Kaneloni

Za kanelone ti je potrebano:
šug bolonjez - pravi se od mlevenog mesa (nadam se da znaš kako, ako ne i to ću ti napisati),
bešamel ,
parmezan
i naravno kanelone

Kanelone napuniš šugom - mlevenim mesom, onako sirove ništa se ne kuva, ređaš u pleh jednu do druge, preliješ bešamelom i to dobro i pospeš narendani parmezan. Ako voliš možeš u bešamel da staviš i malo kisele pavlake, dobije se bolji ukus.
Peče se u zagrejanoj rerni na oko 180 -200 stepeni (zavisi od rerne) dok se ne stegne bešamel i sasvim malo ne porumeni.

Kanelone se mogu puniti i spanaćem ali se onda skuvan spanać pomeša sa bešamelom, malo gušće skuvanim.

Zapamti: napunjene kanelone treba odmah peći, ako stoje vlaže se od fila i pucaju, pa su jako ružne jer fil ispada.

Ovo ti je više instrukcija nego recept, ali ako treba sve detaljno napisaću.
 
Poslednja izmena:
Za kanelone ti je potrebano:
šug bolonjez - pravi se od mlevenog mesa (nadam se da znaš kako, ako ne i to ću ti napisati),
bešamel ,
parmezan
i naravno kanelone

Kanelone napuniš šugom - mlevenim mesom, onako sirove ništa se ne kuva, ređaš u pleh jednu do druge, preliješ bešamelom i to dobro i pospeš narendani parmezan. Ako voliš možeš u bešamel da staviš i malo kisele pavlake, dobije se bolji ukus.
Peče se u zagrejanoj rerni na oko 180 -200 stepeni (zavisi od rerne) dok se ne stegne bešamel i sasvim malo ne porumeni.

Kanelone se mogu puniti i spanaćem ali se onda skuvan spanać pomeša sa bešamelom, malo gušće skuvanim.

Zapamti: napunjene kanelone treba odmah peći, ako stoje vlaže se od fila i pucaju, pa su jako ružne jer fil ispada.

Ovo ti je više instrukcija nego recept, ali ako treba sve detaljno napisaću.

Sneki,
jel bolonjez ono sa mlevenim mesom i paradajz pireom?

Btw, nigde nisam vidjala gotove kanelone da se kupe (mislim na to testo).
 
Heh, skoro sam videla da za testo za kanelone može da se koriste palačinke, prethodno spremnjene...

Bešamel, rendana feta, par jaja...masa kao osnova, u koju se može dodati spanać ili neko suvo meso, mleveno meso, kačkavalj ( po želji)...

Palačinke se poređaju jedna do druge, ali tako da svaka sledeća prekriva 1/4 sledeće palačinke,
nanese se masa razmaže preko palačinki, zatim se sve do jedne zaviju, ali tako da podsećaju na jednu dužu palačinku...
Onda se nožem seče, na veličinu do 5cm...
Takvi komadi se valjaju u brašno, zatim u jaja, pa na kraju u prezle...sve se to prži u dubokoj masnoći ( fritezi )...

Auuu, al će biti fora da sam omanula temu...:mrgreen:

Pozzzz W i ostalima...:cao:




 
Subotom na RAIuno, u 12h ide emisija sa temom kulinarstvo. Baš su u prošlu subotu pravili kanelone. Jezik nije problem. Dosta pojmova nam je poznato, a i dobra je ilustracija. Njihova domaćica je pravila kanelone. Testo, razvlačenje pomoću mašine za rezance, malo obarila, posušila na krpi, filovala (fil bio na bazi plavog patliđžana) i zapekla.
Ovo je varijanta da sami pravite testo. Sad, ko to radi, verovatno i ne pita za recept. Ali, ako probate, možda otkrijete i taj talenat u sebi.
 
Sneki,
jel bolonjez ono sa mlevenim mesom i paradajz pireom?

Btw, nigde nisam vidjala gotove kanelone da se kupe (mislim na to testo).

Jeste, to je to. Pravi se na razne načine a ja ću ti dati moj, odnosno recept jedne stare italijanke, ni manje ni više nego iz Bolonje. Jela sam njene lazanje sa ovim šugom, i nikada mi nije uspelo da dobijem taj ukus koji ona napravi. Osnovni razlog je u parmezanu. Ili nemam pravi italijanski parmezan ili , kada ga imama, ne stavim dovoljno jer cicijašim (ona utroši 300 - 400 gr parmezana za lazanje od 400 gr testa). Mislim da je stvar jasna.

Što se testa - kanelona tiče, ja ih stvarno nisam skoro ni videla ni tražila. Ranije, čak i za vreme opšte nemaštine, bilo ih je pravih italijanskih pakovanih u plavim kutijama, ne sećam se proizvođača. Vredi potražiti po supermarketima tipa Vero..., moža se i pronađe. Ako ih ja pronađem javi ću gde ih ima.
 
Evo ti recept za bolonjez i za bešamel. Koristi ih i za lazanje, a šug je i za 'špagete bolonjez'.

Šug bolonjez:
500 gr mlevenog junećeg mesa
2 glavice crnog luka
3 šargarepe (izrendane na sitno)
1 veza lista celera (iseckan )
1 dcl belog vina
3 kašike koncentrata paradajza
Malo ulja
50 gr putera

Priprema:
Na ulje staviti luk, šargarepu i celer i dinstati oko 15 minuta, dodati meso i pržiti dok se ne osuši. Dodati puter uz stalno mešanje i kuvati 2-3 minuta, dodati belo vino i čekati da ispari. Na suvu smesu staviti koncentrat paradajza (bez vode) i pržiti uz stalo mešanje oko 10 minuta. Posle toga dodati vode da meso ogrezne i kuvati 1 sat na laganoj vatri (na 1 ili 2, zavisi od šporeta). Znači, podesiti vatru tako da se meso
laganao kuva, bez mešanja, eventualno uz povremeno mešanje, dok sva voda ne uvri i na površini počne da se odvaja crvenkasta prouirna tečnost od paradajza i masnoće.

Bešamel:
50 gr putera
3 pune kašike brašna
½ litre toplog mleka (sa hladnim mlekom se zgrudva brašno)
Malo soli

Na puteru propržiti brašno i, uz neprestano mešanje, zaliti ga toplim mlekom. Posoliti i pustiti da prokuva mešajući da ne zagori.

Napomen: količinu bešamela možeš srazmero povećati
 
ja ih punim sa mesavinom izdinstanih sampinjona , luka crnog i belog , slanine ,cheri (ili obicnog ) paradajza,sveze ljute zelene paprike i sira moze i tvrdog tipa kackavalj, trapist , a moze i mesavine fete i pavlake.... i naravno zacini , svez bosiljak ako imas , so ,biber ,origano ,moze i majcina dusica ...
sve gorepomenute namirnice osim sira i pavlake ,se iseckaju sitno i izdinstaju zajedno na malo maslinovog ulja u jednom vecem tiganju , oko 15 -20 min na srednjoj vatri , kada omeksaju i budu gotove ostaviti malo da se prohlade i onda pomesati sa sirom i pavlakom ...
onda sa tim filom puniti kaneleone u redjati ih u cetvrtastu ,malo dublju tepsiju i temeljno ih zaliti besamel sosom i zapeci nekih 15 min u rerni na 200 C ... a pre jela se pospu sa jos malo seckanog svezeg bosiljka ili persuna i malo sveze naribanog parmezana ili pekorina (ne kupovati onaj "u prahu" ako ne morate )
 
Ovoh dana sam pročitala par dobrih recepata za kanelone (napisaću ih drugom prilikom), sada bih da skrenem pažnju na ideju. Pošto kd nas nama da se kupi testo za kanelone ideja je super. Kaneloni se zavijaju od testa za lazanje, i to od onog mekšeg - vlažnog (ima ga u Maxiju i Tempu). Testo se filuje po ivici, pa se urola, ne savijaju se krajevi kao kod sarme, niti se rolaju kao rolat, već se samo jednom presavije. Tako uralolani dobijaju cevasti izgled koji liči na kanelone.
Eto, može da posluzi.
 
ima ih stvarno skoro suvda...mada priznajem nisam kupovala koji mesec..ali mi se nije desilo u nekom marketu da krenem da ih uzmem pa da ih nema,...jedino ako se nije nesto promenilo? moguce:D
 
Evo i mojih kanelona koje pravim sa palačinkama, ovde smo jih pravili
1. šunka, sir
2. bolonjez
3. viršle

dsc04523a.jpg
dsc04524a.jpg

dsc04525a.jpg
dsc04526a.jpg

dsc04527a.jpg
dsc04532a.jpg
 
kupim u lidlu kutiju kanelona.

sad bih hteo da pravim slatke. da li se kuvaju ili kako se pripremaju?

molim pomoc
Тешко ће се пунити ако се прво скувају. Они се пуне пресни.
Неки фини сос од жуманаца, или белог вина на дно посуде, па тесто напуњено жељеним филом, па опет тај сос и у рерну.
Не правим слатку тестенуну, али нешто са орасима и сувим грожђем, рецимо.
 
hvala ti puno.

tako nesto sam ja pomisljao. neki preliv kao za zapecene palacinke, ali nisam bio siguran.
Да, то је то.
Морају имати нешто течније, да се у рерни скувају. А омекшаће и од надева. Као што слани иду на бешамел, па горе опет.
 

Back
Top