Lasersko skidanje dioptrije

To ne moze biti jednostavan odgovor, zavisi od dioptrije, astigmatizma, da li postoji i + i - dioptrija, koliko godina imate...Najbolje otici u neku od klinika i uraditi detaljan pregled i konsultaciju koja kosta oko 50 evra pa ce te znati na licnom primeru. Kod mm je situacija sledeca, velika minus dioptrija, astigmatizam, a pocela je da se pojavljuje i plus dioptrija. Mogla bi se skinuti minus dioptrija i astigmatizam (cilindri), ali bi ostala plus dioptrija , doduse jako mala, ali bi i za nju trebalo nositi naocare. Operacije plus dioptrije su tek pocele da se rade i nije se mnogo napredovalo, najbolji su u nekoj klinici u Zagrebu, Svjetlost , cini mi se, i mislim da dolaze i u Suboticu da rade povremeno operacije, imaju neki svoj prostor. Mm je odlucio da saceka jos koju godinu (nakon dugog i detaljnog istrazivanja) jer je pocelo nesto ozbiljnije da se radi po pitanju operacija i , po tome bi uskoro trebalo da bude mnogo stvari moguce, samo, ne zeli da bude od prvih, jer, dese se , nekad nuspojave operacije koje jos ne mogu da izbegnu, a to je rasipanje svetlosti po mraku. S obzirom da on mnogo vremena provodi u kolima, ponekad i nocu, ne zeli da rizikuje.
 
Mislila sam na najobicniju minus dijoptriju,bez komplikacija.
Hvala na odgovoru.

Ne znas da li imas komplikacije ukoliko ne uradis sve preglede. Tu su neka merenja ocnog pritiska, sklonosti ka zacepljenju suznih kanala i jos gomilu pretraga, zato taj pregled toliko kosta, ali, ako je sve u redu sto se toga tice, operacija moze, kosta oko 1200 evra po oku, mozes ici i u Rusiju, ali i ovde je rade solidno, samo, kazu da treba izbegavati "Sveti vid" jer su neprofesionalni, neljubazni...
Bila mi je jedna poznanica tamo koja je uradila operaciju (nesto joj je bilo kao posledica dijabetesa) i nije bas uspelo, a i nije zadovoljna njima. Kazu da je na VMA nesto jeftinije, oko 800 evra po oku.
 
Да ли постоји неко старосно ограничење за ову операцију?

И каква су искуства са нашим клиникама - приватне су скупље од ВМА, да ли су и боље?
 
Citala sam u Blicu da je neki covek napravio sociva koja se stavljaju preko noci,u toku noci sociva pritiskaju nesto i ujutru se sociva skidaju i potpuno se normalno vidi.Ne znam detalje,a i nisam strucnjak pa sam laicki "objasnila" :) ta sociva treba da se nadju u prodaji i samo su za +dioptriju.
 
Evo mog ličnog iskustva:
Nosim sočiva skoro 20 godina, pre toga sam nosila naočare 8 godina. Ćorava sam od kako znam za sebe. U pitanju je naravno minus. Sočiva sam počela da nosim u pubertetu kad je nenormalno počela da mi raste dioptrija i to se zaustavilo, a potom i smanjilo. I ta dioptrija mi je stagnirala do pre 3 godine. Nakon porođaja su počele komplikacije, imala sam neke upale i drastično slabljenje vida. Sočiva su strašno počela da mi smetaju, da me žuljaju, da me peku oči. Naknadno sam saznala da nisam trebala prirodno da se porađam nego carski zbog velike dioptrije (tada sam imala -5). Ali kad nosim naočare jako loše vidim i počne da mi raste dioptrija velikom brzinom.
Njihova cena je bila pre 3 godine 1200 eura po oku. Tamo me je primila dr koja je bila jako ljubazna i stručna i dolazila sam joj na preglede više od 2 meseca. Svaki put je uzimala oko 50 eura za pregled, ali ga nikako nije zakazivala. Konačno posle 2 meseca je zakazana operacija, u međuvremenu mi je uradila manju intervenciju laserom, navodno mi je otklonila nešto iz oka da bi mi pripremila oko za operaciju, što je takođe debelo naplatila. Tačan datum je određen, ali ne i satnica nego smo trebale da se čujemo tj.ona da mi javi. Dan pred operaciju se i dalje nije javljala pa sam pokušala da je dobijem. Imala sam samo telefon klinike i rekli su mi da dr nije tamo. Kada su čuli da sutradan treba da budem operisana i da čekam tačnu satnicu, odmah su mi je prebacili. Onda se ona izvinjavala i rekla da ipak moramo odložiti operaciju. (?) Tad sam otkačila i rekla da su sa mnom završili.
Posle sam čula da im je navodno istekla dozvola pa su čekali novu ili nešto slično, ali se nisam raspitivala jer me više nisu zanimali. S druge strane, osoba koja ih je preporučila je bila savršeno zadovoljna i skroz su joj skinuli dioptriju, ali ne znam tačno kolika je bila jer je u pitanju neki poslovni partner od mm.

Elem, čujem ja za VMA i cenu od 800 eura i tamo zakažem pregled. Sve preglede su mi obavili za jedan dan, tačnije jedno pre podne i rečeno mi je da je sve ok, da mogu na operaciju, ali da konačan sud mora dati dr koji radi operaciju. Međutim, on kad je video moje oči, rekao mi je da su suviše oštećene (ne znam tačno koji izraz je upotrebio, ali to je bila suština) od predugog nošenja sočiva i da mi on ne bi preporučio ovu operaciju jer postoji rizik da dođe do oštećenja. Može, a ne mora i sama moram da odlučim šta ću, ali moram da potpišem da preuzimam rizik. Naravno da sam odustala. :rida:
Onda me je tešio da postoji druga metoda, neka vrsta mehaničkog struganja, ali je bolna i oporavak traje više od mesec dana. Bol bih i pretrpela, ali ne mogu da budem slepa više od mesec dana. :think:
Rekao mi je da sledećeg meseca ide na neku konferenciju u Belgiju gde će biti reči baš o najnovijim otkrićima u vezi te metode i on očekuje da će za nekoliko meseci i to usavršiti. Praktično mi je preporučio da sačekam još malo i da će i za mene biti leka. :worth:

Zaključak: laser je postao rutinska operacija, znam nekoliko ljudi koji su je odradili. Brat od tetke je radio na VMA i savršeno je zadovoljan. On je imao -2.5 i sada vidi bez pomagala. Operacija traje oko 5 minuta po oku, a vid je korigovan odmah. Taj dan suze oči i to je to. Nema nikakvih komplikacija.

Želim vam svima da rešite svoj problem sa vidom, a ja ću se javiti ako u međuvremenu bude nekih promena. Trenutno mi je dioptrija -8 i izgleda da još raste. Nosim sočiva, više nije toliko problem sa njima. U međuvremenu sam imala još jedan prirodan porođaj. Sama sam odbila carski jer računam da sam toliko ćorava da nije bitno da li imam -8 ili -12 kad svakako ne vidim ništa bez pomagala. Za sada je sve u redu, mada je prošlo tek 3 meseca, a kod prethodnog porođaja su komplikacije počele posle nekih 5-6 meseci. Sad čekam, a za jedno godinu dana kad počnem da radim, posetiću mog dr na VMA da vidim da li konačno ima rešenje i za mene. :D
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa nisu bedni kad ne vidiš dobro. :D
Nisam ja htela sad da se neko sažaljeva i izvinjavam se što sam bila preopširna, samo sam htela da potanko objasnim. Mogla sam napisati i samo 2 rečenice, ali mislim da je ubedljivije ovako jer je jasno da sam istražila nekoliko opcija.
E da, nisam napisala da sam išla i kod dr u NS-u koja skida dioptriju vežbama. Aha, verovali ili ne, žena radi posao, ali izgleda da uspeva samo na deci. Njihove oči nisu potpuno razvijene pa je očito moguće. Rođaka od mm (srednjoškolka) je pre nekoliko godina išla kod nje. Na jedno oko je videla 10%, a sada vidi 90%. :super:
 
U blizini nekadasnje Lutrije a prekoputa Maksija(mislim da je to maksi)ima neka privatna ordinacija u koju dolaze i Rusi,pa mozda oni rade,mada ja sa tom ordinacijom nisam bila zadovoljna jer su mi svasta iskopali da imam,stavljali mi neke magnete na golo oko,uzas zivi,a ogromne su guzve.
 
U Subotici je otvorena neka Kuca zdravlja, to je neki dr iz Hrvatske, gledala sam reportazu i cackala po netu, mislim da je vodeci u svetu u svojoj oblasti. MM je inace planirao da ide u Hrvatsku kod njega na tu operaciju...ne znam raspitajte se i o njima...za sada je odlozio jer , eto, treba da nam se rodi bebce, ali mislim da ce uskoro otici kod njega na dogovor...ima jedan od tri aparata u svetu za neke operacije.
 

Back
Top