Студије историје.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

nikolaxz

Početnik
Poruka
8
Гледао сам где да отворим ову тему, овде или у делу Факултети, и одлучио сам се овде.

Дакле, планирам да упишем студије историје (у Нишу) и добро би ми дошла свака информација око пријемног испита, тип питања, спремање за пријемни. Најбоље би било кад би неко имао неки информатор, не мора из ове године може и прошла.
 
Imam druga u NS, zavrsio je istoriju pre pune 3 godine, I to u roku od 4.5 godine je zavrsio sto ce reci skoro pa na vreme. . . Sve ispite je dao na vreme ali su ga sa dipl zaj. . . 9 meseci jer nije hteo da kesira nista. . . I evo vec tri godine nema posao i sedi i gricka semenke od muke svaki dan. . . Pokusavao je da ga trazi i tu i tamo ali nista nije dobio. . . Tako da razmisli sniko da li ces to da studiras da se ne predjes ko taj moj drug. . .
 
Гледао сам где да отворим ову тему, овде или у делу Факултети, и одлучио сам се овде.

Дакле, планирам да упишем студије историје (у Нишу) и добро би ми дошла свака информација око пријемног испита, тип питања, спремање за пријемни. Најбоље би било кад би неко имао неки информатор, не мора из ове године може и прошла.

Prijemni ispit se sastoji od dva testa. Prvi je test znanja istorije i nosi 40 poena, drugi je test opšte informisanosti i nosi 20.

Test znanja se sastoji iz pitanja tipa dopuni i zaokruži. Pitanja su sastavljena na osnovu zadate literature iz onih oblasti koje su navedene u informatoru da treba da se uče. Literatura su knjige za I-IV razred gimnazije jezičkog smera. Ništa nećeš dobiti na prijemnom što nema u tim knjigama. Pitanja su po mom mišljenju elementarna, nemaš nikakve cake i trikove.

Test opšte informisanosti sastoji se iz 20 pitanja sa zaokruživanjem tačnog odgovora.. Pitanja su tipa: Ko je dobio oskara za najbolji film ove godine? Ko vodi kviz Keš taxi? U kom gradu se nalazi Trijumfalna kapija? Koja je jedinica za jačinu struje? Kako glasi pluskvamperfekat tog i tog glagola? Ko je napisa Prokletu avliju? I tako dalje. Ništa spektakularno.

Imaš i pripremnu nastavu na fakultetu par nedelja pre prijemnog i preporučujem da ideš. Asistenti koji sastavljaju pitanja je i drže pa će ti biti od velike koristi. naravno moraš se dobro spremiti i pre toga sam jer od prilike 2-3 kandidata kidišu na jedno mesto. A na budžet 3-4 se bore za mesto. Ako se dobro pripremiš nema opasno.

Kako je dalje na studijama ne mogu ti reći jer ovo znam zato što sam polagao prijemni pre 6 godina za pravni, a istoriju kao rezervu. Na oba sam prošao pa sam se odlučio da ostanem na pravnom. Inače ništa se nije promenilo bitno u vezi sa prijemnim od tada do danas, osim što u moje vreme nije bilo te pripremne nastave.

Što se tiče zaposlenja jeste teško, treba ti debela sreća i veza (kao i svuda) da naletiš na prazno mesto brzo po diplomiranju. Nema pravila. Postdiplomske studije ti otvaraju daleko veće mogućnosti, ako si spreman na to već sada. Ali mislim da je rano govoriti. Moj drug je upisao studije istorije pre 6 godina. Jako je voleo istoriju, ali je bio svestan da od nje uglavnom nema 'leba osim ako ne misli da se zaustavi na osnovnim studijama. Tako da je već tada rešen bio da upiše postdiplomske i upisao je. Trenutno radi i na zameni u jednoj školi, menja profesorku koja je na porodiljskom. U njegovom mestu tek ima izgleda za 2-3 godine da se uprazni jedno mesto u školi pošto profesor ide u penziju. Za to mesto biće navala, pa se on nada da će do tada završiti postdiplomske i biti u prednosti u odnosu na druge kandidate.
 
Ja sam u Nisu polagao pre 4 godine. Bio sam par crta ispod budzeta, ali mogu reci da je test iz istorije bio toliko zeznut, da je to strasno! Imao sam primere ranijih testova, i znao sam sva pitanja, tako da sam bio siguran da cu imati bar 38 od 40 poena. Bila su pitanja koga je nasledio car Dusan itd. A kada sam ja dosao na red, pitanja su bila uzasna. Secam se da je bilo nesto vezano za neki manastir u kome je Sveti Sava nesto radio. Znam da ne pise nigde u literaturi. Ne bih da te plasim, ali ocigledno je da iz godine u godinu menjaju testove i njihovu tezinu. U Nisu ti je mnogo lakse polagati nego u Novom Sadu, jer imas test pitanja, tako da za kratko vreme mozes nauciti godine, dogadjaje itd. Ne moras spremati pricu, sto je vrlo potrebno u Novom Sadu.
 
Хвала вам што сте се јавили да помогнете.

Што се тиче спремања за пријемни из историје ја планирам, и полако сам кренуо, да учим из књига за 1, 2, 3 и 4 разред гимназије друштвено- језичког смера (коју иначе завршавам).
Брину ме само питања типа које године је било то и то и онда неколико година све за једну две разлика, док код допуњивања и догађаја немам проблема.

Код проналажења посла касније, ако Бог да и ја завршим све ово на време, није неки проблем, јер живим у малој средини и могу да нађем неке везе и везице.

Свеједно хвала.
 
Шта му дође то ТЕСТ ПИТАЊА???
Да не мислиш на информатор?

Hteo je da kaže da u Nišu radiš test i to je to, a u Novom Sadu pišeš esej na zadatu temu a onda odgovaraš usmeno na prijemnom - što je po mom mišljenju velika glupost i ne može biti merilo znanja za sastavljanje rang liste. Umesto toga ja bi uveo na svim fakultetima gde postoji grupa za istoriju test nacionalne svesti i njenog shvatanja, i sve što je ultranacionalistički orijentisano automatski bi najurio, jer od takvih niti će biti niti može da bude istoričar. A to je već drugo pitanje, nema veze sa tvojom temom.
 
Hteo je da kaže da u Nišu radiš test i to je to, a u Novom Sadu pišeš esej na zadatu temu a onda odgovaraš usmeno na prijemnom - što je po mom mišljenju velika glupost i ne može biti merilo znanja za sastavljanje rang liste. Umesto toga ja bi uveo na svim fakultetima gde postoji grupa za istoriju test nacionalne svesti i njenog shvatanja, i sve što je ultranacionalistički orijentisano automatski bi najurio, jer od takvih niti će biti niti može da bude istoričar. A to je već drugo pitanje, nema veze sa tvojom temom.

Da, bas sam to hteo da kazem. Slazem se da je glupo pisati esej. Ja sam cak nedavno pitao asistenta zasto to rade (sad sam cetvrta godina, moze mi se, pre nisam smeo da ga pitam :)) i nije znao sta da odgovori, rekao je nesto na foru "to se radi tako vec godinama".

Ne znam odakle si, ali ti je moj savet da probas na oba, da se ne razocaras ako ne prodjes na jednom. Mozes i u BG-u, mada sam ja protiv tog fakulteta. Tamo ljudi moraju da idu privatno na casove turskog, jer na faksu citaju turske izvore, mislim glupost cista.
 
Људи пуно сте ми помогли... иначе сам са југа Србије тако да ми је Ниш некако најприхватљивије решење.

Почетком маја излази информатор у Нишу, узећу га, и спремити све што треба.

Остало је у Божјим рукама.
 
Људи пуно сте ми помогли... иначе сам са југа Србије тако да ми је Ниш некако најприхватљивије решење.

Почетком маја излази информатор у Нишу, узећу га, и спремити све што треба.

Остало је у Божјим рукама.

Informator je isti unazad 3 godine, ne verujem da će se i sad nešto promeniti ;)
 
Mene zanima istorija na Filozofskom u Beogradu, moze li mi neko reci kakve su studije, da li je tesko i kakav je prijemni? Ja mnogo volim istoriju, ali mi je malo frka sto moraju da se uce toliki datumi... da li traje 4 ili 5 godina? molim vas ako iko moze da mi kaze nesto vise o tome, bicu vam veoma zahvalna :D pozz :bye:
 
Evo mogu ja da ti kazem ponesto:D Moja sestra zavrsava istoriju na Filozofskom.
Sad ti je neuporedivo lakse,jer ucis po bolonji,njima je bas zeznuto.
Prosek studiranja je 8 godina,ispiti su bas bas obimni.
Najtezi predmet je `Stari vek`,koji kada polozis,racunas da si zavrsio fakultet jer je sve naspram ovog ispita smesno. Ispit je njima bio cetvorosemestralni,prvi deo ima otprilike 3000 strana,drugi deo isto toliko.
Prijemni joj nije bio tezak,onaj deo iz istorije,ali malo je zakazala na testu opste informisanosti tako da nije bila na budzetu. ( imala ja pitanje kako se zove Rambo Amadeus,nije znala. Zezali smo je svi za to:D)
Moja sestra je jako vredna,uci bukvalno po 10 sati dnevno.Budi spremna na to,treba ti jako mnogo truda i rada. i mnogo datuma da naucis;)
Ipak,po mom skromnom misljenju,obrazovanje koje ces dobiti na Filozofskom je neuporedivo sa bilo kojim drugim fakultetom.
 
Ima li znacajnije razlike izmedju arheologije i istorije na filozofskom faksu u prestonici :hmm: .Da li je moguce npr. upisani post.diplomske posle arheologije ili istorije u inostranstvu,i scim bi se moglo lakse zaposliti?Takodje,i iskustva sa ovih smerova,ako neko moze da pretoci z:poz:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top