Udaj se na brzinu, kaj se natenane

Sta mislite o ovim 'modernim'(ako mogu tako da kazem) brakovima koji se sklapaju posle nekoliko mesec zabavljanja? Koje su prednosti a koje mane takvih brakova?
Da li je ova izreka(Udaj se na brzinu, kaj se natenane) tacna? :D

Ja se udala posle sest meseci zabavljanja i tako 6 godina smo u braku i ne kajem se ama bas ni malo :heart:
A poznato je da se veze koje traju sto godina retko kad zavrse brakom
 
Sta mislite o ovim 'modernim'(ako mogu tako da kazem) brakovima koji se sklapaju posle nekoliko mesec zabavljanja? Koje su prednosti a koje mane takvih brakova?
Da li je ova izreka(Udaj se na brzinu, kaj se natenane) tacna? :D

Брзина је релативан појам, али много битније од свега је да извесно време (дуже) време проведеш живећи с неким - мада у том случају могућност склапања брака се смањује пропорционално повећању времена проведеног с неким!
Мада највећи тест за брак је долазак детета, а то ћеш врло тешко спознати пре уласка у брак!
 
Deset zabluda i istina o braku

1. Zabluda - Brak se temelji na ljubavi i samo se njome može održavati. Ljubav je nešto iracionalno, na što ne možemo utjecati.
ISTINA - Brak se većinom zaključuje iz ljubavi, koja ima svoj razvoj, a na razvoj ljubavi utječu oba bračna partnera. Brak se ne održava zaljubljenošću, već ljubavlju koja je postigla zreliji i razvijeni stadij.

2. Zabluda - Svaka ljubav traje vječno.
ISTINA - Svaka ljubav traje onoliko koliko je partneri održavaju.

3. Zabluda - Brak je slučaj, lutrija, sudbina.
ISTINA - Brak nije slučaj, ni sudbina, ni lutrija. Brak je šansa onih koji se nalaze u braku.

4. Zabluda - Ako su seksualni problemi u braku riješeni, sve drugo ide samo po sebi.
ISTINA - Seks nije sredstvo za rješavanje neseksualnih problema u braku. Njegova kvaliteta ovisi o razriješenosti svih drugih problema.

5. Zabluda - Izvor bračnih teškoća su neslaganja naravi i spolova.
ISTINA - Izvori bračnih teškoća nisu različite naravi i različiti spolovi, nego loši odnosi i nekvalitetna komu¬nikacija. Rješenje tih teškoća nije napuštanje partnera različite naravi i traženje prikladnijeg, nego obostrana spremnost na zajednički život i obostrano zalaganje oko održavanja kvalitetnijih odnosa.

6. Zabluda - Brak je jedini i najbolji izlaz iz samoće.
ISTINA - Samo živ brak, održavan brak, rješava problem samoće. U mrtvom braku možete biti itekako osamljeni.

7. Zabluda - U dobrom braku nema svađe, sukoba. Zlatna formula braka jest - šuti i trpi.
ISTINA - U dobrom braku postoje svađe, sukobi i razmimoilaženje, ali se od loših brakova oni razlikuju u načinu rješavanja svađa i sukoba. Šutnja i trpljenje su najgori način "rješavanja" problema.

8. Zabluda - Brak je sam po sebi nešto loše, to je gubitak slobode i individualnosti.
ISTINA - Sam po sebi brak nije niti loš. niti dobar. Kakav će naš brak biti ovisi o nama koji smo u braku.

9. Zabluda - Djeca daju smisao svakom braku i spašavaju ga ako sve pode loše.
ISTINA - Samo dobar brak djeca čine još boljim. Djeca ne mogu spasiti loš brak.

10. Zabluda — Profesionalna i ekonomska samostalnost obaju bračnih partnera jamstvo je
ravnopravnog i partnerskog braka.
ISTINA - Ne, one doprinose samostalnosti partnera, ali nisu uvjet. Oba partnera mogu biti ravnopravna i osjećati se samoostvareno i kad je jedan zaposlen, a drugi nije.
 
To sve zavisi od konkretnog para...
Mogu ljudi da se zabavljaju 6 godina i konacno da se vencaju i onda ona otkrije da on vidja drugu sve vreme...

I to što kažeš.

Ja sam više za onu izreku: Čoveka ne možeš upoznati dok s njim ne pojedeš kilo soli. Hoću reći tek zajednički život pokaže ko je kakav, kad zajedno počnete da preturate egzistencijanalne i druge probleme preko glave. Inače zabavljanje 10 godina, ja kod mame, ti kod mame, pa se kao zabavljamo, ništa ne znači i nije nikakva garancija da će i brak biti uspešan.
 
Poslednja izmena:
ma ne da nije pravilo, nego je čak i kontrapravilo... znam mnoge koji su se uzeli posle recimo manje od godinu dana i ževe srećno i dugovečno, a mnogi su se posle 10 godina zabavljanja uzeli i razveli posle godinu. generalno me ne oduševljavaju neke preduge veze, kao "venčani" su 5 godina i onda ništa, ćao, jovo nananovo. ovo zvuči glupavo al hoću reći čovek zna kada hoće brak i s kim, a ta da kažem podobnost za brak može da se ustanovi posle nekoliko meseci. samo još da se poklopi trenutak. uglavnom pravila zaista nema. a opet mene generlno ne oduševljava ni brak... :mrgreen:
 
pa kao kud se već vučemo 5 godina ja kao i da se venčamo... radi reda... ili ono kao šta čekate vas dvoje... mnogi i tako završe... kako 6 meseci ili 6 godina mogu da budu merilo za nešto što treba da traje 50 godina... ko to zna... i taj zajednički život... pa i žvaka je slatka prvih 10 minuta... al zvaći ti ceo dan istu pa da vidimo
 
To zavisi od konkretnih osoba. Da mi se neko dopadne u toj meri da poželim brak udala bih se odmah pa bih se posle komotno razvela ako se ispostavi da sam se zeznula :lol: Neki ljudi brak doživljavaju previše ozbiljno ali meni je to isto što i veza samo sa papirom - čim ne valja prekinula bih, ne razumem žrtvovanje u tom domenu samo da se brak sačuva niti bih se na taj način mučila.
 
U potpunosti se slazem sa tobom.
Danas kao da je postalo pravilo da se ulazi u brak iz krace veze. Nisu vise duge veze u modi ili sta? :dontunderstand:

Nema pravila.

Ali, greska je razmisljati da je to proizvod savremenog doba.

Nekada i nije bilo veze pre braka, ili su roditelji birali partnera svojoj deci pa je ljudska vrsta opstala toliko dugo.

Zasto se sve predstavlja kako nova moda? :dontunderstand:
 
Sve i da se godinama bude u vezi, da se partneri savrseno upoznaju i naviknu jedno na drugo ko garantuje da se vec prvog meseca braka jedno od njih nece promeniti?

Bas suprotno mislim..ljudi se ne menjaju..vec okolnosti...kako ce neko igrati u novim okolnostima ne zavisi od prethodnog iskustva. Posto ne postoji iskustvo vezano za takvu situaciju. Ako postoji lose iskustvo, onda se svi nadaju i teze tome da ga promene...

Ipak mislim da je brak rizik i lutrija...sto nosi svako novo iskustvo...
 

Back
Top