Bon-ton

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.276
Bonton je skup pravila lepog i pristojnog ponašanja u svim situacijama svakodnevnog života....
Lepo ponašanje i komunikacija ima svrhu da nam omogući da se prijatno osećamo u društvu, ali i da ne uznemiravamo druge nepristojnošću.
Kad bi pravila bontona prevladala u društvu, postala bi zaštita od neotesanih i nepristojnih ljudi.
Da bi se to postiglo, potrebno je podići ljudsku svest na viši nivo a obzirom da se nalazimo na forumu, potrebno je podići forumašku svest na viši nivo..

"Lepa reč i gvozdena vrata otvara"..?

Volela bih da razgovaramo o Internet bontonu..znamo da internet nije samo mreža računara, nego i velika neformalna zajednica sa sopstvenim kodeksom ponašanja.
Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu ali da li je to baš tako?..

Vaša iskustva..
 
Bon-ton....
Do sada na svu moju srecu se nisam ovde susrela sa ljudima koji su bili nepristojni...
Trudim se uvek da ispostujem sve,da odgovorim svima,da se zahvalim ali i izvinim kada je potrebno....
Retko psujem i ne pisem velikim slovima(sto se smatra vikanjem)...
....
 
Internet bonton

Pravila lijepog ponašanja na Internetu poznata su i pod nazivom Netikecija. Internet bonton ima puno pravila, a ovdje su ona najvažnija.

Opšta pravila Netikecije

• Pišite kratko, i radi sebe i radi drugoga koji će to da čita.
• Pišite tekst velikim i malim slovima - nikako samo velikim, jer je to neprijatno za oko.
• Komunikacija preko Interneta ne smije da sadrži napade i uvrede lične prirode.


Netikecija u mail komunikaciji

• Ne šaljite dugačke poruke.
• Odgovarajte na mail poruke, jer je to stvar učtivosti. Ako ne možete odmah da odgovorite na važnu poruku, kratko potvrdite da je poruka stigla, i uz izvinjenje obećajte detaljniji odgovor. Na Internetu važi pravilo: “Bolje je odgovoriti brzo i nepotpuno, nego detaljno i sa zakašnjenjem.“
• Mislite na opasnost od virusa i ne šaljite neprovjerene fajlove.
• Obratite pažnju i na način na koji se obraćate sagovorniku u poruci. Među “internautima” postoji nepisano pravilo da međusobno komuniciraju na ”ti”, čak i kada se ne poznaju. Ali, kada kontaktirate nekog nepoznatog, pogotovo ako se radi o poslovnoj prepisci, učtivost je neophodna.

Netikecija na chat-u

• Koristite samo jedan identitet na chat-u (ne klonirajte samog sebe!).
• Budite pažljivi, jer u chat pričaonicama ima i onih koji nijesu dobronamjerni. Zato, ne vjerujte svemu što se kaže i ne dajite lične podatke nepoznatim osobama.
 
Ja ovo gor prepisala :)

A sad iz ličnog iskustva:
1.Jednom nisam odmah odgovorila na PP, kao kasnije ću, bila u gužvi i načisto zaboravila.
Dobila sam kritiku, al me je više pekla moja nemarnost..
Zato naropde odmah odgovarajte

2. Drugom prilikom sam napravila neslanu šalu na komentar otvarača teme.
I za to sam dobila kritiku i bila kriva po svim osnovama.
Mogla sam lepo da napišem da se ne slažem uz argumente.. a ne da se pravim pametna i kvarim temu svojim komentarom.

3. Treći put sam prokomentarisala fotke jednog zgodnog dase, sve lepo i kulturno.. a dobila takav PP da se i sad pušim; sve sa psovkama i pitaj boga kakvim uvredama.
E ovde se ne nalazim krivom.

PS. Eto toliko; gor malo teorije, dol malo praktično :mrgreen:
 
Ja ovo gor prepisala :)
Treći put sam prokomentarisala fotke jednog zgodnog dase, sve lepo i kulturno.. a dobila takav PP da se i sad pušim; sve sa psovkama i pitaj boga kakvim uvredama.
E ovde se ne nalazim krivom.

Mislim da bi ovo sto si ti prepisala trebalo poslati svakom novoregistrovanom korisniku,jer retko ko procita to,klikne na 'slazem se' i gotovo.A i nekim starima bi trebalo s vremena na vreme poslati.:mrgreen:

Eeee,ja dobijem PP od kog se takodje pusim :rumenko:
 
"Lepa reč i gvozdena vrata otvara"..?

Da, ako je iskrena. Primetila sam da svi pišemo nešto, prepisujemo, a malo ko stoji baš iza toga što napiše, ili kaže.

Volela bih da razgovaramo o Internet bontonu..znamo da internet nije samo mreža računara, nego i velika neformalna zajednica sa sopstvenim kodeksom ponašanja

Ključna reč, sopstveni. Mislim da je kodeks ponašanja jedne osobe isti gde god da se posmatra - u porodici, na poslu, sa prijateljima, bez obzira na način komunikacije (razgovor, telefon, prepiska). Jednostavno, ako je neko korektan, takav je u svim aspektima, i obrnuto.

Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu ali da li je to baš tako?..

Vaša iskustva..

Pravila su slična, može se reći i ista, samo je pitanje koliko ih poštujemo na internetu ili van njega.
Evo, ja npr. poštujem ono pravilo "piši/pričaj kratko i jasno da ne zamaraš druge" :D
 
Da, ako je iskrena. Primetila sam da svi pišemo nešto, prepisujemo, a malo ko stoji baš iza toga što napiše, ili kaže.



Ključna reč, sopstveni. Mislim da je kodeks ponašanja jedne osobe isti gde god da se posmatra - u porodici, na poslu, sa prijateljima, bez obzira na način komunikacije (razgovor, telefon, prepiska). Jednostavno, ako je neko korektan, takav je u svim aspektima, i obrnuto.



Pravila su slična, može se reći i ista, samo je pitanje koliko ih poštujemo na internetu ili van njega.
Evo, ja npr. poštujem ono pravilo "piši/pričaj kratko i jasno da ne zamaraš druge" :D

Nije samo u tome stvar..i ja pišem kratko i jasno..:mrgreen:
Problem koji se javlja na netu je u tome što ljudi koji sede sigurni, udobno zavaljeni u svoju meku fotelju, ušuškani iza monitora koji doživljavaju kao zaštitu,
sebi dozvoljavaju raznorazne jezičke egzibicije pa tako imamo razne primere verbalne agresije koja može da dostigne neverovatne razmere...
 
Nije samo u tome stvar..i ja pišem kratko i jasno..:mrgreen:
Problem koji se javlja na netu je u tome što ljudi koji sede sigurni, udobno zavaljeni u svoju meku fotelju, ušuškani iza monitora koji doživljavaju kao zaštitu,
sebi dozvoljavaju raznorazne jezičke egzibicije pa tako imamo razne primere verbalne agresije koja može da dostigne neverovatne razmere...

Naravno da nije, nego ja to samo malo da se pohvalim :lol:

Drugi problem je taj, koliko god da smo ušuškani iza monitora, nismo zaštićeni u pravom smislu te reči. A i ti jezičari bolje da na drugom mestu egzibicionišu i naprave višestruko dobro :D, mislim, za jezičke egzibicije ima i boljih mesta od tastature. :lol::per:

To je ta naša teatralnost u mentalitetu, nekako se navikne na te neverovatne razmere ili se skloni, ili tek malo pritaji.
 
Ovdje je lako izaći na kraj sa nevaspitanima.
Jedan tip je u raspravi, prema meni bio sve vulgarniji a ja sve ljubazniji.

to je prava stvar :)

ja npr imam losu naviku da kazem ono sto mislim, ne zelim nekog da uvredim, samo zelim da iznesem svoje misljenje, neki to nazovu nekulturom, nekom se svidi, ali ne mogu nista da promenim (a i ne zelim) takav sam. Mislim da bi mozda i bilo bolje kada bi ljudi hteli da ti predoce neke greske, a ne samo da se smeskaju i cekaju da vas neko ismeje. Mada i saveti su nedobrodosli - ipak je lepse kada ti neko govori samo lepe reci.
 
Moja iskustva vis-a-vis bontona su krajnje dramatična. Sjećam se, nekad su ljudi bili fino vaspitani. Uvažavali su jedni druge, lijepo i civilizovano su se ophodili prema sagovorniku, imali su mjeru i razum. Onda sam odlučio da je bilo dosta tog zaiebavanja, i rasturio sam stvar. Sad je već znatno bolje :D
 
Bon-ton je kiseonik svakog pametnog i pristojnog coveka. Nazalost bon-ton u nasem drustvu reprezentuju ljudi koji imaju zivotinske nagone i debilne kadrove. Vec neko duze vreme u nasem drustvu bon-ton reprezentuje "Grand parada", razni politicari, neuki ljudi zbog kojih nas 70% sveta posmatra kao cigane.
 
Nemam nista protiv slobodnijeg saljivog izrazavanja ali imam protiv vulgarnosti to me odmah odbije ili me natera da uzvratim vulgarno a to nevolim.:sad2:na ovom forumu ima mnogo dobrih tema ali kad vidim kako se neki ponasaju nemam zelju da se ukljucim u pricu.
idem samo tamo gde se lepo pricA:)
 

Back
Top