Serbezovski dozivio neprijatnost zbog Romske nacionalnosti

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Muharem Serbezovski podnio ostavku u Stranci za BiH čiji su ga čelnici vrijeđali zato što je Rom!
Nisam se nadao da ću od najodgovornijih ljudi u Stranci za BiH to doživjeti, kazao je

ArhivMuharem Serbezovski, kadar Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH), podnio je ostavku na članstvo i sve dužnosti u toj stranci, problematizirajući predrasude koje su prema njemu kao pripadniku romskog naroda pokazali pojedinci u stranci.

Serbezovski, koji je u bivšoj Jugoslaviji uživao reputaciju interpretatora melosa s elementima iz narodne romske tradicije, naveo je da tokom umjetničke karijere nije doživio predrasude drugih ljudi prema njemu kao Romu ali jeste tokom svog političkog angažmana.

"Ne mogu da pređem preko nekolegijalnog, nekulturnog, diskriminirajućeg i omalovažavajućeg postupka prema meni od Beriza Belkića, potpredsjednika SBiH, na sjednici Predsjedništva SBiH 12. aprila 2010. godine, kada me je pred svim kolegama (koji su naravno 'mudro' šutili), udaljio sa sjednice.

Želeći izbjeći bilo kakav skandal, na postupak Belkića nisam reagirao nego sam mirno napustio sjednicu kako dolikuje intelektualcu i jednom časnom Romu", naveo je u obrazloženju ostavke Serbezovski koji obavlja i dužnost delegata u aktuelnom sazivu Doma naroda u Parlamentu Federacije BiH.

Dalje je naznačio da se kao jedan od rijetkih pripadnika romskog naroda aktivno uključio u politički život Bosne i Hercegovine u Stranci za BiH želeći da vjeruje da ta stranka ima sluha i za Rome.

"Iskustva koja sam u svojih 60 godina stekao radeći i družeći se s pripadnicima svih naroda uglavnom su pozitivna mada sam nerijetko nailazio i na predrasude koje neki ljudi imaju prema Romima.

Mogu reći da u svom umjetničkom životu nisam osjećao predrasude drugih prema Romima, a u političkom itekako jesam. Često sam pred tim činjenicama zatvarao oči jer jednostavno nisam želio da vjerujem u to, a posebno nisam vjerovao da to mogu doživjeti u Bosni i Hercegovini.

Pogotovu se nisam nadao da ću od najodgovornijih ljudi u Stranci za BiH to doživjeti, pa se zbog toga osjećam veoma izdano, uvrijeđeno i razočarano.

Izgleda da barijere i predrasude, za čije se rušenje navodno bori Stranka za BiH, nisu prvo kod nekih odgovornih pojedinaca u toj stranci srušene", citat je iz obrazloženja koje je Muharem Serbezovski dao o svojoj ostavci.

Dnevni Avaz
 
Mogu da razumem da g branis kao coveka ali reci da ima hitove i dobro peva?!za to bi od mene dobio C5,na keca.

Sta ti je Taure, covek je bio nagradjen na festivalu u Jordanu cini mi se, zaboravila sam za koju pesmu, valjda onu o prijatelju, a da je imao hitove, imao je!

E, sad, sta ce pevac u politici, drugo je pitanje.
 
Ovo je za svaku osudu i trebala bi Bosna i Bosnjaci da povedu racuna o tome kako se ponasaju prema pripadnicima tamije rase Romima.Muslimani u svijetu su vecinom crne ili tamnije rase i zato trebaju imati razumijevanja da se ne treba ponasati lose prema ovom covjeku i Romima.

On je iz bosne i hercegovine i kazu da se za vrijeme rata dobro ponasao i da je bio uz Muslimane.On je preveo Kur'an na romskom jeziku i tako doprinjeo sirenju romske kulture.

Dobro, mozda u SDA cega primiti jer mozda SDA nema predrasude o Romima jer ranije su u stranci primali Rome i bili su ravnopravni kao muslimani.

ОДЛУЧИ СЕ КОЈИ СУ! :hahaha1::rotf::hahaha1::rotf::hahaha1:
 
On je iz bosne i hercegovine i kazu da se za vrijeme rata dobro ponasao i da je bio uz Muslimane.On je preveo Kur'an na romskom jeziku i tako doprinjeo sirenju romske kulture.

Nije iz Bosne i Hercegovine. On je Rom iz Makedonije. U Bosni peva, bavi se politikom, poslanik je u Skupstini i studira teologiju na jednom od islamskih fakulteta u Bosni.
 

Back
Top