Alternativni izvori energije!

Ne znam da li je mozda kasno sada, ali mene u poslednje vreme fascinira Stirlingov motor.
Za njega se kaze da je to najsavrseniji motor, jer ima veoma male gubitke u prenosu energija iz jednog oblika u drugi.
Evo malo o njemu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Stirling_engine
Cak postoji i plantaza negde u americi od nekoliko desetina MW-a zasnovana na ovom principu. Gomile sabirnih ogledala gadjaju jedan od klipova stirlingovog motora a on dalje proizvodi el. energiju preko mehanicke.

Takodje jos jedan veoma zanimljiv izvor obnovljive energije jeste solarna kula (toranj). Ovo je takodje mnogo dobra stvar jer radi na najjednostavnijem principu toplog i hladnog vazduha.
Sistemom "staklene baste" koja se nalazi u podnozju tornja stvara se zagrejan vazduh koji usled velike visene samog tornja "juri" gore kroz toranj i tom prilikom okrece turbine koje se nalaze u samom tornju.

Imao sam negde klip o jednom ovakvom tornju koji je izgradjen u Spaniji (nisam siguran) tako da ako te zanima pokusacu da ga potrazim.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Jedan u spaniji jedan u nekoj od onih pustinjskih drzava u americi, dal texas ili tu oko njega...

A ima i jedan solarni toranj i u severnoj africi...

Razlike su u ravnim ili konkavnim ogledalima...
-------------------------------------------------
Stirling je slabe snage, i iako ga predstavljaju kao transformator sa najvecim koeficijentom, nije mu koeficijent nesto veliki....
Prednost je sto radi na malim razlikama temperature....
Mane su sto osim dvostruko sinhronizovanog , ostale varijante se tesko podesavaju....

Samo sam cuo za neku varijantu stirlinga gde je je visekomorski a jednocilindricni....nisam je video...
Valjda 6 komora....a klipni su previse male snage za toliku velicinu....
 

Back
Top