Зашто Михаиловићеви четници целокупну своју акцију нису пребацили у НДХ?

Svecovek

Ističe se
Poruka
2.345
Мислим да ће ова тема бити веома интересантна,лично сам прекуцао текст Станислава Кракова за потребе овог форума,стога се извињавам за могуће грешке,Михаиловићево одбијање Недићевог предлога да своју акцију пренесе у Босну је по мени један од пресудних догађаја у грађанском рату,Србин у НДХ који је бежао испред Усташке каме није много марио за политику,комунисти су то мајсторски искористили.Шта је узроковало одбијању Недићевог плана од стране Равногораца?Да ли је била у питању равногорска кратковидост?Да ли одбијање Недићевог плана доказује да су равногорски прваци били Лондонски плаћеници?Какав би исход грађанског рата био,да је Михаиловић пребацио своју акцију у Босну,да ли би партизани онда могли да ојачају?Како би уопште изгледала Недићева Србија да у њој није било четника?

Пре него што кренемо у расправу да напомен пар инструкција:

1.Прочитајте текст Кракова пре него што оставите било који коментар.
2.У овој теми избегавајте провокације,исмевање саговорника и коришћење смајлија.
3.Пошто очекујем да ће се прво јавити поштоваоци Равногорског Покрета,молим их да нас не упућују на линкове погледа и да не понављају коментаре који су већ виђени:

". СДС и СДК су били касарнска војска,Четника је у Босни било више од комуниста,Немци у Србији су имали малу борбену вредност..."


Одломак из књиге Станислава Кракова-"Генерал Милан Недић"

Дража Михаиловић не прихвата Недићев позив да пренесе своју акцију у Босну





Када сам 3.септембра 1941. дошао у кабинет Недићев,пуковник Милош Масаловић ме је дочекао са једним задовољним oсмејком:
-Сада ћеш имати велико изненађење.
Пало ми је одмах у очи да су врата његовог бироа која воде у мали салон-чекаоницу из које се улазило у лични кабинет Недићев,затворена и ако су иначе била увек отворена да би на тај начин они који чекају пријем били под оком.Масаловић је отворио врата и одједном сам угледао у чекаоници два човека у цивилном оделу који су тихо разговарали.Онај који је седео скоро окренут леђима бацио је у назад свој поглед.У истини сам се изненадио када сам видео да је то мој стари познаник и старији друг из војске,коњички мајор Александар Мишић,чије косе су биле сада још сеђе него када сам га видео последњи пут пре рата.Спазивши мене поред Масаловића устао је и пришао ми је.Његово увек румено лице било је насмејано.



-Бре,Кракове,у каквом времену се опет нађемо.
Загрлио ме је и пољубили смо се.
Знао сам већ дуже времена да је он био на Равној Гори шеф штаба код пуковника Дража Михаиловића,који је и становао највише у његовој кући-кући војводе Мишића-у Струганику.
-Уд куда ти из шуме па у Београд?
-Миша ће ти то објаснити,одговорио је показујући ми на Масаловића.Онај други мени непознати човек седео је ћутећи.Мишић видећи да се не знамо преставио ме је:
-И ово је један стари војник,бивши директор "Времена",Краков.
-Знам ја господина Кракова по његовом писању,одговорио је дотле немушни Мишићев сапутник.
Тада је он промумљао своје име од чега сам разумео само:"пуковник".Тек после када смо остали сами,Масаловић ми је рекао да је то пуковик Павловић,такође официр у штабу Михаиловићевом.Потом пуковник је остао цело време неми присутни грађанин док је Мишић говорио без престанка:
-Ево чекамо да нас Стари(мислио је на Недића) прими па да видимо шта ћемо добро начинити.У осталом добро мора да буде.Ти знаш ону нашу стару "Помоз Боже да се Срби сложе".Ето то је наш програм.Из Недићевог бироа зазвонило је звонце за Масаловића и овај је одмах позвао Мишића и Павловића да уђу код председника српске владе.Заинтересован овим доласком првих сарадника Михаиловићевих,решио сам да сачекам да видим какав ће бити даљи развој,а у осталом сам иначе морао да сачекам да видим Недића који је хтео да ми покаже један говор који је спремио.Питао сам Масаловића како је до овог састанка дошло,али ми је он рекао:
-Сачекај,објаснићу ти све после.Треба да будем на опрези да неко непозван не упадне и не види их.Мислим да ће се ствари добро развијати.Али ти никога ниси овде видео ма шта чуо!
Прошао је добар сат и по од како су Дражини изасланици ушли у претседников кабинет,када су се на њему врата отворила и угледао сам их обојицу како излазе.Само за тренутак видео сам Недића како још стоји иза свог великог стола за рад,чекајући да његови гости изађу.Мишићево лице је сада било још црвеније и сво обасјано изразом задовољства.
-Стари је човек који потпуно разуме ситуацију.Ја сам уверен да смо данас направили добру ствар за наш народ.
Потом док се пуковник Павловић био издвојио да нешто пита Масаловића,Мишић ме је увукао у угао крај прозора додајући:
-Разуме се да бих волео да си дошао код нас,али је добро да си ипак овде поред Старог,он ти је и онако ујак,и овде крај њега можеш корисно радити за општу нашу ствар.Верујем да ће ускоро бити добрих вести.Пољубио сам се опет са Мишићем,руковао са Павловићем и они су отишли праћени до излаза из "Жуте куће" од мајора Рамшека,Словенца,који је био Масаловићев секретар и тумач у кабинету за немачки.Чим су они птишли Масаловић ми је објаснио како је до тога дошло.Тек што је био 29.августа образовао владу,Недић је дао налог своме шефу кабинета да ступи у везу са Дражином подземном командом Београда како би му они дали једног свог курира за Равну Гору који би однео једну хитну поруку Недићеву Михаиловићу.Преко својих другова официра који су били у Дражиној организацији Масаловић је извршио ову своју мисију и довео је са собом у Недићев кабинет поруучника Пипана,мислим Словенца,кога су му у тајној команди Београда препоручили као поузданог човека који је иначе њихов курир за везу са Михаиловићем.Недић је предао овом официру своје лично писмо за Дражу Михаиловића с налогом да га најхитније достави.Од самог Недића сам касније сазнао да је писмо било кратко и опрезно,јер је постојала опасност да падне у руке било комунистичким партизанима било Немцима.Недић је обавестио Михаиловића о својој одлуци да образује српску владу народног спаса,ради отклањања опасности по опстанак српског народа и да баш та опасност,која није потпуно отклоњна његовим образовањем владе,захтева да њих двоје заједно размотре могућности да се срспком народу помогне.Недић је изјавио да он лично својом речју гарантује потпуну безбедност Михаиловићу за његов долазак у Београд,где је у том тренутку једино било могуће састанак одржати.По ономе што је Мишић рекао Недићу Дража није могао да напусти Равну Гору у том тренутку,већ је зато посало њих двојицу као своје изасланике.Недић је пре свега упознао Мишића и Павловића о смртој опасности која се била наднела над српским народном и Србијом,за коју су Немци имали намеру да је поделе између усташа,Мађара,Бугара,Арнаута,што је било пресудно да се он прими образовања владе у пркос своје дубоке одвратности према сваком мешању војске и официра у ма какву политику.Али та опасност је остала и после његовог доласка на чело владе,јер је агресивна акција комунистичких партизана могла да компромитује све његове напоре и да учини да се Немци врате на своју првобитну намеру.Зато је он преко њих упутио Дражи овај предлог:
1.У разговорима које је водио са генералом Данкелманом и шефом управног штаба Турнером пре а и после образовања владе,он је учинио све да их увери да су четници Драже Михаиловића само војници,који су одбили да положе оружје и који се боре у оквиру прописа међународног ратног права,док су комунистички партизани терористи,који никакве ратне законе не признају и да су баш комунисти починили све свирепости почињене над немачким војницима и напади из заседа које погађају искључиво мирно и лојално становништво,како би оно бежало у шуму да се спасе и тиме појачало баш комунистичке редове.Недић је од дана образовања владе почео да ствара своје оружане одреде састављене углавном од војника од заната,активних подофицира,жандарма и граничара и он ће бити у стању да са њима очисти Србију од партизанских трупа,које и тако нису многобројне,али присуство четничких јединица у близини партизанских,а по некад и њихово заједничко иступање стварају колизију на терену,те Немци сматрају цео народ кривим и врше слепе одмазде,а та мешавина спречиће и Недићеве одреде да спроведу своју мисију.Зато Недић сматра да је неопходно потребно за ствар српског народа да се Дража Михаиловић одмах и са свим својим одредима пребаци на територију Босне и херцеговине,да ту организује борбу против усташа,да заштити тамо српски народ од истребљивања, које врше над њиме Павелићеви кољачи и да организује све тамошње здраве националне народне масе у свој покрет,јер ће то бити једна моћна резерва за општу акцију када за њу дође моменат.За то време Недић ће са својим трупама очистити Србију од комунизма који је највећа опасност за српски народ и у садашњности и још више у будућности,и то баш онда када Немци буду изгубили рат,јер се комунисти не боре за слободу Југославије,већ за њено потпадање под Совјете.
2.Да би омогућио издржавање официра и војника у Дражиним одредима,Недић је затражио да му Дража учини предлог колике су му суме новца за то потребне и он ће му их сваког месеца стављати на располагање,да четници не би падали на терет становништва које страда од свих шумских људи с једне,а од Немаца с друге стране.То финансирање биће вршено и када он буде у Босни и Херцеговини.
3.Да би Михаиловић могао да са својим одредима са успехом очисти Босну и Херцеговину од усташа,Недић ће му достављати највећу могућу помоћ у оружју и муницији узимајући је од оног наоружања које извуче од Немаца за своје одреде.Исто тако достављаће му и сву другу потребну спрему.
 
Poslednja izmena:
Мишић је са одушевљењем прихватио ове Недићеве предлоге,док је Павловић рекао да ће они све то доставити Михаиловићу и да ће он донети коначну одлуку.
Када сам још истог дана разговарао са Недићем,он је био изванредно добро расположен и пун оптимизма:
-Нека ме само Дража послуша и оде у Босну.Ту треба да буде наш национални бастион и резервоар људске снаге.Треба спасти тамо несрећне Србе које злотвори истребљују и не дозволити да од њих комунисти створе своју војску,јер очајан човек не пита за политику.А када овде четници не буду ометали моју акцију,за месец дана неће бити више комунистичких партизана у Србији.
Дани су пролазили,ситација се на терену све више погоршавала,а одговор од Драже Михаиловића није долазио.Недић је постајао све нервознији.Уз то су стизали извештаји да у нападима на немачке мале јединице учествују заједно са комунистичким партизанима и четници.
-Све је томе крив онај несрећни Драгиша Васић и неколико црвених који су се око Драже окупили и гурају свесно у пропаст и њега и цео српски народ,говорио је Недић у тим данима неизвесности када се графичка линија,која је показивала ситуацију у земљи,пела ка катастрофи.



Како одговор Дражин уопште није дошао,на десет дана после Мишићевог боравка у Београду,Недић је упутио свог новог курира Михаиловићу,позивајући га још једном,да ако не мисли напустити Србију,бар да координира акцију својих једнициа са оном коју Недићеви одреди треба да отпочну и обавестио га је у којим ће крајевима почети своје чишћење,тражећи од њега да уклони одатле своје одреде,ако већ неће да сарађује у непосредној акцији против комуниста,којима циљ није борба против Немаца,већ долазак на власт,када за то моменат дође.Тај курир је био жандармеријски потпуковник Марко Олујић.Да би без сметњи доша на Равну Гору са њиме је пошао поручник Пипан.Ја сам сазнао за ту Олујићеву мисију тек када је стигла вест да је овај ухваћен од комуниста у Љигу,тако да је Недићево писмо са планом акције пало у руке партизанима,који су одмах Олујића и стрељали.Поручник Пипан је,како је он то тврдио,успео да умакне комунистима.Од људи из тајне београдске организације Михаиловићеве сазнао сам касније да су они осумњичили Пипана да је био у дослуху са комунистима и да је увукао Олујића у партизанску заседу,те су га зато сами дражиновци ликвидирали.По ономе што сам касније са друге стране сазнао,Мишић је у истини био одушевљени бранилац Недићевог предлога,али добар део Дражине околине је дејствовао сасвим негативно,подсећајући га да је њега Недић као министар војни казнио да један генерал није смео да се прими тога позива да председава владу под окупацијом.Тада је Михаиловић пред целим својим штабом,од кога данас постоји и један живи сведок у емиграцији,лекар штаба на Равној Гори др Борис Митранић,изјавио:
-Истина је да је мене Недић казнио,али ја њега сматрам као доброг Србина и родољуба.
Међутим,ипак је неколико њих наставило да уверава Михаиловића да Недић жели да га уклони са терен у Србији,да би он ту успостваио своју пуну власт,а да баци четничке одреде на "неважни и забачени" босански терен.За њих је моравско-вардарска долина била пресудна осовина ратишта које је требало држати.На жалост,показало се да су комунисти боље разумели стратегијски,поред националног,значај Босне и Херцеговине и да су доласком тамо створили себи неисцрпне резерве најбољег људског материјала.У овом схватању значаја Босне и Херцеговине по Српство важна је и једна порука коју је у томе смислу владика николај,после рушења Жиче од стране немачких казнених експедиција,упутио Дражи Михаиловићу.Он се из порушене Жиче склонио тренутно у Љубостину и ту је дошао код њега са Равне Горе мајор Палошевић,један од најпознатијих Дражиних команданата,који је остао у манастиру са владиком неколико дана.Када је требао да пође натраг у штаб,опраштајући се од Николаја упитао га је:
-Ја се сада,Преосвећени,враћам на Равну Гору.Имате ли шта да поручите Чичи?
-Имам,једну врло важну поруку,рекао је владика.Кажите Чичи да сам му поручио,да одмах мајора Палошевића пошаље у Босну,да тамо четује и спасава мученички српски народ,јер овде у Србији није потребан.



Мајор Александар Мишић је имао доста брзо после тога трагичан али и јуначки крај.У тренутку када су немачке трупе,не обавестивши о томе ништа Недића,опколиле Равну Гору да заробе Михаиловића,Мишић и мајор Флегл једини су били у том тренутку у штабу.Када су пали у руке Немцима,Мишић је изјавио:
-Ја сам пуковник Дража Михаиловић,а ово је мој начелник штаба.
Одушевљени да су заробили шефа покрета отпора,Немци су напустили даље чишћење терена те је тако Дража Михаиловић,који се налазио ту у близини,успео да умакне.Када је Мишићева подвала била откривена било је касно.Немци су зато стрељали Мишића и Флегла,који су се жртвовали да би спасли совга шефа.Још пре овог догађаја,када је Дража Михаиловић,супротно Недићевим предлозима,а слушајући налоге из Лондона,где нико није имао преставу о ситуацији у земљи,а још мање о комунизму,прихватио сарадњу са комунистичким партизанима,када је два пута имао лично састанак са Титом,када су услед те заједничке акције националиста и комуниста настале страховите немачке казнене експедиције кроз Мачву,Поцерину,Подриње и Шумадију,када је дошло до спаљивања села и градова,до покоља таоца у Крагујевцу и Краљеву,увек сам чуо од Недића као рефрен његово јадиковање:
-Ох,да ме је само Дража послушао и да је прешао у Босну,све би ове несреће и све ове жртве биле избегнуте,али он слуша Лондон и црвене саветнике око себе.



Контакт између Недића и Драже био је прекинут,али идеја Недићева да по сваку цену треба спасти српске националне снаге,које само удружене могу да сачувају српски народ од непријатељског истребљења и комунистичког завлађивања,остала је и даље да буде водиља његове политике.Преко својих команданата одреда,преко људи из народа који су свакодневно долазили у његов кабинет,преко изасланика Недић је наставио да врши своју акцију уразумљавања и врбовања,да поједине одреде Михаиловићевих четника ангажује у заједничку борбу против комуниста,достављајући им оружје,муницију и опрему,нарочито обућу,као и новац.Али Недић је желео не само да укопча четнике у акцију за спасавање српског народа,него је хтео да спасе и ону омладину,која је непознавајући суштину комунизма била пошла у партизанске редове.Овде је нарочито хтео да утиче на сеоску омладину и њој је баш упутио своју познату "посланицу српској омладини" када је 10.септембра 1941. одржао преко радија свој говор у коме је рекао:
"Омладино наша,децо славних предака,синови Отаџбине наше,вратите се здравом разуму,српском разуму.Уставите се.Стојте.Не у провалију,не у бездан у који гурате и себе и народ свој.Није српски народ то заслужио од вас.Ма како да су паклени туђински утицаји који су вам душу разорили,или су вам срце отровали,који су вам ум помутили,ипак сте ви синови народа српског,покривени старом славом српском.И у данашњем сумраку блиста она јаче него што је светлост пожара,којим,гурнути туђином,ви палите своју сопствену кућу,којим заблудели и избезумљени,желите да спалите свој сопствени народ.Децо моја,не трујте се пићем из отровног туђег брлога:напајајте се чистом водом из извора српске народне свести,ту,ако само погледате,ако само духом својим захватите,наћи ћете дела својих отаца и задрхтаће вам срце тим откровењем од радости,поноса и страха.Страха,јер ћете тек у томе тренутку открити и разумети,какав је кобан био пут на који су хтеле зле силе да вас баце,да униште вас и народ ваш.То није пут јунаштва,јер јунаштва нема без витештва.На томе путу нема победе.То је пут који води само на згариште и гробље.Неслава згаришта и неславна гробља.Крваве ране свете Христове Србије.Да ли вас оне боле,омладино српска?"
Када ми је два дана пре говора,овај показао,Недић ми је рекао:
-Читаву ову ноћ нисам спавао и писам сам ово не мастилом,већ крвљу својом,не би ли ме омладина српска,јер у њу верујем,разумела.Њу хоћу да спасем,јер је у њој наша будућност.
 
Poslednja izmena:
1.Зашто љотићевци отварају ову тему?
2.Зашто Љотић није слао своје добровољце у НДХ???
3.Љотићевци нису један метак испалили на усташе,.

Узелац ниси одговорио на почетна питања,а већ креће прича јесте ми смо тада,АЛИ шта су љотићевци радили?Јесте ми смо то АЛИ што Недић није ишао тамо?

1.Зато што свако има право да отвори тему.
2.Зато што је имао пуне руке посла у Србији.
3.Да ли ти је Вања ово случајно излетело,или верујеш у то што си написао?

Престанимо са детињаријама сви на овом форуму.
 
Узелац ниси одговорио на почетна питања,а већ креће прича јесте ми смо тада,АЛИ шта су љотићевци радили?Јесте ми смо то АЛИ што Недић није ишао тамо?

1.Зато што свако има право да отвори тему.
2.Зато што је имао пуне руке посла у Србији.
3.Да ли ти је Вања ово случајно излетело,или верујеш у то што си написао?

Престанимо са детињаријама сви на овом форуму.

Пуне руке посла, морао је да се покорава Немцима.
Љотићевци се нису борили ни против кога другог, сем против четника и партизана.
 
1.Пуне руке посла, морао је да се покорава Немцима.
2.Љотићевци се нису борили ни против кога другог, сем против четника и партизана.

1.Збрињавање избеглица,борба са усташама приликом прихватања истих,спречавање одмазди,преговори са Немцима,Обнављање Смедерева...
2.На ово бих поставио два контра питања:
-Зар је борба против анти-хришћана(партизана) нешто лоше?
-А сукоби са усташама,примера ради убиство преко 40 СДК официра у Загребу?
 
ipak je primarno bilo sačuvati srbiju od crvenog zla .

Бојим се да је Михаиловић са тим злом сарађивао и бабичио партизанском одојчету,а када је то зло израсло у горостаса,већ је било касно за промену,слажеш се Наталија?
 
Бојим се да је Михаиловић са тим злом сарађивао и бабичио партизанском одојчету,а када је то зло израсло у горостаса,већ је било касно за промену,слажеш се Наталија?

ne vidim baš kako je pomogao, osim ako je kriv što odmah po ustaniku nije krenuo u obračun sa komunistima osim što se jurio sa nemcima od šumadiji. ipak su komunisti morali biti primarni neprijatelj kvalitetnog srbskog rodoljuba koji je odan bogu, kralju i domaćinu.

sav taj početni antifašizam bio je velika ravnogorska greška.

sa kim imam čast?
 
1.Збрињавање избеглица,борба са усташама приликом прихватања истих,спречавање одмазди,преговори са Немцима,Обнављање Смедерева...
2.На ово бих поставио два контра питања:
-Зар је борба против анти-хришћана(партизана) нешто лоше?
-А сукоби са усташама,примера ради убиство преко 40 СДК официра у Загребу?

Избеглице је примао Недић, и бринуо о њима.
Наводите једну борбу против усташа, приликом пријема избеглица, која је наравно измишљена. А и да је тачна, то је само једна борба.
Борба против партизана је за мене жалосна, јер су се Срби борили против Срба. Али тако је морало бити.
Ти официри су убијени на превару, а ја тебе питам шта траже официри СКД у Загребу?
 
ipak je primarno bilo sačuvati srbiju od crvenog zla nego zamerati se previše ustašama.

Симпатизери комуниста немају права да кажу овако нешто.
Дража је 1941. рекао да не треба још дизати устанак у Србији, већ слати трупе у НДХ да бране народ. Али, Титу је било важније пуцати на Немце, који ће касније убити за то 100 Срба, него ићи у НДХ.
 
Симпатизери комуниста немају права да кажу овако нешто.
Дража је 1941. рекао да не треба још дизати устанак у Србији, већ слати трупе у НДХ да бране народ. Али, Титу је било важније пуцати на Немце, који ће касније убити за то 100 Срба, него ићи у НДХ.

prvi deo, izvor.

koliki je broj žrtava odmazde zbog otpora jvuo?
 
А зашто се нико није питао да ли су велике офанзивне акције против усташа биле могуће?

Подсећам, почетком 1942. на вест да је Дража прешао Дрину Немци су послали 2 своје дивизије, Црну легију и домобране. Четници су издржали 3 месеца а онда је уследио геноцид.
Августа 1942. Рачић је почео офанзиву на Мајевици, Немци су припретили интервенцијом.
Септембар-новембар 1943. четници су кренули у офанзиву против Немаца и усташа и прекинули је услед напада комуниста у леђа. Геноцид се поновио.

Према томе, глупо је кривити Дражу што главнину војске није пребацио преко Дрине.

Дража је у Западне крајеве слао добровољце, новац, официре а колико се могло и оружје и муницију. Са друге стране, изузев слања белотракаша априла 1942. Недић и Љотић нису никада послали војну помоћ у НДХ.

Даље, комунисте су 1941. из Србије протерале елитне немачке дивизије-342. и 113. а не Недић и Љотић. Из Херцеговине и Источне и Централне Босне су их протерали четници. Уопште, СДС и СДК су биле касарнска војска, док су на терену биле немачке дивизије другог и трећег позива, док су бугарске дивизије биле кокошарске дивизије такође врло мале борбене вредности. Да је Дража 1941. отишао преко Дрине, комунисти би постали господари шуме, а наведене формације једноставно не би биле у стању да их униште.
Према томе, закључак да би Недић и Љотић одржавали мир у Србији не стоји.
Овај закључак би стајао једино у случајку да су Недић и Љотић наоружали жандармерију да уништи комунисте.

Према томе закључак је: да је жандармерија наоружана да уништи комунисте, Дража би пребацио тежиште акције у НДХ као што му је био првобитни план. Међутим, укидање исте је изазвало јачање комуниста и нагло повећање њихове бројности, због чега је Дража акцију морао да премести у Србију.
Тачка.
 
Избеглице је примао Недић, и бринуо о њима.
Наводите једну борбу против усташа, приликом пријема избеглица, која је наравно измишљена. А и да је тачна, то је само једна борба.
Борба против партизана је за мене жалосна, јер су се Срби борили против Срба. Али тако је морало бити.
Ти официри су убијени на превару, а ја тебе питам шта траже официри СКД у Загребу?

1.Ако већ не верујеш у улогу СДК при спашавању избеглица,онда бих на то питање одговорио изјавом Ђујића:"Да није било Љотића,не би било Недића,а да није било Недића,Српство би нестало."
2.Било је обрачуна 1942. у Босни.Додуше не бих се усудио да те чарке назовем биткама.
3.Онда ја тебе не сматрам правим Србином,немој ово схватити као увреду,али једноставно ти и ја смо тотално два различита света.
4.Иду на нови Солунски фронт у Словенију.
Додао бих и пет:
5.Мислим да учиш историју од људи који су ухваћени у лажи.
 
1.А зашто се нико није питао да ли су велике офанзивне акције против усташа биле могуће?


2.Према томе, глупо је кривити Дражу што главнину војске није пребацио преко Дрине.

3.Недић и Љотић нису никада послали војну помоћ у НДХ.

3.Даље, комунисте су 1941. из Србије протерале елитне немачке дивизије-342. и 113. а не Недић и Љотић.

4. Уопште, СДС и СДК су биле касарнска војска,

5.док су на терену биле немачке дивизије другог и трећег позива,

6.Да је Дража 1941. отишао преко Дрине, комунисти би постали господари шуме,
.

.

1.Слажеш се да су усташе имале смешно малу борбену вредност?

2.Није крив само Михаиловић,највише је крив Васић.

3.Нетачно.

4.Не само да је нетачно,него сам и напоменуо при отварању теме да не пишеш такве одговоре,ти понављаш старе пропагандне фразе.

5.Пребрзо пишеш поруке,летиш у контрадикторности,погледај твоју тројку.

6.Не би,ако неко није могао да смисли комунисте,то су били домаћини из Шумадије.

7.Да ли си прочитао текст Кракова?
 
Poslednja izmena:
То је перфектно објашњено овде:

http://forum.krstarica.com/threads/366703
sve se to odnosi na 1941, pogrešna procena da je borba protiv okupatora bila prioritet umesto antikomunizma kojim bi satrli crvene i dočekali oslobođenje kao jedina opcija.

samo, ko bi im pristupao pravo je pitanje? srbi su u četnike prvoditno otišli zbog borbe protiv okupatora, ko bi im se pridružio da su od starta bili samo antikomunisti? komunistima bi prepustili sve slobodoljubive srbe, nikako mihailović nije mogao drugačije.
 
1.Слажеш се да су усташе имале смешно малу борбену вредност?

2.Није крив само Михаиловић,највише је крив Васић.

3.Нетачно.

4.Не само да је нетачно,него сам и напоменуо при отварању теме да не пишеш такве одговоре,ти понављаш старе пропагандне фразе.

5.Пребрзо пишеш поруке,летиш у контрадикторности,погледај твоју тројку.

6.Не би,ако неко није могао да смисли комунисте,то су били домаћини из Шумадије.

1. Да али велике офанзиве против њих нису биле могуће јер су имали немачку протекцију.

2. Не буди смешан

3.:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha: Него ко их је протерао?

4. Ма не није тачно.

5. :hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

6. Ма радије би ишли у љоте:dash:
 
Велибор Јонић (министар просвјете и вјере у Недићевој влади, а Љотићев човјек од главе до пете) је "савјетовао" (боље речено пријетио) владику Јосифа Цвијовића и још неколико србских архијереја да пођу у Хрватску, да би "помогли" борбу против комунизма у Хрватској (парадокс је да је највећи број припадника партизанских јединица, а не комуниста, чланова партије био из редова србског народа (што је врло упечатљива дистинкција), јер су наивно вјеровали да се боре за правду и слободу) тако што ће отићи тамо и активно помоћи рад тзв. ХПЦ (Хрватске Православне Цркве), пропагандистичке творевине Будака и Павелића. Или потпуно неумјесно и небулозно (да не кажем сулудо) Јонићево величање Степинца као хероја и симбол антикомунистичког дјеловања, а већ тада су стизали кошмарни извјештаји из НДХ о систематском почетку уништавања свега србског и православног у Хрватској ? Је ли то србско родољубље и борба за православље ?
 
Велибор Јонић (министар просвјете и вјере у Недићевој влади, а Љотићев човјек од главе до пете) је "савјетовао" (боље речено пријетио) владику Јосифа Цвијовића и још неколико србских архијереја да пођу у Хрватску, да би "помогли" борбу против комунизма у Хрватској (парадокс је да је највећи број припадника партизанских јединица, а не комуниста, чланова партије био из редова србског народа (што је врло упечатљива дистинкција), јер су наивно вјеровали да се боре за правду и слободу) тако што ће отићи тамо и активно помоћи рад тзв. ХПЦ (Хрватске Православне Цркве), пропагандистичке творевине Будака и Павелића. Или потпуно неумјесно и небулозно (да не кажем сулудо) Јонићево величање Степинца као хероја и симбол антикомунистичког дјеловања, а већ тада су стизали кошмарни извјештаји из НДХ о систематском почетку уништавања свега србског и православног у Хрватској ? Је ли то србско родољубље и борба за православље ?

Јонић, као и цела екипа која је из предратне "Југословенске акције" приступила Збору, је био далеко од православне исихастичке духовности. Када се десничарски конзерватизам остави без православног поимања света и смисла догађаја, добија се тактика Велибора Јонића. Али, то је далеко од смиреног молитвеника и сина грома, Димитрија Љотића, који је и сам узрастао и превазилазио неке своје почетне заблуде.
 
Јонић, као и цела екипа која је из предратне "Југословенске акције" приступила Збору, је био далеко од православне исихастичке духовности. Када се десничарски конзерватизам остави без православног поимања света и смисла догађаја, добија се тактика Велибора Јонића. Али, то је далеко од смиреног молитвеника и сина грома, Димитрија Љотића, који је и сам узрастао и превазилазио неке своје почетне заблуде.

Збор је, колико ја знам био југословенски оријентисан и тијесно су сарађивали са сличним организацијама из Словеније и Хрватске (које су, истини за вољу, биле само добар параван за католички прозелитизам). Даље, Љотића су звали "друг Вођа", што ме неодољиво подсјећа на синтезу Стаљина и Хитлера. Ишло се чак дотле да су србске свештенике који су својевољно напуштали своје парохије да би били "добровољачки свештеници" звали "друг свештеник". Симптоматично, зар не ? Далеко је сама љотићевска идеологија од самог православља, да не идем даље и да дотакнем православну исихастичку школу. Јер, упоредити било коју идеологију са религијом са религиозно-канонског становишта је богохуљење и богоотпадништво. То исто важи и за величање и уздизање политичких лидера и лидерчића са реално минорном политичком снагом и упориштем у народу, а са веома израженим и примјетним месијанским комплексом. Љотићевци су пријетили, затварали, денунцирали, убијали или учествовали у убијању србских православних свештеника који су отворено одбијали било какву везу са њима. Раме уз раме са Њемцима су се борили против и равногораца и против партизана. Обучени у њемачке униформе, са италијанским шлемовима и њемачким оружјем су били далеко од србских родољуба у сваком погледу. Идеолошки најближи хитлеровском поимању живота и рада, зар такви могу да буду православни хришћани ? Далеко је и утицај љотићеваца у цијелом Србству у опште. У Црној Гори и Босни и Херцеговини их није било уопште ни прије, ни за вријеме другог свјетског рата. У Србији су на задњим парламентарним изборима у три округа добили укупно 47 гласова. Је ли то доказ политичке снаге ? Сигурно јесте, јер у правом, православном Србину и светосавцу такве идеолошке и расистичке мржње и заслијепљености нема, па се и због тога већи дио Срба (Богу хвала на томе) није препознао у томе. Чисто сумњам да сам Љотић није знао да рецимо његови "добровољци" убијају србске свештенике и монахе, да их избацују из манастира да би они од тих светиња правили касарне (Ако ово није богохуљење, милитантни атеизам, богоотпадништво равно оном код комуниста, онда не знам шта је !!!), да им ускраћују издржавање загарантовано чак и од недићевске власти, да их с апетитом стављају на спискове за концлагере, итд.,итд. Био је врло прорачунат, и језуитски хладан, а уживао је у манипулисању из сјенке. Да су Љотић и његови приврженици били прави Срби, православни хришћани, ватрено би се заузели за пуштање Њ.Светости, Господина Гаврила (Дожића) (А супротно су радили, јер су га у својим памфлетским гадаријама називали ни мање, ни више, него: Горило. И то раде прави србски родољуби, православци, светосавци, је ли ?) и владике Николаја (Велимировића) из конфинације у којој су држани у нељудским условима у Војловици. Јонић их је посјетио 5 пута, а сваки пут са све тежим уцјенама. Да ли је ово могло да утекне Љотићевој оштроумности и политичкој вјештини, која се представља Вашим комплиментима попут "смирени молитвеник и син грома" ? Шта мислите ? Шта мислим о његовом политичком псеудомесијанству, већ сам рекао у прошлим редовима. А шта је мислио један прави молитвеник пред Господом као што је Св. Ава Јустин Ћелијски (Поповић), рекавши да је србска историја и историографија пала на врло ниске гране кад је пишу разни Ћоровићи (Владимир, познати историчар и масон) и Перо Слијепчевић (историчар и познати острашћени љотићевац). А ја више вјерујем и њему и Св. Николају Жичком и Охридском, истинским православним хришћанима, светосавцима, Србима, него једном минорном политичару који је у времену које му је историјски додијељено упропастио Провиђењем додијељену му шансу.
 
Poslednja izmena:

Back
Top