provokaciju?
Ako neko otvori temu o poreklu Srba, zasto bih ja to shvatila kao provokaciju? :dontunderstand:
 
Evo ukratko- Bošnjaci su slavenofoni muslimani, čiji je korpus formiran od:

*islamiziranih predosmanlijskih Bosanaca u prvom redu

*sekundarno, od islamiziranih Hrvata koji su islamizirani na području Hrvatske, te povlačenjem Turaka došli na područje današnje BiH.
*također sekundarno, od islamiziranih Srba, koji su nakon ustanaka našli svoje mjesto u Bosni

*zatim, u manjem omjeru, islamiziranih Mađara, Slovenaca...
*zatim, od preostalih pravih Osmanlija.


E sad sljedeće pitanje može biti tko su bili ovi predosmanlijskih Bosanci. Tu nastaju sve te teorije, jesu li Hrvati, jesu li Srbi, pa onda, jesu li Iliri, jesu li Slaveni, bla bla bla.
Moje je mišljenje da su, najkraće rečeno, Slaveni, kojima se na istočnim dijelovima (podrinje, Soli..) povremeno javlja srpsko ime, odnosno na zapadnim dijelovima (Vrbas + pritoci, Ukrina..) javlja hrvatsko ime, no i ta pojava imena nije uzela ozbiljnijeg maha da cijeli korpus prihvati bilo jedno bilo drugo ime.


Ono što je bitno, današnji Bošnjaci nemaju ni kulturološki, niti etnički, pa ni jezični, niti vjerski kontinuitet sa srednjovjekovnim Bosancima. Smatram da je upravo s dolaskom Osmanlija krenula u potpunosti nova etnogeneza, diferencijacija muslimana od ostalih slavenskih grupacija u susjedstvu. Dakle, današnji Bošnjaci su upravo to- slavenofoni muslimani i tu završava priča.
 
Poslednja izmena:
Onaj ko je malo vise upoznat sa istorijom srednjovekovne Bosne,ne moze bas reci da su se srednjovekovni Bosnjaci osecali Srbima...

И те како може.Јован Дучић у својој књизи''верујем у Бога и у СрБство''каже да се у Босни до краја 19.века причало срБским.Када су упитани муслимани,близу Сарајева говоре ли хрватским,они одговорише'''да таквога језика не познају,нити су чули да се ма ко њиме служи,већ да им је познат срБски,јер је то поред швапског једини језик који они познају''.Дакле-народ без свог језика и није народ.
:rtfm:
 
И те како може.Јован Дучић у својој књизи''верујем у Бога и у СрБство''каже да се у Босни до краја 19.века причало срБским.Када су упитани муслимани,близу Сарајева говоре ли хрватским,они одговорише'''да таквога језика не познају,нити су чули да се ма ко њиме служи,већ да им је познат срБски,јер је то поред швапског једини језик који они познају''.Дакле-народ без свог језика и није народ.
:rtfm:

Batali 19. vek...to je vek stvaranja nacija,vek zamaha romanticarskog raspolozenja...procitaj povelje bosanskih vladara iz srednjeg veka,u najvecem broju njih pominju se "Bosnjani"...a da ne govorim o kulturoloskim i verskim razlikama izmedju nemanjicke Srbije i srednjovekovne Bosne...nisam siguran da su Srbima nesto mnogo znacili "Bezbozni Babuni"...:mrgreen:
 
Batali 19. vek...to je vek stvaranja nacija,vek zamaha romanticarskog raspolozenja...procitaj povelje bosanskih vladara iz srednjeg veka,u najvecem broju njih pominju se "Bosnjani"...a da ne govorim o kulturoloskim i verskim razlikama izmedju nemanjicke Srbije i srednjovekovne Bosne...nisam siguran da su Srbima nesto mnogo znacili "Bezbozni Babuni"...:mrgreen:
Кад видиш назив Шумадинци , да ли те то асоцира на посебан народ?
 
Evo ukratko- Bošnjaci su slavenofoni muslimani, čiji je korpus formiran od:

*islamiziranih predosmanlijskih Bosanaca u prvom redu

*sekundarno, od islamiziranih Hrvata koji su islamizirani na području Hrvatske, te povlačenjem Turaka došli na područje današnje BiH.
*također sekundarno, od islamiziranih Srba, koji su nakon ustanaka našli svoje mjesto u Bosni

*zatim, u manjem omjeru, islamiziranih Mađara, Slovenaca...
*zatim, od preostalih pravih Osmanlija.


E sad sljedeće pitanje može biti tko su bili ovi predosmanlijskih Bosanci. Tu nastaju sve te teorije, jesu li Hrvati, jesu li Srbi, pa onda, jesu li Iliri, jesu li Slaveni, bla bla bla.
Moje je mišljenje da su, najkraće rečeno, Slaveni, kojima se na istočnim dijelovima (podrinje, Soli..) povremeno javlja srpsko ime, odnosno na zapadnim dijelovima (Vrbas + pritoci, Ukrina..) javlja hrvatsko ime, no i ta pojava imena nije uzela ozbiljnijeg maha da cijeli korpus prihvati bilo jedno bilo drugo ime.


Ono što je bitno, današnji Bošnjaci nemaju ni kulturološki, niti etnički, pa ni jezični, niti vjerski kontinuitet sa srednjovjekovnim Bosancima. Smatram da je upravo s dolaskom Osmanlija krenula u potpunosti nova etnogeneza, diferencijacija muslimana od ostalih slavenskih grupacija u susjedstvu. Dakle, današnji Bošnjaci su upravo to- slavenofoni muslimani i tu završava priča.

:rtfm: молио бих релевантну литературу која помиње обитавање такве врсте народа у Босни приликом такозване сеобе Словена, са посебним акцентом на територије: Србија, Захумље, Травунија, Паганија, плиз:per:
Ако је нејасно, као помоћ дајем карту, само ме интересују ови предели:

Serb_lands04.png
 
Poslednja izmena:
Batali 19. vek...to je vek stvaranja nacija,vek zamaha romanticarskog raspolozenja...procitaj povelje bosanskih vladara iz srednjeg veka,u najvecem broju njih pominju se "Bosnjani"...a da ne govorim o kulturoloskim i verskim razlikama izmedju nemanjicke Srbije i srednjovekovne Bosne...nisam siguran da su Srbima nesto mnogo znacili "Bezbozni Babuni"...:mrgreen:


O srpskom utjecaju na Bosnu možemo govoriti identično kao i o hrvatskom utjecaju- isključivo putem političke vlasti.

Dakle, stanovnici Bosne su bili "Srbi" u vremenu Časlava. Također su bili "Hrvati" u vrijeme PK4.

Sve je to bila povremena vlast koja nije omogućila trajnije formiranje bilo jednog bilo drugog imena, pa se ustoličilo ono domaće- bosansko.


Ali opet ponavljam, ti bosanci nemaju baš nikakve veze s ovim današnji bošnjacima.
 
Кад видиш назив Шумадинци , да ли те то асоцира на посебан народ?

Sumadinci su Srbi,oni su i stvorili modernu srpsku drzavu...ali Sloveni nastanjeni u Bosni su takodje bili drzavotvorni u srednjem veku i osecali su razliku u odnosu na Srbe u nemanjickoj Srbiji...to je jednostavno tako,osecali su mozda cak i ugrozenost koja im dolazi sa ove strane zbog njihovog verskog opredeljenja...

Izuzetno osetljivo pitanje,ali ako stavimo pred sebe istorijske izvore ispada da su se u ranom srednjem veku zaista Bosanci osecali Srbima (mozda zato sto je srpska dinastija Viseslavica drzala i Bosnu kao deo Srbije,a i Srbi su tada uglavnom samo deklarativno bili hriscani-pa ni ta razlika nije postojala medju Srbima sa ove i one strane Drine),ali ulaskom u razvijeni feudalizam,bar kod bosanskog viseg sloja-osecala se neka posebnost,drzavotvornost,a bas to vreme prelaska iz 12. u 13.vek je i vreme velike diferencijacije u verskom smislu-Srbi definitivno postaju pravoslavci a Bosanci se opredeljuju za Crkvu Bosansku gde se taodje vidi njihova posebnost...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top