ucenje stranog jezika

trejsi

Zainteresovan član
Poruka
212
Interesuje me iskustvo roditelja cija deca uce strani jezik pre osnovne skole. Kada su deca pocela da uce jezik i koliko je to bilo korisno.
Klinac ima cetiri godine i razmisljam o tome da pocne da uci engleski jezik. Ne znam da li je to prerano. Kako uopste izgleda poducavanje tako male dece. Mi kod kuce imamo neke CD-ove za ucenje engleskog i to je njemu interesantno dosta zna da uradi sam, ali kada ga nesto pitam kad nismo uz racunar on se ne seca.
Da li vredi upisati ga u neku skolicu ili je to bacanje para?
 
Hmm,sa cetiri godine,nisam siguran da je to vreme.
Posto sam ja malu moju upisao na engleski sa pet,u privatnu skolu gde joj je islo fantasticno,a onda je nastala "nevolja" kada se zainteresovala za jezike u kojima sam ja strucnjak (Norveski,Danski koje uglavnom koristim u poslu),i pocela je uz mene da uci uporedo sa engleskim.E onda je doslo do toga da je pocela da mesa jezike,izgovore,tako da sam brzo digao ruke od toga.
Ali iskreno,moj savet ti je da sacekas jos jednu godinu pa je upisi na kurs engleskog jer ipak je tako najefikasnije.Jer mnogo je lakse raditi u grupi sa drugom decom i profesorom,pa ti dete sve lepo isprica sta je radilo kad dodje kuci.
Moj savet ti je St.Nicholas School koji imaju svoje skole u Bloku 70,44,kod Merkatora i na Konjarniku.
 
Hvala na savetima. Samo, iz Nisa sam pa cu se ipak ovde malo bolje raspitati za neku skolicu.
Ocekivala sam da ima vise roditelja cija deca uce neki jezik i da cu cuti njihova iskustva, da bih se lakse odlucila sta da radim.
 
trejsi:
Hvala na savetima. Samo, iz Nisa sam pa cu se ipak ovde malo bolje raspitati za neku skolicu.
Ocekivala sam da ima vise roditelja cija deca uce neki jezik i da cu cuti njihova iskustva, da bih se lakse odlucila sta da radim.
Moja mama je profesor i na moje pitanje da za koju godinu moje dete uci francuski je rekla da je suvise rano i da decu pre osnovne skole vredi uciti samo pesmice, a da je ostalo samo maltretiranje dece.
Ti sad vidi, i najbolje ti je da trazis misljenje strucnih lica. Naravno vise njih.
 
Sve je individualno. Moja malecka je počela sad od 1.septembra da uči engleski u školici (ona ima 3.3god) i ume već čitave tri pesmice. Uporedo je od rođenja učila Nemački od mojih roditelja, brata i njegove dece, tako da ima lep font reči za njen uzrast. Čak ume da sklopi poneku složenicu. Srpski naravno veze na mamu. Desi se naravno da brlja sva tri, ali čini mi se da to radi namerno, jer ona tačno zna skim se koji jezik priča. Nije ni bitno da savlada bilo koji jezik pre škole. važno je da dobije sluh za strani jezik, sve ostalo posle ide kao podmazano. Svakom detetu do pet godina starosti je dovoljno 3 meseca boravka u stranoj jezičkoj sredini da bi progovorilo na datom jeziku.
Ma to su mali genijalci:)
 
trejsi:
Interesuje me iskustvo roditelja cija deca uce strani jezik pre osnovne skole. Kada su deca pocela da uce jezik i koliko je to bilo korisno.
Klinac ima cetiri godine i razmisljam o tome da pocne da uci engleski jezik. Ne znam da li je to prerano. Kako uopste izgleda poducavanje tako male dece. Mi kod kuce imamo neke CD-ove za ucenje engleskog i to je njemu interesantno dosta zna da uradi sam, ali kada ga nesto pitam kad nismo uz racunar on se ne seca.
Da li vredi upisati ga u neku skolicu ili je to bacanje para?

E, ovako: ja sam profesor engleskog jezika i jedan period svog zivota sam radila u privatnoj skoli i sa decom predskolskog uzrasta. Prednost upisivanja male dece na kurseve engleskog su kontakt i druzenje sa drugom decom, usadjivanje osecaja za obavezu, razvijanje odgovornosti. Na tom uzrastu sve se radi kroz igru, pesmu, pokrete i ne mozete ocekivati da dete tu zaista bilo sta nauci, jedina prednost je izgovor stranog jezika, jer se na nizim uzrastima lakse usvaja posto se deca ne ustrucavaju da u potpunosti podrazavaju izgovor profesora ili izgovor koji cuju na kaseti. Isto tako, vecina dece voli da uci jezike jer im je to nesto zanimljivo, drugacije... Problem su ponekad roditelji koji imaju nerealna ocekivanja i koji misle da ce im dete posle par meseci progovoriti engleski, a cinjenica je da deca tog uzrasta mogu samo da zapamte pojedinacne reci - za zivotinje, boje itd. Ja sam pocela da ucim engleski u trecem razredu osnovne, pa me to nije sprecilo da ga odlicno naucim. Moje licno misljenje da deca koja uce jezik od cetvrte godine zivota nisu ni u kakvoj prednosti u odnosu na one koji pocinju recimo u petom razredu. Mislim da malu decu treba upisati na kurs samo ako ona pokazuju interesovanje, tj. mozete ga odvesti na jedan ili dva casa, pa ako mu se svidi - sto da ne. Ali mislim da je mnogo pogresno forsirati decu i terati ih da rade nesto sto ne zele. I onako ce imati previse obaveza kasnije, neka uzivaju u svom detinjstvu dok jos mogu.
 
Estella:
trejsi:
Interesuje me iskustvo roditelja cija deca uce strani jezik pre osnovne skole. Kada su deca pocela da uce jezik i koliko je to bilo korisno.
Klinac ima cetiri godine i razmisljam o tome da pocne da uci engleski jezik. Ne znam da li je to prerano. Kako uopste izgleda poducavanje tako male dece. Mi kod kuce imamo neke CD-ove za ucenje engleskog i to je njemu interesantno dosta zna da uradi sam, ali kada ga nesto pitam kad nismo uz racunar on se ne seca.
Da li vredi upisati ga u neku skolicu ili je to bacanje para?

E, ovako: ja sam profesor engleskog jezika i jedan period svog zivota sam radila u privatnoj skoli i sa decom predskolskog uzrasta. Prednost upisivanja male dece na kurseve engleskog su kontakt i druzenje sa drugom decom, usadjivanje osecaja za obavezu, razvijanje odgovornosti. Na tom uzrastu sve se radi kroz igru, pesmu, pokrete i ne mozete ocekivati da dete tu zaista bilo sta nauci, jedina prednost je izgovor stranog jezika, jer se na nizim uzrastima lakse usvaja posto se deca ne ustrucavaju da u potpunosti podrazavaju izgovor profesora ili izgovor koji cuju na kaseti. Isto tako, vecina dece voli da uci jezike jer im je to nesto zanimljivo, drugacije... Problem su ponekad roditelji koji imaju nerealna ocekivanja i koji misle da ce im dete posle par meseci progovoriti engleski, a cinjenica je da deca tog uzrasta mogu samo da zapamte pojedinacne reci - za zivotinje, boje itd. Ja sam pocela da ucim engleski u trecem razredu osnovne, pa me to nije sprecilo da ga odlicno naucim. Moje licno misljenje da deca koja uce jezik od cetvrte godine zivota nisu ni u kakvoj prednosti u odnosu na one koji pocinju recimo u petom razredu. Mislim da malu decu treba upisati na kurs samo ako ona pokazuju interesovanje, tj. mozete ga odvesti na jedan ili dva casa, pa ako mu se svidi - sto da ne. Ali mislim da je mnogo pogresno forsirati decu i terati ih da rade nesto sto ne zele. I onako ce imati previse obaveza kasnije, neka uzivaju u svom detinjstvu dok jos mogu.


Ja imam neku teoriju da nije lose da dete krene sto ranije sa ucenjem stranog jezika (engleskog) ne zato da bi citalo sekspira u originalu u 7 godini, vec da bi mu ostao mozak slobodan kasnije za jos neki jezik. Svi mi jezike (pa i maternji) ucimo celog veka. Uvek nesto novo naucimo sto nismo znali. Ne znam da li sam upravu, ali sam svoje dete upisala u skolicu koj radi po Helen Doron metodi, i svi smo bili zadovoljni, ona pogotovu. Nismo uspeli da odrzimo ritam jer je u to vreme drugo dete imalo tek mesec dana, pa nisam postizavala da je vodim redovno, te smo odustali. Zao i njoj i meni, ali sta da se radi. Ucice u vrticu, pa posle u skoli, pa ako bas pokaze interesovanje i talenat, upisacu je vec negde.
Moj suprug smatra da je u tom predskolskom uzrastu najvazniji dobar izgovor engleskog, tj. da bas bude pravi "native" izgovor, dok ja smatram da to nema veze i da je vazno da dete bude u dodiru sa stranim jezikom, pa ce vec nesto pokupiti. Molim Vas, kao strucnu osobu sa iskustvom, da mi razresite ovo pitanje: Da li je u predskolskom uzrastu najvazniji "native" izgovor, tj. a li je najvaznije da dete slusa "native" izgovor?
 
Hvala Estelli na strucnom objasnjenju. Razjasnili ste mi sta u stvari deca u tom uzrastu nauce i na koji nacin. Koliko sam shvatila to su samo pojmovi. To smo mi i kod kuce naucili igrajuci se na kompjuteru. Tako da moj sin zna mnoge zivotinje, predmete, boje i zna da broji do deset. E kada ga pitam dok se nesto drugo igra kako se to recimo kaze na engleskom moram malo da ga podsecam, ne moze da se seti odmah. Znaci ne ume bas da primenjuje to sto zna. Mada je na moru npr. razumeo kada ga neko na engleskom pita kako se zove i znao da pravilno odgovori, i bio je srecan zbog toga.
U medjuvremenu su u vrticu u koji ide moj sin objavili da ce organizovati casove engleskog ali za starije grupe. Tako sam odlucila da ga ne upisujem posebno u neku skolicu. Necu da ga opterecujem posto smo mi i kod kuce kroz igru dosta naucili. Nastavicemo tako, nesto ce mu sigurno ostati u usima. A sto se kontakta i druzenja s decom tice toga ima u vrticu.
 
U metodici nastave jezika pravi se razlika izmadju usvajanja i ucenja jezika. Maternji jezik se usvaja, a strani jezici se uce. Ne moze se bas reci da se maternji jezik uci, tj. usvaja ceo zivot, ono na sta vi mislite je mozda neka nova rec koju cujete i zapamtite, ali dete u potpunosti usvaja maternji jezik do dvanaeste godine (prema naucnim istrazivanjima), i mnogi smatraju da je ono tek tada kognitivno sazrelo da pocne ozbiljno da uci strani jezik. Nasuprot opste rasprostranjenom misljenju, naucno ne stoji da je bolje poceti sto ranije, tj. nece biti nekih negativnih posledica i ako pocne rano, ali nece biti ni nekih prednosti, osim kada je u pitanju izgovor, jer u ranom uzrastu deca najbolje "pokupe" izgovor. U tom smislu sve te pesmice i igrice koje nauce na casovima jezika jesu korisne. Nije neophodno da profesor bude izvorni govornik, jer tu su kasete, CD-ovi preko kojih je dete izlozeno izvornom jeziku. Ali, moje licno misljenje je da profesor treba da ima dobar izgovor jer deca imitiraju profesore i nezgodno je ako taj profesor nije dovoljno strucan ili govori neki "tarzanski" engleski. (Ruku na srce, kao i u svakoj profesiji, ima nas raznih, a skole cesto zaposljavaju i nesvrsene studente ili one kojima je engleski drugi jezik). Sve ovo sto sam do sada rekla odnosi se na skolske uslove i na ucenje jezika u ucionici. Potpuno je drugacije i za decu i za odrasle kada borave u zajednici u kojoj se govori strani jezik. Tada svi, a posebno deca, brze nauce jezik zahvaljujuci mnogo vecoj izlozenosti jeziku, jer je u tim okolnostima sporazumevanje neophodno radi "opstanka". Poseban slucaj predstavljaju bilingvali, deca koja su npr. iz mesovitog braka, pri cemu sa jednim roditeljem komuniciraju na jednom jeziku, a sa drugim na drugom jeziku. U tom slucaju mozemo reci da je dete usvojilo oba jezika i da su mu oba maternja. Ali, to je ipak redje. Iz mog iskustva mogu da kazem da deca starija od deset godina najbolje uce jezike.
 
Mozda cu biti malo dosadna, ali kad ste vec na forumu da iskoristim priliku. Naime, kroz svoje skolovanje imala sam priliku da od II razreda osnovne ucim Engleski u Jovanovoj, a od III razreda Ruski u skoli. Od tog ruskog nista ne ostade jer me nikada nije zanimao, a Engleski mi je relativno dobro isao. Pristup profesora iz Jovanove bio je da se ceo cas govori Engleski i iskljucivo Engleski. Cak su nam i priznanicu trazili na Engleskom. U kasnijim razredima osnovne (V-VIII), nisam imala problem sa Engleskim u skoli jer sam ga vec uveliko ucila. Nakon toga u srednjoj medicinskoj, pojavio se problem pristupa profesorke koja je za 2 trazila da joj se na Srpskom odgovri kako se grradi Past Tense, na pimer. Ja to nikad nisam znala, ne znam ni dan danas. Od mene je za visu ocenu od 3 trazila da znam koliko vrsta infinitiva postoji u Engleskom jeziku i da to, naravno na Srpskom odgovorim. E posto sam odbijala da na taj nacin ucim jezik, nisam imala ocenu vecu od 3. Govorim gramaticki ispravno, dobro pisem (zahvaljujuci internetu i izq chatu sa raznim ljudima sirom sveta), a naglasak je nas.. osim kad sam duze vreme u Londonu, na primer. Interesuje me Vase misljenje, koji je bolji pristup ucenju stranog jezika?
 
Pristup te profesorke iz Medicinske je razlog zasto vecina dece, kada zavrse srednju skolu, ne znaju da sklope ni dve recenice na engleskom. Ta metoda je besmislena zato sto ljudi ne treba da uce o jeziku, vec da uce sam jezik. Zaista je nebitno koliko vrsta infinitiva ima u engleskom, jer to je nesto sto treba da interesuje samo nas lingviste, tako da je pristup u Jovanovoj definitivno prikladniji jer stvarajuci "englesko" okruzenje oni vas navode da jezik stvarno koristite, tako da je prisutno i ono sto se strucno zove "authentic use", ne samo "restrictive use", tj. pocinjete da koristite engleski u prirodnim, autenticnim situacijama. Ali, s druge strane, ako ucite jezik u skolskim uslovima, profesori moraju da objasne kako se gradi neko vreme i, pre svega, da razjasne kada se to vreme upotrebljava i cemu sluzi, da bi ste vi mogli da npr. ispricate sta ste radili juce ili sta nameravate da radite sutra. Ali najbitnije je pravilo sprovesti u praksu, a to je ujedno i najteze. Naravno da ne treba insistirati na tome da mi kazete da se Present Perfect gradi od prezenta pomocnog glagola have i past participa, vi ne morate da znate te termine, ali treba da znate da pravilno upotrebite vreme. Nekada je jednostavno tesko naci balans. Osnovni cilj ucenja stranog jezika treba da bude komunikacija, tako da ako vi mozete da se sporazumete uprkos povremenim greskama, moze se reci da ste uspesni u tome, a manji broj gresaka je vec stvar usavrsavanja i prakse. Tecnost je bar podjednako vazna koliko i tacnost.
 

Back
Top